Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Poslednja izmena:
Stavih sad madVR,h264 kodek za chrome i ukljucih h264 u edge.Ali mi nije jasno kako ne koriste gpu hardversku akceleraciju.

Na ovoj slici se vidi da sam postavio yt player na chrome na 8k,ali ne koristi gpu hw.
Screenshot (5).jpg

Ovde sam postavio edge na 4k,takodje ni on ne vuce gpu.

Screenshot (6).jpg

Kod oba slucaja je malo zauzece procesora.
 
Ja sam više puta pokušao da objasnim, ali me niko ne sluša.
 
Od kad je Vuk krenuo da priča o tome. madVR nema nikakve veze s browser-om. I ako tvoja kartica ne podržava, a tvoja ne podržava VP9 decode naravno da će sve da padne na CPU.
 
Od kad je Vuk krenuo da priča o tome. madVR nema nikakve veze s browser-om. I ako tvoja kartica ne podržava, a tvoja ne podržava VP9 decode naravno da će sve da padne na CPU.

:laugh::laugh:

Mi ovde pricamo od h264 kodeku,jer za njega postoji hw,ali iz nekog razloga oba brauzera nece da koriste h264 hw kod mene.

Ako si mozda primetio 99% slika od Vuka je sa h264 kodekom.Odatle taj "perpetum mobile" :D
 
I što se toga tiče, mislim da podržava 1080p h264 maksimalno.
 
:laugh::laugh:

Mi ovde pricamo od h264 kodeku,jer za njega postoji hw,ali iz nekog razloga oba brauzera nece da koriste h264 hw kod mene.

Ako si mozda primetio 99% slika od Vuka je sa h264 kodekom.Odatle taj "perpetum mobile" :D
99% slika kod mene je 4K HEVC H265 10bit sto se tice pot-a, 8K HEVC e to ne ide...mozda sa GTX 1080.
Zato je pot 8K H264...malo je cudno ja pustah ovo i na Celeron G1610 na integrisanu I opet je imalo HW asceleraciju.
Hajde neko od vas ko ima intel integrisanu da prebaci da proba.
 
R7 260 podržava samo 1080p rezoluciju. GTX 960 podržava 4K rezoluciju, kao i HEVC. Isto važi i za GTX 1080. Hardversko dekodiranje ne zavisi od snage grafičkog čipa već od posebnog čipa koji služi za tu namenu. Tako smo recimo imali situaciju kod Nvidie da slabašne GT 520 i GT 610 podržavaju 4K H.264 dekodiranje jer se na njima nalazi PureVideo 5 (VP 5) čip dok GTX 580 i GTX 590 podržavaju samo 1080p jer se na njima nalazi PureVideo 4 (VP4) čip.

Takođe sam primetio da GPU-Z ne meri Video Engine Load na AMD i Intelovim karticama tako da je na njima teško proveriti da li se koristi hardversko dekodiranje ili ne. Mora da se upoređuje CPU zauzeće da bi se videla razlika. Ili da se u plejerima proverava koji dekoder je aktivan.

Tu je i DXVA Checker pa ko hoće da proveri šta mu grafička podržava i odradi par benchmarkova dekodiranja ili dekodiranja sa renderovanjem.

Nego Vuče, na onim slikama koje si okačio tebi je sistem manje opterećen kad ne koristiš DXVA. :D Sa njim se na slici vidi da ti je procesor maksimano opterećen, na 100% dok bez njega 84%. A i GPU Load ti je manji bez DXVA, čak i kad kompenzujemo radni takt GPU-a.

P.S. Izgleda da postoji i zbrka kod AMD kartica:
Radeon R7 260 / 260X GPU
Radeon R9 290 / 290X / 295X2 GPU
Radeon R7 360 GPU
Radeon R9 360 / 390 / 390X GPU
podržavaju 1080p dok
Radeon R9 285 GPU
Radeon R9 380 GPU
Radeon R9 Nano / Fury / Fury X / Fury X2 GPU
podržavaju 4K.
 
Poslednja izmena:
99% slika kod mene je 4K HEVC H265 10bit sto se tice pot-a, 8K HEVC e to ne ide...mozda sa GTX 1080.
Zato je pot 8K H264...malo je cudno ja pustah ovo i na Celeron G1610 na integrisanu I opet je imalo HW asceleraciju.
Hajde neko od vas ko ima intel integrisanu da prebaci da proba.

Vuce, ja imam integrisanu intel graficku na laptopu. Izvini ne pratim poslednjh par stranica, ali reci mi, ili ostali sta treba da uradim i probam. Laptop je Core i7 5600u 2.6GHz, 8GB RAM.
 
Vuce, ja imam integrisanu intel graficku na laptopu. Izvini ne pratim poslednjh par stranica, ali reci mi, ili ostali sta treba da uradim i probam. Laptop je Core i7 5600u 2.6GHz, 8GB RAM.
Probaj neki 4K/8 na youtube, pa ako ide ide...ne bih vise da rusim sneska.
Imam i ja integrisanu, nego sam zeleo da vidim kod drugih.
 
Ovde je objasnjeno lepo hwa.

Hardware acceleration

Jeste lepo su napisali ali nisu pomenuli da i stare AMD kartice su imale podrsku za DXVA - HW ACC, secam se da sam na W7 imao to sve podeseno i koristio MPC HC i na radeon 2600 i 4850, full hd H264 i VC1 .

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nego ljudi dajte mi neku preporuku kako da rasteretim, sta da podesim sta da ugasim posto sam ipak stavio w10 home na netbooku, onaj W10 clean Sasa nije radio kako treba ...

Netbook ima ubogi dual core APU C70 na 1GHZ i 2Gb ram ddr3, 320 GB HDD, sta bi tu bilo najbolje da se pogasi , optimizuje... U stanby-u bez otvorenih programa sistem i taskovi pozderu 1GB rama.
Koliko sam video W10 je vise battery friendly u odnosu na W7.
 
1607-14931 stigao: https://blogs.windows.com/windowsex...eview-build-14931-for-pc/#4t7GXQi6vT7v3EKd.97

Hello Windows Insiders!

Today we are excited to be releasing Windows 10 Insider Preview Build 14931 for PC to Windows Insiders in the Fast ring.

An important reminder about build expiration

We wanted to include a reminder about build expiration. Since September 15th, PCs running really old Insider Preview builds started to see build expiration notifications once a day. Then on October 1st, these PCs will start rebooting every 3 hours and then on October 15th – these PCs will stop booting all together. If your PC is running one of these old Insider Preview builds, please make sure you update to Build 14926 or newer via Settings > Update & security > Windows Update. Build 14926 and newer has an updated expiration date of May 1st, 2017. If your PC is running the Windows 10 Anniversary Update (Build 14393) in the Slow and Release Preview rings today – this does not apply to you and you will not be notified of your build expiring.



Some items of note

This build doesn’t have any notable new features but we do have some app updates we think Windows Insiders should be aware of!

Feedback Hub Update: Feedback Hub has been updated to version 1.1608.2441.0. This update contains some highly requested features from Windows Insiders including dark mode, showing the original feedback author in the feedback details, and a settings page for Feedback Hub. To enable dark mode, just go into settings in Feedback Hub.

Maps App Update: The Maps app was updated to version 5.1609.2580.0+ last week. You can now you can check the traffic to your Home or Work locations at any time by tapping the Traffic icon in the app bar. You will see traffic conditions to Home and Work and your most recently viewed traffic cameras so that you can stay on top of the road conditions along your route. Additionally, the Maps app now follows your system setting for theme preference for light or dark mode. And you can choose to change the map theme too!



Send SMS with Skype Preview: You can now try out sending and receiving SMS and MMS messages directly from a Windows 10 PC when Skype on their Windows 10 Mobile phone is set as the default messaging app. Give it a try and let us know what you think. For more details, see this blog post from the Skype Team.

See also:

How to Send SMS Text Messages from Skype Preview app on Windows 10 PC
How to Enable or Disable SMS Sync with Skype Preview in Windows 10 PC and Mobile






Native support for USB Audio 2.0: We now have native support for USB Audio 2.0 devices with an inbox class driver! This is an early version of the driver that does not have all features enabled, for e.g.: only playback (render) is supported with this version. Recording (capture) support is scheduled to arrive in later iterations. We encourage you to play with the driver and let us know what you think (using the Feedback app). If you already have third party drivers for your USB Audio 2.0 device installed, follow instructions in this blog post to switch to using the inbox class driver.

Other improvements and fixes for PC

We fixed the issue causing people to experience a black screen when signing out and switching to another user account and unable to log in to that account.
We fixed the issue causing the built-in Windows 10 apps such as Calculator, Alarms & Clock, and Voice Recorder to not work after updating to a new build.


Known issues for PC

While using Narrator and Groove Music, if you navigate to the progress bar while a song is playing then Narrator will continually speak the progress of the song e.g. update with the current time of the progress bar every second. The result is you will be unable to listen to the song or hear any other control you navigate to.
Oracle VM VirtualBox will crash on launch after upgrading to this build.
Optional components may not work after upgrading to this build. To get it working again, go to “Turn Windows features on or off”, scroll down and check the right optional component and click ok. After a reboot, the optional component will be enabled again.
For keyboard users, using tab to navigate the Settings app will not work in this build. The arrow keys should work as a temporary workaround.
Tencent apps and games will cause your PC to bugcheck (bluescreen).


A note about Mobile

We are continuing to investigate two issues that came up with last week’s flight of Build 14926 for Mobile. After upgrading to Build 14926, some Insiders reported that the pin pad is no longer visible to unlock their phone even after rebooting the phone and some phones lost the ability to use their SIM card. In both cases, a hard reset of resolves the issue. Based on the feedback we received from Insiders, we have decided not to release a new Mobile build this week until we get fixes for these two issues.

Team Updates

The Windows Insider Program is looking to deepen our relationship with Africa and we are starting with Nigeria. About four in five Nigerians see entrepreneurship as a goal. As we’ve spoken with tech and business leaders here, we’ve been deeply impressed with their genuine passion for making Nigeria a better place for future generations.

Today, in partnership with Co-Creation Hub (CcHub) of Lagos, we are honored to announce the #WINsiders4Good Fellowship. We are in search of twenty Nigerian entrepreneurs who can’t stop thinking about the idea that will improve the lives of their fellow Nigerians. Over the course of the next six months, from November to April, we want to support and empower these twenty new businesses as they prepare to go to market.



We have opened up the application process and we want to hear ideas for businesses that will help make Nigeria a better place. If someone is chosen as a #WINsiders4Good Fellow, we will:

Connect them with the global community of Windows Insiders.
Prioritize and collaborate to unblock their technical issues that are preventing them from achieving their goal.
Mentor them with technical, strategic and business guidance for six months.
Provide hardware and software to bring their ideas to life.


We at Microsoft want to empower every person on the planet to achieve their dreams. CcHUB is dedicated to facilitating creative thinking, collaborative problem solving, and encouraging technological innovation for improved social accountability in Nigeria. We have loved being hosted by them this week.



We see this partnership and the fellowship program as just the beginning. We are committed to making a deep, lasting investment in Nigeria and greater Africa starting right now. You can follow along with the announcement news here.

You can find out details about the fellowship here: http://winsiderfellows.com

Thank you everyone and keep hustling,
Dona <3
 
Poslednja izmena:
Jeste lepo su napisali ali nisu pomenuli da i stare AMD kartice su imale podrsku za DXVA - HW ACC, secam se da sam na W7 imao to sve podeseno i koristio MPC HC i na radeon 2600 i 4850, full hd H264 i VC1 .

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nego ljudi dajte mi neku preporuku kako da rasteretim, sta da podesim sta da ugasim posto sam ipak stavio w10 home na netbooku, onaj W10 clean Sasa nije radio kako treba ...

Netbook ima ubogi dual core APU C70 na 1GHZ i 2Gb ram ddr3, 320 GB HDD, sta bi tu bilo najbolje da se pogasi , optimizuje... U stanby-u bez otvorenih programa sistem i taskovi pozderu 1GB rama.
Koliko sam video W10 je vise battery friendly u odnosu na W7.

Nemas sta posebno da ugais na njemu, nije to vise masina za neku preteranu namenu.Sam ce on da oslobadja memoriju po potrebi.Ako hoces da ti radi bolje youtube na chrome-u,instaliraj h264 kodek za njega,da bi bi isforsirao hw akceleraju umesto vp9 kodeka koji je podrazumevan.Ako koristis skype,probaj ovaj univerzalni...nije los ima 60% funkcija desktop varijante.
 
Ovde je objasnjeno lepo hwa.

Hardware acceleration

Jeste lepo su napisali ali nisu pomenuli da i stare AMD kartice su imale podrsku za DXVA - HW ACC, secam se da sam na W7 imao to sve podeseno i koristio MPC HC i na radeon 2600 i 4850, full hd H264 i VC1 .

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nego ljudi dajte mi neku preporuku kako da rasteretim, sta da podesim sta da ugasim posto sam ipak stavio w10 home na netbooku, onaj W10 clean Sasa nije radio kako treba ...

Netbook ima ubogi dual core APU C70 na 1GHZ i 2Gb ram ddr3, 320 GB HDD, sta bi tu bilo najbolje da se pogasi , optimizuje... U stanby-u bez otvorenih programa sistem i taskovi pozderu 1GB rama.
Koliko sam video W10 je vise battery friendly u odnosu na W7.
Link koji je Sasa012 ostavio se odnosi na NVENC i VCE, Nvidia i AMD platforme koje su dodale mogćnost hardverske kompresije AVC a zatim i HEVC formata. Prethodne verzije kartica su podržavale samo hardversko dekodiranje AVC i zato nisu navedene u tekstu.

Ne bih ti preporučio da previše "optimizuješ" sistem jer ti verovatno opet neće raditi kako treba. Možeš da otvoriš Task Manager, odeš na karticu Startup i tu isključiš ono što ne želiš da ti se pokreće sa sistemom. Druga stvar koju možeš da uradiš je da odeš u Settings - Privacy - Background apps i onemogućiš pojedine aplikacije da rade u pozadini, kada ih ne koristiš. Samo vodi računa da ne isključiš Skype, Viber ili nešto drugo što očekuješ da radi, prima i šalje notifikacije i kad je minimizirano ili zatvoreno.
Nemas sta posebno da ugais na njemu, nije to vise masina za neku preteranu namenu.Sam ce on da oslobadja memoriju po potrebi.Ako hoces da ti radi bolje youtube na chrome-u,instaliraj h264 kodek za njega,da bi bi isforsirao hw akceleraju umesto vp9 kodeka koji je podrazumevan.Ako koristis skype,probaj ovaj univerzalni...nije los ima 60% funkcija desktop varijante.
Kako se instalira h264 kodek za Chrome? Koliko ja znam Chrome već podržava H.264 i treba samo da se podesi da ga forsira. Ja za to koristim ekstenziju Magic Actions for Youtube i na Chrome i na Firefox a ima i neka ekstenzija h264ify koju nisam probao.
 
Kako se instalira h264 kodek za Chrome? Koliko ja znam Chrome već podržava H.264 i treba samo da se podesi da ga forsira. Ja za to koristim ekstenziju Magic Actions for Youtube i na Chrome i na Firefox a ima i neka ekstenzija h264ify koju nisam probao.

Na tu ekstenziju sam i mislio,krastavac ostadoh nedorecen.
 
Probaj neki 4K/8 na youtube, pa ako ide ide...ne bih vise da rusim sneska.
Imam i ja integrisanu, nego sam zeleo da vidim kod drugih.

Evo konacno sam probao. 4k ide glatko, ali 8k stekce... nije ni i7 izgleda dovoljan za tu tehnologiju, ili mora neka graficka.
 
Imam problem, pa ako može mala pomoć/sugestija ...
Laptop neki HP, sa i7, Win 10. Poslednji kumulativni apdejt je pokupio upravo malopre pošto 20-ak dana nije uključivan. I sve kao lepo prošlo ali posle restarta se pojavi ono malo plavo prozorče i tačkice u kružiću ispod. Zatim nestane prozorče, ostanu samo tačkice koje se beskonačno dugo vrte u onom kružiću. Laptopu se može prići sa drugog računara pošto je umrežen, tačnije, može se prići samo jednoj bazi podataka koja se koristi i na ostalim računarima. To bi značilo da on ustvari normalno radi samo nema slike, tj drajver za grafiku mu je sHeban verovatno. Nema kusora, ne otvara ništa na Ctrl+Alt+Del, ne može se prići ničemu, samo se one tačkice beskonačno vrte na crnoj pozadini...

Pitanje je: kako bi najjednostavnije bilo ući u Safe mod, a da ne moram turati instalacioni medij, da sredim taj drajver za grafiku???

Hteo bih da putujem ujutro, pa mi treba brzo rešenje da to sredim do večeras ako je moguće :)
Hvala unapred :)
 
FN+F8 ili ga nasilno ugasi par puta kod bootovanja.
 
Nije htelo sa Fn + F8 a ni posle nekoliko nasilnih gašenja nikako da mi prikaže one opcije : Start Windows normal, Safe sa ovim, onim i bez išta, Last good bla bla ... Otporan na silu :)
Tipovao sam i ja da će hteti tako, na mišiće, ali ne da se. Doakaću mu valjda nekako.

U svakom slučaju, ''malo pivo'' na sugestiji :)
 
Izgasi fast boot u biosu ako mozes da pristupis, verovatno nema vremena da reaguje na komandu.
 
Nije bio uključen fast boot, a inače se BIOS normalno ulazi.
Konačno nije odoleo nasilju, i izbacio je onaj poznati meni koji sadrži i Safe mod. Što kaže onaj ''kad ja tamo a ono međutim'' ... drajver za grafiku nema opciju ''roll back driver'' :)
Deinstalirao ga, pokrenuo računar ponovo i proradeo :) To mi bilo najlakše i najbrže, a imalo efekta. Da nije, malo bismo se pomučili.
Nego, sad je muka što dva ''medicinska'' programa, jako bitna za korisnika (i jako skupa), ne rade u ovoj verziji 10-ke a radile su normalno do ovog poslednjeg apdejta. Instarini su još u 7-ici i trajali do danas. Kao da će biti malo igranja ...
 
Nije htelo sa Fn + F8 a ni posle nekoliko nasilnih gašenja nikako da mi prikaže one opcije : Start Windows normal, Safe sa ovim, onim i bez išta, Last good bla bla ... Otporan na silu :)
Tipovao sam i ja da će hteti tako, na mišiće, ali ne da se. Doakaću mu valjda nekako.

U svakom slučaju, ''malo pivo'' na sugestiji :)

Run..msconfig...boot.. stikliraj safe boot..restart.
Ovo treba da startuje safe mod..
 
Ponovna instalacija istih mozda?

@terzazak da ali to samo u slucaju da se dokopa windowsa.
 
Poslednja izmena:
Run..msconfig...boot.. stikliraj safe boot..restart.
Ovo treba da startuje safe mod..

Nije moglo da se pristupi ničemu, pa ni ''Run.

Ponovna instalacija istih mozda?

@terzazak da ali to samo u slucaju da se dokopa windowsa.

Da, to je najverovatnija opcija, u suštini i najlakša. Jedino lakše je ediotovati neki *.reg fajl po uputstvu autora aplikacije, ali nije garantovano da će proraditi posle toga. Pokrene aplikaciju, ali se ona momentalno zamrzne i ni makac. Čak i ne angažuje procesor preterano, i mora se u ''End proces''. Videćemo, ali nije im baš neka fora.
 
Windows 7 je meni radio kako treba od samog pocetka sto je retkost. Definitivno OS sa najmanje bagova i glitcheva koji sam koristio, daleko manje od vecine Linux distribucija koje sam probao od kojih svaka ima sitnije probleme, uglavnom sa grafickim interfejsom. Za mene je Win7 iznenadjenje, posto posle Windows XP nikako nisam ocekivao od Microsofta da naprave OS koji stvarno radi dobro, bez vecih problema. .

Svestan si da je W7 samo ispeglana Vista posle bog zna koliko service packova?

Sent from mTalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno