Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

U tom slucaju, ako je hladnjak sa dubokim rebrima, spustice temperaturu svih komponenti, a ako je niski hladnjak, opet postoji bolja sansa da ce temperature svih komponenti biti nize nego da ce kontroler uspeti da "ugreje" NAND.
Kod vas izgleda da važe drugačiji zakoni termodinamike (i termomehanike). 😅 Hladnjaci na koje mislite očito imaju neku barijeru (zone) u sebi te nema disperzije i prenošenja. :giggle:
A NAND sve i da jeste hladan u leru (kad disk ništa ne radi) i nema nikakvog impakta, jer kad je hladniji on je samo sporiji a ne da mu šteti na neki način niža temperatura; a pošto tada i ne radi ništa nije ni bitno...
 
O tome i pišem.



Manji hladnjak i ne znači niže temperature. Ali nije ni bitno u kontekstu nižih temperatura za TS1TMTE220S, tj, za njegov NAND. Nema potrebe za tim. Možda je razlog tome, što je na sporijoj magostrali, u slučaju punog rada, ne kad je u leru.

Manji hladnjak može doprineti da se postigne optimalna i održava temperatura NAND-a, ako stalno radi, jer dobija "toplotu" od kontrolera, ali to za sobom ima posledicu snižavanja temperature NAND-a u leru.

Transcend je sjajno izbalansirao, U leru 30-40°C, u radu 40-50°C (za NAND). Gotovo je u svom prirodnom "inkubatoru", da se tako izrazim. Za B27A die, granica je 70°C, barem Micron tako piše.



Ovo ti je i ionako tvoj prvi gorenavedni slučaj. Ne postoji nikakva "zarobljenost" NAND-a.

Ono što je pisano. odnosilo se na kontroler. Kako je kontroler gotovo danas CPU, može podneti veće temperature od NAND-a i biti bez hladnjaka. Pretpostavljam da je zato i sam SM2262EN metalno oklopljen (barem mi tako izglesda), što je i dovoljno u njegovom slučaju "samorashlađivanja". Pisano je jasno gore, ako je nekom puno 70°C i više (za kontroler), može staviti nešto samo na kontroler, ako to želi, za NAND nema potrebe. Opet, u ovom slučaju.



Ne kapiraš suštinu.

Ovde ne važi, što hladnije, to bolje.

Možda ovako, što bolji optimum, to bolje.
Jedini nacin da NAND dobije toplotu od hladnjaka jeste ako temperatura hladnjaka bude veca od temperature NAND-a. Nece NAND da dobija toplotu od kontrolera jer nece temperatura hladnjaka da bude veca od 40-50 stepeni tj temperature NAND-a. Po vasim brojkama kontroler radi na 70+ stepeni u load-u, odnosno manje kada nije u load-u. To je samo 20-30 stepeni vise od temperature za koju tvrdite da NAND radi u load-u. Posao hladnjaka je da ohladi komponentu, i posto hladnjak nije izvor toplote, njegova temperatura uvek mora da bude manja od temperature komponente koji hladi. Dakle, temperatura kontrolera koji je hladjen ce biti manja od 70 stepeni(jer ima hladnjak na sebi), a sam hladnjak ce biti jos hladniji od toga jer on nije izvor toplote. Samo najsitniji hladnjak u najneprovetrenom kucistu nece moci da ohladi kontroler za tih 15-20 stepeni razlike koliko je potrebno da hladnjak ne bude topliji od NAND-a, dakle gotovo nemoguca situacija. Takodje treba napomenute da je to delta temperature u load-u, u mirovanju je verovatno niza.

Takodje, ocigledno se ne razumemo ako mislite da prvi slucaj je isti kao treci. Kad kazem za prvi slucaj, mislim na hladnjak koji ne strci sa povrsine kontrolera. Treci slucaj je kad imate hladnjak koji prekriva SSD celom duzinom, ali ima direktni kontakt preko termalnih padova/termalne paste samo sa kontrolerom, ne i sa NAND-om. U tom slucaju ce hladnjak imati ili jako grub kontakt ili nece imati kontakt uopste, sa prisutnih nekoliko mm prostora izmedju povrsina NAND-a i hladnjaka. U toj situaciji do nand cipova ne dolazi strujajuci vazduh u kucistu i oni kao posledica toga dostizu vise temperature.


Za kraj cu samo reci da gresite sa ovim komentarom za temperaturni optimum. Ne postoji racunarska komponenta koja nece bolje i duze raditi pod nizim temperaturama, odnosno ako postoji optimalna temperatura, onda je to ona temperatura na kojoj ne dolazi do kondenzacije i na kojoj komponente nemaju bagove.



@mdm
Hladnjak i sama povrsina komponente koja treba da se ohladi nisu savrseno ravni, stoga izmedju njih ce uvek imati malo vazduha koji ce usporiti proces transfera toplote, a ukoliko uopste ne postoji kontakt izmedju ta 2 tela, u toj situaciji ce opet postojati transfer toplote, ali ce on biti daleko sporiji jer ce se prvo zagrejati vazduh izmedju njih, a onda ce se vazduh predavati toplotu hladnjaku, samo sto ce u tom slucaju temperatura vazduha biti daleko bliza temperaturi te komponente nego sto bi bila da komponenta ima neometan izlaz na svez vazduh iz kucista, i samim tim ce komponenta dostizati vise temperature jer ce manje toplote prenositi na okolni vazduh.
 
Za kraj cu samo reci da gresite sa ovim komentarom za temperaturni optimum. Ne postoji racunarska komponenta koja nece bolje i duze raditi pod nizim temperaturama, odnosno ako postoji optimalna temperatura, onda je to ona temperatura na kojoj ne dolazi do kondenzacije i na kojoj komponente nemaju bagove.
Grešiš, pogledaj specifikacije NANDa, on voli i traži veću (ne preveliku!) temperaturu, i čim je hladniji lošije i sporije radi. Ovoga ima dovoljno po netu, čitao više puta...
@mdm
Hladnjak i sama povrsina komponente koja treba da se ohladi nisu savrseno ravni, stoga izmedju njih ce uvek imati malo vazduha koji ce usporiti proces transfera toplote, a ukoliko uopste ne postoji kontakt izmedju ta 2 tela, u toj situaciji ce opet postojati transfer toplote, ali ce on biti daleko sporiji jer ce se prvo zagrejati vazduh izmedju njih, a onda ce se vazduh predavati toplotu hladnjaku, samo sto ce u tom slucaju temperatura vazduha biti daleko bliza temperaturi te komponente nego sto bi bila da komponenta ima neometan izlaz na svez vazduh iz kucista, i samim tim ce komponenta dostizati vise temperature jer ce manje toplote prenositi na okolni vazduh.
Kakav vazduh? Govorim o normalnoj situaciji sa termalnim padom koji ima dobar kontakt i sa Kontrolerom i sa NANDom. Dakle da, hladnjak će biti hladniji, ali koji deo? Naime termalni pad i donji deo hladnjaka će lako i brzo preneti toplotu sa kontrolera do obližnjeg NANDa (transfer toplote), a tek kasnije će njegovo telo ka rebrima biti hladniji oslaobađajući toplotu (disipacija). Nema tu idealnog oslobađanja toplote samo ka gore i rebrima kao što si zamilsio...
 
Grešiš, pogledaj specifikacije NANDa, on voli i traži veću (ne preveliku!) temperaturu, i čim je hladniji lošije i sporije radi.

Jeste. Ali zauzvrat, retencija podataka je manja, kad je veća temperatura.

Bukvalno je sve u balansu, ravnoteži.
 
Samsung 960 Evo pod fabričkim hladnjakom na Asus MB za vreme testiranja.
1616081857811.png
 
 
Ne dovodite ljude u zabludu, sve nvme treba hladiti, obavezno one koji se pregrevaju kao sto je moj Gammix u punom opterecenju (iako nije trotlovao) ili A2000 u externom kucistu koji je kocio od veoma visoke temperature na kojoj se kuvao u zavtorenom prostoru.
Oba sam ohladio, gamix jednostavnim hladnjakom sa termo trakom s obe strane i hladnjakom koji ga obuhvata i odozdo, dok sam A2000 ohladio stavljanjem termotraka s obe strane takod a traka dodiruje i kuciste pa se toplota direktno prenosi sa nvme (kontrolera) na kuciste u kom je nvme.
Mozda s ene moraju u desk top kucistu hladiti m.2 ssd uredjaji koji jesu isetno hladniji od m.2 nvme.
 
Poslednja izmena:
Fini popusti trenutno u pobedapobeda radnji za ssd-ove. Ja narucio 980 pro, valjda se nisam za*ebao :) 970 evo plus otisli svi veceg kapaciteta
 
980pro je odlican izbor. 970 evo plus isto. ja sam stekao dinar ko pirocanac pa uzeo obican 970 evo bio 50 evra jeftiniji. upropastio me ovaj novi komp, komponente su skupe ko da su za lek sve mu njegovo....
 
Verovatno ce se na 1TB ispoljiti ako dosta vise podataka kopiras. Izgleda da nisu bas najbolje resili SLC->TLC offload/Garbage collection ili kako se vec zove to.
 
Da, da. Sada vidim da i na 1TB ima problema kod nekih, mada ne vidim neku alternativu. 1TB WD SN850 nema da se kupi kod nas u radnjama a na oglasima je gotovo 100e skuplji
 
Poslednja izmena:
Grešiš, pogledaj specifikacije NANDa, on voli i traži veću (ne preveliku!) temperaturu, i čim je hladniji lošije i sporije radi. Ovoga ima dovoljno po netu, čitao više puta...

Kakav vazduh? Govorim o normalnoj situaciji sa termalnim padom koji ima dobar kontakt i sa Kontrolerom i sa NANDom. Dakle da, hladnjak će biti hladniji, ali koji deo? Naime termalni pad i donji deo hladnjaka će lako i brzo preneti toplotu sa kontrolera do obližnjeg NANDa (transfer toplote), a tek kasnije će njegovo telo ka rebrima biti hladniji oslaobađajući toplotu (disipacija). Nema tu idealnog oslobađanja toplote samo ka gore i rebrima kao što si zamilsio...
Ocigledno se ne razumemo, nije ni vazno.
 
@mdm

Naljutio si čoveka bezveze.

To su jedini noviji (noviji i od vlo-a) SMI driver-i i uz pomoć kojih se mogu iščitati podaci SM2622EN kontrolera na W8.1, iako SSDscoope ne radi na W8.1.
 
@mdm
Naljutio si čoveka bezveze.
Ko naljutio koga? :giggle: Niko nikoga!
Nego Ja sam odgovorio na njegov zadnji post (šturo, bez da zalazim na to vazduh između kontrolera i hladnjaka/pad-a), kao i na onaj pre toga ujedno, pa me on nije razumeo iako ja njega jesam u potpunosti; te sam i ja odustao... :LOL:
 
:D

Ok, i ja malo preĆerujem sada, ali se opet osećam pomalo glupo, što je čovek izbrisao bezveze, kad ima koristi. Bezveze stvarno, to su jedina dva driver-a, koje sam uspeo naći za SMI. (imam ih svakako)

Probaću svakako i na w10, LTSC i LTSB, pa ćemo videti.
 
Nije izbrisao slučajno, na Win 10 - NO BOOT (a sa drugog drajva uskličnik i nema ga više..)! ;)
Za očitavanje samo Win default je dovoljan!
 
Nije izbrisao slučajno, na Win 10 - NO BOOT (a sa drugog drajva uskličnik i nema ga više..)! ;)

Interesantno.

Za očitavanje samo Win default je dovoljan!

Napomenuo si više puta, ali isto tako sam već napisao da to ne radi u slučaju W8.1.

dlpp2Ab.png


"Izbrisani" driver za W8.1: (može da se vidi sve, kao i temperatura kontrolera i NAND-a)

V1CtwfW.png


Sad gledam, izgleda da moja verzija NANDa sa pravim ENG kontrolerom je izgleda i najbrža iteracija (nigde nema zabeležene te kombinacije - varijanta X), brža i od originalnog 64L IMFT Intel/Micron-a 😂

Kao što se da videti , i Transcend je uradio isto, prešao sa 64L TLC na 96L TLC.

Nego, glede SMI driver-a, ima još jedan za w10 iz 2019. Nisam (uopšte) probao na w8.1.

Kod:
https://borecraft.com/files/NVMe_Drivers.zip
 
Poslednja izmena:
Na 8.1 možda i radi, ali NIKAKO (ni jedna verzija SMI, ni novija ni starija) ne probati na Win 10! :cool:
I kako radi očitavanje na 8.1, 7 nemam pojma; ne koristim ih odavno. Ja samo za 10 govorim.

Pa da, Transcend nisu funjare kao ADATA, ja sam samo sreće imao što sam tako prošao. Drugim rečima stavljaju šta god imaju pod rukom, neovisno jel bolje, gore ili isto... :rolleyes:
 
Da li je ovo dobra kupovina u tom cenovnom rangu?

adata

Imam od 1tb samsung , ali mozda ce mi zbog posla trebati veci.
 
Da li je ovo dobra kupovina u tom cenovnom rangu?

adata

Imam od 1tb samsung , ali mozda ce mi zbog posla trebati veci.
Definitivno ne. To je stariji model i cena se nije promenila od kako se taj model pojavio na trzistu. U medjuvremenu trziste se promenilo, izasli su noviji i daleko bolji modeli, a cene su se spustile.
 
Hvala na odgovoru. Koja bi bila dobra kupovina, u tom nekom cenovnom rangu za ssd od 2tb?
 
Samsung 870 Evo. Kosta skoro isto kao WD Blue 3D, a noviji je model, mada ne bi ni sa WD Blue 3D pogresio.
 
Izašli u ove NVMe drajveri za WD.
 
Fini popusti trenutno u pobedapobeda radnji za ssd-ove. Ja narucio 980 pro, valjda se nisam za*ebao :) 970 evo plus otisli svi veceg kapaciteta
Zavisi za šta ćeš ga koristiti, mada, današnje razlike između NVME diskova su zaista minorne i vide se samo na sintetičkim testovima, ne i u realnom radu.
Imam 970 EVO od 250 GB za sistem, a onda mi se nešto povoljno iskombinovalo za 980 PRO od 500 GB, pa sam ga zamenio. Kad već imam PCI 4. Iskreno, razlike u uobičajenom radu su neprimetne. Možda se Windows podiže sekundu-dve brže i to je to. Jedino što sam video po testovima je da je brži u video obradi od 970 serije, ali razlike su zaista minorne.
Međutim, ima nešto što ne mogu da provalim zašto se ovo dešava kod mene?? Gledajući testove na netu (prve dve slike su sa neta) u CrystalDiskMark-u. Cifre u prvom, drugom i četvrtom redu su približne, ali u trećem su kod mene nekoliko puta niže. Nisam toliko upućen u tematiku, znam da je to neko RANDOM čitanje, ali ne znam tačno od čega to zavisi i zašto je samo tu tolika razlika?? Isti slučaj sam imao i sa 970 EVO, a nigde ne mogu na netu da nađem zašto je tako. Pa, ukoliko neko može da mi objasni šta je u pitanju, bio bih mu zahvalan.
 

Prilozi

  • B1.jpg
    B1.jpg
    46.7 KB · Pregleda: 22
  • B2.png
    B2.png
    25.1 KB · Pregleda: 19
  • Samsung 980 pro.jpg
    Samsung 980 pro.jpg
    134.6 KB · Pregleda: 20
A nisi primetio da test nije uopšte isti T1 - T16, tj. verzije programa su potuno različite 7.0.0 - 8.0.1 ...? 😅
Zato bas ne volim taj program. Sa drugim programima, vrednosti koje se testiraju se nisu menjale deceniju i kusur, dok CrystalDiskMark na svakoj novoj verziji menja sta prikazuje.
 
A nisi primetio da test nije uopšte isti T1 - T16, tj. verzije programa su potuno različite 7.0.0 - 8.0.1 ...? 😅
Zaista nisam obratio pažnju na taj detalj. Hvala na pomoći, sad mi je malo laknulo... 🙄
 
Nazad
Vrh Dno