Šta je novo?

Windows 11 - dev build / preview / testiranje

Ako su diskovi ispravni i u dobrom stanju, nema veze koji su, Da nisu ispravni pravili bi probleme i na svim Windosima ili linuxu. Problem je uglavnom u npodfržanom hardveru i drajverima. Tu već sreća odlučuje.
 
Kod mene je na matorom i5-4690K sve što ja koristim radilo stabilno nekih tri nedelje (sa isključenim windows updateom, ne znam bi li bilo razlike sa uključenim).
A da je windows 11 u ovom momentu poluproizvod to se slažem, za zezanje može i za probu a da se osloni čovek na njega za to još uvek nije dovoljno ispeglan.
 
Istina. Problem je što puca i na podržanom hardveru.

Meni se 11-ca veoma svidela. Sistem menija i novi kontrolni panel su pregledni i odlični, čak mi se i kontekstni meni bez previše detalja i sa onim ikonicama na vrhu veoma svideo. Jedina neopevana glupost je što, na primer, ne možeš odjednom sve vrste grafičkih datoteka dodeliš jednom programu, nego svaku moraš ručno. Štaviše i kad na, na primer, Faststone Image Viewer programu pokušaš da "asociraš grafičke fajlove" umesto internog programskog otvara se Windows biranje aplikacija.

Ili postoji neko podešavanje za koje nisam znao....
 
BSOD posle kojeg imaš dve opcije - restart računara ili rešavanje problema. I šta god da sam uradio ( safe mode, deinstalacija ispravki, deinstalacija drajvera...jednostavno, ništa nije pomagalo) samo "resetovanje sa početnim podešavanjima" je funkcionisalo, ali su tada svi programi zbrisani.


980 Pro, Kingston A400, tri klasična HDD-a. Napisao sam.

I, da ponovim, sve je to bilo da bih proverio stabilnost sistema na različitim platformama. I na svom ličnom računaru sam se vratio na Win10 posle dva pucanja Windows 11 u samo desetak dana.
Da da znam ali u prvom postu nije pisalo :) ne rece da li je upotrebljiv na hardu?
 
ne rece da li je upotrebljiv na hardu?
Isto koliko i Windows 10. Nisam primetio neke razlike. To su postarije kancelarijske mašine i sa 8 GB DDR3 na njima se ne radi ništa ozbiljno i više od Office aplikacija.
Na jednom od njih sam imao GTX650 i Dragon Age Origins je radila sasvim lepo. Jače od toga teško da bi grafička svarila,

Koliko sam video Win11 radi potpuno isto kao Win10 što se zahtevnosti tiče. I sve bi bilo dobro samo da funkcioniše podjednako stabilno.
 
Nista probacu i mojoj majci da instaliram na hdd , meni je w11 bas lepo osvezenje nego ne bih voleo bas da joj zatrokira lap 🤣
 
Čitam ova loša iskustva i ne verujem, evo proverih kod mene više puta, ma Windows 11, instaliran još 15. jula... 😁
 
Ja sam nadogradio na win 11 preko windows update , nemam nikakvih problema ali ja win koristim cisto za igre i povremeno koristim virtual box.
Mozda jednostavno nisam zahtevan korisnik.
 
Mozda su ljudi jednostavno navikli da svaki nov win bude pun bagova pa automatski pljuju.
Ja preko win 10 koji je star 2 god instalirao win 11 i nema problema, znaci da u sustini to treba da funkcionise sve korektno.
Svi programi i sve igre koje su bile instalirane i dalje rade posle nadogradnje.
 
Kod mene zaista sve pohvale naglasicu drajvere rucno ubacujem..
 
Ja stvarno nemam nikakvih specijalnih problema, ništa kao BSOD ili sistemskih grešaka . Na istom ovom desktopu imam i W11 Insider developer verziju i tu već ima varijacija između build-ova, uglavnom u varijacijama performansi. Par updejta nije htelo da se instalira pa sam morao da preduzmem odrđene mere.
Ovaj glavni W11 je direktan upgrade izz W10 koji je poslednji put instaliran pre jedno 5 godina. Moji sistemi su uvek bili održavani redovno sa dnevnim backup-om. Uvek ažurirani sa najnovijim proverenim drajverima. SW, programi, igre i APPs samo provereni da rade kako treba i da su čisti nez mnogomešanja u system. Nikakvi 3rd party "čistači i poboljšivači" niti AV ili za traženje ažuriranja drajvera. jedino što godinama "trošim" Revo Uninstaller, posle uninstall-a programa preko njega, više ne treba nikakvo specijalno čišćenje. Storage sense radi posao odlično sada, čak i bolje i bezbednije nego Disk cleanup.
Vrlo malo restrikcija za system, ugašen auto driver install i update namešten da samo javi kada ima neki. Za privatnost, samo neki APPs da nemaju pristup i šalju podatke.
 
Mozda su ljudi jednostavno navikli da svaki nov win bude pun bagova pa automatski pljuju.

Nemam razloga da bilo šta "aurtomatski" pljujem, niti sam nekakav fanboy, niti balavac, niti bilo šta, štaviše napisao sam da mi se Windows 11 veoma sviđa sa svojm organizacijom. Samo je MOJ LIČNI problem to što sam napisao u vezi pucanja sistema. Što sam ga instalirao na nepodržane računare, ali mi je i kući dva puta krašovao na relativno noivom računaru.

Danas sam, opet probe radi, instalirao W11 na računar koji mi je na poslu na internetu (i5 3470, 8GB, Gigabyte H81 (ovo nisam siguran)) i kada sam instalirao sve potrebne programe i podesio ga kako treba, rešio sam da uradim bekap, kako bi, ukoliko opet krašuje, mogao da oporavim sistem. Lepo objašnjeni sistem bekapa je na desetak različitih podešavanja (gde, šta i kako sačuvati) uredno pucao na nekih 4/5 završene linije, napunivši ciljane particije sa gomilom đubreta.

Očigledno je jedini način oporavka sistema upotreba Acronisa ili sličnih programa. Bar u mom slučaju.
 
Džabe krečiš sa W11 na skroz ne podržanom hardveru. Zbog toga je i W11 budžen pa su nevolje neminovne. Za backup uzmi Macrium Reflect free, njegov Rescue usb ima i funkcije za popravku boot.a.
 
Ja sam presao sa w10 na w11 i za sad sam zadovoljan, nemam nikakvih problema, na sve sam se vec navikao.
 
Džabe krečiš sa W11 na skroz ne podržanom hardveru. Zbog toga je i W11 budžen pa su nevolje neminovne.

Znam, zato i isprobavam kako funkcioniše na starijem hardveru.
Ali me brine to što mi je dva puta "pukao" za samo desetak dana na mom računaru, koji ima regularno podržan hardver, pa se sad ne usuđujem da rizikujem i opet gubim vreme sa instalacijama.

Za backup uzmi Macrium Reflect free, njegov Rescue usb ima i funkcije za popravku boot.a.

Probaću Macrium, mnogi to preporučuju, mada sam navikao na Acronis TI, jer u firmi imam legalnu verziju.
 
Proces aktivacije je nesto drugaciji ovde nego na win10?
Recimo secam se da sam za win10 kupio licencu cim je izasao, koristio je sve do ovog update-a sada na win11 koji je prosao kako treba, win11 aktiviran tom licencom (digitalna licenca vezana za email takodje), ali svaki put kada se uradi clean install win11 on nece da se aktivira, pa sve i da koristim MS account ili koristio local account isto je i tako je sve dok ne ubacim key, a onda ubacim licencu i danima vec stoji ovo.

slmgr /dli
Screenshot 2021-12-02 122809.png


slmgr /xpr
Screenshot 2021-12-02 122339.png



Screenshot 2021-12-02 123446.png
 
Kod mene, na nepodržanom hardveru, radi odlično od prvog dana, sa uključenim update...Čak se i sam aktivirao...
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    62.3 KB · Pregleda: 54
  • 2.jpg
    2.jpg
    26.5 KB · Pregleda: 51
Zdravo, koristim Windows 10 LTSC (verziju koja nema ažuriranja, sem security, patches, antivirus). Vidim da tako nešto ne postoji za Windows 11.

Sasvim sam zadovoljan Windows 10 LTSC. Instaliram sebi dva nova računara, da li savetujete to da stavim na ili možda Win 11? Hvala!
 
Ne diraj ono što radi.
 
Win 11 je skroz ok, koristim ga skoro 3 meseca i radi bez problema. Bilo je par bug-ova na pocetku, ali je reseno kroz update.
 
Dotle će i win11 dobro (pro)raditi pa ga tad kreni koristit :D
 
Hehe, sa time se potpuno slažem.
Ali ako je za par godina kraj podrške za Win 10, a Win 11 je dobar i budućnost, možda... 😉

Možeš da instaliraš Windows 10 Enterprise IoT LTSC 2021 i imaćeš podršku od 10 godina, do 13.01.2032, ako je to kućnim korisnicima uopšte bitno. Uostalom, koliko godina misliš da ćeš da koristiš te nove kompjutere i koliko dugo planiraš da ne instaliraš novi operativni sistem na njih?
 
Kada se instalira Win11 preko ISO fajla na novom računaru, koliko traje trial period dok se ne aktivira preko ključa, ili se ključ mora odmah upisati?
 
Ne smara mnogo prvih mesec dana ali neke opcije (uglavnom kozmetičke) nisu dostupne od početka.
Sama instalacija izgleda skoro isto kao još od W7 i ne mora ključ odmah.
 
A posle mesec dana? Da li uopšte ključ mora da se upiše ili ne? Da li će moći Win11 da se koristi tako besplatno ili će ceo operativni sistem da padne ako se ne unese ključ za mesec dana?
 
Pa koja je onda poenta plaćanja ako će uvek operativni sistem da radi? Da li se gube neke funkcije ili nešto? Da li će stizati redovna ažuriranja ako se ne aktivira Win11?
 
Nazad
Vrh Dno