Šta je novo?

Stambeni krediti

Hvala. Bio do njih malo pre ali oni su u fazonu mora kombnovani. Prvih 5 godina ide fikasna a posle varijabilna sto se meni ne svidja.
Treba mi na 10 godina i svih 10 da bude fikasno. Ne treba mi neki preveliki iznos pa bi da to resim u 10 godina ali da znam da tih 10 godina je fikasno i da mirno spavam sa te strane..
U intesi imate onda 5,03%fiksno do 15 godina. :) Svakako trenutno nigde ne mozete naci ponudu manju od 5,03% sve sam banke obisla.
 
Da li je kombinovana kamata na 30 godina?
Koje im je max opterecenje plate?
Da li znas da li za kombinovanu kamatnu stopu uzimaju 5.03% ili neku predikciju (tipa 3m+ trenutni euribor) kada racunaju max opterecenje plate?

Hvala!
Sad sam procitala i ovu poruku pa da odgovorim.
Sa kombinovanom moze da se uzme do 30god, prvih 5 godina je 5,03%, posle 3,25%+euribor sto je trenutno bas puno ispadne preko 7% mada ce se to promeniti kroz 5 godina sigurno na bolje ali pitanje koliko,
Otprilike je maksimalno opterecenje 50% od plate.
A na trece pitanje nemam odgovor jer smo mi uzeli fiksnu kamatu na 17 godina duz ceo period otplate sa opterecenjem oko 40% plate pa ne znam koje su im granice,
 
Zvao intesu da zakazem sastanak, prvi slobodan termin 12.2... okay :D
 
Znam da nije bas deo ove teme, ali je znacajna. Da li je neko aplicirao i uspeo oko dobijanja subvencije drzave do 20%?
 
^ja nazalost nemam uslovaa za isto jer mi jedete rodjeno par mesci ranije.. totalna glupost ali krastavac-a.
 
Zna li ko da li se u prosecnu platu racunaju i svi bonusi koji lezu na racun tokom meseca/godine ili samo plata koja je u prijavi?
 
Ne racunaju se jer su posledica dobrog poslovanja u tekucoj/prethodnoj godini i nisu nicim garantovani u buducnosti. Samo ono sto je u ugovoru i prvog u mesecu redovno stize na racun.
 
Ne mogu da tvrdim za konkretan slucaj, ali meni su uvek (15ak godina) kao prosek plate racunali zbir svih primanja za odredjen broj poslednjih meseci (3-6) / broj meseci koji se trazi. Radim u vecoj firmi, tako mi je hr uvek popunjavao onaj papir koji dobijem iz banke, i uvek mi je prosek bio veci od osnovne plate.
 
Ja sam imao deo plate koji je isao na racun po ugovoru o delu (uvek isti iznos) i to nisu racunali u prosek, valjda je druga sifra uplate...
 
@DjoleMC traži se prosek plate, ne prosek primanja u vidu bilo kakvog prihoda :) to po ugovoru o delu ne spada u platu
 
Znam naravno, samo sam napisao ako je neko u slicnoj situaciji.

Mada npr., ako imate prihode od izdavanja nekretnine, to moze da udje u obracun visine primanja, ali naravno ako imate overen ugovor i sve ide na racun, sto nema 99% ljudi u Srbiji.
 
Kod nas postoji samo jedan model otplate gde se fiksira rata?
U EU sam video kod mojih plan otplate gde se fiksira otplata glavnice tj glavnica se izdeli na koliko se meseci uzme kredit i ta se suma placa svakog meseca. Mana tog modela je sto su rate tj mesecni trosak kredita veci u pocetku, a smanjuju se vremenom tj kako se otplacuje glavnica i samim tim se manje placa kamatni deo. Na stranu sto su skocile varijabilne stope pa je naravno i u ovom modelu skocila rata umesto da pada pa sada i neki ljudi u EU cupaju kosu.
Naravno kao i kod nas neki ljudi nemaju blage veze sta su uzeli, kao ni moji, pa se zato nisu setili da uzmu sa fiksnom kamatnom stopom koje su vazile 2018. niti su bar kasnije pokusali da refinansiraju, a sada je kasno kada su se setili. Samo placaju ratu pa kada je sa skokom kamata skocila rata poceli da planiraju da prodaju stan jer jedan sam ne moze da izgura mesecne troskove.
Nasao sam da recimo u Hrvatskoj imaju i taj drugi model otplate, i oni su u EU sada.

Ako neko cita, kod nas je zastupljen ovaj prvi model gde ljudi misle da zbog nacina otplate banka samoinicijativno u pocetku naplacuje kamatu. Malo su mozda termini anuitet i rate zbunjujuci jer mi ratom zovemo mesecni racun kredita.
Pretpostavljam da po drugom modelu mnogi kod nas ne bi ni mogli da podignu kredit zbog EU cena kvadrata, visih kamatnih stopa nego u EU, a imamo srpske plate. Sem toga tek bi nastalo zbunjivanje kod nas kada bi imali oba modela.

Jedan dobar video, ne secam se da je bio, a pre svega zbog kreditnog kalkulatora koji je napravio jedan lik sa reddita. Djordje je lepo objasnio kako se koristi i pri promeni kamatne stope pa kada se pogledaju svi brojevi po mesecima onda bude manje apstraktno sta se i zasto desava.
 
Poslednja izmena:
U biti, tokom prvog vremena servisiranja, anuiteti se manje plaćaju od rata, ali su u konačnici, oni značajno nepovoljniji za klijenta.
 
Ja sam bio pre neki dan u OTP, moze da se uzme do 20god sa fixnom stopom 5.03%. Bankarka mi je rekla da ce vise ikada biti tesko da se sidje ispod 4.5% i da je 5.03 mozda i najbolja opcija. Imaju i onu mesovitu varijantu na svake 3 god da biras hoces fixnu ili varijabilnu kamatu i ta moze do 30god. Ono sto je cool sto su mi predlozili da ako prenesem racun kod njih, te uslove mogu da mi daju i u Maju,Junu, tj kad god da nadjem nekretninu iako akcija vazi do 31.03. Jos samo da se cene kvadrata malo umire, mada i sada ko hoce da kupi moze cenu poprilicno da obori. U razgovoru sa prodavcima i agentima dosao sam do zakljucka da se cena "lupi' pa se ide u cenkanje do 20-30% ispod navedene cene.
 
Izvini ali post ti je totalno pun dezinformacija. Kao prvo agenti u bankama nisu nikakvi finansijski gurui i nostradamusi pa da znaju da li ce se "ikada" otici ispod 4.5%.
Drugo, ja sam gledao 20 stanova kad je ludilo sa cenama pocelo, svi hoce da spuste, ali 2-3000e, kakvih crnih 20-30%, pa sad ti prosek cena za stan 70kvm 160000e. Ako ti spusti 30% spusta ti cenu za 48000e, ko je toliko lud da odem odmah kod njega da kupim stan.
 
Izvini ali post ti je totalno pun dezinformacija. Kao prvo agenti u bankama nisu nikakvi finansijski gurui i nostradamusi pa da znaju da li ce se "ikada" otici ispod 4.5%.
Drugo, ja sam gledao 20 stanova kad je ludilo sa cenama pocelo, svi hoce da spuste, ali 2-3000e, kakvih crnih 20-30%, pa sad ti prosek cena za stan 70kvm 160000e. Ako ti spusti 30% spusta ti cenu za 48000e, ko je toliko lud da odem odmah kod njega da kupim stan.
Lose se cenkas ;) Nisu gurui naravno, ali obzirom na trenutnu situaciju oko nas, ne vidim ni sam nikakav period blagostanja. Nekretnina nije samo stan, vec i kuca. Konkretno kuca koja kosta na oglasima 210.000 trenutno mogu da je kupim za 130.000e. sve zavisi ko ti je agent, kako se cenkas, da li je nekretnina nasledstvo, da li su naslednici u Srbiji i koliko im je hitno. Sam agent moze jako da pomogne ukoliko se od starta postavi realno. Obzirom na ogroman pad prodaje i oglase koji se vrte u krug spustice. Cene stanova posebno manjih ocigledno diriguje neko kome je od jakog znacaja da isti ne padnu, ali postoji stara gradnja, kuce itd itd.
 
Konkretno kuca koja kosta na oglasima 210.000 trenutno mogu da je kupim za 130.000e.
Ako zaista vredi 210k a mozes da kupis za 130k zakazuj notara sutra sto pre kupi i uzivaj.

U bankama rade prodavci isto kao i u radnjama bele tehnike i uvek ce da ponude super ponudu jer nece biti skoro bolje ponude na trazistu jos ce za tebe jer si specijalan da daju dodatni popust 😆.

A ova ili ovaj iz otpa neka pita u svojoj banci malo ocekivanja oko kretanja eurbora koji su sami oni predvideli.
 
Ako zaista vredi 210k a mozes da kupis za 130k zakazuj notara sutra sto pre kupi i uzivaj.

U bankama rade prodavci isto kao i u radnjama bele tehnike i uvek ce da ponude super ponudu jer nece biti skoro bolje ponude na trazistu jos ce za tebe jer si specijalan da daju dodatni popust 😆.

A ova ili ovaj iz otpa neka pita u svojoj banci malo ocekivanja oko kretanja eurbora koji su sami oni predvideli.
Problem i jeste to sto ne vredi vise od 130.000, a do toga smo dosli ovako. Papire nije resio sve, i ako prihvatam na sebe da ja izresavam sve moze 130.000e za kes. Masa njih ovako prodaje, gledam i obilazim vec par meseci. Gledam stan u PA npr, odem i kaze investitor ne ne, 1414e kvadrat i planiram i da dizem. Ok, ja kazem ja nudim 1200e kvadrat pa vi ako hocete hocete. Odem kuci, zove posle par dana i kaze moze da mi napravi opciju da mi da po 1414 ali dace mi uz to i 2 parking mesta. Dzaba, ne treba mi ta opcija, ali hocu da Vam kazem da slobodno napadate i grizete za svoje. Nisam zeleo da nekog izirititam vec da vas ohrabrim da ne placate koliko traze jer su mega bezobrazni.
 
i meni je to poenta razmisljanja...kada vidim kakve se rupe prodaju gde moras da ulozis 20.000 da bi taj stan bio funkcionalan a samo zbog lokacije drmnu cenu ili i bez lokacije i u fazonu su nece da proda ispod toga pa makar nikad ne otislo i zbog te tvrdoglavosti cene ne padaju...a upravo tako treba postupiti ako je stavio cenu 100.000 ti nudis 80 jer toliko vredi i insistiras na tome pa nema mu stoji narednih 10 godina ...ali ima i druga strana medalje a to su ljudi kojima je hitno da kupi i ne razmisljaju pa ce da kupi za 110.000 ako vidi da se jos neko mota oko stana
 
i meni je to poenta razmisljanja...kada vidim kakve se rupe prodaju gde moras da ulozis 20.000 da bi taj stan bio funkcionalan a samo zbog lokacije drmnu cenu ili i bez lokacije i u fazonu su nece da proda ispod toga pa makar nikad ne otislo i zbog te tvrdoglavosti cene ne padaju...a upravo tako treba postupiti ako je stavio cenu 100.000 ti nudis 80 jer toliko vredi i insistiras na tome pa nema mu stoji narednih 10 godina ...ali ima i druga strana medalje a to su ljudi kojima je hitno da kupi i ne razmisljaju pa ce da kupi za 110.000 ako vidi da se jos neko mota oko stana
Veruj mi da nece, lova se ispumpala, pad prodaje je jako veliki, a uskoro kad puste struju svim zgradama kojih ima dosta, i izlete i ti stanovi na trziste, bice ne preplavljeno, nego cunami koji nema ko da resi/kupi. Pa nemamo mi 150mil stanovnika, sve nas je manje, malo ovih od preko sto dodju, brzo ce i da odu, nismo im neka lokacija za ugodan i lep zivot.
 
Tvoja prica ima smisla ako je ponuda veca od potraznje, kod nas je obrnuto, potraznja je i dalje veca od ponude. I onda ti dodjes i kazes nudim ti 1200e po kvadratu, a on ima jos 2 kupca iza tebe. Ne znam gde zivis ali u Beogradu nije tako bas, znaci ja sam pre godinu ipo - dve kad je krenulo lidilo, gledao 20 stanova, i za svaki sam nudio manju cenu i to ne mnogo manju, niko nije prihvatio i sutra dan je stan vec bio prodat. I dalje je tako, gledam primer vozdovih kapija, prva faza kostala 1400e, sad kosta 4000e i prodalo se sve pre nego sto je temelj iskopan. I onda ta prica "aha, kvadrat je 4000e dacu vam 1500" ne pije vodu
 
da se vratimo na temu
 
U OTP može provjereno do 20 godina fiksna kamatna stopa? Intesa do 15 daje, slična/ista kamata? (kod Intese je i sestri plata kojoj stambeni kredit treba) Učeće bi bilo otprilike trećina kredita.

Da li gledati još gdje?
 
Intesa 20 god, 5% fiksna kamata.
Procitao sam negde da je neka banka dala uslove ispod 5% (nisam nasao koja je u pitanju.)
 
Ispod 5% je ako se uzima varijabilna koja se menja na 3god , 4.97je trenutno msm u otp.
 
Procitao sam da je fixna (mislim da se ne odnosi na OTP) ispod 5%, i da jos nije azurirano na sajtu.
Pa mozda da se informises jos kod neke banke (komercijalna/erste/?).
Ja takodje razmatram gde u maju da podignem kredit, najvise mi odgovara sto veci iznos da mogu da podignem kredita, inteza za 20god fix 5% nudi 60% opterecenj plate (za varijabilnu nudi 50% opterecenje).

Da li mozda znas koliko se u OTP ili drugde moze opteretiti plata?
 
Intesa definitivno 20 godina i 5% fiksna kamatna stopa, bila sestra jutros. Ne naplaćuju "obradu" kredita, mada pretpostavljam da svi imaju "sitna slova" u ugovoru tipa da ti procenitelj dolazi na svake 3 godine i ispostavi račun...
 
Kakav procenjitelj posle potpisivanja ugovora? Nikad čuo? Šta procenjuje što već nije procenio? Ove kamatne stope su samo do kraja ove godine zbog NBS. Nadam se da će nastaviti...
 
Nazad
Vrh Dno