Šta je novo?

Stambeni krediti

Postoji u svakom ugovoru neki clan gde pise da banka ima pravo da pošalje procenitelja, valjda u slucaju da se znatno promeni situacija na trzistu (na stetu banke). U praksi tesko da ce se desiti u skorije vreme
 
To verovatno u koliko dođe do problema u naplati? Kod nas u ugovoru toga nema. Po tome bi onda mogli da menjaju uslove kredita kad-god požele?
 
Nisam siguran sta tacno piše, ali mislim da je suština da ako dodje do pada vrednosti nekretnine ispod iznosa kredita, banka ima pravo da trazi dodatno obezbedjenje.
 
Imam vec 1 kredit (iz 2021) u intezi, poslao sam juce trazeno poresko resenje - na osnovu toga gledaju vrednost nekretnine.
 
pitanjce, ako je neko proso skorije kroz proceduru uzimanja stambenog kredita.

Da li moze neko procedura sta kako ide.
Primera evo sad sam naso stan koji zelm da uzimem na kredit sta dalje?
Jel se potpisuje neki preugovor pa sa njm ide u banku za zahtev za kredit ili kako vec to funkconise ?
 
Da, potpisujes predugovor, cak banka ne trazi da bude overen, ali je bolje za tebe da ga overis kod notara. Bitno je da je stan uknjizen
 
Jos jedno informativno pitanje, za nekog ko je uzimao skorije stambeni.
Koliki su okvirno troskovi kad saberes sve suma sumarum za proceduru samog kredita. Cenim ga da tu ima brdo stvari koji se placa.
 
Meni su troskovi na stan od 113k evra bili oko 6000e, ukljucujuci porez na prenos apsolutnih prava, koji je 2% od cene nekrernine. Znaci negde oko 4500
Ovo su bili moji troskovi (za stan i garazu, odvojen ugovor je za garazu bio), u 2021. Verujem da je slicno i sada.
Pogledajte prilog 431811

Jel ti rađena i procena garaže, pa zato dvaput procenitelj? Slično je i meni bilo, znam da sam platio oko 6000 evra preko cene stana, 2% agenciji, 2.5% porez, ostalo troškovi... (nekretnina je bila 113000), znači troškovi negde oko 1000e
 
Koliko vidim puno ljudi ima iskustva sa kreditima pa imam pitanje.
Zelim da uzmme kredit za stan, ucesce u istom bi bilo 60% ostatak kredit.
Imam okay primanja kreditno sam sposoban i sl ali je kako mi kazu iz banke u koju sam bio informativno problem je firma za koju radim, jer poslje u gubitku.
Oni su po fazonu, mozemo da posaljemo zahtev za kredit pa ako prodje prodje, medjutim tu je problematika sto da bi poslao zahtev moram da imam predugovor a predugovor poruazimeva kaparu koju bi izgubio ako mi odbiju kredit..
Da li neko ima neka slicna iskustva, i da li su neke banke mozda fleksibilnije na tu temu? Takodje da li kod neke banke moze da se prodje uz neko dodatno placanja osiguranja tipa za gubitam posla i sl ?
 
Ja sam bio u sličnoj situaciji, nisam bio siguran da li će mi odobriti zbog firme, pa sam u predugovor stavio da se kapara vraća samo u slučaju da banka ne odobri kredit. Naravno, i prodavac mora da pristane na to.
 
Koliko vidim puno ljudi ima iskustva sa kreditima pa imam pitanje.
Zelim da uzmme kredit za stan, ucesce u istom bi bilo 60% ostatak kredit.
Imam okay primanja kreditno sam sposoban i sl ali je kako mi kazu iz banke u koju sam bio informativno problem je firma za koju radim, jer poslje u gubitku.
Oni su po fazonu, mozemo da posaljemo zahtev za kredit pa ako prodje prodje, medjutim tu je problematika sto da bi poslao zahtev moram da imam predugovor a predugovor poruazimeva kaparu koju bi izgubio ako mi odbiju kredit..
Da li neko ima neka slicna iskustva, i da li su neke banke mozda fleksibilnije na tu temu? Takodje da li kod neke banke moze da se prodje uz neko dodatno placanja osiguranja tipa za gubitam posla i sl ?
Ja sam imao sličnu situaciju s tim da moja firma nije poslova sa gubitkom ali je podigla kredit za renoviranje kancelarija što je kod banke u godišnjem izveštaju prikazano kao negativno poslovanje i banka mi je odbila zahtev za kredit. Nakon toga sam obišao još par većih banaka ali su sve dale negativan odgovor po pitanju odobrenja kredita tj. kod svih sam dobio odgovor da mogu da pokušam ali da će banka gotovo sigurno odbiti zahtev.

Na sreću, kad je direktor čuo za moj problem matična firma je upumpala dodatan novac u kancelariju u Srbiji i još uvek je mogao da se izmeni godišnji izveštaj o poslovanju te je na kraju, posle skoro dva meseca agonije kredit ipak odobren ali npr. ja sam se dodatno osigurao tako što sam imao u overenom predugovoru klauzulu da je prodavac dužan da mi vrati kaparu ukoliko me banka odbije za kredit... ovo što je DjoleMC već pomenuo.
 
Ja sam bio u sličnoj situaciji, nisam bio siguran da li će mi odobriti zbog firme, pa sam u predugovor stavio da se kapara vraća samo u slučaju da banka ne odobri kredit. Naravno, i prodavac mora da pristane na to.
Problematika u ovom slucaju sto mozes da stavis sta hoces u predogovoru bitno je na kraj usta kaze zakon. A zakon kaze da kapra u ovom slucaju ako te odbije banka ostake prodavcu.
Naravno zavisi sve od pradavca, ako je covek normlana vratice ti novac ali ako dodje do toga da nece i da se sudite sud ce prepsuditi da novac ostaje prodavcu jer je tako po zakonu.


Iskren da budem ne razumem ni banke, kakve veze ima necija frima za koju radi sa licnim kreditom?
Mislim ono firma moze da bude top finsiski sposbona i 2 dana nakon sto ti odobre kredit da dobijes otkaz.. il ida sam das otkaz i predjes u drrugu firmu koja nije finasiski sposobna i sl varijante i firma tu nema nikakvu odgovornost ka tvom kreditu jer je tvoj ne njihov ..
 
Koji to zakon regulise da u slucaju neodobravanja kredita kaparu zadrzava prodavac?
 
Meni su troskovi na stan od 113k evra bili oko 6000e, ukljucujuci porez na prenos apsolutnih prava, koji je 2% od cene nekrernine. Znaci negde oko 4500


Jel ti rađena i procena garaže, pa zato dvaput procenitelj? Slično je i meni bilo, znam da sam platio oko 6000 evra preko cene stana, 2% agenciji, 2.5% porez, ostalo troškovi... (nekretnina je bila 113000), znači troškovi negde oko 1000e
2.5 %
Koji to zakon regulise da u slucaju neodobravanja kredita kaparu zadrzava prodavac?
Kapara se moze zadrzati samo ako je overen predugovor i ako je predvidjeno u predugovoru.
Inace ima dejstvo avansa a ne kapare.
Zakon o obligacionim odnosima.
 
Koji to zakon regulise da u slucaju neodobravanja kredita kaparu zadrzava prodavac?
ZAKON O OBLIGACIONIM ODNOSIMA

Član 80

(1) Ako je za neizvršenje ugovora odgovorna strana koja je dala kaparu, druga strana može po svom izboru tražiti izvršenje ugovora, ako je to još moguće ili tražiti naknadu štete, a kaparu uračunati u naknadu ili vratiti, ili se zadovoljiti primljenom kaparom.


Ako te banke odbije za kredit, ti si kriv za neizvrsenje ugovora jer se nisi raspitao kod banke da li ce ti dati kredit i sl. I druga ugovorena strana ima pravo da zadrzi kaparu.
 
Kapara se daje za izvrsenje UGOVORA a ne za njegovo zakljucenje, i ne ugovara se predugovorom vec glavnim ugovorom. Davanja izvrsena pre ili posle zakljucenog ugovore ne predstavljaju kaparu. Svakako da strane mogu ugovoriti i drugacije postupanje nego sto je to predvidjeno odredbama cl. 79-83 Zoo. A pitanje je da li je neodobravanje kredita krivica kupca.
 
To kod predugovora što vi zovete kaparom, nije kapara, to je deo kupoprodajne cene. Ako ne dodje do zaključenja glavnog ugovora, to se vraća.
Da ne širim priču ali tako je. 😁
Evo, Ira je objasnio.
 
  • Like
Reagovanja: Ira
Niste me bas obradovali za ovo sto firma mora da posluje pozitivno...
Ima li neki nacin da se nekako resi sa dodatnim osiguranjem banke u smislu da moram da uzmem neko osiguranje, zirant ili sl..
Mislim na kraju krajeva banka stavlja hipoteku na tu nekrektninu to je valjda najvce osiguranje za njih.
 
Meni su troskovi na stan od 113k evra bili oko 6000e, ukljucujuci porez na prenos apsolutnih prava, koji je 2% od cene nekrernine. Znaci negde oko 4500


Jel ti rađena i procena garaže, pa zato dvaput procenitelj? Slično je i meni bilo, znam da sam platio oko 6000 evra preko cene stana, 2% agenciji, 2.5% porez, ostalo troškovi... (nekretnina je bila 113000), znači troškovi negde oko 1000e
Ne, menjao sam banku, pa je zato procenitelj isao drugi put, prvi im nije bio validan.

Garaza je bila za kes (samo bi oduzeo ugovor garaze iz kalkulacije).
 
Ako te banke odbije za kredit, ti si kriv za neizvrsenje ugovora jer se nisi raspitao kod banke da li ce ti dati kredit i sl. I druga ugovorena strana ima pravo da zadrzi kaparu.

Ovo je totalno glupo, banka neće da ti da tačnu informaciju dok ne pronađeš nekretninu i doneses predugovor.

Trebalo bi da rade dve nezavisne procene, prvo procenu tvoje kreditne sposobnosti, pa tek onda proveru nekretnine. Ovako izgubiš mesece na traženje nekretnine da bi te banka odbila iz nekog razloga, npr. zato što ti je firma u dugovima a ti to ni ne znaš.
Niste me bas obradovali za ovo sto firma mora da posluje pozitivno...
Ima li neki nacin da se nekako resi sa dodatnim osiguranjem banke u smislu da moram da uzmem neko osiguranje, zirant ili sl..
Mislim na kraju krajeva banka stavlja hipoteku na tu nekrektninu to je valjda najvce osiguranje za njih.

Banci je u interesu da ti plaćaš rate, a ne da te izbacuje iz stana i da ga posle prodaje, to je kranje rešenje. Možda postoji mogućnost uz žiranta, ako nadjes nekog dovoljno ludog da se upusti u to😊

Najbolje informacije ces dobiti u banci
 
^za prvi deo slazem se potpuno, ali su banke sve u fazonu mi ne mozemo da znamo da li ce se vama odoborit ili nece kredit pre nego ga posaljemo...
kome ga saljete, marsovcima? Donesem ti list nepokretnosti nekretnine koju kupujem da mozes da je proveris, donesem ti iz firme sve overene platne listice, donesem ti promet po racunu za predhodnih godinu dana. Kroz nacionalnu slluzbu imas uvid o mom radnom stazu, kroz kreditni biro imas kompletnu moju istoriju kredita i sl. Na APR-u sve podatke o firmi i njenoj istoriji i ti ne mozes da mi kazes e dobices krediti ili neces nego moras da posaljes zahtev za odobrenje kredita pa ce vanzemaljaci da donesu odluku da li moze ili ne..

A sve sve to en bi bilo strasno da ne iziskuje da imas potpisan predugovor za kupovinu stana da bi poslao taj isti zahtev..
 
Neće potencijalno džabe da se akaju oko tvog kredita, a da nemaju crno na belo da se stan kupuje.
Jer bez predugovora mogu da ti odobre kredit, ti se predomisliš i puj pike, džaba su krečili. Ovako ćeš malo teže da se predomisliš, kad si predugovorom dao već određenu svotu para.
 
Logično bi bilo da mogu da ti provere kreditnu sposobnost i rejting firme,da znaš da li da uopšte tražiš nekretninu. Ne znam kako je u ostatku sveta, kod nas je ovako bezveze...
 
@RingeRaja pa ne akaju se za 50e, nego za 150 000 eura.
Ja bi se rado akao par sati ako bih svojoj firmi potencionalno doprineo +/-150k.
 
^nop, po onome sto sam ja naso ovih dana Intesa i erste najbolje ponude imaju sto se tice fiksne kamate ali za neki kraci peirod do 180m
Intesa takodje deluje da ima najlaksu proceduru i najkrace vreme za realiaziciju kredita.
 
Ja sam od kolege čuo za 4.95% u NLB, ali nemoj uzimati zdravo za gotovo, ne vidim na sajtu.
 
Jel moze neko da mi objasni sledece:
Ako uzmem nekretninu od fizickog lica, drzavi placam porez 2.5% i to je to?
Ako uzimam nekretninu od pravnog lica imam povrat pdv , ali koliko % tu placam drzavi porez? Jel i tu 2.5%, ili je 10 pa mi vracaju 10? Ne kontam zasto bi platio 10 pa mi vratili 10, maltretiranje bez potrebe, ili ja nesto lose kontam?
 
Nazad
Vrh Dno