Šta je novo?

WD vs. Seagate

Mislim da nije na odmet spomenuti ovaj "problem" sa Seagate 1TB/platter diskovima, "chirp"/Load cycle count: http://forums.seagate.com/t5/Barrac...0100-Barracudas-Making-Weird-quot/td-p/161356
Pitanje je da li je to generalni problem (cini se da jeste, sudeci po threadovima na Seagate forumu) ili je ograniceno na seriju. Firmware update nije puno pomogao http://forums.seagate.com/t5/Barrac...rracudas-Making-Weird-quot/td-p/161356/page/8

Review ST3000DM001 modela: http://www.storagereview.com/seagate_barracuda_3tb_review_1tb_platters_st3000dm001

Na koji nacin se moze testirati Seagate Barracuda ST1000DM003 1TB 7200 RPM 64MB Cache SATA 6.0Gb/s da li proizvodi pomenute zvuke?
 
Na koji nacin se moze testirati Seagate Barracuda ST1000DM003 1TB 7200 RPM 64MB Cache SATA 6.0Gb/s da li proizvodi pomenute zvuke?

Ostaviš ga da miruje. Ako ti je to drugi disk, odnosno ne onaj na kome je sistem, onda je to dodatna prednost jer je manja verovatnoća da će mu sistem često pristupati. Ako posle dužeg vremena mirovanja ne čuješ zvuk, onda je OK. Nadgledaj vrednost SMART parametra Load Cycle Count pomoću nekog programa (npr. CrystalDiskInfo). Svaki put kad se čuje zvuk, trebalo bi da se poveća vrednost ovog parametra.
 
^Za cega ti treba, storage ili sistem?
Za sistem uzmi ST2000DM001, ali imaj na umu da neki (ili svi) imaju probleme sa APMom kao sto sam naveo u postu 45.
Ukoliko je za storage onda SV35.5 5900RPM. Ako nadjes SV35.5 sa 7200RPM onda moze i taj za sistem umesto gorepomenutog.

Diskovi optimizovani za AV striming (SV serija Segatea ili AV-GP WD-a) imaju sasvim drugacije, citaj veoma slabe algoritme za korekciju gresaka prilikom upisa! Zasto? Zato sto upis sa npr kamera za nadzor ide u relativno maloj rezoluciji, ali je bitno da ide 24/7/365. "Labaviji" algoritmi kod ovih diskova mogu da prozrokuju dosta gresaka koji se pokazuju kao bad pixeli na snimku, sto i nije toliko bitno u ukupnom rezultatu. Medjutim ovakvi algoritmi za korekciju gresaka kod upisivanja standardnih podataka mogu vremenom da dovedu do necitljivosti fajlova.
Vodite racuna o tome kada drugima preporucujete AV diskove za standardnu desktop upotrebu!
 
Poslednja izmena:
^Hvala za info, nisam znao za to. :) (zbog takvih informacija i pratim HW forume)

...i za kraj koji HD za storage a koji za sistem...? Cini se da svaki ima falinku (performanse/cena/FW bug itd.) :)
 
Poslednja izmena:
I sve u svemu sta sada kupiti? Nasao sam "demonstkog komarca" (kako ga je ortak opisao) koji mi pisti u kucistu. Stari WD 6400AAKS. Kupujem novi hard bukvalno sutra. Jedan ili mozda jedan ipo tera. Bitno mi je da je tih i pouzdan, briga me za brzinu bice strage. Sta uzeti?
 
Ako je za storage, stari dobri Samsung HD204UI za 11K din.
 
Pa tog izgleda da nema skoro nigde. (ako je pcberzi i itsvetu vreovati ima ga samo u fail-fail i to za 15k din)
 
tamo je mnogo jeftinije ali ocigledno nisi isao na njihov sajt. nebitno, ja bih uzeo Seagate koji sam pominjao ranije u ovom threadu.
 
Ima ga, samo je preimenovan u Seagate HD204UI :)
 
Hvala za info. Samo da pitam, on nema gore navedenih problam sa zabagovanim softverom kao barakude?
 
Ok ok, izvinjavam se sto vec davim... ali sada se mislim da li su ta dva tera vredna sve te petljavine ili da jednostavno uzmem caviar black od jedan tera i ne brinem? Plus 2 vs 3 godine garancije... :(
 
black je bacena para, pa makar karancija bila 5g.
 
Ok ok, izvinjavam se sto vec davim... ali sada se mislim da li su ta dva tera vredna sve te petljavine ili da jednostavno uzmem caviar black od jedan tera i ne brinem? Plus 2 vs 3 godine garancije... :(

Male su šanse da sad pazariš nov HDD koji je stariji od dec. 2010. Ako i zatreba flash, to je par minuta posla.
 
Uzeo taj samsung seagate. Nije mi palo na pamet koliko dugo moze da traje formatiranje dva tera. Odradio to iz sedmice za svaki sluca, ovaj xp mi stuca ne bi bilo pametno da pukne u toku formata.

Kojim programom bezbedno pogledadti podatke i detalje o disku?
 
Diskovi optimizovani za AV striming (SV serija Segatea ili AV-GP WD-a) imaju sasvim drugacije, citaj veoma slabe algoritme za korekciju gresaka prilikom upisa! Zasto? Zato sto upis sa npr kamera za nadzor ide u relativno maloj rezoluciji, ali je bitno da ide 24/7/365. "Labaviji" algoritmi kod ovih diskova mogu da prozrokuju dosta gresaka koji se pokazuju kao bad pixeli na snimku, sto i nije toliko bitno u ukupnom rezultatu. Medjutim ovakvi algoritmi za korekciju gresaka kod upisivanja standardnih podataka mogu vremenom da dovedu do necitljivosti fajlova.
Vodite racuna o tome kada drugima preporucujete AV diskove za standardnu desktop upotrebu!

Imaš li neki link koji kože to da potkrepi?
Prvi put čujem za to, a nisam baš sklon da verujem bez dokumentacije (nemoj to da shvataš lično)
 
Postoji gomila dokumentacije, na sajtovima svih proizvodjaca. tzv. ATA Streaming Command Set - vaznije je da podaci stizu bez vecih kasnjenja, nego da budu potpuno tacni. Kad naleti na gresku, ako ne moze brzo da je ispravi, disk samo preskoci bit i loguje ga.
 
Interesuje me Seagate/Samsung st2000dl004/hd204ui serija diskova. Namena bi mu bila storage. Mislim da se taj Samsung dokazao kao jedan od pouzdanijih diskov. E, sad, da li je to taj isti disk, od akvizicije, sa Seagate nalepnicom ili ne. Na izgled, što videh online, to je Samsung, sa karakterističnim coverom, rebrastom osnovom, outwards elektronikom. Koje je vaše mišljenje o tome?
 
Interesuje me Seagate/Samsung st2000dl004/hd204ui serija diskova. Namena bi mu bila storage. Mislim da se taj Samsung dokazao kao jedan od pouzdanijih diskov. E, sad, da li je to taj isti disk, od akvizicije, sa Seagate nalepnicom ili ne. Na izgled, što videh online, to je Samsung, sa karakterističnim coverom, rebrastom osnovom, outwards elektronikom. Koje je vaše mišljenje o tome?


Cuti, uzimaj, nista ne pitaj :D

Imam oba i HD Tach i HD Tune rezultati su malkice bolji na ovom novijem :type:
 
Performanse mi nisu prioritetne. Tisina u radu, sto manja disipacija toplote i trajnost su mi bitni. Kakva su tvoja iskustva na tim planovima? Unapred hvala na odgovoru.
 
I ja sam imao slicno pitanje u drugoj temi, ali niko nije odgovorio, pa da pitam ovde :)

Treba mi HDD za storage.

Imam nekoliko Samsung HD154UI od 1.5TB i pokazali su se super. Tihi su i hladni.
Imam i jedan Samsung HD204UI od 2TB i on se pokazao identicno. Stim sto je on uzet jos tada kada je ova verzija imala problema sa firmwareom (svi koji su proizvedeni pre novembra 2010-e. Ovi kasnije su dolazili sa novim softverom i nisu imali taj problem) i trebalo ga je fleshovati. Ja to nisam uradio jer sam ga vec bio napunio, ali nisam imao problema ni sa takvim.
Prebacivao sam preko USB adaptera pa je brzina bila ogranicena USB-om.

Sad sam hteo da uzmem jos jedan, ali vidim da nijednog ni drugog vise nema u prodaji.
Koliko sam primetio na nasem trzistu ima 4 HDD-a koji imaju dobar (i slican) odnos cena/velicina (poredjanih po ceni):
1. WESTERN DIGITAL Caviar Green 2TB 7k 64MB SATA600 WD20EARX
2. SEAGATE 2TB 32MB 5k SATA300 Barracuda ST200DL004
3. WESTERN DIGITAL Caviar Green 2TB 7k 64MB SATA300 WD20EARS
4. SEAGATE Barracuda Green 2TB 5k 64MB SATA600 ST2000DL003

E sad, neki su na 7200 a neki na 5400, i svi osim ovog pod brojem 2 imaju 64mb a on ima 32mb.
A taj pod brojem 2 je "navodno" isti kao i ovaj Samsung HD204UI koji imam, ali da li je to stvarno tako, to je pitanje.
Da li je neko ima gore pomenute, sta mislite o njima... Koji da uzmem?
 
Performanse mi nisu prioritetne. Tisina u radu, sto manja disipacija toplote i trajnost su mi bitni. Kakva su tvoja iskustva na tim planovima? Unapred hvala na odgovoru.


Sve je super na tim planovima :eyebrows:

Kad sam pominjao rezultate, mislio sam i na grafikon - manje su "stepenice" u HD Tach-u :banana:

U svakom slucaju, Seagate-ov primerak manje vibrira, a temperatura mnogo zavisi od toga gde stoji disk, a i ona je bila niza :trust:

Ali, kao i sa svakim drugim parcetom hardvera, sve je to lutrija :S:

Mozda je disku samo ubacen novi firmware, ali sta god da je u pitanju, meni bio najbolje resenje za storage disk, a i "povoljan" je u odnosu na ostale ;)
 
Ima li neko upuceniji, ko bi mogao da kaze kada se kod nas ocekuje WD Red serija hard diskova? Deluje kao "kec na deset" za storage.
 
Ljudi, dajte neku preporuku za neki HDD, kao sistem disk, ali mora da radi tiho bez vibracije jer F3 cini preveliku buku...
 
Nazad
Vrh Dno