Šta je novo?

Vaši saveti i iskustva: Kupovina telefona preko sajta KupujemProdajem i sličnih

Nema pravila za kutiju, ali svakako je sigurnije sa kutijom. Ako uzimas bez kutije, onda obavezno slika licne karte i to je to. Nebitno da li ima 1000 ocena. Ja sam slicno kao gore za Note 2 kupio Note 3 tada, covek koji radi sa telefonima, i dalje radi, prodao, dosao kolima, sve normalno, nikakva mutljavina. Ja koristio, prodao, i zvali iz policije da hitno dodjem na razgovor. Ispostavilo se da je telefon bio ukraden iz stana tokom "teskog dela rabojnistva".
Sto ne znaci da ce odmah da se oprosti od telefona, plasi Djilkos decu za dzabe umesto konstruktivnog predloga kao sto je licno i uz licnu kartu ako bas nema drugog izbora :)
 
@Fivio
da li si ti realan?

Odakle ti ideja da nekome postavljas pitanja kao da si inspektor?

Ovo mi je vrh ludila: :rolleyes:
Da li ima legitimno opravdanje zašto je bez opreme?

Da meni neko trazi LK oterao bih ga u tri lepe...
Kad kupujete nesto skuplje od telefona verovatno trazite, nalazn krvi i zdravstveni karton, i izvod i maticne knjige rodjenih svih clanove porodice prodavca.
 
U čemu je problem... I ja sam uredno davao svoju ličnu kartu kad sam prodavao dva puta svoje telefone u Balkanskoj...

Lepo dođeš, lepo kažu da prvo proveravaju IMEI, lepo traže ličnu i objasne zašto je traže, ako hoćeš da posluješ tako da svi budu zaštićeni hoćeš, ako nećeš doviđenja.

I svako ko prodaje telefon bez propratne opreme, bez garancije će sasvim razumeti da tražiš to isto... Na kraju krajeva IMEI može da mu pruži.

Ne znam šta je loše u tome pitati ako se čovek već upušta u kupovinu koja nosi dozu rizika.
 
U čemu je problem... I ja sam uredno davao svoju ličnu kartu kad sam prodavao dva puta svoje telefone u Balkanskoj...
Cek polako...

Upravo si izjednacio prodaju polovnih telefona u prodavnici gde su prodavci po zakonu obavezni da upisu podatke prodavca sa prodajom na elektronskom buvljaku zvanom kupujem prodajem.
 
Ja sam rekoh šta bih ja uradio...

I još jednom, razuman prodavac koji stvarno prodaje čist telefon ili telefon za koji i sam ima nečiju garanciju, trebalo bi da razume zainteresovanost kupca koji taj telefon kupuje, te stoga da ga uveri u sigurnost prodaje koliko je u njegovoj moći.

Zato rekoh, ako čovek sa KP sa 1000+ inače se bavi prodajom polovnih telefona onda verovatno da ima kredibilitet i da to radi savesno. I to bi meni bilo prihvatljivo.

U suprotnom ako u ponudi ima od svega po malo ili mu se taj polovni našao u ponudi, onda bih svakako želeo po sebe da umanjim rizik kupovine.
 
Ja sam rekoh šta bih ja uradio...
Sve je to u redu sta bi ti uradio, ali nemoj ocekivati da su svi kao ti.

Zna se za sta se i kome mora legitimisati,
za prodaju mobilnog telefona je to obaveza jedino u registrovanim prodavnicama, sto neki random prodavac sa KP ne mora nikako biti pa makar imao 10k ocena.

Posebno je sto ni tada ne mora imati kutiju, punjac ili kabl, niti objasnjavati nekome zasto nema.

Vidis sta kupujes, i da li ti odgovara, ako ti ne odgovara ne kupujes.

Nije da branim ovde niciju stranu,
ali to je realno stanje na terenu, ne treba se zanositi nekim imaginarnim reperima koje smo postavili u svojoj glavi.
 
Poslednja izmena:
Svakako lična karta nema smisla preko elektronske komunikacije, jer jelte nema ni potvrde identiteta njenog pružaoca...

Niti sam to kao meru predostrožnosti predložio u svom prvom osvrtu, koliko sam se nadovezao na priču člana posle.

Ali što se tiče IMEI, preporučio bih članu da kroz njegov uvid, ukoliko je prodavac voljan da ga pruži, koliko toliko bude sigurniji ako već želi da obovi kupovinu.

Na kraju, ako član ima neke sumnje, najbolje da ni ne kupuje jer će biti miran, ako se već pribojava da mu prvi poziv ne bude možda od policije, ako se pribojava da je možda uređaj servisiran ili slično.

Ja sam kupovao samo polovno od ljudi koji se prodajom polovnih i bave.
 
Sad kad je oglas obrisan :)
U pitanju je bio Realme Master GT 8/256 za 179eur.
Polovni Realme se često prodaju bez punjača, pa mi to i nije bilo čudno, ali kada sam pitao za kutiju sa imei brojem, nisam dobio odgovor, tj. Nema kutije, samo telefon, bez zaštitne futrole i folije za ekran, inače sve svoje telefone ocenjuje da su 10/10.
Sad, cena je vrv bila primamljiva, pa se brzo prodao.... Šta znam.
 
Sve što kupujem polovno samo gledam preko Benchmark oglasa. Samo njima verujem. ;)
 
Da li ovde smete da preporučite prodavce?
Nemam iskustva sa kupovinom preko KP iako mi dosta ljudi savetuje da telefon potražim kod pouzdanih prodavaca s obzirom da su cene solidno povoljnije...

E sad, šta je to pouzdan prodavac... Čujem neko sa 1000+ pozitivnih, ali pošto vidim da ih ima više takvih kako izabrati...?
 
Sve što kupujem polovno samo gledam preko Benchmark oglasa. Samo njima verujem. ;)
Ima ih ovde koji u oglasu ne napisu npr. povremen problem sa telefonom. 😉
Kad su pare u pitanju, samo najrodjenijima verujem.

@g0ks1
Ti prodavci sto imaju po 1000 pozitivnih, a nijednu negativnu... Sigurni su svi redom ako kupujes nov neotpakovan telefon, dobices ono sto si narucio. Pitanje ostvarivanja garancije je vec nesto drugo...
 
Ti prodavci što imaju 1000 pozitivnih su brisali svoje negativne ocene i ništa drugo, to govori o njihovom poštenju.
Bogme i meni nema logike.... lik od koga sam uzeo TV samo pozitivne,obecao pisanu garanciju,na isporuku poslao navodno drugog lika,pa kao pustice garanciju na mail,i posle ne odgovara,i znam jos forumasa koji su ostali bez pisane garancije... i nemoguce je da takvo ponasanje ne dobije bar jednu negativnu
 
Iskreno, najmanje mi je do garancije. Imao sam već dovoljno stresna iskustva povodom ostvarivanja potrošačkih prava sa ovlašćenim maloprodajama tako da u tom smislu benefit zakonske garancije uzimam sa rezervom kod nas.

Nego mi je pre svega bitno da dobijem nov, neotpakovan telefon jer dešavalo mi se u 2-3 navrata da elektronski uređaj naručen online u maloprodaji dođe ili sa odlepljenim fabričkim stikerom ili vidno vađen pa vraćen. No, u tom slučaju sam ipak bio zaštićen pravom na povrat u 14 dana pa prosto vratiš.

A ljudi mi kažu da eto kupuju na KP bez problema, pa rekoh da ni ja ne budem ovca više.
 
Kao osoba koja je promenila na tone mobilnih telefona svestan sam da postoje odredjeni bagovi od serije do serije, modela do modela koji u nekim slucajevima zaista moze biti veliki problem. Ali na zalost to je cesto slucaj sa svakim primerkom
Isto tako mi se desilo ne tako cesto ali se desavalo da prodam telefon koji sam koristio tipa godinu dana i prodam ga potpuno ispravnog. Da kupac krene da me zivka svaki dan da me mesi jer je on pre toga koristio samsung a tu mu nije isto i zasto mu je sad ovako on pritisne tamo nesto pa mu ne izbacuje i to mu se ne dopada (bla bla bla)

Sa telefona koji sam prodao su hladno skinuli matičnu ploču i ugradili njihovu neispravnu. Kao neće da radi moj telefon. Ja naravno naivan i neiskusam im uvažim reklamaciju. Tek u mobil servisu su mi rekli da je mobilni otvaran. Neke delove se nisu trudili čak ni da povežu. Nisam hteo da ga poravljam. Poklonio sam ga za delove.
 
Zna se za sta se i kome mora legitimisati,


Право да легитимишу лица - странку и да на тај начин утврђују идентитет грађана имају лица чије је овлашћење утврђено позитивно-правним прописима у Републици Србији.



Позитивно-правни прописи у Републици Србији који регулишу ово питање су пре свега:

  1. Устав Републике Србије ("Сл. гласник РС", бр. 98/2006);
  2. Закон о заштити података о личности ("Сл. гласник РС", бр. 87/2018);
  3. Закон о личној карти ("Сл. гласник РС", бр. 62/06, 36/2011 и 53/21);
  4. Закон о спречавању прања новца и финансирања тероризма ("Сл. гласник РС", бр. 113/17, 91/19 и 153/20).


Сагласно одредби члана 42. став 2. Устава прикупљање, држање, обрада и коришћење података о личности уређују се законом. Одредбама Закона о заштити података о личности прописано је да подаци о личности морају се обрађивати законито, поштено и транспарентно у односу на лице на које се подаци односе. Законита обрада је обрада која се врши у складу са овим законом, односно другим законом којим се уређује обрада.



Из наведених одредби Устава и Закона о заштити података о личности произилази да правни основ обраде података о личности може бити закон или пристанак лица о чијим подацима се ради, дат на начин и под условима утврђеним одредбама чл. 10. и 15. овог закона.



Одредбама чл. 17-24. Закона о спречавању прања новца и финансирања тероризма ("Сл. гласник РС", бр. 113/17, 91/19 и 153/20) прописано је утврђивање и провера идентитета странке (физичког лица, законског заступника и пуномоћника)



Наиме, одредбама члана 17. ст. 1. и 2. Закона о спречавању прања новца и финансирања тероризма прописано је да обвезник утврђује и проверава идентитет странке која је физичко лице, законског заступника те странке, као и предузетника прибављањем података из члана 99. став 1. тач. 3) овог закона, а да се наведени подаци прибављају увидом у лични документ уз обавезно присуство лица чија се идентификација врши. Ако из тог документа није могуће прибавити све прописане податке, подаци који недостају прибављају се из друге службене исправе. Подаци које, из објективних разлога није могуће прибавити на тај начин, прибављају се непосредно од странке.



Одредбама члана 99. став 1. тач. 3) наведеног закона прописано је да евиденција података о странкама, пословним односима и трансакцијама из члана 98. став 1. тачка 1) овог закона садржи име и презиме, датум и место рођења, пребивалиште или боравиште и ЈМБГ физичког лица, његовог законског заступника и пуномоћника, као и предузетника који успоставља пословни однос или врши трансакцију, односно за које се успоставља пословни однос или врши трансакција, као и врсту и број личног документа, назив издаваоца, датум и место издавања.



Одредбама члана 4. Закона о спречавању прања новца и финансирања тероризма утврђено је да су обвезници, у смислу овог закона између осталих:

1) банке;

2) институције електронског новца;

3) платне институције
.



Наведено правило се примењује и када су у питању овлашћена лица, пуномоћници и законски заступници филичких и правних лица те правни следбеници корисника Управе .

Овом приликом указујемо и на чињеницу да у случају да странка може да овласти пуномоћника да је заступа у одређеном поступку, пуномоћје се даје у писаном облику оверено у суду или код јавног бележника – нотара.

У наведеном случају потребно је утврдити идентитет пуномоћника увидом у садржај пуномоћја и његове личне исправе.



У складу са наведеним, обвезници наведени одредбом члана 4. Закона о спречавању прања новца и финансирања тероризма имају право, сходно одредбама чл. 17-24. овог закона, да утврђују и проверавају идентитет физичког лица, законског заступника и пуномоћника, увидом у њихове личне исправе (нпр. лична карта и пасош).
Svakakvih nonsensa čovek može pročitati.

Uh kako mrzim ovu novu popularnu reč. To mi moj psihijatar često govori :mad:
 
Ovaj telefon što sada imam (pixel 6a) sam kupio polovnog od člana foruma. Čovek stavio oglas, ja ga nazvao, dogovorili se, i ja otišao po telefon. Kada kupujem tako neke skuplje stvari (meni je to sve preko 1000 dinara) i još ako je polovno, samo gledam da mi je što bliže. Znači od Subotice do Vrbasa, eventualno NS. Uvek pitam da li mogu lično da dođem i da se nađem sa njim i ako počne da vrda odustajem. Kolega forumaš koji mi je prodao telefon me je vodio i na kolač u poslastičarnicu. Svaka mu čast. Tako sam išao po grafičku u Suboticu kod čoveka kući, u NS po procesor i ploču isto kući kod čoveka. Bolje mi je dati iljadarku za benzin, pa da "ne brinem". Nisam za sada imao negativnih iskustava.
 
A je l' može neko da mi objasni odakle obično potiču telefoni kojima prodavci sa KP raspolažu? Naročito ovi kojih nema kod nas u maloprodaji tipa Pixeli, viđam i Oppo modele kojih nema kod nas, Sony...?
Je l' to kupuju u Evropi, Mađarskoj, ili ima i onih "ispalih iz kamiona"?
 
@g0ks1 mislim da bolje da za to pitas prodavce.
 
A je l' može neko da mi objasni odakle obično potiču telefoni kojima prodavci sa KP raspolažu? Naročito ovi kojih nema kod nas u maloprodaji tipa Pixeli, viđam i Oppo modele kojih nema kod nas, Sony...?
Je l' to kupuju u Evropi, Mađarskoj, ili ima i onih "ispalih iz kamiona"?
Madjarska u vecini slucajeva.
 
Meni nije jasno ko im prodaje u otkupu za znatno nižu cenu, kad može sam da postavi oglas.
 
Ja bih da kupim Pixel 6a a toliko me strah, hah... Sramota me da detaljno pitam prodavce je l' sigurno nov, da li je neotpakovan i slično... Mada video sam da kutije imaju one stikere pa valjda nije nekulturno da pitam barem jel ih ima uredno...
A i nije mi jasno što se cene razlikuju... Maltene oni koji oglašavaju nove su jeftiniji od onih koji ih oglase otvorene...
 
To već ne znam, ali ima bezbroj primera da to radi njihova administracija.
Koliko znam možeš da se žališ administraciji KP i oni razmatraju brisanje negativne. Pretpostavljam da neće da obrišu nekome ko ima par ocena već onima koji su zaista jaki prodavci pa lepo ulože prigovor i oni razmatraju i brišu, naravno neće da obrišu 50 negativnih nekome već par pa ako ae nsatave negative onda više ne brišu, nisu ludi da takav sajt uptopaste zbog nekih prevaranata.
Ja imam 220 ocena na KP i tačno osetim kad mi piše konkurencija s namerom da odgovorim na poruku i da mi lupe negativnu. Takvima ne odgovaram i odmah ih brišem.
Inače oko kupovine telefona, ja 90% telefona kupujem preko KP, čak se pre tri godine pojavio prodavac koji je prodavao nove telefone po 30% nižim cenama od najniže na KP. Uslov je bio da se uplati unapred i čekaš oko 15-20 dana na tel. Od nula ocena do 200 i kusur pozitivnih stigao je za mesec dana. Verovatno je bio neki dropšiping ili kako se to već zove. Tada je redmi note 8 najjeftiniji bio 200 evra, kod njega 163. Uplatim ja i stvarno stigao ne za 15 nego za dvadesetak dana. Sećam se da me zvala neka žena da mi se izvinjava što kasni isporuka jer joj se muž koji je započeo taj posao razboleo pa je ona preuzela sve na sebe pa ne može da se pohvata kome šta i gde.
Posle 15-20 dana počele negativne jedna dve pa onda nula negativnih jer je ona pisala da joj je muž umro i da ne može da stigne na sve strane pa opet dve tri negativne pa padne na jednu (baš sam pratio da su neki koji su dali negativnu posle ispravili u pozitivnu jer je stigao tel), i onda valjda KP digao ruke od izlaženja u susret i naređala pose dvadesetak negativnih i kraj. Pisala je svakome da ima problema sa dobavljačem, verovatno pukao lanac i ćao. Probaću da nađem tog korisnika.
 
Ovo što je kolega iznad pisao je bila prevara, nije tu reč o pucanju lanca ili bilo šta slično. To da joj je muž umro je bila laž kako bi sebi kupila vreme. Ja sam ispao jako glup i uplatio novac unapred, vodeći se time da ima preko 200 pozitivnih ocena. Epilog cele priče je da se nas četrdesetak organizovalo i podneli smo zajedničku krivičnu prijavu. Mi koji smo podneli tu krivičnu prijavu smo oštećeni za nekih 1.7 miliona dinara. Čuo sam da postoji još jedna grupa koja je podnela krivičnu prijavu i postoji sigurno još ljudi koji ništa nisu uradili povodom toga.

Ja sam napravio amatersku grešku iako kupujem preko interneta više od dvanaest godina ali sam tada naučio ono što sam već i znao.
 
Naravno da je prevara i to najgore vrste, za početak su prodavali sa minusom da se pročuje, i da se zakači dovoljno naroda na udicu.
Edit: da budem precizniji, nisu oni ništa prodavali, šemu su vrtili sa kešom koji su dobili unapred.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno