Šta je novo?

Vaši saveti i iskustva: Kupovina telefona preko sajta KupujemProdajem i sličnih

@Милисав Ne znam koliko imaš godina, ali na tvom mestu, ubuduće bih bio veoma oprezan, jer nekom ludom srećom si se provukao. Ovo što ti pišeš je bila čista prevar najgore vrste. Gomila ljudi je ojađeno.
 
To je bukvalno školski primer Poncijeve šeme.

Oni su fer poslovali u početku verovatno, kako bi privoleli mušterije nižom cenom i ostvarili legitimnost, verovatno poslovali u minusu u startu, ali kad su se pročuli i ljudi u većem broju počeli da uplaćuju novac unapred, ostvarili su dobit na čijem se vrhuncu "povlačiš" odnosno ulagače ostaviš da izvise a ti sa parama u džepu zapališ.
 
Oni su fer poslovali u početku verovatno, kako bi privoleli mušterije nižom cenom i ostvarili legitimnost, verovatno poslovali u minusu u startu
Nema stvarnog minusa, pare su tražili i dobijali unapred i tako vrtili šemu. Ono što je Mika naručio je već platio Žika.
 
To je ova ekipa, od 180 i kusur i 0 koliko se secam do 187:30 jako brzo. Prodavali su ovi sve i svasta ranije i odjednom su krenuli da rade sa telefonima, ljudi su se upecali na prethodna iskustva i na pocetna sa telefonima i komentarima gde se malo duze ceka ali stigne, odlican mamac.

1673091612551.png

A ljudi su se upecali na komentare onih koji su bili srecni pa su bili u prvoj turi ljudi koji su zapravo dobili telefon:

1673091726935.png

Naravoucenije - opasnih forica ima, 4 oka otvorite.
 
Nema stvarnog minusa, pare su tražili i dobijali unapred i tako vrtili šemu. Ono što je Mika naručio je već platio Žika.

Pa u početku... Ljudi u startu su očigledno dobili telefone.

Karikiram sad, ako je cena telefona 200€ a ti prodaješ po 150€... Prva 3 kupca će dobiti stvarno te telefone, ali ćeš ti biti u minusu 150€ jer 3 telefona koštaju 600€.

Ali će zato ta 3 kupca doneti novih 6 recimo, pa ćeš u džepu imati 900€, pokriti minus od 150€ i zapaliti u plusu 750€.

U suštini svaka Poncijeva šema u startu podrazumeva i rizik hustlera, jer možda mu se šema razradi a možda ne.
 
@Lanikor u pravu si, to su oni. Lažno se predstavljala, izmišljala priče. Kasnije se ispostavilo da svi mi oštećeni nismo ni davali negativne ocene jer smo čekali da dobijemo telefone jer nas je ubeđivala i pričala razne priče, uključujući i tu priču da joj je muž umro.

Da smo odmah na prvu kada je i trebalo dali negativnu ocenu, siguran sam da bi dosta manje ljudi bilo prevareno. Posle je prvi dao negativnu ocenu i povukao sa sobom još preko 30 ljudi da isto urade kada im je i pukao posao.
 
@g0ks1 To bi bilo tako da dobiješ prekosutra telefon za koji si već uplatio pare. Ovako ih ni to nije koštalo, ljudi su čekali nedeljama na telefone koje su već platili, baš zbog tog da prevaranti ne moraju da ulože ni evro iz svog džepa.
 
Da, tačno. U suštini su pokriveni odmah.

Ironija je što se tim s početka ludost isplatila, a ovi kasnije što su mislili da je priča sigurna nagrabusiše.
Ne bila šema zato.
 
Tako je to kada neko vise veruje drugom nego sebi.

I to je tako kod nas neki opsti trend, veruje se u lajkove, ocene, preporuke sa interneta i slicno...i posle se kuka kako su ljudi neposteni.

Nisu ljudi neposteni, ali ako trazite takve nacicete ih.
 
Ovo što je kolega iznad pisao je bila prevara, nije tu reč o pucanju lanca ili bilo šta slično. To da joj je muž umro je bila laž kako bi sebi kupila vreme. Ja sam ispao jako glup i uplatio novac unapred, vodeći se time da ima preko 200 pozitivnih ocena. Epilog cele priče je da se nas četrdesetak organizovalo i podneli smo zajedničku krivičnu prijavu. Mi koji smo podneli tu krivičnu prijavu smo oštećeni za nekih 1.7 miliona dinara. Čuo sam da postoji još jedna grupa koja je podnela krivičnu prijavu i postoji sigurno još ljudi koji ništa nisu uradili povodom toga.

Ja sam napravio amatersku grešku iako kupujem preko interneta više od dvanaest godina ali sam tada naučio ono što sam već i znao.
Meni zaista delovala iskreno kad me zvala. Stigao mi je telefon, jesam se preznojio par puta kada je počeo da se probija rok, ali je stvarno stigao.
Moguće je da je bilo isplanirano sve, ali eto ja sam prošao ok (bar jednom u životu da me ne okrzne neka prevara).
Dokle ste stigli sa tužbom, da li možete da izvičete neku paru nazad? Jeste li im videli lice bar?
@Милисав Ne znam koliko imaš godina, ali na tvom mestu, ubuduće bih bio veoma oprezan, jer nekom ludom srećom si se provukao. Ovo što ti pišeš je bila čista prevar najgore vrste. Gomila ljudi je ojađeno.
Tada sam imao 40, sada 33 :)
To je ova ekipa, od 180 i kusur i 0 koliko se secam do 187:30 jako brzo. Prodavali su ovi sve i svasta ranije i odjednom su krenuli da rade sa telefonima, ljudi su se upecali na prethodna iskustva i na pocetna sa telefonima i komentarima gde se malo duze ceka ali stigne, odlican mamac.

Pogledajte prilog 370507

A ljudi su se upecali na komentare onih koji su bili srecni pa su bili u prvoj turi ljudi koji su zapravo dobili telefon:

Pogledajte prilog 370508

Naravoucenije - opasnih forica ima, 4 oka otvorite.
E jeste taj prodavac
 
Poslednja izmena:
@Милисав Naravno da deluju iskreno i ubedljivo jer su prevaranti, da bi bio prevarant moraš da imaš veštinu da ubediš nekoga u bilo šta. Prva lampica da nešto nije u redu je trebalo da ti se upali čim si video da se pare traže unapred, a druga čim su ti rekli da se toliko dugo čeka. Ali eto uz neku sreću si se izvukao, sad valjda znaš bolje za ubuduće.
 
Dva telefona sam kupio na KP, nisam imao nikakav problem ni sa telefonima, ni sa prodavcima. Uzeo sam ih proverenih prodavaca koji su poslovali godinama, a vidim da su i dalje aktivni i da jedan od njih ima 1000+ pozitivnih bez ijedne negativne, a drugi, tj. druga, 1600+ pozitivnih i dve negativne, uz priznaje propusta od strane prodavca i dosta uverljiva obrazloženja zbog čega je došlo do grešaka u ta dva slučaja.

Poslednji telefon sam kupio u zvaničnoj prodavnici, jer na KP u to vreme nije ni mogao da se nađe Zenfone 9, a sad vidim da ga ima u dosta oglasa, ali niko ne prikazuje kutiju sa telefonom, već samo stock slike, pa pretpostavljam da poručuju na zapadu nakon naručivanja. Preko takvih oglasa ne bih kupio ništa.
 
Uvek sam bolje prolazio od prodavca sa npr 10tak pozitivnih ocena,a nalog lupam iz 2013,nego od preprodavca sa tonu ocena.
Em kupuješ njegovo lično,i zna dal ima nekih skrivenih manica..i uglavnom su to fini ljudi,koji hoce sve fino da ti objasne.Pa i oko spuštanja cene ako nekom treba.Jer jelte nije preprodavac,jednostavno mu ne treba više uredjaj.
Dok preprodavac ima tonu oglasa,ako je polovno ispregleda u kratkom roku dal je sve ok i na oglas.
Nekad se desi da predvidi ili precuti "sitnice" koje ce vama smetati i koje nisu u opisu.
Zato uvek prednost gore navedenim sličnim nalogom.
Takodje ako su još i serviseri,a ima ih puno koji otkupljuju telefone zaobišao bi u širokom luku,otkupljuju po mizernim cenama pa budze,popravljaju i sl,naročito oko ekrana.
 
Poslednja izmena:
^Još kako si u pravu što se tiče servisera i prepakivanja i budzenja telefona. Ja ih znam trojicu. Najlakše ćeh ih poznati po tome što nemaju kutiju, originalni punjač i usb kabl, negu daju zamenske. I cene su im po praviliu manje, nego isti ti telefoni kod drugih prodavaca.
 
Uvek sam bolje prolazio od prodavca sa npr 10tak pozitivnih ocena,a nalog lupam iz 2013,nego od preprodavca sa tonu ocena.
Em kupuješ njegovo lično,i zna dal ima nekih skrivenih manica..i uglavnom su to fini ljudi,koji hoce sve fino da ti objasne.Pa i oko spuštanja cene ako nekom treba.Jer jelte nije preprodavac,jednostavno mu ne treba više uredjaj.
Dok preprodavac ima tonu oglasa,ako je polovno ispregleda u kratkom roku dal je sve ok i na oglas.
Nekad se desi da predvidi ili precuti "sitnice" koje ce vama smetati i koje nisu u opisu.
Zato uvek prednost gore navedenim sličnim nalogom.
Takodje ako su još i serviseri,a ima ih puno koji otkupljuju telefone zaobišao bi u širokom luku,otkupljuju po mizernim cenama pa budze,popravljaju i sl,naročito oko ekrana.
Kad kupujem preko oglasa uvek proveravam i ostale oglase istog prodavca,skoro sam na ebayu kupovao neku staru Nokiu (a dobih novu,nikad koriscenu (iako to nije bilo navedeno u oglasu)) i vidim lik ima jos 7-8 oglasa,pogledam ih,kad tamo neka video igra,neki stari luster,neke karte,burgija... odmah ti je jasno da su mu to suvisne stvari i hoce da ih rasproda. Dok kod drugih prodavaca koji su imali istu tu Nokiu kad otvoris ostale oglase nalazilo se jos na desetine mobilnih telefona,verovatno otvaranih,prepravljanih...
 
Ima dve vrste kupaca:
  • oni koji vise vole da kupe od ljudi koji se bave prodajom toga sto kupuju, to su obicno ljudi koji nisu sigurni u sebe i svoj odabir pa im treba potvrda.
  • oni koji izbegavaju da kupuju od preprodavaca vec hoce da kupe od onoga ko je licno koristio jer umeju sami da odaberu.

Iz prve grupe su ti koji gledaju ocene, slusaju razne savete, citaju komentare, forume i oni su najvise podlozni manipulaciji.

Na drugu grupu kupaca ne moze da se utice, znaju sta kupuju, oni sami donose odluke, sami biraju - odustaju,
od ocena citaju samo negativnu, ne kupuju na nevidjeno i vole da kupe licno samo od vlasnika.

E to su kupci...a imamo takve i prodavce
 
Poslednja izmena:
Meni zaista delovala iskreno kad me zvala. Stigao mi je telefon, jesam se preznojio par puta kada je počeo da se probija rok, ali je stvarno stigao.
Moguće je da je bilo isplanirano sve, ali eto ja sam prošao ok (bar jednom u životu da me ne okrzne neka prevara).
Dokle ste stigli sa tužbom, da li možete da izvičete neku paru nazad? Jeste li im videli lice bar?

Tada sam imao 40, sada 33 :)

E jeste taj prodavac
I meni je delovala iskreno i realno ima odličnu moć ubeđivanja. I to što joj je kao umro muž, pa nema šanse da bih pomislio da taj čovek i ne postoji i da je sve izmišljeno.

Koliko sam razumeo, samo se ona tereti a svi ostali likovi koji su pominjani ili na čije račune su uplaćivane pare nemaju veze sa prevarom nego ih je ona iskorišćavala. Svi smo dobili pozive od javnog tužioca da damo izjave što smo i uradili. Koliko znam, ona je u pritvoru i čeka se presuda.

Neki su je upoznali jer im je lično donosila telefone a ja je nisam nikada video uživo ali znam kako izgleda jer sam dobio njene slike i imam sliku njene lične karte. Na kraju sam ja dobro prošao, ostala mi dužna 10k a imam jedan momak kojem je dužna i preko 300k. Što se tiče novca, mislim da od toga nema ništa jer tek nakon presude mi nju treba da tužimo kako bismo pokušali da vratimo naše novce. Mislim da je potpuno nerealno da ćemo to i uspeti.
 
Sa ovako efikasnim pravosudjem, Srbija je raj za sve prevarante. Ali je sistem jako efikasan kad pojedincu treba odrati kožu sa ledja zbog neplaćenog računa ili prekršajne kazne.
 
Ima dve vrste kupaca:
  • oni koji vise vole da kupe od ljudi koji se bave prodajom toga sto kupuju, to su obicno ljudi koji nisu sigurni u sebe i svoj odabir pa im treba potvrda.
  • oni koji izbegavaju da kupuju od preprodavaca vec hoce da kupe od onoga ko je licno koristio jer umeju sami da odaberu.

Iz prve grupe su ti koji gledaju ocene, slusaju razne savete, citaju komentare, forume i oni su najvise podlozni manipulaciji.

Može da se primeni ali samo na polovne stvari, na nove nikako.
Ako neko želi da kupi novu stvar (otpada drugi stav, nešto što nije korišćeno) npr. iPhone 14 Pro ili PS5 ne može biti nesiguran jer traži da kupi od proverenog prodavca (ne prodaje kopiju), plus je nestašica istih bila što se videlo ovde u temama iPhone 14 ili PS5, nije ih bilo ni po radnjama ko je hteo da kupi po ludoj ceni (otpada i prvi stav, ljudi znaju šta žele da kupe i traže što pouzdanijeg prodavca za 1000-2000 pozitivnih ocena). Po mom iskustvu problem će pre rešiti taj veći prodavac jer je već razradio posao a ne neko sa 10 ocena.
 
Itekako vredi i za nove stvari
Eto ti iznad primer @Vesely.24 koji je kupovao novu stvar od "profesionalnog" prodavca, a ti si odličan primer kupca koji ima "poverenje"
 
Ne vredi za nove stvari. Kada nisi u pravu, nisi, nova stvar ne može biti ako ju je neko koristio kako si naveo, niti su ljudi nesigurni u sebe - možda si ti.
Zapravo je @Vesely.24 pravi primer kupca koji traži "hleba preko pogače". Vidiš da nije realna cena spram ostalih, džabe što se pali lampica u glavi da tu nešto nije u redu. Prodavac sa 100 ili 200 pozitivnih nikako ne može da se poredi sa nekim ko je tu godinama i ima par hiljda pozitivnih, plus nekoliko njih imaju preporuke ovde na x tema.
Godinama kupujem online Ali, ebay, itd. itd. I od kako znam za njih uvek svi govore da se obrati pažnja na cenu, na ovo, na ono... uvek ići na proverenog prodavca, gomila saveta napisana po xx foruma, pre prve kupovine pre xx godina mnogo pre postojanja KP iščitao tada na Elit kako i šta pa se upustio sa ebay. Ništa se nije promenilo ni pojavom domaćih online sajtova, isti saveti važe zadnjih 10 godina i više.
 
Godinama kupujem online Ali, ebay, itd. itd. I od kako znam za njih uvek svi govore da se obrati pažnja na cenu, na ovo, na ono... uvek ići na proverenog prodavca, gomila saveta napisana po xx foruma, pre prve kupovine pre xx godina mnogo pre postojanja KP iščitao tada na Elit kako i šta pa se upustio sa ebay. Ništa se nije promenilo ni pojavom domaćih online sajtova, isti saveti važe zadnjih 10 godina i više.
Ja bar za sad nisam imao jos nijedan problem,a kupovao sam sa svih strana sveta.Najkriticnije bilo u Rumuniji na njihovom OLX sajtu,gde na naslovnoj strani pisalo da se ne placa nikako vec samo kuriru kad se proveri... liku sam uplatio paypalom i to privatno,sajt i ne podrzava paypal i sreca da sam ubo sa procenom lika i uspesno sve zavrsio.Inace skoro sam nabasao na neku primamljivu ponudu za neku masinu,toliko je bila primamljiva da sam stupio u kontakt sa likom,i onda i po samom nacinu komunikacije vidis da je u pitanju prevara,jer obecava sve zivo,sve moze,masina,svi dodaci najbolji... iz aviona vidljivo... i onda uzmem slike iz oglasa ubacim u gugl i nadjem iste slike na ebayu pod drugim imenom,drugim gradom,duplo vecom cenom isl.... jednostavno lik uzeo tudje slike postavio,stavio dobru cenu i udri Misko... jedan mesecno da mu se upeca njemu super
 
Kako resavate ove garancije od operatera kad mob nije uzet na moje ime?
Da li prihvacaju garanciju?
 
Upravo tako, prvu tu mogucnost iskoristi ako mozes.
 
Novi feature na KP je da mozete videti koliko brzo i na koliki procenat poruka prodavac odgovara.

I to je super zar ne?

Ali opet za neke ne mozete videti :rolleyes:
 
Sta znam, nije mi ni to merodavno. Masa ljudi se javlja sa nekim smesnim ponudama i normalno da necu da odgovorim. I sad tamo neka statistika stoji da ne odgovaram na 40% poruka. Ok mi je samo da stoji koliko brzo odgovaras na poruke kada ima odgovor, ali ne i na procenat odgovorenih.

Na par bezobraznih ponuda nisam odgovorio, a doslo mi da mu napisem svasta pa makar mi ugasili nalog. Naravno, svako ima pravo da pita, ali neke "ponude" su u rangu "aj da mi poklonis".
 
Da, ali neki prodavci nemaju vidljiu tu statistiku, tako da nisu svi jednaki.
 
Na par bezobraznih ponuda nisam odgovorio, a doslo mi da mu napisem svasta pa makar mi ugasili nalog. Naravno, svako ima pravo da pita, ali neke "ponude" su u rangu "aj da mi poklonis".
Ja im obavezno odgovorim sa Ne, sačuvaj pare. takav pristup ih načisto pokopa :)
 
Nazad
Vrh Dno