Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Za ova tri dana koliko se služim win7com nemam problema koje sam imao na 10ki da mi se dešava taj 100% disc usage, što definitivno znači da me kolje neki od procesa win10ke. Držaću još neko vreme 7cu dok ne izađe još koji peč pa ću probati ponovo da je instaliram.

Proveri sta u Task Manager-u sta ti iskoriscava toliko hdd.Mozda je servis od windows nadogradnje.Mozda je u pitanju neki servis od zastarelog drajvera ili programa.
 
Windows 7 je meni radio kako treba od samog pocetka sto je retkost. Definitivno OS sa najmanje bagova i glitcheva koji sam koristio, daleko manje od vecine Linux distribucija koje sam probao od kojih svaka ima sitnije probleme, uglavnom sa grafickim interfejsom. Za mene je Win7 iznenadjenje, posto posle Windows XP nikako nisam ocekivao od Microsofta da naprave OS koji stvarno radi dobro, bez vecih problema. Ispade da je to uz nepopularni Windows 2000 jedini Microsoft desktop OS koji zaista tako radi. Svi ostali operativni sistemi iz Redmonda imaju mnogo vise problema. Tako da mu dodje izuzetak. Ne znam zasto se ljudi drze pravila po kom je svaki parni Windows dobar kada to nije bio slucaj, bar iz mog iskustva.

Windows 95 je bio ogoljen, ne narocito funkcionalan. Windows 98 i 98SE su raspad sistema (poput desetke), Windows 2000 je radio dobro, Windows Me je raspad kao i 98. Windows XP je malo manji raspad sistema koji je postao funkcionalan tek sa SP2. Longhorn/Vista je resource hog sa glupo resenim pojedinim stvarima (agresivni super fetch, aero koji je prezahtevan za hardver iz tog vremena), Windows 7 iliti Windows Vienna je ispeglana i zakrpljena VIsta sa par sitnica koje su dozivele downgrade u odnosu na Windows XP (incijalno bilo je problema sa multimonitor podrskom), ali generalno mnogo stabilniji OS od XP-a. Windows 8 je Metro fijasko, Windows 8.1 je pokusaj da se taj fijasko ublazi ali nedovoljan. Windows 10 je silovanje zdravog mozga korisnika uz sektasku propagandu.
Ja sam kao early adopter imao problema na početku s Windows 7. Tipa nije video pariticiju pri upgrade. Zvuči poznato? I više problema tokom godina korišćenja. Kao što se uostalom i kroz temu od Windows 7 vidi mnogi su imali razne probleme. Što nije značilo automatski napusti OS kompletno.
 
Ja sam kao early adopter imao problema na početku s Windows 7. Tipa nije video pariticiju pri upgrade. Zvuči poznato? I više problema tokom godina korišćenja. Kao što se uostalom i kroz temu od Windows 7 vidi mnogi su imali razne probleme. Što nije značilo automatski napusti OS kompletno.

ja i ne nameravam da odustanem od 10ke ...
 
Ovde vidjam gotovo iste ljude sa nekim novim problemim i iste hejtere.
Pogledajte malo na forumu koliko ljudi koristi windows 10 a da nijednom nisu prijavili neki problem.
Pa nisu bas svi mazohisti da koriste bagovit system kao neki ovde.
 
Ovde vidjam gotovo iste ljude sa nekim novim problemim i iste hejtere.
Pogledajte malo na forumu koliko ljudi koristi windows 10 a da nijednom nisu prijavili neki problem.
Pa nisu bas svi mazohisti da koriste bagovit system kao neki ovde.

I ti si hejter hejtera...sta oces onda:D
Evo ja se ubi od radoznalosti kako si to podesio da ti otvara cak 7 4k video klipa na NEDOVRSENOM BRAUZERU,i kako to da isti ti klipovi ne rade u istom broju na chrome i to na i5 3470?
Jel si ukljucio WebM i VP9 na YT?
 
Ovde vidjam gotovo iste ljude sa nekim novim problemim i iste hejtere.
Pogledajte malo na forumu koliko ljudi koristi windows 10 a da nijednom nisu prijavili neki problem.
Pa nisu bas svi mazohisti da koriste bagovit system kao neki ovde.
Sa poslednjom rečenicom se slažem, većina i dalje ne koristi bagoviti w10.

ZVnGRLT.jpg
 
Poslednja izmena:
I ti si hejter hejtera...sta oces onda:D
Evo ja se ubi od radoznalosti kako si to podesio da ti otvara cak 7 4k video klipa na NEDOVRSENOM BRAUZERU,i kako to da isti ti klipovi ne rade u istom broju na chrome i to na i5 3470?
Jel si ukljucio WebM i VP9 na YT?

Ukljucen je...bez fps drop kao sto vidis.

Screenshot (231).jpg
 
Ja sam kao early adopter imao problema na početku s Windows 7. Tipa nije video pariticiju pri upgrade. Zvuči poznato? I više problema tokom godina korišćenja. Kao što se uostalom i kroz temu od Windows 7 vidi mnogi su imali razne probleme. Što nije značilo automatski napusti OS kompletno.

Upgrade sa kog sistema, Viste? Upgrade sa XP/NT kernela na Longhorn/Vienna je avantura... Mada se secam takvih problema pri cistoj instalaciji. Doduse, ja sam pricao o problemima u radu, ne pri setupu sistema.

Sto se W10 mnogo toga je pogresno postavljenog startu, zato i kazem vredjanje zdravog razuma. Forsirani update, sumnjivo skupljanje podataka korisnika u pozadini sto dovodi do nepotrebnog drljanja po disku, problematican graficki interfejs i identitet sistema, ukljuceni servisi po defaultu koje niko nije trazio (One Drive, Cortana, Windows Store), gomila bagova i glitcheva koji su posledica rushovanja sistema da bi se stigla konkurencija. OS je istovremeno malware i bloatware, jer je Microsoft tako hteo. Mala su uteha optimizacije ispod haube (koje znaju da baguju jer nisu valjano testirane).

Kapiram ja da je mnogima sve ovo novo i zabavno, ali insider prica (sektaski momenat) nije nista novo. To je zapravo karakteristika ranog Linuksa kada maltene nista nije radilo pa su entuzijasti kompajlirali i podesavali sistem do besvesti, samim tim se baveci vise operativnim sistemom nego poslom koji bi on trebao da izvrsava. Kasnije kada je Linux prelezao te decije bolesti, isti ti korisnici su presli sa sistema koji su promovisali stabilnost na cutting edge distribucije. Iste su i prozivke bile kao i danas, sto ti volis da istices, stabilni sistem se nazivao zastarelim i prevazidjenim. Posle je stigao Android, isto Linux based, koji je tu pricu testiranja operativnog sistema podigao na novi nivo. Flashovanje, ring a bell?

Danas to Microsoft pokusava da emulira sa desetkom. Problem je sto su oni u ovom poslu izgradnje operativnih sistema preko 30 godina i njihovi korisnici nisu navikli na zajebanciju, testiranje i slicno. Nego na gotov, funkcionalan i ispeglan proizvod. Da njihove korisnike zanima da budu beta testeri, pa oni bi se bavili Linuxom. Valja je sad jasnija frustracija odredjenog dela baze korisnika Windowsa. Mnogi, mladji, ovo shvataju kao izazov. Pa i neki stariji po godinama, ali rekao bih mladji kada je iskustvo sa kompjuterima u pitanju, poput Vuka. Meni je bilo zanimljivo da kompajliram Gentoo od nule, bez interneta uz stampano iskustvo. Ali to je bilo pre deset godina. Danas mi treba rock stable OS.
 
Ukljucen je...bez fps drop kao sto vidis.

Pogledajte prilog 210258
svaka čast, samo što imas i5 zverkicu i gtx 960, čudio bi se da ti ne radi..
Upgrade sa kog sistema, Viste? Upgrade sa XP/NT kernela na Longhorn/Vienna je avantura... Mada se secam takvih problema pri cistoj instalaciji. Doduse, ja sam pricao o problemima u radu, ne pri setupu sistema.

Sto se W10 mnogo toga je pogresno postavljenog startu, zato i kazem vredjanje zdravog razuma. Forsirani update, sumnjivo skupljanje podataka korisnika u pozadini sto dovodi do nepotrebnog drljanja po disku, problematican graficki interfejs i identitet sistema, ukljuceni servisi po defaultu koje niko nije trazio (One Drive, Cortana, Windows Store), gomila bagova i glitcheva koji su posledica rushovanja sistema da bi se stigla konkurencija. OS je istovremeno malware i bloatware, jer je Microsoft tako hteo. Mala su uteha optimizacije ispod haube (koje znaju da baguju jer nisu valjano testirane).

Kapiram ja da je mnogima sve ovo novo i zabavno, ali insider prica (sektaski momenat) nije nista novo. To je zapravo karakteristika ranog Linuksa kada maltene nista nije radilo pa su entuzijasti kompajlirali i podesavali sistem do besvesti, samim tim se baveci vise operativnim sistemom nego poslom koji bi on trebao da izvrsava. Kasnije kada je Linux prelezao te decije bolesti, isti ti korisnici su presli sa sistema koji su promovisali stabilnost na cutting edge distribucije. Iste su i prozivke bile kao i danas, sto ti volis da istices, stabilni sistem se nazivao zastarelim i prevazidjenim. Posle je stigao Android, isto Linux based, koji je tu pricu testiranja operativnog sistema podigao na novi nivo. Flashovanje, ring a bell?

Danas to Microsoft pokusava da emulira sa desetkom. Problem je sto su oni u ovom poslu izgradnje operativnih sistema preko 30 godina i njihovi korisnici nisu navikli na zajebanciju, testiranje i slicno. Nego na gotov, funkcionalan i ispeglan proizvod. Da njihove korisnike zanima da budu beta testeri, pa oni bi se bavili Linuxom. Valja je sad jasnija frustracija odredjenog dela baze korisnika Windowsa. Mnogi, mladji, ovo shvataju kao izazov. Pa i neki stariji po godinama, ali rekao bih mladji kada je iskustvo sa kompjuterima u pitanju, poput Vuka. Meni je bilo zanimljivo da kompajliram Gentoo od nule, bez interneta uz stampano iskustvo. Ali to je bilo pre deset godina. Danas mi treba rock stable OS.
potpisujem sve što si rekao...
Ali win 10 je najbolji win do sada,o čemu ti pricas?

ma gde je najbolji, bagovit je.
 
Update nije forsiran, samo ljudi ne citaju i klikcu napamet.
 
Na to je između ostalog MS i računao... Jeste forsiran nasilnom instalacijom get windows 10 aplikacije kroz update u w1 i w8.1, čuveni KB3035583 na w7.
 
Poslednja izmena:
Update nije forsiran, samo ljudi ne citaju i klikcu napamet.

Nije ni novi terms of service gmail-a forsiran, ali je "I agree" po defaultu a ostale opcije sakrivene iza hamburger menija. To se zove navodjenje korisnika i nekada, u nekom normalnijem svetu bi bilo ilegalno i podlozno tuzbi. Danas sve prolazi...
 
svaka čast, samo što imas i5 zverkicu i gtx 960, čudio bi se da ti ne radi..

potpisujem sve što si rekao...

To bas i nije tacno...ne treba i5 i 960.
Gledaj zauzece i procesora i graficke...skoro na vazduh, ali to samo u Edge.:D

Screenshot (187).png
 
Nisam rekao da treba nego da me ne bi cudilo da ti ne radi 8k jer ti je racunar odlican. Inace pustanje 8k videa je veoma bitna stvar koju svaki dan koristimo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I ti si hejter hejtera...sta oces onda:D
Evo ja se ubi od radoznalosti kako si to podesio da ti otvara cak 7 4k video klipa na NEDOVRSENOM BRAUZERU,i kako to da isti ti klipovi ne rade u istom broju na chrome i to na i5 3470?
Jel si ukljucio WebM i VP9 na YT?

Zavisi koji format koristi Edge i da li koristi hardversko dekodiranje. I da li to isto koristi i Chorme. Nije dovoljno samo pustiti klipove i test je obavljen. Moraju da se stvore identični uslovi za oba brauzera i onda da se upoređuju rezultati.

Sad sam puštao neki klip u 1080p60, VP9 kodek. Dekodiranje ide softverski jer nemam hardver koji dekodira VP9. Za dekodiranje FF, Chrome i Edge koriste oko 50% procesora. Ali dodatni procesi u Chrome i FF više opterećuju CPU, za nekih 10-15% u odnosu na Edge tako da u globalu CPU zauzeće je oko 10% manje kada se koristi Edge.

Test nije strogo kontrolisan jer brazueri imaju različite addon-ove, uključujući i Edge tako da ovaj rezultat ide sa rezervom.

Edge možda ima problema sa kompatibilnošću na pojedinim sajtovima ali nije nimalo loš brazuer, naročito za ljude koji ne zavise od ekstenzija. A takvih jer ogroman broj.

U stvari, neki sajtovi kao zevalo.net mi kažu da FF nije kompatibilan i da koristim Chrome ili IE. Iskreno, Chrome bolje radi na tom sajtu.

U stvari, jedino Chrome radi normalno na tom sajtu. Sad sam probao i uspeo sam da pustim crtani samo preko Chrome.
 
Nisam rekao da treba nego da me ne bi cudilo da ti ne radi 8k jer ti je racunar odlican. Inace pustanje 8k videa je veoma bitna stvar koju svaki dan koristimo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Dobro nije da neophodno, to je i onako demonstracije radi...da se vidi da Edge nije tamo neki Chrome koji "kaslje"
na bilo sta zahtevnije.
 
Upgrade sa kog sistema, Viste? Upgrade sa XP/NT kernela na Longhorn/Vienna je avantura... Mada se secam takvih problema pri cistoj instalaciji. Doduse, ja sam pricao o problemima u radu, ne pri setupu sistema.

Sto se W10 mnogo toga je pogresno postavljenog startu, zato i kazem vredjanje zdravog razuma. Forsirani update, sumnjivo skupljanje podataka korisnika u pozadini sto dovodi do nepotrebnog drljanja po disku, problematican graficki interfejs i identitet sistema, ukljuceni servisi po defaultu koje niko nije trazio (One Drive, Cortana, Windows Store), gomila bagova i glitcheva koji su posledica rushovanja sistema da bi se stigla konkurencija. OS je istovremeno malware i bloatware, jer je Microsoft tako hteo. Mala su uteha optimizacije ispod haube (koje znaju da baguju jer nisu valjano testirane).

Kapiram ja da je mnogima sve ovo novo i zabavno, ali insider prica (sektaski momenat) nije nista novo. To je zapravo karakteristika ranog Linuksa kada maltene nista nije radilo pa su entuzijasti kompajlirali i podesavali sistem do besvesti, samim tim se baveci vise operativnim sistemom nego poslom koji bi on trebao da izvrsava. Kasnije kada je Linux prelezao te decije bolesti, isti ti korisnici su presli sa sistema koji su promovisali stabilnost na cutting edge distribucije. Iste su i prozivke bile kao i danas, sto ti volis da istices, stabilni sistem se nazivao zastarelim i prevazidjenim. Posle je stigao Android, isto Linux based, koji je tu pricu testiranja operativnog sistema podigao na novi nivo. Flashovanje, ring a bell?

Danas to Microsoft pokusava da emulira sa desetkom. Problem je sto su oni u ovom poslu izgradnje operativnih sistema preko 30 godina i njihovi korisnici nisu navikli na zajebanciju, testiranje i slicno. Nego na gotov, funkcionalan i ispeglan proizvod. Da njihove korisnike zanima da budu beta testeri, pa oni bi se bavili Linuxom. Valja je sad jasnija frustracija odredjenog dela baze korisnika Windowsa. Mnogi, mladji, ovo shvataju kao izazov. Pa i neki stariji po godinama, ali rekao bih mladji kada je iskustvo sa kompjuterima u pitanju, poput Vuka. Meni je bilo zanimljivo da kompajliram Gentoo od nule, bez interneta uz stampano iskustvo. Ali to je bilo pre deset godina. Danas mi treba rock stable OS.

Sa Viste. Neko treba malo da pogleda koliko je problema bilo sa Windows 7 u raznim varijantama. Na koje se zaboravilo. I da u stvari sada skoro niko ni ne pita za probleme jer svi već znaju uzrok i rešenja.

Pri tome ti bug-ovi na desetki nisu garantovani. Meni se lično nije desilo da se zakuca Anniversary, niti da mi nestanu diskovi. Kao što i problemi koji su mi se desili nisu imali svi. Ovo dizanje prašine oko Windows 10 me podseća na Vista lov na veštice. Gde na kraju deluje kad se čita, da se sistem potpuno raspada. Bug free ne postoji, i samo zavisi koje ćeš da imaš i koji će mnogo da ti smetaju. Drljanje po disku je optimizacija hard diskova, a ne slanje podataka, jer za to ne treba mnogo. Pri tome tačno piše šta i kako šalje. Osim ako ne lažu. I kakve veze ima Store? Zašto bi ti smetao? Ni Cortana ne pogađa ako je nećeš, tu je eto kao mogućnost. Ni ne znaš da je tu ako ti ne treba. One Drive me nervira pri čistoj instalaciji, i kažeš da se više nikad ne pali i tu je kraj priče.

Sistem se ne ruši, ima bolji RAM menadžment od svih Windows-a uključujući i Windows 10 RTM. Multi desktop što se dugo tražilo i još svašta. Fale neke sitnice, recimo Spotlight je potpuno protraćen što ne može da koristi za automatsku pozadinu. CP i CMD su i dalje tu. BitLocker nisu redizajnirali deset godina još od Viste, mislim alo ljudi. Dakle većina problema se svodi na to da je i dalje prisutno staro. I ovo što su podbacili sa auto update par puta, što ne sme da se dešava.
 
Zavisi koji format koristi Edge i da li koristi hardversko dekodiranje. I da li to isto koristi i Chorme. Nije dovoljno samo pustiti klipove i test je obavljen. Moraju da se stvore identični uslovi za oba brauzera i onda da se upoređuju rezultati.

Sad sam puštao neki klip u 1080p60, VP9 kodek. Dekodiranje ide softverski jer nemam hardver koji dekodira VP9. Za dekodiranje FF, Chrome i Edge koriste oko 50% procesora. Ali dodatni procesi u Chrome i FF više opterećuju CPU, za nekih 10-15% u odnosu na Edge tako da u globalu CPU zauzeće je oko 10% manje kada se koristi Edge.

Test nije strogo kontrolisan jer brazueri imaju različite addon-ove, uključujući i Edge tako da ovaj rezultat ide sa rezervom.

Edge možda ima problema sa kompatibilnošću na pojedinim sajtovima ali nije nimalo loš brazuer, naročito za ljude koji ne zavise od ekstenzija. A takvih jer ogroman broj.

U stvari, neki sajtovi kao zevalo.net mi kažu da FF nije kompatibilan i da koristim Chrome ili IE. Iskreno, Chrome bolje radi na tom sajtu.

U stvari, jedino Chrome radi normalno na tom sajtu. Sad sam probao i uspeo sam da pustim crtani samo preko Chrome.

Screenshot (234).jpg
 
Store, Cortana i slicno mi smetaju jer ja od Microsoft ocu desktop specific OS jer radim na desktopu i to mi treba. Mene kao njihovog korisnika ne zanimaju njihove poslovne aspiracije i zelja da se sustigne Google, Apple ili ko vec. Samim tim, meni univerzalni OS ne treba. Bilo mi kul kada je Ubuntu to najavio, danas me apsolutno ne zanima. Znaci hocu OS sa desktop aplikacijama, desktop grafickim interfejsom i desktop API-jima. A ne frankenstajsna sto je Windows od osmice naovamo.
 
Store, Cortana i slicno mi smetaju jer ja od Microsoft ocu desktop specific OS jer radim na desktopu i to mi treba. Mene kao njihovog korisnika ne zanimaju njihove poslovne aspiracije i zelja da se sustigne Google, Apple ili ko vec. Samim tim, meni univerzalni OS ne treba. Bilo mi kul kada je Ubuntu to najavio, danas me apsolutno ne zanima. Znaci hocu OS sa desktop aplikacijama, desktop grafickim interfejsom i desktop API-jima. A ne frankenstajsna sto je Windows od osmice naovamo.
Imas jedan takav...win 7, gde je problem?
 
Istice podrska za cetiri godine. Zapravo imamo cetiri godine da smartfon trziste udje u mirnije vode, da tableti nestanu sa trzista kao sto su netbuksi, da ljusi prozru cloud i spijunazu, da smene Nadelu i postave nekog Amera i vrate se pravljenju OS-a za desktop PC. Za sada stvari idu udobrom smeru.
 
Istice podrska za cetiri godine. Zapravo imamo cetiri godine da smartfon trziste udje u mirnije vode, da tableti nestanu sa trzista kao sto su netbuksi, da ljusi prozru cloud i spijunazu, da smene Nadelu i postave nekog Amera i vrate se pravljenju OS-a za desktop PC. Za sada stvari idu udobrom smeru.
Posle koristis Enterprise do nekog OS koji ce ti odgovarati.
 
G@W, ne razumem o čemu pričaš. Windows 10 jeste desktop za PC. Sve desktop aplikacije rade na njemu, ima desktop API i desktop grafički interfejs koji se oslanja na miš i tastaturu isto kao i Windows 7.

Windows-u 10 ne nedostaje ništa u odnosu na Windows 7, osim desktop gadgeta. Ono što Windows 10 ima a Windows 7 nema je podrška i API za mobilne aplikacije. Znači, nisi uskraćen za desktop korisničko iskustvo a možeš da ga proširiš ako ti zatreba.

Za razliku od Windows-a 8 Windows 10 te ne forsira da koristiš Tablet okruženje. Ne forsira te ni da koristiš univerzalne aplikacije. Tu su ako ti zatrebaju a možeš i da ih deinstaliraš. Od RS2 Windows 10 ih više neće vraćati nakon upgrade-a.

Tu je i Start, ne baš identičan kao na Windows-u 7 ali to je normalan deo razvoja novog OS-a. Start na Windows-u 7 je bio drugačiji u odnosu na Windows XP i delimično u odnosu na Vistu.
 
Kada softver za odredjenu namenu sadrzi nesto vise sto nema veze sa tom namenom onda se taj software naziva bloatware. MS su desktop API-je proglasili za deprecated i gledaju da ga eliminisu a aplikacije na tim api-jima tretiraju kao legacy apps. Istovremeno guraju frankenstajna uwp. To je ono sto mi smeta. Ne zelim visak, ne zelim nesto sto mi ne treba, niti zelim da se pravim da to nije tu. Zato sam batalio Nero Burning Suite cim su od programa za rezanje diskova napravili multimedijalni paket.

Na Linuxu je lako. Ubuntu odluci da pravi frankenstajna, nije frka. Linux je open source, sve sto treba da uradis jeste da iskuliras Ubuntu i Canonical. Na Windows platformi to ne moze jer je platform holder and owner jedna korporacija, Microsoft. Ono sto oni kuvaju moramo svi da kusamo. Zato bi bilo dobro da su uradili ono o cemu su pricali pre par godina, otvorili Windows kod.

Mada, da su otvorili Windows do sada bi neko skuvao neki neoficijelni Windows koji ne sadrzi mobile gluposti i taj Windows bi postao popularniji od Windows 10. Jer bi bio potpuno free bez telemetrije, reklamiranja i ostalih gluposti. Kao sto je nezvanicni Libre Ofis prvo prepisao a onda doprineo gasenju Oracle/Apache OpenOffice-a. Samo sto Microsoft nije spreman da igra po tim pravilima, jer se boje da ce njihovi glupi potezi biti docekani na noz i da ce ih korisnici iskulirati.

Edit: Ne znam sto se hvatate za te gadgete, ja sam to probao pet minuta i ugasio. Ti gadgeti su nesto cime se samo neiskusni korisnici bakcu. Ko je hteo da mu desktop izgleda kao novogodisnja jelka, imao je boljih opcija poput Rainmetera.
 
Poslednja izmena:
I, to je onda isto bloatware...
S druge strane ako ideš tom linijom sve što ne koristiš je bloatware. Tipa 90% korisnika ne koristi PowerShell i CMD bloatware. Isto i sa polisama. Kad kreneš tako veoma je klizav teren šta je potrebno i nije. Niti se OS pravi da zadovolji potrebe jednog korisnika i ništa preko toga.
 
Nazad
Vrh Dno