Šta je novo?

Porez na kriptovalute

Jedno pitanje za iskusnije. Koliko mi je pametno da se prebacim da primam platu u USDT? Vidim da sve menjacnice padaju i levo i desno pa me plasi da mi novac ostane zarobljen.

Ako bih primao na Binance npr. Da li ja odmah mogu da povucem novac na novcanik i tu da mi budu sigurne pare? Da li ja iz novcanika mogu nekom odmah da posaljem ili mora na menjacnicu pa onda tom korisniku?
 
Možeš direktno na novčanik da primaš i da šalješ sa njega. Samo vjerovatno treba da imaš i nešto drugog novčića za takse ako želiš da šalješ, zavisi od mreže preko koje šalješ.
 
Iskreno nisam pratio puno pa mozda mesam terminologiju. Mogu da primim direktno na USB novcanik i sa njeg isto tako da saljem? Ili moram da imam novcanik npr. na binancu? Tamo vec imam nesto sibe, dodza i USDT ali bas sitno . Koliko % obicno kosta transfer od 1000€ ili 10000€ npr.?
 
Iskreno nisam pratio puno pa mozda mesam terminologiju. Mogu da primim direktno na USB novcanik i sa njeg isto tako da saljem? Ili moram da imam novcanik npr. na binancu? Tamo vec imam nesto sibe, dodza i USDT ali bas sitno . Koliko % obicno kosta transfer od 1000€ ili 10000€ npr.?
Najjednostavnije ti je da instaliras npr. "Exodus" novcanik na telefonu ili pc-u i sa njega mozes da saljes i primas, kao i sa bilo kog dr. novcanika. Koliko % kosta transfer, to zavisi od zagusenosti mreze, nekada je veci, nekada manji, to mozes videti u trenutku pre nego sto zelis da posaljes, pisace koliki je fee. Znaci, ne treba ti menjacnica, moze direktno na novcanik slanje-primanje.
 
Bio danas, da podnesem tu zloglasnu PPDG-3R, covek nema pojma ni sta je, pita me rec po rec sta je ovo sta je ono. Mada nisam ni mogao da ocekujem nista bolje, jer ljudi kazu da su budale, i jesu budale. Znaci na "crno" od sad, jer da pomeram planine da bi platio porez na 400 eur ja nisam lud.

Sramota, ali to ti je ova zemlja, gde poreski inspektor ili kako vec dodje, nema pojma o sopstvenim zakonima. Nije ni cudo sto niko nece da podnosi porez za ovakva sranja, sto bi se neki tamo covek igrao sa poreskim inspektorom kad lepo ispod stola moze da uradi sve, i bez 15%.
 
Sta to zapravo znaci? Da ako radim razmenu sa nekim i on prebaci na moj racun da je to po zakonu?
Bas tako, ti njemu posaljes kripto, a on tebi uplati na racun i niko ne zna zbog cega ti je neko nesto uplatio, platis samo banci proviziju i to je to. Ili se licno nadjete, ti njemu prebacis kripto, on tebi lovu na sunce ili obrnuto i cao.
 
Da li neko ima informacije u vezi nase poreske i obrade prijava za porez?
Prijava stoji kod njih vise od 6 meseci. Danas sam zvao i ljubazno su mi rekli da uopste ne rade na tim prijavama jer im sistem ne omogucava. Kategorija br 6 i dalje ne postoji u elektronskom obliku prijave, kao ni u sistemu, navodno je to problem po njihovoj prici.
Koliko sam razumeo neki ljudi su dobili resenje?
 
Ja sam isto imao par prijava prosle godine u aprilu /maju i jos uvek nista... cujem od knjigovodje da imaju pune sobe tih prijava ko zna dal ce i kad ce to obradjivati
 
Molim za savet, nisam prijavio porez kada sam podigao neki krpito mart/april 2021. Interesuje me da li je kasno sad da prijavim i kako, jer tad koliko mi se cini vazio je porez na kapitalnu dobit a kasnije je dosao zakon za kripto. To su pare od rudarenja, ne od trejdovanja, da li mogu da prilozim racune od struje i tipa od neke opreme i da ne platim porez jer nisam ostvario dobit?
 
Prvo, ne, ne možeš sad. Mesec dana od priliva na račun je rok.

Drugo, zakon o kriptu i propisuje da treba da platiš na kapitalnu dobit. Pre je bilo nešto drugo, prijavljivao sam i sam, ali se ne sećam više.

Ti si svakako sad u njihovoj (ne)milosti :D
 
Pa povlačite na Western Union ili MoneyGram :D
Ako ništa drugo ne igra ulogu.
 
Prvo, ne, ne možeš sad. Mesec dana od priliva na račun je rok.

Drugo, zakon o kriptu i propisuje da treba da platiš na kapitalnu dobit. Pre je bilo nešto drugo, prijavljivao sam i sam, ali se ne sećam više.

Ti si svakako sad u njihovoj (ne)milosti :D
nah, meni nisu pravili problem ni posle 8 meseci... mislim da ne mora ni u istoj kalendarskoj godini... Podneo prijavu, čak nije ni bila potpuna, pozvali me, popričali, došao na sastanak, objasnio im zašto nema potrebe za dodatnom dokumentacijom. Mada, bili su više nego uljudni. Najvažnije je da im budeš uverljiv, što znači da ne treba da lažeš jer se često to i vidi i oseti.
Sad, ako je puno para u pitanju, moguće je da će te smarati. Ja sam ih npr. zamolio da mi ne traže pravni osnov, tj ugovor, i ostalu dokumentaciju koja je previše detaljna jer bi morao da je službeno prevodim, što stvarno nema poente... Izašli su u susret...

ima na reditu, r/finansije par postova sa iskustvima od ranije...

Svaki spektor je za sebe i ne treba da se oslanjate na moje iskustvo...
 
Pozdrav
Pitanje. Da li se za prijavu poreza koristi izvod iz banke koji dobijam na email(intesa je u pitanju) ili mora neki izvod koji se dobija licno od njih? Kao dokaz o kupovini crypto.
Pitam ovo, jer DHL na primer nije hteo da mi prihvati izvod iz maila I trazio izvod iz banke zbog placanja carine
 
Poklon je jedno, nasledstvo je nešto sasvim drugo.
 
Pozdrav svima,moj prvi post i tek juce sam poceo da citam forum tako da ne zamerite...Trgujem valutama ali ne kripto valutama.Moj broker/i i firme (neke od njih su legalne firme brokeri koje se bave trgovinom kao dileri posrednici,a neki su samo brokeri) ,moje pitanje je da li Neko ima slicing iskustava sto se poreza tice,naime ako povucem kripto recimo u vrednosti od 1000e i prodam ,meni problem nije platiti 15% poreza i to bi mi na duze staze i najvise odgovaralo,jer ako direktno povucem novac na karticu sa tih racuna morao bih platiti mnogo veci porez.Hvala unapred svako dobro svima
 
Nisam pratio tok teme, nisam imao vremena. Pa da pitam, imam račun u Poštanskoj Štedionici i dinarski i devizni. Ali na Devizni mi je zabranjeno 'priliv sredstava' - nisam čak ni naglasio u vezi čega, hteo sam WIRE putem, ali na home@banking, kad sam tražio instrukcije za uplatu 'IBAN' i ostalo... piše na nalogu da je zabranjen priliv deviznih sredstava. Mislim, ja sam spreman da platim porez, ne znam zašto mi brane?
 
Zato sto smo takva drzava. Ja pokusao da prebacim minimum od 200 dolara na Intesin devizni racun, pare legle u banku ali nisu hteli da mi isplate nego vratili nazad na Cex. Kazu nelegalan je novac od prodaje kriptovaluta, ja im kazem ali proslog meseca je donosen zakon o tome, placamo i porez od 15% na taj dohodak, po nasim direktivama koje imamo to je nelegalno.
 
Možda ne žele da preuzmu odgovornost. A šatro se priča da ne mogu da se otkriju putevi novca-coina... Sve se to beleži i sve može forenzikom da se otkrije. Čak i ne verujem da nisu stručni. Nego žele da zadrže status 'banke'. Možda sam grub, ali, po svim normalnim svetskim zakonima trgovina, berza, menjanje deviza i coina je potpuno legalna stvar.
Tu je po meni veće pitanje, keša. Jer putevi papirnog novca se danas mnogo teže otkrivaju. I veći je problem, uplata na berzu nego isplata. Bar po meni.
 
Ako je novac nelegalan, dužni su da ga zaplene i prijave lice koje vrši promet nelegalnog novca. Ne smeju nikako taj novac da vraćaju. Mislim da treba da prijaviš banku nadležnim organima.
 
Da li postoji neki maximum da se povuce, a da ne platim porez? Tipa 50€ na dan, mesecno?
 
Masis poentu neces ti ni za mnogo vece pare dnenvo da udjes u radar ali ako te nekim slucajem random nabodu u teroiji mogu da te pitaju sta i kako . Ta teorije je daleko ali ako hoces da budes teriski skroz cist i da tako gledas na ovaj svet onda nije bitno koliko dizes uvek mogu da pitaju sta i kako. Jedini nacin da te nema nigde u sistemu je licno da prodas nekome a te vec nije za javno posalje ima dosta infomacija ovde po temama. Ti si iz subotice to barem tamo lako zavrsavas ;)
 
Evo da se javim, posle godinu dana stake-a :). Tokom 20,21 i 22, sam podizao novac preko ecd. Sume su uglavnom bile male, mislim da sam samo jednom imao preko 20000 dinara.
Ali sam recimo 1-2 mesecno slao na racun, gde mi inace ide plata. Mislim da sve ukupno tu nisam skinuo vise od 5-6 hiljada evra. Uglavnom kad mi je tako zatrebalo novca, jer bukvalno za 10 min ti je na racunu od prodaje i transakcije na ecd.
Nikad mi nista nije stiglo, niti me je ko u banci pitao nesto o tome.
E sad nemoj da ti ja dajem savet, samo pisem svoje iskustvo.
 
To je isto kao da ocekujes da svaki put kada prodjes na crveno u saobracaju ili prekoracis brzinu da ces svaku put biti uhvacen samo sto za razliku u saobracaju ova transkacija ostaje.
 
Evo da se javim, posle godinu dana stake-a :). Tokom 20,21 i 22, sam podizao novac preko ecd. Sume su uglavnom bile male, mislim da sam samo jednom imao preko 20000 dinara.
Ali sam recimo 1-2 mesecno slao na racun, gde mi inace ide plata. Mislim da sve ukupno tu nisam skinuo vise od 5-6 hiljada evra. Uglavnom kad mi je tako zatrebalo novca, jer bukvalno za 10 min ti je na racunu od prodaje i transakcije na ecd.
Nikad mi nista nije stiglo, niti me je ko u banci pitao nesto o tome.
E sad nemoj da ti ja dajem savet, samo pisem svoje iskustvo.
Nema sta ovi iz banke da te pitaju, ti si duzan da sam prijavis porez. Mozda ti prodje i nikada te ovi iz poreske ne cimaju, a mozes i kaznu da platis, ako te nagaze.
Edit:
Ne znam samo za koliko vremena zastareva to za prijavu poreza, tako da ako istekne miran si.
 
Nazad
Vrh Dno