Šta je novo?

Windows 11 - dev build / preview / testiranje

Jednog lepog dana će da "prefarbaju" i te legacy aplikacije. :sick:
A do tada, korisnici ce postati hakeri!
Vec su krenuli da ga prepravljaju i vracaju sve funkcije iz win 10...taskbar,start menije, da brisu "vidzete", "desnik klik" padajuci meni.
 
@sam633

Vidi se sve osim latencije (trial verzija). Ne znam koje su normalne vrednosti, valja li ovo? :D

1630352820166-png.316216

 
Juče instalirah Windows 11 Pro verzija 21H2.

Odradio sve što je potrebno za instalaciju (tpm i secure boot), nabacio čist build na particiju i radi lepo zasad.
 
Instaliran windows 11 home,ne postoji kontrolni panel,kakva glupost.
Windows 10 mi je imao zazuzetost rama do 15%,windows 11 cak 21% od 16gb.
 
Instaliran windows 11 home,ne postoji kontrolni panel,kakva glupost.
Windows 10 mi je imao zazuzetost rama do 15%,windows 11 cak 21% od 16gb.
Na koji kontrolni panel misliš? Control Panel?

Win+R, control panel

Inače, meni je zauzetost sa upaljenom mozillom i aktivnim tabom (strimom) 44%, verovatno guta više rama, ali je fluidniji od desetke, gde mi je štucalo, na kombinacije strima i surfanja.
 
Ne planiram prelazak uskoro, ali sam čisto morao da proverim. 😁 Znači kada odlučim da pređem, samo klik i gotovo. 😄

11.png
 
Novi Store iste gluposti. I dalje nema informacija o verziji programa i datuma kada je trenutna verzija izašla. Ali izgleda da je startovanje programa instaliranih odatle očekivano brzo. I to je nešto
 
Zasto ulaziti u walled garden sa store-om ?

Prednost Windowsa i jeste sto moze svaki exe da se instalira, programi stari par godina rade bez problema.
Store to oduzima i ogranicava na poslednju verziju itd, jedino sto daje neku vrste centralizacije kao kod linux sistema ali opet - ni taj sistem nije bez mana.

Dodatno sto je store slab sa aplikacijama, pre par godina su davali studentima po 100$ vaucere da bi pravili aplikacije za store pa su masovno nafilovali sa junk aplikacijama :D
 
Zašto da ne, ima i na Store puno zanimljivih aplikacija a neke su čak prerađene da rade sa Store-a. AMD ima bar 3, Cinebench, CrystalDisk Mark/info, itd. Takođe da sigurno ima mnogo više "Junk programa" nego APP-ova. Samo još jedan izvor softvera a dolazi i kompatibilnost sa Android aplikacija.
 
Ja ovo trosim i na biz laptopu. Treba mi zbog gui apps preko wsl2.
 
Meni na kraju izbaci ovo, evo sada pokusavam 5-6 put ...

Pogledajte prilog 319673

Pre par dana sam odradio restore celog sistema, i ovo mi je sema particija

Pogledajte prilog 319674
System reserved partition : Виндовс 7 - 100МБ, Виндовс 10 - 500МБ, теби је 100, то се дешава када човек одради снимање преко претходне верзије, није до тебе грешка они треба да воде рачуна, али они као они... сама ствар не прави проблеме, многима и даље тако стоји на 10. али ето...
Пошто је немогуће знати шта су зезнули имаш три опције, једна да повећаш SRP на 500 и друга да обришеш партицију ако ти не треба(битлокер и тако то) и да ставиш да ти стартује са системске партиције(C) и онда опет апдејт требало би да ради. Обавезно бекап пре ових егзибиција.
Оно што бих ја одабрао, кад већ прелазиш на нови систем је провера диска, бекап свега што ти треба, снимање 11 на усб/двд, и након тога брисање свих партиција, снимање 11(што све може и кад почне инсталација) а он ће сам да подели како му треба. Иако гомила људи увек ради апдејт на нову верзију јер их мрзи поновно подешавање програма, с обзиром на количину репова од свега, кад већ излази "нови" ОС свежа инсталација је увек права ствар.
Zašto da ne, ima i na Store puno zanimljivih aplikacija a neke su čak prerađene da rade sa Store-a. AMD ima bar 3, Cinebench, CrystalDisk Mark/info, itd. Takođe da sigurno ima mnogo više "Junk programa" nego APP-ova. Samo još jedan izvor softvera a dolazi i kompatibilnost sa Android aplikacija.
Ја никако не могу да нађем овај други, тј имам или дискмарк или дискинфо преко стора а други снимам овако, јеси сигуран да имају оба? - ако јеси молим те линк.
Предност је очигледна, апдејтује се сам. Такође има Ирфанвју и мултикомандер.
-----------------------
Невезано за ово горе, да напоменем да се данас појавило да се на неким машинама у зависности од тога како је снимамо/било пре снимано може доћи до разлике у брзини због неког VBS-a који некад остаје упаљен некад исључен. Део је виртуализације и због безбедности је негде искључен а озбиљно утиче на брзину на пример игара(20%) а и других ствари. Ово би могло и да објасни разлике у постовима изнад у вези искуства корисника. Провера се стнадардним msinfo32 налази се при дну стране или он или оф.
---------------------
И да видим горе расправа да ли је подршка за додир битна, наравно да јесте не само због два у једном рачунара, будуће подршке за андроид, специфичних примена у кућним условима итд већ и за професионалну примену у на пример болницама.
Ја сам иначе као и многи алергичан на то да неко додирује монитор прстом, остало још из старих дана ,-)
Само сам џабе чекао 5 минута да не споји у један пост... колика је пауза потребна 10 минута?
 
Poslednja izmena:
Сјајно у тренутку када сам кренуо да едитујем ред стигла је порука "sorry time limit of 10 minutes to edit has expired ,-)
Bar sam dobio odgovor ,-)
Novi Store iste gluposti. I dalje nema informacija o verziji programa i datuma kada je trenutna verzija izašla. Ali izgleda da je startovanje programa instaliranih odatle očekivano brzo. I to je nešto
Слажем се,
датум изласка, првог снимања, задњег апдејта и промена, колико је тешко пребогатој фирми да то среди, поготово што је једна од главних замерки управо била та...
 
Ja sam obrisao particije od prethodnog windows 10 i pravio nove da vidim kako sad idu pod windows 11,jedna je 100mb,druga(recovery) 500mb.
 
Оно што бих ја одабрао, кад већ прелазиш на нови систем је провера диска, бекап свега што ти треба, снимање 11 на усб/двд, и након тога брисање свих партиција, снимање 11(што све може и кад почне инсталација) а он ће сам да подели како му треба. Иако гомила људи увек ради апдејт на нову верзију јер их мрзи поновно подешавање програма, с обзиром на количину репова од свега, кад већ излази "нови" ОС свежа инсталација је увек права ствар.

Da, tako sam na kraju i odradio, probao sam prvo upgrade preko USB ali nije moglo, pa sam na kraju formatirao te particije i odradio svezu instalaciju 11ce.
 
Odradio juce upgrade uz pomoc Windows11InstallationAssistant, dosta je trajalo vremenski. Oko sat vremena. Mora da se pokrene kao administrator, inace staje non stopo na 71%. Posle jednom je antivirus zaustavio ali i to je proslo OK. Onda plav ekran sa jos malo i malo i restart. Pa onda crn ekran i % koliko jos do kraja. I na kraju za oko sat vremena gotovo. Pro verzija, sve radi fino, cini mi se i fluidnije nego na Win10.Odradio i jedan update (KB5005635). Sada cackamo lagano. Kao sto su i drugi rekli, ovo vise dodje kao neki Theme dodatak, ne nesto spektakularno i novo. Sada da prelistam drajvere, ma za Nvidia moju nov za Win 11, graficka je GTX 960.
 
Ne mogu da editujem prethodni moj post, pa ako mogu admini da ga spoje.

Pitanje, kako da obrisem UK tastature, koje su tu dosle uz instalaciju:

1633591621402.png

US/Serbian Latin sam ja dodao, ove poslednje 2 hocu da obrisem.
Iz preffered language menija imam samo ovo, nigde se ne spominju UK
1633591699729.png
 
Ta gornja slika, na dnu ima "More keyboard settings" i to odvede do
1633613461900.png
 
Upravo skidam 11, onda clean install, pa cemo videti koje su novine i kako radi.
 
Na mašini HP Compaq Pro 6300 prolazi instalacija 11ce bez ikakvog budženja. Mašina ima i5 treće generacije, 8GB RAM-a, Radeon HD 7450, TPM 1.2, UEFI i Secure Boot.
A ja ne mogu da instaliram na i5-4440, 16GB RAM, GTX 1050, traži TPM...
 
Na mašini HP Compaq Pro 6300 prolazi instalacija 11ce bez ikakvog budženja. Mašina ima i5 treće generacije, 8GB RAM-a, Radeon HD 7450, TPM 1.2, UEFI i Secure Boot.
A ja ne mogu da instaliram na i5-4440, 16GB RAM, GTX 1050, traži TPM...
Moraćeš u Bios-u da aktiviraš tpm, trebalo bi da ploča podržava, za Intel je drugačije u odnosu na AMD...

Ja imam trenutno i5, ali deveta generacija, koja je podržana, ali sam u Bios-u morao da intervenišem na izmene i to:

(kod mene je Asus ploča konkretno)... Ideš na Advanced pa na PCH-FW Configuration --> PTT --> Enable, ovo posle pch-fw konfiguracija može da se razlikuje od ploče do ploče, uglavnom da se aktivira opcija koja je deaktivirana i sejvaš sve.
 
Taj brendirani HP nije čudno što ima TPM. A ova druga konfiguracija pretpostavljam da nije, i nema 4th gen TPM svuda, PTT nema. Noviji Intel i AMD imaju.
 
Kod mene sve proslo u redu.
Prvi utisak je- trebace mi dosta vremena da se priviknem, dosta stvari mi se ne svidja. Laptop kao da radi sporo, a ima dobre spec, tako da moram da uradim cistu instalaciju. Vise je win 10.1 nego 11, kozmeticke promene.
 
Na kraju sam pokrenuo skip tpm check alat i instalirao sam 11cu tako što sam odradio uprade preko iso fajla 11ce. Radi odlično. Za sad nigde ne stoji upozorenje da OS radi na nepodržanom hardveru. Preko Update-a je pokupio sve drajvere. Instalirao sam mu samo najnoviji NVIDIA drajver i Realtek LAN drajver.
 
Nije mi jasno.Ukljcio sam tpm u biosu imam tu opciju,ali mi ovaj program izbacuje cpu not supported.
Cek jel i cpu mora da mi bude supported,zar nije bilo ko ima tpm u biosu moze da gura dalje?

Screenshot_1.png
 
Podržani su CPU od 8-e generacije nagore.
 
Nazad
Vrh Dno