Šta je novo?

Tutorijal: Licence za Windows Windows

Taj zovem danima ne javlja se niko a veza se sama prekine posle minut ipo.
 

Prilozi

  • IMG_6158.jpeg
    IMG_6158.jpeg
    87.2 KB · Pregleda: 28
Treba da kupim za novu koleginicu laptop i nasao sam na akciji jedan Asus koji dolazi sa Win 11 Home.

Platio bi laptop preko firme i imamo pravo na odbitak pdva.

Jel se takav Win 11 Home kupljen uz kompletnu konfiguraciju laptopa za oko 70.000 din smatra legalnim(mislim da bi i na fakturi stalalo u opisu da ima win 11 home)?
 
Dok imaš dokaz da je Windows legalan, nema veze kako si došao do njega. Ako na fakturi piše i broj/registracija, to je to.
 
Meni lagano nece da prihvate legalni sn sa starog HW-a i nema sanse da ga unesem nikako , ne mogu da verujem. Na telefone se ne javljaju niti bilo sta katastrofa…
 
Dok imaš dokaz da je Windows legalan, nema veze kako si došao do njega. Ako na fakturi piše i broj/registracija, to je to.

Ove nedelje porucujemo laptop i u istoj prodavnici bi istog dana na istoj fakturi uzeli i Win 11Home OEM.

Nisam razumeo ovo za broj/registrciju na fakturi, jel to treba da napomenem prodavcu da obavezno stavi na fakturu?

Jel se vazi i Home verzija Win 11 za legalnost u maloj firmi, tj nije obavezno imati Prr verziju?
 
Mora da bude ista na fakturi i instaliranim windowsima ali to valjda ide automatski.
 
Definitivno mora firma da poseduje fakturu na kojoj je PC i Windows licenca, nalepnica pre dok je bila aktuelna morala je biti zalepljena na "nepokretni" deo kucista. Zakon je nakaradan i poresku ne zanima da li je OS legalan nego da li ste licencu kupili u Srbiji i platili PDV. Ako imate neki vid licenciranja na ugovor, ugovor mora biti dostupan na uvid inspekciji. Takodje ako nemate potrebu za domenskim okruzenjem mozete koristiti Windows home verzije u firmi, ali uslov je da su PC i licenca na istom fiskalnom racunu. Ako neko ima svezije informacije molilm da ih podeli.
U firmi su kupili na brzinu dva gotova računara, sa W10 Pro. Na otpremnici nigde ne pise za OS, nema nalepnice. Zvali smo ih, kažu to je sada sve digitalno, u kompu!?

Šta kažete, jel ima neko sveže iskustvo?
 
Proveri stavku na racunu, nama uglavnom pise

DESK CORE I5 Win 11 PRO R3 Računar​

Ali je stavka vezana za OS uvucena u ime artikla.
Ovo se odnosi i na male i na velike dobavljace.
Ali generalno jeste digitalno, makar onaj hologramski logo treba da bude zalepljen na kucistu.
 
Pise: ime firme DSCL Ryzen 5 PRO proc/mem/disk/nap

Nema nalepnice, nema full ime os-a, ima samo to PRO, sto je i meni malo čudno...
Ipak je ovo veliki igrač, valjda se ne igraju (BC .....)
Dalje, kompove je izgleda sklapao DS ....
Ono što mi je u startu bilo čudno, čim smo ih raspakovali, jeste da je dobijen papir sa dva, hm, ključa, bar na to liče, na kome ništa posebno ne piše, ni šta, ni kako...

Šta znam, dosta čudno....
 
Ako oboris sistem i sam aktivira posle SN je u biosu ploce, cak i u biosu pise kada ima licencu…
 
Mali nastavak: na profakturi je pisalo ok: ime firme DSCL Ryzen 5 PRO proc/mem/disk/nap //Win10Pro
Šaljemo dopis za promenu računa. javljam šta kažu...:)
Ako oboris sistem i sam aktivira posle SN je u biosu ploce, cak i u biosu pise kada ima licencu…
Ne sumnjamo da nema legalnog ključa u kompu/biosu, nego, kažu ljudi, da na računu mora da piše OS (u nekom vidu)...Jer Poreska ne pregledava bios, već račune....:LOL:
 
Za legalnost softvera je zadužena tržišna inspekcija, a ne poreska. Možda se sa njima lakše dogovoriti :) Inače, ja sam pre godinu dana pisao email tržišnoj inspekciji u NS i BG, u vezi sa tim kakva licenca za Windows je potrebna ako se računar kupuje bez instaliranog OS-a. Iz njihovog odgovora sam shvatio da ni oni to ne znaju.
 
GGK je uvek najsigurniji, ali nije najjeftiniji. Razlika nije velika, par hiljada, ali što dati više ako se ne mora?
 
Mali nastavak: na profakturi je pisalo ok: ime firme DSCL Ryzen 5 PRO proc/mem/disk/nap //Win10Pro
Šaljemo dopis za promenu računa. javljam šta kažu...:)
Saga uspešno završena!
Račun promenjen, sada je kao na profakturi, vidi se Win10 Pro. A na nemanje nalepnice ćemo zažmuriti... :LOL:
 
Nazad
Vrh Dno