Šta je novo?

Veš mašine

Koja to tečnost ide u LG veš mašinu kada se uključuje program samočišćenja?
 
Koja to tečnost ide u LG veš mašinu kada se uključuje program samočišćenja?

Misliš na "tube clean" što LG traži nakon 40-ak pranja?

Mi stavimo onaj prašak iz DM-a (ne znam mu sada ime), što radi isti posao kao i Calgonit.
U uputstvu piše da može i bez ikakve hemije, samo pokreneš tube clean.
 
Zašto samo godine rada? Gde su potrošnja struje i vode, buka, lakoća upravljanja, odsustvo gremlina?
Aha a ko će dokazati i dati pravu informaciju o potrošnji vode i struje, na to utiče mnogo faktora. Te podatke niko i ne gleda, bolje je imati svake 5-e godine novu mašinu nego 25-e ako ta mašina i doživi toliko. Imam gorenje, prošle godine plaćena 24 000 za crni petak i radi bez kvara i odlično pere.
 
Misliš na "tube clean" što LG traži nakon 40-ak pranja?

Mi stavimo onaj prašak iz DM-a (ne znam mu sada ime), što radi isti posao kao i Calgonit.
U uputstvu piše da može i bez ikakve hemije, samo pokreneš tube clean.
Da, mislim na to. Evo slike.

Ne znam koje su to tačno tečnosti za čišćenje ili koji izbeljivač na bazi hlora sme da se koristi i u kojoj količini. Dodatni problem je što koliko vidim na guglu, ta vrsta izbeljivač na bazi hlora je u Nemačkoj zabranjena.

Kalgon koristim svakako pri svakom pranju (obično kapsule, ali smo jednom koristili i u obliku praška).
 

Prilozi

  • Screenshot_20230105_040825_LG ThinQ.png
    Screenshot_20230105_040825_LG ThinQ.png
    280.2 KB · Pregleda: 22
Postoji metodologija
Aha a ko će dokazati i dati pravu informaciju o potrošnji vode i struje, na to utiče mnogo faktora. Te podatke niko i ne gleda, bolje je imati svake 5-e godine novu mašinu nego 25-e ako ta mašina i doživi toliko. Imam gorenje, prošle godine plaćena 24 000 za crni petak i radi bez kvara i odlično pere.

Postoji metodologija i proizvođač je obavezan da te podatke istakne na proizvodu. Od prošle godine je pooštrena. Imaš sajt topten.eu gde možeš videti i nezavisnu proveru. Postoje i forumi gde možeš dobiti više informacija.

Ja, a verujem i mnogi drugi tehnički obrazovani i potkovani ljudi gledamo te podatke, pa se ne slažem sa tvojom izjavom, a posebno jer je ovo ipak tehnički forum, a ne ana.rs i sl.

Za mene nikako nije bolje da uređaj kao što je veš mašina menjam na 5 godina, jer ako ništa drugo, volim tehniku, ali ne volim da je teglim po zgradi i tražim rešenje i tuđa leđa za izbacivanje stare veš mašine. Izbor kvalitetne veš mašine za mene je jedini izbor jer mi ista radi bar jednom dnevno. Godišnje imam preko 500 pranja.

I šta reći za tvoju mašinu. Izdržala je godinu dana bez kvara. Pa to je čudo neviđeno.
 
@maxy nije čudo nevidjeno nego sam to napisao jer ovde pojedini pišu da se takve mašine kvare 1 do 3 puta u prvoj godini exploatacije.
O potrošnji struje kod veš mašine nikada i nikada se ne mogu dati precizni podaci bilo kog ispitivanja. Jedna te ista mašina neće isto potrošiti struju ako u nju staviš danas 3 sutra 5 kg. veša. Ako je danas u prostoriji gde je mašina hladnije a sutra toplije isto mašina neće potrošiti isto struje.
 
Pa ne daju se podaci za svako pranje, već po ciklusu. Na osnovu toga vidiš kakav je model koji ti želiš u odnosu na druge modele.
 
Podaci se prikupljaju nakon npr. 100 ili više pranja na raznim programima i uzima se neki prosek, ali čisto sumnjam da to neko u današnje vreme valjano radi.
 
Metodologija je jedinstvena za sve. Slično WLTP kod automobila. Znaš da nisi dobio tačan podatak o potrošnji, ali poređenjem sa konkurencijom stičeš neki opšti utisak. Za dodatnu proveru ti služi spritmonitor, a za veš mašine forumi. Pa koga interesuje, mora malo da gugla. Nije teško napuniti mašinu i priključiti merač potrošnje pa proveriti koliko na kom programu troši puna mašina.

Priča oko potrošnje kućnih uređaja, pa samim tim i veš mašina je bitna recimo za ljude koji se greju na struju. Jer tu par desetina kW veće potrošnje može da znači i prelazak u crvenu zonu.

Da palim veš mašinu dva puta nedeljno, zaista od značaja ne bi bilo bitno kolika mi je potrošnja struje. S obzirom da je intenzivno koristimo, meni je to bitan podatak.
 
Više možeš da dobiješ kod LG-a za te pare nego Bosch što nudi. Nije loš Bosch nego kažem da ovde više dobiješ.

Npr 10.5 / 7kg kod LG-a, a kod Bosch-a dobiješ 9/5 gde je Bosch skuplji, a 5kg je baš malo za sušenje.
A sa AEG i Electrolux nemaš iskustva?
 
Nemam, slaba je njihova prodaja u Srbiji, pa otuda i nema nekih rezultata.

AEG i Electrolux su isti uredjaji samo su kao AEG više premium kao bolji materijali korišćeni.
 
Podaci se prikupljaju nakon npr. 100 ili više pranja na raznim programima i uzima se neki prosek, ali čisto sumnjam da to neko u današnje vreme valjano radi.
Dzabe se cimas i pricas kada su ovde ljudi koji rade za neke brendove koje ih dizu u nebesa.neka oni skolovani i strucni koji se razumeju u uredjaje kupuju te Turske kvalitetne uredjaje za velike pare a mi neznalice i neskolovani i nestrucni potrosaci cemo kupovati lomove od 30-40.000 jer me znamo razliku izmedju Nackog Bosch-a i Turskog,izmedju AEG -a za Nemacko i zapadno trziste i AEG-a za istocnu Evropu,pa je tako Bosch skuplji kod nas nego u Becu,valjda jer je kvalitetniji kod nas.
 
Sloboda izbora je tvoja lična. Nikome ovde ne smeta da kupiš mašinu od 25 000 dinara, a ni onu od 225 000. Epitete neznalica, nestručan i neškolovan si sam sebi stavio.

Kod nas je sve skuplje, uključujući i proizvode koje mi proizvodimo (domaći brendovi) nego u inostranstvu...
 
Sloboda izbora je tvoja lična. Nikome ovde ne smeta da kupiš mašinu od 25 000 dinara, a ni onu od 225 000. Epitete neznalica, nestručan i neškolovan si sam sebi stavio.

Kod nas je sve skuplje, uključujući i proizvode koje mi proizvodimo (domaći brendovi) nego u inostranstvu...
Ti si sam sebe prozvao da si tehnicki strucan i obrazovan covek,pa sam se nadovezao na tvoj post iznad.znam iz nekih ranijih vasih pisanja da ste glasnogovornici skupih brendova,a kada istekne 2 god. garancije toh brendova onda ne mozes doci do rezervnog dela,ili mozes ali moras znati i cimati ljude koji rade za taj brend.Sve u svu neka ljudi kupe sta zele,neko nece da daje velike pare za nesto sto nudi i jeftiniji uredjaj.Jedino Miele vredi svaku paru,ostali skupi brendovi ne vrede toliko para koliko su sada.
 
Poslednja izmena:
Do sad nisam imao problema sa servisima u smislu da delovi nisu dostupni na tehnici mlađoj od 10 godina. Što se tiče Gorenja, nema proizvoda sa kojim nisam imao problem (najčešće bizarni problemi koji nemaju veze sa samim funkcionisanjem uređaja, ali ograničavaju upotrebljivost). Servis i prodavnica delova i opreme su im dobri, ali neke stvari su nerealno skupe, a po kvalitetu jako loše. Sa Bošom sam imao problem sa jednim proizvodom. Problem nije rešen jer tvrde da tako treba da radi, a ja se ne slažem sa tim. Sa LG ni jedan problem do sada (duži period upotrebe), kao ni Soni. Ostala tehnika, svakakvih proizvođača, od izvornih Turaka do Kineza i rade tačno onako koliko su i plaćeni, ali to su neki uređaji koji nisu bitni za svakodnevno funkcionisanje, pa je i izbor bio bužet kategorija. Dok radi, radi, kad prestane kupim novo i nastavim dalje.
 
Postovani, nov sam na forumu, te zamerite ako ponavljam pitanje. Pokusao sam da pronadjem medju prethodnim komentarima ali ne uspeva. Da li neko ima iskustvo sa sledecim Bosch modelima ves masina:
WAU28560BY
WGG14204BY
WGG14403BY

Pretpostavljam da su WGG iz neke slicne serije, ali samo nagadjam :)

Ukoliko neko ima neko iskustvo sa ovim modelima, ili bar moze da ih rangira od 1 do 3 po preporuci za kupovinu, znacila bi mi podrska :)

hvala veliko i srecni praznici
 
Serija 6, novi modeli. Ukoliko kupiš, moći ćeš svoja iskustva da preneseš :)
 
Naleteo sam na osetnije snizenje za

WAU28S60BY,​

Sa 100000 na 67000, pa cu sutra sa okrenem radnju da nije neka greska. Druga dva WGG modela su isto tu negde oko 70.000.
 
Nije greška, jer 100k nije nimalo realna cena. Mogli su da stave i 200k, pa onda da kao spuste na tih 67k :)
 
Izguglacu dodatno o modelu

Miele MAŠINA ZA PRANJE VEŠA WCA 030 WCS​

Bila je u par radnji za oko 80.000

Mada, ne znam da li ne pametno uzimati od Miele nesto sto mi deluje sa je low level.

Moje razmisljanje je, Bolje i osrednji bosch za
60-70.000, nego najjeftiniji Miele.

Mozda nisam u pravu, ne znam kakva su vasa iakustva
 
Dobar dan. Moje prvo ukljucenje na forum pocinje pitanjem. Imam ves masinu VOX WM5051. Pukla je tunel guma (na vratima). Nikako ne mogu da nadjem neki kod, ili informaciju koju gumu da kupim. Za sada sam to resio na starinski nacin. Skinuo gumu rotirao za 180 stepeni rupom na gore i to sljaka. Ali puci ce jos vise vremenom. Ako neko ima informaciju koja guma, molim vas pisite. Hvala!
 
Izguglacu dodatno o modelu

Miele MAŠINA ZA PRANJE VEŠA WCA 030 WCS​

Bila je u par radnji za oko 80.000

Mada, ne znam da li ne pametno uzimati od Miele nesto sto mi deluje sa je low level.

Moje razmisljanje je, Bolje i osrednji bosch za
60-70.000, nego najjeftiniji Miele.

Mozda nisam u pravu, ne znam kakva su vasa iakustva
Ја лично препоручујем Gorenje машине из више разлога - одлични програми и велики бубањ.
Само једна зачкољица је битна - раније су правили веш машине без много електронике, тј. купите моделе онако класичне, без екрана и информације колико је остало до краја прања. То је моје искуство, мада сам лично купио Беко и никада више не бих купио тако нешто. Предности - не квари се годинама, мане - све остало, нема ништа, мали бубањ, програми очајни итд.
Не бих хтео да звучим као partybreaker али зависи у ком делу Србије живите. У Војводини је очајан квалитет воде. Онда не очекујте да машина чини чуда код прања.
 
Само једна зачкољица је битна - раније су правили веш машине без много електронике,
Kakve su to masine "bez elektronike"?

тј. купите моделе онако класичне, без екрана и информације колико је остало до краја прања.
Mislis da ta bez ekrana nema elektroniku?
 
Д
Kakve su to masine "bez elektronike"?


Mislis da ta bez ekrana nema elektroniku?
Има мање електронике, да се исправим.
Веш машине без електронског дисплеја са индикатором преосталог времена.
Није ми струка поправљање веш машина, па надам се да смо се разумели ;)
 
Sve mašine danas imaju PLC kontroler ili tzv. "digitalni programator".

Mašine bez ikakvog displeja, možemo se složiti da su najjednostavnije sa najmanje potencijalnih tačaka kvara, ali su istovremeno to i najjeftiniji i najjednostavniji modeli sa dna ponude svakog proizvođača (ako još poneki i imaju takve modele danas). Samim tim su to i najgori modeli na kojima se najviše štedelo, verovatno i na svim drugim elementima (ne samo na displeju).
 
Koje praskove koristite? Konkretno malecka nosi unihope i normalno izadje malo napolje tako bosa i bas su prljavi, pustao sam ih na kuvanje sa onim zelenim tecnim deterdzentom iz Dma (kupili dopunu on je malo svetliji nego original) i nije skinuto kako treba. Ne smem da uzimam neke jace jer je bela i osetljiva pa da nenapravimo ekceme
 
Има мање електронике, да се исправим.
Веш машине без електронског дисплеја са индикатором преосталог времена.
Није ми струка поправљање веш машина, па надам се да смо се разумели ;)
Stvar je u tome sto imaju istu kolicinu "elektronike" jer svaka masina ima elektronski programator, a to sto nema displej ne znaci da je ona manje elektronska, vec sto kaze @NShappy to su modeli sa dna ponude i obicno su takve najmanje kvalitetne a kolicina elektronike im je najmanji problem.
 
Dobar dan, da li je neki od Vas u skorije vreme kupio ili ima iskustva sa Haier ves masinama do 80.000 din? Razmisljam da kupim masinu tog brenda pa me interesju Vasa misljenja? Pozdrav
 
Malo je iskustava, svega par ljudi se ovde javilo da su kupili te uređaje, i to u sve u poslednjih godinu dana.
Ozbiljan novac, za koji se mogu kupiti ozbiljni uređaji tipa LG, Bosch, Samsung, Elektrolux i sl.
 
Dobar dan, da li je neki od Vas u skorije vreme kupio ili ima iskustva sa Haier ves masinama do 80.000 din? Razmisljam da kupim masinu tog brenda pa me interesju Vasa misljenja? Pozdrav
Imam njihovu masinu za pranje od 10kg,kupljenu prošlog aprila.Za sada ok,radi sve kako treba i kako je navedeno.Buka je ok i kvalitet pranja.Mozda uskoro kupim i sušaru njihovu od 10kg.
 
Nazad
Vrh Dno