Šta je novo?

Stambeni krediti

У неком разумљивом, практичном облику (скоро) сигурно није било. Давно се ишло у школу, па не могу са сигурношћу да тврдим.
Небитно за мене, кад је дошло време за то научио сам и то, барем су те економске калкулације мачији кашаљ у односу на дрил који сам прошао на факултету.
 
A misliš da ovi što sada završe srednju školu znaju da izračunaju porez, kredit i slično - pod uslovom da ih sada nauče i šta ti pojmovi znače? I ne pitam ovo napamet već upravo zato što ima jako puno srednjoškolaca u okruženju i generalno gledano jako često umeju da me zapanje svojim elementarnim nepoznavanjem osnovnih stvari i one najopštije kulture.

Samo ih pitaj ako nešto poskupi za 50% a onda pojeftini za 50% hoće li ta poslednja-nova cena biti manja, veća ili ista kao ona prva? Zapanjićeš se koliko njih će reći "Pa naravno da će biti ista, kako drugačije"...
Najbolji rezultati prodaje u firmama su bili kad je akcija dodatnih 20% na vec 30% snizeno..

Gledam ove grafikone cena po gradovima sa sajta cenestanova .. svi gradovi u padu sa prodajom samo NIS raste...
U poslednjih 5 godina u Nis-u izgradjeno vise zgrada nego za predhodnih 30 zajedno.. Kako se iskopa rupa vec je prodato.. Po popisu od prosle godine, nis 5% manje stanovnistva nego pre 10 godina... Ko kupuje tolike stanove nije mi jasno..
 
Peru se pare + kupuju gastarbajteri, jer se nadaju da će im život sa inostranim penzijom biti kudikamo bolji nego tamo gde sad žive i rade.
Juče sam se vratio iz Švajcarske, cene su za naše pojmove nezamislivo visoke.
 
Peru se pare + kupuju gastarbajteri, jer se nadaju da će im život sa inostranim penzijom biti kudikamo bolji nego tamo gde sad žive i rade.
Juče sam se vratio iz Švajcarske, cene su za naše pojmove nezamislivo visoke.
Švajcarska realno nije reper ni za šta. Enormne plate i enormne cene. Druge zemlje bi trebalo porediti, Austrija, nemačka, italija, francuska.
Tvrdim da je trošak za ishranu u Austriji i Italiji isti kao i u Beogradu. Marketi, ne restorani, mada ni tu "ne zaostajemo mnogo".

Da bi bili on topic, juče prekjuče pročitah negde da ECB razmatra na proleće ili leto smanjenje bazne stope za 0.5%. U Italiji je izašao podatak da je prosečna kamatna stopa na stambene kredite u dec pala u odnosu na novembar za nekih 0.2%.
Možda se nazire nova promena na tržištu kredita i kod nas?
 
Meni je jasno da se cene formiraju na osnovu trzista, kamata isto zavisi od dosta faktora... ali ja mislim da se kod nas nece preterano menjati situacija sve dok je trenutna politicka garnitura na vlasti.

Nadam se da gresim... jer ako ne gresim, potrajace to jos neko vreme.
 
nije tema o cenama potrepština tamo i 'vamo.
 
Pozdrav,
da li bi neko mogao da mi objasni refinansiranje stambenog kredita.
Npr uzeli smo kredit na 20 godina sa 5% fiksne kamate u jednoj banci...nakon 5,6 godina neka druga banka ima povoljnije uslove tj kamatu npr 3.5%
da li to u praksi znaci da prelazim u tu banku i mogu prakticno novi kredit na 20,30godina a suma je preostali dug u prvoj banci?
ili period zavisi od toga koliko je ostalo u prvoj banci pa ako je proslo 5/20 onda u banci broj 2 moze samo na 15godin?
Hvala unapred?
Da li banke pristaju na pregovaranje oko perioda otplate npr ako im je zvanicna ponuda 20,da li neko ima iskustva da moze da se ispregovara 30?
 
Ukratko, imas preostali dug u banci broj 1(npr30k). U drugoj banci uzimas novi kredit od 30k po novim uslovima, i to je to. Banci br 1 vracas tih 30k (eventualno ako ima neki penal na prevremenu otplatu). Novi kredit mozes da uzmes i na vise godina nego sto je ostalo prvobitno.
Sto se tice pregovaranja, zavisi od mnogo faktora, kao i same banke. Uglavnom pristaju na manja odstupanja (licno iskustvo), ali nikada nisam dobio krucijalno bolje uslove nego sto je zvanicna ponuda.
 
Pozdrav,
da li bi neko mogao da mi objasni refinansiranje stambenog kredita.
Npr uzeli smo kredit na 20 godina sa 5% fiksne kamate u jednoj banci...nakon 5,6 godina neka druga banka ima povoljnije uslove tj kamatu npr 3.5%
da li to u praksi znaci da prelazim u tu banku i mogu prakticno novi kredit na 20,30godina a suma je preostali dug u prvoj banci?
ili period zavisi od toga koliko je ostalo u prvoj banci pa ako je proslo 5/20 onda u banci broj 2 moze samo na 15godin?
Hvala unapred?
Da li banke pristaju na pregovaranje oko perioda otplate npr ako im je zvanicna ponuda 20,da li neko ima iskustva da moze da se ispregovara 30?
Npr. uzeo si 100K evra na 30 godina, sa 5% kamate i posle 5-6 godina otplate vidiš ponudu na 3,5% kamate.
Ono što je važno je sledeće:
1. Koliko ti je ostalo glavnice, jer ćeš novi kredit uzeti na tu sumu
2. Koliko su troškovi refinansiranja (par stotina evra sigurno)
3. Nov kredit, novi uslovi otplate, može kraće, a možda i duže, dogovaraš sa bankom, zavisi od nekoliko faktora
4. Kod novog kredita moraš da pređeš u tu banku u kojoj ga uzimaš
 
Ok, a šta je sa hipotekom ustanovljenom na ime prve banke? Kakav je tu postupak?
Pretpostavljam da se menja nosilac hipoteke? Koliko se plaća ta promena?
 
Prva se brise druga se upisuje, imas troskove javnog beleznika i katastra.
 
Ok, a šta je sa hipotekom ustanovljenom na ime prve banke? Kakav je tu postupak?
Pretpostavljam da se menja nosilac hipoteke? Koliko se plaća ta promena?
Sve troškove banka mora da ti predoči pre potpisivanja ugovora o refinansiranju, pa ćeš na osnovu postojećeg stanja i budućeg videti da li ti se isplati.
Od troškova imaš jednokratne troškove refinansiranja (traži sve crno na belo), trošak osiguranja nekretnine (koji imaš i sad, ali se možda razlikuje nov) i iznos rate x broj meseci (fiksno ili varijabilno).
Sve stavi na papir, preračunaj i vidi ima li smisla.
 
Jedna još bolja opcija je da sa ponudom od nove banke odeš u postojeću banku koja će ti rado smanjiti kamatu (da ne moraš prelaziti).
Ja sam tako smanjio kamatu, malo povećao ratu i smanjio rok otplate za 5 godina.
Ponuda postojeće banke jeste bila nešto viša ali ukupna razlika je par stotina € a za to se ne isplati prelaziti
 
Npr. uzeo si 100K evra na 30 godina, sa 5% kamate i posle 5-6 godina otplate vidiš ponudu na 3,5% kamate.
Ono što je važno je sledeće:
1. Koliko ti je ostalo glavnice, jer ćeš novi kredit uzeti na tu sumu
2. Koliko su troškovi refinansiranja (par stotina evra sigurno)
3. Nov kredit, novi uslovi otplate, može kraće, a možda i duže, dogovaraš sa bankom, zavisi od nekoliko faktora
4. Kod novog kredita moraš da pređeš u tu banku u kojoj ga uzimaš
znaci banka B refundira banci A Iznos glavnice preostalog duga,a ne kamatu?
znaci npr od 100.000 podignutih sa glavnice je skinuto 10.000e , refinansirajuci kredit u B banci je 90.000% po njihovim uslovima(period otplate,kamata i sl) ?
 
To je isto kao da si skupio kes i otisao da prevremeno otplatis dug. Placas preostali iznos glavnice i eventualno penale za prevremenu otplatu. Samo sto si ovde kes za otplatu obezbedio novim kreditom
 
znaci banka B refundira banci A Iznos glavnice preostalog duga,a ne kamatu?
znaci npr od 100.000 podignutih sa glavnice je skinuto 10.000e , refinansirajuci kredit u B banci je 90.000% po njihovim uslovima(period otplate,kamata i sl) ?
Tako je. Isto vazi za bilo koji refinansirajuci kredit. Banka B vraca banci A iznos preostalog duga.
 
znaci banka B refundira banci A Iznos glavnice preostalog duga,a ne kamatu?
znaci npr od 100.000 podignutih sa glavnice je skinuto 10.000e , refinansirajuci kredit u B banci je 90.000% po njihovim uslovima(period otplate,kamata i sl) ?
Ti uzimaš kredit da bi imao pare od banke B da bi platio ostatak glavnice banci A, kao što si pre toga podigao kredit u banci A i sa tim parama kupio stan.
Razlika je samo u tome što si prvi put kupio opipljiv proizvod, a drugi put si kreditom platio “neopipljiv” proizvod - kredit.
Sedi sa nekim ko je već ovo radio da ti pojasni na šta moraš da obratiš pažnju, nije komplikovano, ali mora da se povede računa.
 
Gledam nešto po Zemunu i kvadrat je 2500€ 🤣🤣🤣. Baš imaju dobrog dilera svi koji su u talu za ovakve cifre.
 
Ima li neko da je baš skoro uži.ao kredit?
Zanima me koje banke odprilike imaju najbolje uslove za efikasnu kamatu. Na sajtovima svih banaka je fazon dodji da vidimo.. Ne bi da obilazim sve banke ako ne moram :)
 
Ja kad sam uzimao, manje više slično je bilo, intesa je imala najbolje uslova, a vec sam i imao racun kod njih..
 
Ima li neko da je baš skoro uži.ao kredit?
Zanima me koje banke odprilike imaju najbolje uslove za efikasnu kamatu. Na sajtovima svih banaka je fazon dodji da vidimo.. Ne bi da obilazim sve banke ako ne moram :)
Nemoj sve, obiđi nekoliko. Ranije je moglo da se pregovara o promilima, neko i o procentima, a svakako je moglo o naplati obrade kredita (negde su spuštali i do nule), da se pregovara i životnom osiguranju, NKOS naknadi, … Sad ne zna da li je to moguće ali za svoj novac ideš da pregovaraš i nemoj da te mrzi.
 
Ima li neko da je baš skoro uži.ao kredit?
Zanima me koje banke odprilike imaju najbolje uslove za efikasnu kamatu. Na sajtovima svih banaka je fazon dodji da vidimo.. Ne bi da obilazim sve banke ako ne moram :)
Trenutno najpovoljniju ponudu ima OTP banka fiksna 5,03% do 20 godina period otplate, ili kombinovana isto 5,03%, nije obavezno zivotno i NKOSK osiguranje, takodje nema naplate obrade kredita. Mi smo aplicirali kod njih za fiksnu kamatnu stopu duz ceo period otplate pa ako za koju godinu budu bas povoljniji uslovi refinansiracemo.
 
Trenutno najpovoljniju ponudu ima OTP banka fiksna 5,03% do 20 godina period otplate, ili kombinovana isto 5,03%, nije obavezno zivotno i NKOSK osiguranje, takodje nema naplate obrade kredita. Mi smo aplicirali kod njih za fiksnu kamatnu stopu duz ceo period otplate pa ako za koju godinu budu bas povoljniji uslovi refinansiracemo.
Da li je kombinovana kamata na 30 godina?
Koje im je max opterecenje plate?
Da li znas da li za kombinovanu kamatnu stopu uzimaju 5.03% ili neku predikciju (tipa 3m+ trenutni euribor) kada racunaju max opterecenje plate?

Hvala!
 
Trenutno najpovoljniju ponudu ima OTP banka fiksna 5,03% do 20 godina period otplate, ili kombinovana isto 5,03%, nije obavezno zivotno i NKOSK osiguranje, takodje nema naplate obrade kredita. Mi smo aplicirali kod njih za fiksnu kamatnu stopu duz ceo period otplate pa ako za koju godinu budu bas povoljniji uslovi refinansiracemo.
Hvala. Bio do njih malo pre ali oni su u fazonu mora kombnovani. Prvih 5 godina ide fikasna a posle varijabilna sto se meni ne svidja.
Treba mi na 10 godina i svih 10 da bude fikasno. Ne treba mi neki preveliki iznos pa bi da to resim u 10 godina ali da znam da tih 10 godina je fikasno i da mirno spavam sa te strane..
 
Nazad
Vrh Dno