Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Kada možemo da očekujemo da se pojavi rs2, da li u julu, avgustu naredne godine ili možda i pre?
 
Moguće i proleće sledeće godine. Što se tebe tiče sačekaj još mesec dana, pa idi na Windows 10 to tada će biti verovatno rešeno. Najbolje tada uradi clean install skini najnoviji patch i vidi šta se dešava.
 
I, to je onda isto bloatware...
S druge strane ako ideš tom linijom sve što ne koristiš je bloatware. Tipa 90% korisnika ne koristi PowerShell i CMD bloatware. Isto i sa polisama. Kad kreneš tako veoma je klizav teren šta je potrebno i nije. Niti se OS pravi da zadovolji potrebe jednog korisnika i ništa preko toga.

Nije bas tako. Desktop, workstation i server OS imaju puno slicnosti. Zato ima smisla da desktop OS sadrzi administratorske alate. Jer mozda neko sa Pro verzijom pravi kucnu mrezu. Njemu trebaju ti alati.

Dok je kalemiti mobilni OS na desktop OS nesto sasvim drugo. Jer se sve razlikuje, od inputa preko grafickog interfejsa, aplikacija. Zato je i toliko tesko resiti taj problem i ako mene pitas Canonical i Microsoft nisu resili taj problem na valjan nacin vec polovicno.
 
I, to je onda isto bloatware...
S druge strane ako ideš tom linijom sve što ne koristiš je bloatware. Tipa 90% korisnika ne koristi PowerShell i CMD bloatware. Isto i sa polisama. Kad kreneš tako veoma je klizav teren šta je potrebno i nije. Niti se OS pravi da zadovolji potrebe jednog korisnika i ništa preko toga.
Upravo to, nije ovaj OS napravljen za profi upotrebu vec za sitoke narodne mase.
Svi dodatci,cortana, app, notification itd. mogu se iskljuciti na jednostavan klik na off.
Izbrisati sve iz start menija, iskljuciti servisi, sve to je veoma lako.
Telemetrijom se nisam bavo, iskreno ne zanima me...nece se ovajditi od mene.
Mada se i to da iskljuciti kome smeta, bez upotrebe alata i sl.
 
Nije bas tako. Desktop, workstation i server OS imaju puno slicnosti. Zato ima smisla da desktop OS sadrzi administratorske alate. Jer mozda neko sa Pro verzijom pravi kucnu mrezu. Njemu trebaju ti alati.

Dok je kalemiti mobilni OS na desktop OS nesto sasvim drugo. Jer se sve razlikuje, od inputa preko grafickog interfejsa, aplikacija. Zato je i toliko tesko resiti taj problem i ako mene pitas Canonical i Microsoft nisu resili taj problem na valjan nacin vec polovicno.
Canonical nema resurse. Microsoft ima, i treba vremena. S druge strane svi će ekrani biti pre ili kasnije touch. Sve više laptopova ih ima.

Postoje dva pristupa, da se samo vodiš trenutnim stanjem gde kaskaš. Ili da gledaš unapred. I kao što sam rekao svi će veliki igrači da postanu hibridni sistemi. To se oduvek htelo ali jednostavno nije moglo.
 
Ljudi dal je realno da sa HDD-a ovako brzo bootuje win na ovom matorom netbooku?!

 
@Vuk40

Sad sam opet proverio zevalo.net. Problem je bio u Adblock-u. Kada je on aktivan neće da pusti nijedan video. Mada radi sa Adguard-om u Chrome-u. No, nema veze, bitno da nije do Edge-a.

@G@W

Znači, ustanovili smo da Windows-u 10 ništa ne fali, kao što si prvobitno rekao već da ima višak.

Naravno, samo zato što ti smatraš da je to višak, tj. bloatware ne znači i da si u pravu. Vidiš, višak API-a ne može biti loša stvar jer nudi mnogo više mogućnosti korisnicima i programerima. Dozvoljava i drugačiji vid aplikacija i interakcije sa njima. A tebi kao korisniku dozvoljava da biraš šta ćeš od toga da koristiš.

Drugo, kao što je DM rekao, vremena se menjaju. Windows 10 nije kalemljenje mobilnog OS-a na desktop OS već proširivanje funkcija i unifikacija OS-a. U vreme kada smo dobili desktop UI nisu postojali uređaji sa ekranom na dodir koji koriste Windows. Danas imamo, pored tableta i telefona i Surface Hub sa ekranom na dodir i dijagonalom od 84 inča koji pokreće puni Windows 10 i bazira se na x86-64 procesorima a ne na ARM.

Za sada nemamo Windows telefone koji nisu ARM bazirani ali ako neko napravi telefon sa x86 procesorom taj telefon će moći da pokrene i sve desktop aplikacije portovane na UWP (Sentinel), uglavnom kroz Continium. Ili ako programeri iste aplikacije kompajliraju i sa podrškom za ARM procesore. Vidim da su mobilni procesori dosta napredovali i da Apple-ov A10 procesor prevazilazi MacBook Air. A ni Snapdragon/Exynos procesori nisu mnogo iza pa ni ova druga opcija nije isključena.

Ne sećam se da je MS tvrdio da su Win32 aplikacije i API prevaziđeni. Razlika je samo u tome što više reklamiraju i guraju UWP jer što mi stalno pričali: "sve važe Win32 aplikacije će i dalje raditi na Windows-u 10 kao što su radile i na Windows-u 7". Mada, kada je izašao Windows 10 i ovo su često govorili.

@dejan87dex

Jeste. Windows 10 ima po default-u uključen Fast Boot koji gasi aplikacije dok Windows i njegove servise šalje u hibernaciju. Kod mene na računaru sa lokalnim nalogom bez lozinke se pali za 15-ak sekundi, HDD je u pitanju. Nakon restarta treba više vremena.
 
Poslednja izmena:
Od viška špijuniranja i viška degenoidnih igrica koje ti 10ka sama instalira ne boli glava?
Ako je ovo os koji nije namenjen profesionalcima zašto je jednja njegova edicija nazvana Pro???

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Stvarno mi nije jasno što vas nekoliko koje windows toliko nervira ne pređete lepo na neku funkcionalnu alternativu kao na primer.... pa ne pada mi ni jedan user friendly i funkcionalan OS, sem osx-a, na pamet.... Jel vama Bili dolazi lično i bije vas po ušima ako probate da obrišete win i probate da instalirate bilo šta drugo?

Ma koliko neverovatno za vas bilo, verovali ili ne postoje i oni koji su zadovoljni kako win 10 radi i nemaju problema sa njim...
 
Poslednja izmena:
Eh...to i ja pisem, izlizah tastaturu...hoce ljudi posto poto da ovde na temi naprave novi windows 10.
Pisite microsoftu, zalite se, prijavite se kao insideri pa ih zatrpavajte sugestijama...
Ne ovde napadaju mene kao da sam ga licno pravio.
 
Po broju reinstaliranja w10, niko od prisutnih izgleda nije ozbiljan korisnik.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Zaista neznam kako to vise da podesim edge da radi bez seckanja i uverim se u ovo sto prica Vuk.
Edge
Screenshot (1).png
Chrome
Screenshot (2).jpg
 
Care to je 8K Loooool, Vuk se kurChio sa 4K :-D
 
Care to je 8K Loooool, Vuk se kurChio sa 4K :-D

Pogledaj malo bolje ovu sliku iz Vukovog posta.
attachment.php
 
Nece biti vrati se malo u nazad...to sto si ti video to je kurChenje sa dual-core sa integrisanom.
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?337728-Windows-10-(FAQ-u-drugom-postu)/page1201

A evo ti i nesto pravo sa 60fps...e ovo je kurChenje :d



Ajde izbaci i test sa chrome-om.Naravno pozaustavljaj sve one dodatke u njemu.
Kazes da ti je to instlacija jos od 8.1?Izdvoj 20 gb i stavi na njoj cistu instalaciju 10-ke,instaliraj takodje i chrome na njoj i testiraj pa postavi.Ovo kod mene je cista instalacija.

4k video
Screenshot (3).jpg

Screenshot (4).jpg
 

Prilozi

  • Screenshot (4).jpg
    Screenshot (4).jpg
    247.4 KB · Pregleda: 50
Poslednja izmena:
Nemas HW asceleraciju, nesto tu ne valja...vuce samo procesor zato i ti rezultati.
Trenutno sam na poslu, i osudjen na ovo...:D

Desktop_2016_09_20_23_31_58_890.jpg

Ali za dva dana stize ssd pa cu prvo da nabacim cistu instalaciju i probam.

Hajde probaj sa instalacijom madVR, tako sam ja "probudio" HW asceleraciju na laptopu.
Nisam je imao sa nvidia 315m, nesto sam se zezao sa potplayerom i posle toga vidim da
je krenula da radi i u browserima. siguran sam da pre toga nije radila, zato sto se video vukao...odjednom leti.
Na laptopu je normalna verzija win10.
 
Dakle h264 kodek rasterecuje cpu na brauzerima i prebacuje na grafiku.

Evo testa Chrome 1080p na konfi AMD X2 4800+ 2,50Ghz,4GB 800Mhz i integrisanoj GeForce 8200.

20-tak izgubljenih frejmoma dok se kodek valjda ukljucio.:D

Screenshot (1).png
 
Žešći izbor muzike.

I VP9 može da se rastereti na grafičke kartice u novijim Intel, nVidia i zadnjoj generaciji AMD.
 
Žešći izbor muzike.

I VP9 može da se rastereti na grafičke kartice u novijim Intel, nVidia i zadnjoj generaciji AMD.

Pa cekaj,zar nije najgledanija na yt.rs kanalu,ostalo dolazi samo po sebi.:D

Kao sto vidis u profilu nemam poslednju generaciju,tako da mi to vp 9 rasterecenje nista ne znaci.Ovo na cemu sam testirao je poslovni racunar.;)
 
Pa cekaj,zar nije najgledanija na yt.rs kanalu,ostalo dolazi samo po sebi.:D

Kao sto vidis u profilu nemam poslednju generaciju,tako da mi to vp 9 rasterecenje nista ne znaci.Ovo na cemu sam testirao je poslovni racunar.;)
Znam da nemaš, samo sam potvrdio tvon zaključak i dopunio. Ni moja nema podršku. Doduše moja integrisana Intel ima, ali je ne koristim.
 
Znam da nemaš, samo sam potvrdio tvon zaključak i dopunio. Ni moja nema podršku. Doduše moja integrisana Intel ima, ali je ne koristim.
Kako nemate? imao sam ja 270x nakacio sam se ovde testova...sad to naci gde je to je podvig.
Imalo je negde iz vremena kada je izasao crimson da smo budzili nesto sa dxva i smooth motion.
 
270x nema decoding VP9 ni hardverski ni softverski preko drajvera.
 
Znam da nemaš, samo sam potvrdio tvon zaključak i dopunio. Ni moja nema podršku. Doduše moja integrisana Intel ima, ali je ne koristim.
Ne treba ti, evo da ne bude da mi graficka odradjuje posao iskljuceno sve, DXVA onemogucen, znaci nema nimakve HW asceleracije... samo na procesoru.

Screenshot (247).png
 
To je h264 u Potplayer, ja pričam o VP9 na YouTube.
 
Nazad
Vrh Dno