Šta je novo?

Stambeni krediti

10% je PDV, moraš da ga platiš pa radiš povrat. Na povrat imaš pravo ako ti je to prva nekretnina, i to na 40m2 za tebe kao kupca, i po 16m2 (mislim da je 16, možda je 15) po svakom članu domaćinstva koje navedeš na prijavi za povrat poreza. Ni oni ne smeju da imaju u vlasništvu nijednu nekretninu ranije, moraju da budu prijavljeni na istoj adresi (ne možeš da navedeš recimo svoju babu ako joj ne promeniš prebivalište na svoju adresu), i najvažnije, svi koje navedeš gube mogućnost da isto ovo pravo iskoriste u budućnosti.

Dakle, ako kupuješ stan od 40m2, dobijaš ceo PDV nazad. Ako kupuješ stan od 80m2, prijaviš samo sebe, dobijaš polovinu pdv-a nazad. Ako prijaviš ženu i sebe, za stan od 80m2, dobijaš 70% pdv-a nazad.
 
Ne možeš babu da prijaviš i da je na istoj adresi, ograničenje je samo uža porodica. Čak mislim da i tvoji roditelji ne potpadaju u tu priču.

15kvm po prijavljenom članu. I nije 10% skroz, već je to zapravo realnih 8% koliko dobiješ nazad.
 
Jel moze neko da mi objasni sledece:
Ako uzmem nekretninu od fizickog lica, drzavi placam porez 2.5% i to je to?
Ako uzimam nekretninu od pravnog lica imam povrat pdv , ali koliko % tu placam drzavi porez? Jel i tu 2.5%, ili je 10 pa mi vracaju 10? Ne kontam zasto bi platio 10 pa mi vratili 10, maltretiranje bez potrebe, ili ja nesto lose kontam?
Ukoliko ti je prva nekretnina. Kupovinom novog stana direktno od investitora imas pravo povracaja pdv-a od 10% i to to za kvadratautu u po ovoj racunici.
40m2 za tebe kao kupca, i po 15kvadrata za svakog clana porodice.

TIpa Ti zena i dete 40m2 + 15 + 15 = 70m2
Znaci ako stan ima 90m2 a porodica 3 clana povracaj dobiajte samo za 70m2.

Ukoliko ti je prva nekretnina a stan kupujes od fizickog lica ( starogradnja) oslobodjen su placana poreza od 2.5% za kupovinu nekretnine.



Sto se tice kredita, ovo je dokumentacija i sl koju mi trazi intesa za isti:
Potrebna dokumentacija za stambeni kredit je:



FINANSIJSKA DOKUMENTACIJA

• Potvrda o zaposlenju i visini primanja – u prilogu

• Dve Administrativne zabrane – u prilogu

• Isplatne liste za poslednja 3 meseca

• Promet po računu iz poslovne banke preko koje primate zaradu za poslednjih 6 meseci



PRAVNA DOKUMENTACIJA

• Izvod iz lista nepokretnosti, da nije stariji od 15 dana u momentu podnošenja zahteva za kredit

• Predugovor o kupoprodaji (ne mora biti overen)

• Kopija l.k.prodavca

• Kopija dokaza kako je prodavac stekao vlasništvo – opciono



PROCENA

Angažuje se procenitelj koji ima potpisan ugovor o saradnji sa našom Bankom – Banka angažuje procenitelja





Neki okvirni troškovi koje bi imali

• Kreditni biro 246 dinara

• Izvod iz Lista nepokretn. 5 eur

• Procena 90 (u zavisnosti od površine objekta; starogradnja/novogradnja)

• Overa Ugovora taksa za javnog beležnika zavisi od vrednosti nekretnine

• Overa Založne izjave taksa za javnog beležnika zavisi od iznosa kredita

• Zah. za up. hipoteke takse za katastar

• Polisa osig. nep. oko 30 eur godišnje (zavisi od građevinske vrednosti nepokretnosti)

• 3 menice 150 dinara





Kredit je:


• Bez naknade banke za obradu kreditnog zahteva

• Bez osiguranja kredita kod Nacionalne korporacije i troška premije vezano za to osiguranje

• Bez obaveze životnog osiguranja podnosioca zahteva

• Bez održavanja kreditne partije

• Bez troškova reprocene na 3 godine

Za sve ostale informacije stojim na raspolaganju.
 
Ako je prvi stan, od fizickog lica kupujes ne placas 2.5%
Ako je prvi stan, od investitora kupuc: ne placas 2.5% i vrate ti 10% pdv (max 40kv, i to bude oko 9.5% zapravo PDV).

Ako vec imas deo stana/kuce, i kupis od fizickog lica, placas 2.5%
Ako vec imas deo stana/kuce, i kupis od investitora, ne mozes dobiti PDV i NE placas 2.5%.
Ne možeš babu da prijaviš i da je na istoj adresi, ograničenje je samo uža porodica. Čak mislim da i tvoji roditelji ne potpadaju u tu priču.

15kvm po prijavljenom članu. I nije 10% skroz, već je to zapravo realnih 8% koliko dobiješ nazad.
MOZES da prijavis roditelje (ako nemaju nista). Ja sam prijavio par dana pre ugovora na adresu gde zivim i dobio sam na njih PDV.
Bitno je da bude PRE ugovora prijava roditelja.
 
Ok, znaci 2.5% placam samo ako vec imam nesto na sebe. Ovo za clanove porodice znam kako fungcionise, ali ako uzmes na decu onda ona vise nikad nemaju prava na povrat od 10%
 
Tacno.
Ko zna gde ce deca da zive, i da li ce to biti aktuelno za 10-20 godina.
 
Ako je prvi stan, od fizickog lica kupujes ne placas 2.5%
Ako je prvi stan, od investitora kupuc: ne placas 2.5% i vrate ti 10% pdv (max 40kv, i to bude oko 9.5% zapravo PDV).

Ako vec imas deo stana/kuce, i kupis od fizickog lica, placas 2.5%
Ako vec imas deo stana/kuce, i kupis od investitora, ne mozes dobiti PDV i NE placas 2.5%.

MOZES da prijavis roditelje (ako nemaju nista). Ja sam prijavio par dana pre ugovora na adresu gde zivim i dobio sam na njih PDV.
Bitno je da bude PRE ugovora prijava roditelja.
Uf, dobro je znati - ja sam onda dobio pogrešnu informaciju od advokata.
 
Mozda nekom budu korisne ove informacije:

Prilikom podnošenja zahteva za stambeni kredit neophodno je ispuniti opšte uslove


• Rezidenti sa prebivalištem na teritoriji na kojoj Republika Srbija ima punu državnu ingerenciju
• Otvoren tekući račun kod Banca Intesa ad Beograd i uplaćenu najmanje jednu zaradu u trenutku realizacije kredita, osim za zaposlene u MUP-u, poslovnim bankama i privrednim subjektima sa kojima Banka ima posebne aranžmane
• Radni odnos zasnovan na neodređeno vreme
• Minimum 1 godina ukupnog radnog staža
• Minimum poslednja 3 meseca zaposlenja kod trenutnog poslodavca
Radni odnos zasnovan na određeno vreme izjednačen je sa radnim odnosom na neodređeno vreme ukoliko je korisnik zaposlen:
• Minimum poslednja 3 meseca kod trenutnog poslodavca (u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, Zakonom o naučno istraživačkoj delatnosti, Zakonom o Vladi Republike Srbije, Zakonom o državnim službenicima i Zakonom o Pravosudnoj akademiji, duže od tri godine kod trenutnog poslodavca u međunarodnim organizacijama* (radni odnos na određeno vreme nije zasnovan u skladu sa odredbama Zakona o radu)
• Starosna granica u trenutku podnošenja zahteva za kredit iznosi minimalno 20 godina i maksimalno 70 godina u trenutku konačne otplate kredita
• Redovna mesečna primanja (zarada, penzija...i dr.) i da fizičko lice u momentu podnošenja zahteva ima minimalno 20 godina starosti, a 68 godina starosti u momentu konačne otplate kredita
• Minimalna mesečna zarada za apliciranje ne može biti niža od 30.000 RSD
• Po jednom kreditnom zahtevu može se prihvatiti najviše jedan solidarni dužnik
 
Jos jedno informativno pitanje, za nekog ko je uzimao skorije stambeni.
Koliki su okvirno troskovi kad saberes sve suma sumarum za proceduru samog kredita. Cenim ga da tu ima brdo stvari koji se placa.
Ja sam nedavno uzela kredit u OTP banci troskovi su mi bili oko 850e
Upis hipoteke - 26K
Osiguranje 47e
Overa zalozne izjave, (menice i kreditni biro besplatno u otp banci) - 16K
Procenitelj - 14K
Overa kupoprodajnog ugovora i predugovora, provizija banke za uplatu investitoru - sve oko 36K
Kredit je bio 45K evra.
 
Jedan savet koji sam dobio za kredite, da ako kupujete stan od prijatelja ili rodbine to nikako ne spominjete banci. Banke to odmah vide kao potencijane malverzacije i takve zahteve za kredit odbijaju na prvu. To mi rece covek koji radi na stambenim kreditima.
 
jedno mozda glupo pitanje ali da budem siguran.

Da li kad recimo uzmme kredit za stan na 20 godina sa fikasnom kamatnom. I iznos rate je 350e. Da li s vih 20 godina je meni rata 350e, bez obzira na bilo sta ili opet ima nekih zackoljica kojima banka moze da prmeni ratu ?
 
Svih 20 je 350.
Mogu da probaju da promene, ali možeš da ih tužiš i dobijaš milion posto. Ali to nijedna banka neće raditi.
 
Kod kojih banaka je najkraće vreme odobravanja kredita? Potreban mi je u narednih mesec dana. Pročitao sam u nekom od prethodnih postova preporuke za Intesu.
 
^ za sad deluje da je intesa najbrza. Oni su po faoznu dostavi dokumenta i ide odmah. Rok da odgovore nakon dostvljene kompletne dokumentacije je 7 dana. Ako nemaju mnogo zahteva u tom periodu moze da se desi da ti odobre vec sutradan.

edit:

zuleyu sto te odbila OTP ?​

 
Ako nekog odbiju, da li kazu razlog?

Mi smo podneli zahtev u NLB banci u petak, pa cemo videti
 
Iako tamo primam platu 10+ godina, imam vec 1 stambeni kredit u OTP, odobren bio kes kredit, firma je postojala 17 meseci a ne 24 (iako je receno da nece biti problema)....
 
Mojoj prijateljici odbili kredit, zato što je stan navodno "neutrživ". Ne znam šta im to znači ali znam da je davala 40% učešća i zaposlena je za stalno, u školi kao profesor.
Stan je legalan, zgrada legalna, papiri čisti, procenitelj dao realnu procenu.
EuroDirektna ili kako se već zove.
 
To znaci da je stan slabo ''likvidan'', odnosno da postoji mogucnost pada vrednosti stana u narednom periodu, te samim tim gubitak koji bi banka imala u slucaju prodaje stana i aktiviranja hipoteke. Pojam utrziv se obicno koristi kod hartija od vrednosti, i znaci da se vrednost akcija znacajno ne menja tokom vremena, tj. da su dovoljno likvidne.
 
Kad vidim koja banka je u pitanju, rekao bih da je razlog mnogo prozaičniji ako je stan u blizini nekog od projekata bivših vlasnika te banke.
 
Nije, saznao sam razlog. EFG ima svoju proceniteljsku kuću, koja u provinciji značajno potcenjuje vrednost nekretnina.
Pričao danas sa OTP, kredit će biti odobren na keca.
 
Ako nekoga zanima danas sam obišao Unicredit, NLB banku i Aik banku u potrazi za ponudama kredita.
Unicredit banka nudi mešovitu kamatu od 5,03% na 5 godina a ostali period 2,8+ euribor.
U NLB banci u ponudi imaju isto mešovitu kamatu i to prve tri godine fiksno 4,95 a onda varijabilna stopa.
Aik ima samo varijabilnu kamatu.
Probao sam da dobijem informacije u Intesi ali u Vranju ne postoji kreditni savetnik pa sam sastanak zakazao preko kontakt forme onlajn za 7 dana.
Moj trenutni utisak je da je od obiđenih banaka najjednostavnija procedura u Unicredit banci.
Kakva su vaša iskustva sa ovom bankom?
 
Uzeo stambeni u Unicredit 2011. godine. U tom trenutku je za mene to bila najpovoljnija ponuda. Procedura je bila manje vise ista kao i svuda, gomila papirologije. Pamtim to da su morale obe bivse zene vlasnika stana nesto da potpisu u banci, sto je meni bilo nelogicno s obzirom da je stan bio iz nasledstva, ali nisam se previse udubljivao u taj deo price jer je sve zavrseno ok. Generalno je utisak da su procedure nesto rigidnije nego u intezi, a osoblje nesto nesposobnije. Posle toga sam trazio neki kes kredit kod njih, i trazili su mi vlasnicki list stana za realizaciju kes kredita... Nakon toga sam sveo procenat plate u unicredit na toliko da pokriva ratu, a ostatak primao preko inteze gde je sve bilo (u mom slucaju) dosta jednostavnije i brze.
 
Ako nekoga zanima danas sam obišao Unicredit, NLB banku i Aik banku u potrazi za ponudama kredita.
Unicredit banka nudi mešovitu kamatu od 5,03% na 5 godina a ostali period 2,8+ euribor.
U NLB banci u ponudi imaju isto mešovitu kamatu i to prve tri godine fiksno 4,95 a onda varijabilna stopa.
Aik ima samo varijabilnu kamatu.
Probao sam da dobijem informacije u Intesi ali u Vranju ne postoji kreditni savetnik pa sam sastanak zakazao preko kontakt forme onlajn za 7 dana.
Moj trenutni utisak je da je od obiđenih banaka najjednostavnija procedura u Unicredit banci.
Kakva su vaša iskustva sa ovom bankom?
Imam pitanje, da li znas koja od tih banaka kada racuna koliki kredit mozes da podignes, koristi kamatu 5.03% ili predikciju sta ce biti za 5 god (~3% + euribor)?

Naime, supruga dize kredit, a sa platom je knap, pa me zanimaju banke koje za kalkulaciju koriste 5.03% i daju kredit na VISE od 20 godina za mesovitu kamatu na 5god.
 
Ako nekoga zanima danas sam obišao Unicredit, NLB banku i Aik banku u potrazi za ponudama kredita.
Unicredit banka nudi mešovitu kamatu od 5,03% na 5 godina a ostali period 2,8+ euribor.
U NLB banci u ponudi imaju isto mešovitu kamatu i to prve tri godine fiksno 4,95 a onda varijabilna stopa.
Aik ima samo varijabilnu kamatu.
Probao sam da dobijem informacije u Intesi ali u Vranju ne postoji kreditni savetnik pa sam sastanak zakazao preko kontakt forme onlajn za 7 dana.

Ја морам да питам, нема везе конкретно са тобом лично него ето ти си последњи поменуо, у чему је ствар са обијањем прагова банака?
Зашто питам - на овом форуму гомила тема о online куповини, прате се сви последњи трендови у вези технике, streaming сервиса, интернет провајдера и услуга итд, итд...али кад се дође до банака и кредита, онда се иде лично, а гомила људи и поставља питање, а где је најповољнији кредит?
Свака банка на свом сајту има тренутну понуду кредита, да ли је фиксна, променљива или комбинована каматна стопа као и који су проценти у питању, па стога не разумем ову појаву, бар на овом месту. Моје је виђење, ако ти није јасно на сајту, сумњам да ће и банкар(ка) да ти објасни.
 
Zato što se kamatna stopa razlikuje od slučaja do slučaja, zavisi i od visine plate, sa bankarom možeš da pregovara o visini stope (npr Intesa nudi 5%, ti ideš u svoju banku i tražiš im istu ili povoljniju da bi ostao kod njih) i sl.
 
O kamatnim stopama se (iz ličnog iskustva) može pregovarati kao da si na pijaci. Negde su manje a negde više fleksibilni.
 
Ја морам да питам, нема везе конкретно са тобом лично него ето ти си последњи поменуо, у чему је ствар са обијањем прагова банака?
Зашто питам - на овом форуму гомила тема о online куповини, прате се сви последњи трендови у вези технике, streaming сервиса, интернет провајдера и услуга итд, итд...али кад се дође до банака и кредита, онда се иде лично, а гомила људи и поставља питање, а где је најповољнији кредит?
Свака банка на свом сајту има тренутну понуду кредита, да ли је фиксна, променљива или комбинована каматна стопа као и који су проценти у питању, па стога не разумем ову појаву, бар на овом месту. Моје је виђење, ако ти није јасно на сајту, сумњам да ће и банкар(ка) да ти објасни

Ја морам да питам, нема везе конкретно са тобом лично него ето ти си последњи поменуо, у чему је ствар са обијањем прагова банака?
Зашто питам - на овом форуму гомила тема о online куповини, прате се сви последњи трендови у вези технике, streaming сервиса, интернет провајдера и услуга итд, итд...али кад се дође до банака и кредита, онда се иде лично, а гомила људи и поставља питање, а где је најповољнији кредит?
Свака банка на свом сајту има тренутну понуду кредита, да ли је фиксна, променљива или комбинована каматна стопа као и који су проценти у питању, па стога не разумем ову појаву, бар на овом месту. Моје је виђење, ако ти није јасно на сајту, сумњам да ће и банкар(ка) да ти објасни.
Слажем се да се можемо информисати на сајту банке о било ком производу банке.
Одлазак у банку и разговор са кредитним саветником је друга фаза и треба отићи на разговор припремљен.
Узимање стамбеног кредита је важна одлука у животу и доноси се једном или ниједном. Ја лично не бих на основу информација са сајта и форума ушао у банку рекао: ,,Руке увис, све знам, дајте ми стамбени кредит!"
 
Supruga i ja smo se 2011. cenkali sa RF bankom u vezi kredita i dobili 4,2% + 6M EURIBOR, a tada je povoljnije bilo samo počivšem SoGe 3,95% + 6M EURIBOR i to pod vrlo specijalnim uslovima koje je morao da ispuni klijent.
Zato da, cenkajte se, ko na pijaci.
 
Nazad
Vrh Dno