Šta je novo?

Veš mašine

Nisam je uzeo na kraju, mislio sam da je neki bas dobar dil, ali sam odustao jer nije bilo dovoljno komentara i iskustva nisam mogao da pronadjem.
 
Za 25-30k nema velikog izbora, a verovatno će većina sasvim OK da završi posao. Npr. pomenuta Ariston je u energetskoj klasi D, a Samsung u klasi F. Ako to nešto znači... (stare klasifikacije sa plusevima više nisu u upotrebi za mašine za pranje veša).
 
Poslednja izmena:
Do kraja nedelje treba da kupim kombinovanu masinu za pranje i susenje, dubina ne sme da predje 50cm. Ove su masine koje sam uzeo u razmatranje :


Slaba iskustva sa masinama imam,tako da svaki savet ili predlog za neku drugu komb. masinu je dobro dosao,budzet je do 55 000din. 🙃
 
Beko sto sam naveo je 41.000 a Candy je 47-50.000 din. Sve tri su 5 god. garancija i 10god. Beko a Candy 11god. na motor. Sad da li je Tesla bolja od njih 🤔
 
Verovatno je to sve jako slično ili isto. Koja će duže da radi, zavisi i od faktora sreće, kao i uvek.
Izdvojena garancija samo na motor je marketinška fora.
 
Znaci tu garanciju samo na motor da ne uzima kao neki prelomni faktor prilikom odabira masine ?
 
Motor sam od sebe teško da će se pokvariti u radnom veku mašine. Može da se pokvari ukoliko procuri voda na njega (npr. od kazana). To je verovatno najčešći slučaj. Ako se to desi u standardnom garantnom roku za ceo uređaj, promeniće/servisiraće i motor i kazan. Ako se takav scenario desi nakon isteka garancije za mašinu, onda neće uvažiti ni garanciju na motor jer je oštećenje nastalo od spoljnih uticaja.
 
Ja imam Candy GVS44138TWHC/2-S inverter motor. kupljena pocetak 2017 god , nema susenje
Jako dobra i tiha masina, pre par dana prvi put servis zamenio bubanj

 
Bio u razgledanju masina i u radnji mi ponudili neku specijalnu cenu za LG komb. masinu 71 000 din za gotovinsko placanje. Da li LG vredi 20-30 000 din. razlike u odnosu na Beko i Candy ?
 
Ne vredi jer za te pare možeš da kupiš nezavisno mašinu za sušenje i za veš i da ih staviš jednu na drugu što je najbolja opcija. Tu se sada javlja problem dubine do 50cm, jer taj uslov se malo teže ispunjava.
 
Evo ova Beko sušara sa toplotnom pumpom je najplića na tržištu, 50.8cm, može da se nađe za ispod 50k.


Na to dodaš neku veš mašinu za ~200e sa što dužom garancijom (i do 50cm dubine) i to je bolja opcija nego taj LG, bar po mom mišljenju (imaš i veći kapacitet sušenja, 7kg, ovaj LG je svega 4kg).
 
Koliko sam čuo, LG važi za bolje proizvođače, naročito kada su u pitanju kombinovane mašine. Ličnog iskustva nemam.
Slažem se da je svakako bolja opcija dva uređaja, ali je takva opcija i nešto skuplja (u varijanti mašine za sušenje sa toplotnom pumpom).
 
Bio u razgledanju masina i u radnji mi ponudili neku specijalnu cenu za LG komb. masinu 71 000 din za gotovinsko placanje. Da li LG vredi 20-30 000 din. razlike u odnosu na Beko i Candy ?

Ja bih ti preporucio ovu

LG F2DV5S7N0E​


LG ima dobre mislim cak i najbolje peri susi masine sa odnosom cene i kvaliteta. Tu sto su ti preporucili je stari model i bolje je uzeti ovu, jer dobijas novu tehnologiju plus dobijas jednu kilu dodatnu za susenje.


Svakako je bolje odvojeno uzeti, ali ko nema mesta, dzabe preporuke za dve masine kad ne moze neko da izmisli dodatan prostor i tu se svaka prica zavrsava.
 
Problem kod tih kombo mašina je pristup i čišćenje kondenzatorskog dela koji kad začepi nema ništa od sušenja. Treba skinuti poklopac mašine i pristupiti elementima koje treba očistiti sa vremena na vreme, a to dok ne kupite mašinu ne znate koliko je komplikovano.

Kako to izgleda u praksi:


 
Poslednja izmena:
^
Isteklo mi vreme za edit. Elem, ljudi u komentarima kažu da je moguće očistiti i bez skidanja plastičnog dela koji se zapušuje. Koriste nazubljene felksi štapove (slika dole). Eto možda nekom pomogne.

1618599508932.png
 
Imaš u ona dva klipa gore objašnjeno. Skine se poklopac od mašine i skine se ventilator kako bi se pristupilo onom plastičnom delu gde se skupljaju vlakna koja ga zapuše pre ili kasnije i kompromituju sušenje. E sad u klipovima su ljudi skidali i taj plastični deo pa ga posebno čistili i prali, ali ljudi u komentarima kažu ne mora da se skida (jer je uglavnom muka skinuti), već može nakon skidanja ventilatora da se isčačkaju vlakna uz pomoć ovog gore. Takođe ljudi pominju da posao odlično radi i neka sajlica sa čičak trakom na kraju (zovu ga turbo snake). Verovatno ima nešto slično i ovde da se nabavi, nisam baš u toku oko toga.



edit:
Evo potrebno je da se odradi ovaj prvi deo rasklapanja i onda se peca:

 
Poslednja izmena:
Da li još neki proizvođač ima sistem kao LG gde je motor direktno zakačen na osovinu mašine, bez kaiša (tzv. direct drive)?
 
Samo LG, za sada.
 
Imao je (bar ranije) i Whirpool.
Inače, ti motori imaju i prednosti i mane, kao i sve ostalo na svetu. Jednostavniji su, manje prokretnih delova, nema kaiša koji ume da strada, efikasniji su u smislu manje potrošnje struje i sl. Sa druge strane, malo više opterećuju osovinu i ležaje i mogu da naprave malo više vibracija, ali to se rešava, i kod standardnih vibracije moraju da se reše.
Ono što mislim da je najveći minus je to što ako dođe do bilo kakvog curenja vode oko ležaja, direct-drive motor će odmah stradati. Džaba onda i garancija od 10 godina na motor ako se to desi nakon što prođe garancija koja važi na kompletan uređaj. Oni klasični sa kaišem imaju šanse da prežive neko vreme dok se problem ne uoči i popravi, jer nisu direktno izloženi. Koliko sam čuo, baš ležajevi su danas najveći (možda i namerno napravljeni) problem u mašinama za veš.
Kod klasičnih ume kaiš da strada, ali to i nije neki problem jer je zamena jeftina i brza.
Sve u svemu, ja ne bih tip motora stavio kao presudni faktor u odabiru mašine.
 
Joj procitao sam svih 6 strana.
Nisam citao ovu temu na starom forumu.

Budzet 30k, mozda malo preko, samo pranje.
Zena, ja i mala beba, nismo nesto zahtevni.
Prala bi nocu kad je jeftina struja.

Sta na kraju uzeti ?
5 godina garancije je obavezno.

Neko je ranije u temi pomenuo ovu:


Ili ovu ?

 
Poslednja izmena:
Takođe bih preskočio Candy. Imam utisak da im je kontrola kvaliteta jako loša i šarenolika pa ljudi koji kupe isti tip mašine ili su prezadovoljni ili katastrofa i užas. Lutrija. Izaberi neku od Beko ili Gorenje mašina, imaju najbolje servise i pristojan i ujednačen kvalitet za tu cenovnu klasu. Verujem i da je Vox ok, ali jako malo ima informacija i utisaka na netu o njihovim proizvodima.
 
Gorenje ima bolji servis i od Beko i Vox. Candy je nekada bio isto kvalitetan, a sad verujem i da je Tesla bolja od Candy-ja.
Post automatically merged:
 
Joj procitao sam svih 6 strana.
Nisam citao ovu temu na starom forumu.

Budzet 30k, mozda malo preko, samo pranje.
Zena, ja i mala beba, nismo nesto zahtevni.
Prala bi nocu kad je jeftina struja.

Sta na kraju uzeti ?
5 godina garancije je obavezno.

Neko je ranije u temi pomenuo ovu:


Ili ovu ?

Imas i Gorenje WEI74SDS za 33 hiljade ima inverter motor, jacu centrifugu i pusta paru u bubanj.
 
Cela ta ekipa, wirpul, candy, indesit. Beži od njih. Kvalitet katastrofa čak i kod skupljih modela. Imao sam veoma loše iskustvo sa wirpul mašinom za pranje. Uvoznici su teški slepci. Sam serviser mi je rekao da u mašine koje se pokvare ugrađuju i reparirane delove, jer to dobijaju. Bosch je po iskustvima dobar odnos cena kvalitet i lakoća rešavanja servisa.
 
Nazad
Vrh Dno