Šta je novo?

WD vs. Seagate

Posle moje muke sa 2TB Hitachi, a ipak itgleda da će da se završi dobro po mene, a sad vidim da je u E..i stigao 3 TB program .....
WD je green na 5400 za 18000, a SeaGate je 7200 za 17800 ... bolje da se stegnem još malo i uletim odma u 3 TB ....
 
Koja je razlika između ova dva diska.Vredi li dati više za ovaj skuplji?Untitled.png
 
Za ST1000VX000 sa Seagate sajta:

The industry’s only surveillance-optimised hard drive platform.
A hard drive series tested and tuned for the high write-cycle workloads typical in video surveillance storage systems.
Performance driven by a 7,200 RPM base platform, with 64MB DDR2 DRAM and optimised write caching surveillance algorithms.

Ako ga planiraš za video nadzor ili eventualno montažu video materijala pazari njega.

Ako ti treba za deskop PC kao primarni disk i sl. uzmi običan ST1000DM003.
 
Na Seagate sajtu za oba stoji da su 2 heads/1 platter.

Za ST1000DM003 masa je 400g po Seagate tehničkoj specifikaciji tako da je podatak na Em** sajtu pogrešan.

Najteži iz te serije od 3TB sa 6glava/3ploče ima 626g, tako da je ovo na Em*** sajtu možda podatak za retail pakovanje (kutija i sl).
 
gledao sam testove za novu Seagate DM seriju i rezultati su fantasticni. oko 25% su brzi od (u svoje vreme) fantasticnog F3. najbolja kupovina je ST2000DM001 koji ide od oko 13k din pa nadalje. realno, obesmislili su WD black seriju po brzini i ceni, jedino sto WD daje 5g garanciju na black seriju. predvidjam da ce ova serija da se prodaje na tonu samo da ljudi provale o cemu je rec, makar dok WD ne osvezi ponudu. takodje, ne znam zasto bi neko kupio 5400RPM HDD kada za 1000din vise ima ovu munju od diska. avg. rad ide oko 150MB/s a max. oko 200. ko neki stariji SSD :D
 
Napisah ja jos davno, al niko ne cita. :) Jos bolja vam je serija SV koja je namenjena za dugotrajan rad i pouzdanost. Ranije su imali 5 godina garancije, a sada 3 godine od strane proizvodjaca i uvek su bili za klasu iznad Baracuda, kako to kaze sam proizvodjac. Kod nas je garancija 2 godine, a trecu godinu se obracate direktno proizvodjacu. Ja ga koristim zao storage disk i zadovoljan sam. Evo vam ga u poredjenju sa WD Greenom.
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?281176-WD-ili-Seagate&p=2861861#post2861861
 

Prilozi

  • HDD.jpg
    HDD.jpg
    203.6 KB · Pregleda: 162
Poslednja izmena:
takodje, ne znam zasto bi neko kupio 5400RPM HDD kada za 1000din vise ima ovu munju od diska. avg. rad ide oko 150MB/s a max. oko 200. ko neki stariji SSD :D


Po pravilu su vibracije i buka manje na sporijem disku, a ako ima guscu plocu, nije ni tako spor.
 
Po pravilu su vibracije i buka manje na sporijem disku, a ako ima guscu plocu, nije ni tako spor.

Pa nije bas parvilo. Pokazalo se da je pitanje kako je koja serija diskova odradjena, a da ne govorim o odstupanjima koja idu od komada do komada. Rekao sam da sam nasao jedan Seagate SV35 koji kada radi i podignes ga, ne osecas vibracije uopste. Nisu svi takvi, ali su generalno tihi. Trebalo bi i da je manje grejanje na 5400rpm serijama, a i to nije pravilo.
Jedino je pravilo da je svaki disk prica za sebe, razlikuju se po transferima, po vibracijama, po buci, temperaturama ...
 
Poslednja izmena:
Ja sam samo primetio da je Seagate generalno tiši od WD, u raznim serijama.
 
Mislim da nije na odmet spomenuti ovaj "problem" sa Seagate 1TB/platter diskovima, "chirp"/Load cycle count: http://forums.seagate.com/t5/Barrac...0100-Barracudas-Making-Weird-quot/td-p/161356
Pitanje je da li je to generalni problem (cini se da jeste, sudeci po threadovima na Seagate forumu) ili je ograniceno na seriju. Firmware update nije puno pomogao http://forums.seagate.com/t5/Barrac...rracudas-Making-Weird-quot/td-p/161356/page/8

Review ST3000DM001 modela: http://www.storagereview.com/seagate_barracuda_3tb_review_1tb_platters_st3000dm001
 
Poslednja izmena:
Serija... Imali su oni to i ranije. A i drugi takođe, treba biti veoma pažljiv kad se kupuje. Moja serija i model (tj. 500GB) je sa najmanje problema te sam zato i izabrao njih...
 
Aj' ako neko ima ST3000DM001, ST2000DM001 etc. da potvrdi da ima gorenavedeni problem, tj. da li je bas citava 1TB/platter serija pogodjena. Gledam neki storage HD za svoj sledeci komp (nadam se ove god. :D), taj Seagate mi se cini kao dobar izbor ali... :(
 
Poslednja izmena:
Koji sad od ova dva?
SEAGATE SV35.5 Serie 5900 2TB HDD 5900rpm SATA 6Gb/s 64MB 11.700din.
HDD SATA3 7200 2TB Seagate Barracuda ST2000DM001, 64MB 12.900din.
Prilično mi je hitno.Ima li iko ovaj noviji?
 
^Za cega ti treba, storage ili sistem?
Za sistem uzmi ST2000DM001, ali imaj na umu da neki (ili svi) imaju probleme sa APMom kao sto sam naveo u postu 45.
Ukoliko je za storage onda SV35.5 5900RPM. Ako nadjes SV35.5 sa 7200RPM onda moze i taj za sistem umesto gorepomenutog.
 
Treba mi za sve:D,dok ne padne neki SSD.Hvala
 
Aj' ako neko ima ST3000DM001, ST2000DM001 etc. da potvrdi da ima gorenavedeni problem, tj. da li je bas citava 1TB/platter serija pogodjena. Gledam neki storage HD za svoj sledeci komp (nadam se ove god. :D), taj Seagate mi se cini kao dobar izbor ali... :(

Pazario sam ST2000DM001 u četvrtak. Made in China :(. Verzija firmvera je CC4C. Nema tog kliktanja/chirping-a koji se pominje na Seagete-ovom forumu. Definitivno nisam uspeo da čujem ni najtiše kliktanje. Disk je inače tih. S druge strane Load Cycle Count se uvećava na svakih nekoliko minuta kao što svi tvrde. Sasvim funkcionalan workaround je CrystalDiskInfo u kome se ugasi APM i štiklira opcija "Auto AAM/APM Adaptation". CrystalDiskInfo se namesti da se diže sa sistemom i onda on automatski gasi APM. Kada se ugasi APM, Load Cycle Count se više ne uvećava osim pri restartu.

Evo i malo benchmark-ova:

HD Tune Read - neformatiran disk

Seagate-ST2000DM001-HD_Tune-read.png


HD Tune Write - neformatiran disk

Seagate-ST2000DM001-HD_Tune-write.png


CrystalDiskMark - formatiran disk

Seagate-ST2000DM001-CrystalDiskMark.png


Ploča je Asus M5A97 Pro.
 
To Made in China neka te ne brine (a šta nije?! :d), nego važno je da nemaš nikakvih problema, i da si ugasio APM..

Jedino bi ti savetovao da staviš noviji firmware koji je dve verzije ispred tvoga; mojima se svakako svidelo i rade bolje (manje kliktanja, kratkotrajnih zamzavanje i tečnije je u RAID-u...), lako je ima mali alat koji sve sam odradi (pravi ga Acronis) evo ti ovde:
http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/223651en
 
Da ne otvaram novu temu, interesuje me ako neko zna i voljan je da me posavetuje, kako utvrditi razliku izmedju '' novih " i " Refurbished " hardova,

pozdrav :smash:
 
^Po nalepnici na HDu. Ima na sajtovima proizvodjaca kako izgleda nalepnica i koje oznake se stavljaju na refurbished diskove.

@vix
Hvala za utiske. :)
 
^Po nalepnici na HDu. Ima na sajtovima proizvodjaca kako izgleda nalepnica i koje oznake se stavljaju na refurbished diskove.

@vix
Hvala za utiske. :)

Sad sam malo pogledao po net-u iskustva itd. pa sam zakljucio da se te nalepnice i oznake mogu i skinuti, pa prodavati hardove kao nove, tj nema neke velike sigurnosti, pogotovo u " sumnjivim " prodavnicama, da ne pricamo ono u oglasima " novi hard, neraspakovan etc " , pogotovo me je iznenadila garancija 60-90 dana, max. 6 meseci, da li sam u pravu ?

pozzz
 
^Bila je tema ovde na forumu u kojoj se pricalo o malverzacijama/podvaljivanjima refurbished diskova na nasim prostorima, gde prodavci nisu eksplicitno naglasili da su diskovi refurbished. Bili su postavljeni detalji kako prepoznati refurbished diskove- jedan od nacina je po nalepnici ali moguce je da je i po identifikaciji/firmveru diska (sto je teze lazirati). Ne mogu sad da nadjem thread ali neko ce vec postaviti. :)
 
^Bila je tema ovde na forumu u kojoj se pricalo o malverzacijama/podvaljivanjima refurbished diskova na nasim prostorima, gde prodavci nisu eksplicitno naglasili da su diskovi refurbished. Bili su postavljeni detalji kako prepoznati refurbished diskove- jedan od nacina je po nalepnici ali moguce je da je i po identifikaciji/firmveru diska (sto je teze lazirati). Ne mogu sad da nadjem thread ali neko ce vec postaviti. :)

Evo pokusacu i ja da nadjem tu temu, mislim da je tema zanimljiva svima nama, pa ako nista drugo ko je procitao temu da ponovi a mi koji nismo da se " poucimo " , isplati se,

pozdrav ;)
 
Aj da ne otvaram novu temu, drugaru treba sistemski hard da uzmem sutra, i po ovoj prici ovde sad pojma nemam koji hard da uzmem. Treba mi neki sa ok brzinama i da nema toliko problema sa tim greskama, kapacitet nije bitan, od 1-2tb...
 
^Bila je tema ovde na forumu u kojoj se pricalo o malverzacijama/podvaljivanjima refurbished diskova na nasim prostorima, gde prodavci nisu eksplicitno naglasili da su diskovi refurbished. Bili su postavljeni detalji kako prepoznati refurbished diskove- jedan od nacina je po nalepnici ali moguce je da je i po identifikaciji/firmveru diska (sto je teze lazirati). Ne mogu sad da nadjem thread ali neko ce vec postaviti. :)


Mislim da je ta tema obrisana.

Koliko-toliko ce pomoci da kupujete u "poznatijim" prodajnim lancima umesto kod Mike, Zike, Pere, Djoke, Laze.

Inace, garancija za Refurbished uredjaje ne moze biti kraca od godinu dana.
 
Nazad
Vrh Dno