Šta je novo?

Porez na kriptovalute

Zato što ne postoji takvo rešenje gde ćeš regularno podići, primiti uplatu na račun u banci i SIGURNO izbeći da te država juri za porez. I bolje što kolega nije pisao javno jer bi gomila ljudi videla taj post i pomislila, uuuuu, super, ideee gass, a sumnjam i da bi i moderacija dugo ostavila to vidljivim.

Ukratko - ko hoće da ne plaća porez, uživo trgovina je najbolje rešenje uz sve te 'usputne' potencijalne problemčiće...
Ko hoće da mu legne na banku, 15% je i više nego dobra ponuda (ovakve lop...) države, još ko pedantno skupi i prikaže troškove opreme i rudarenja može i bolje da prođe za 100% legalan prihod.

Ko hoće da se kocka... pa može i sad da vuče na banku bez nekih posebnih obzira pa kako prođe...
Neki su pisali da ne moze da se oslobodi od poreza na osnovu opreme. Da li neko ima nekih saznanja u vezi toga?
 
Da li je neko kao pravno lice primio kripto (eth, usdt) od strane firme, tj fakturisao im neku uslugu i naplatio kriptom?
 
Ono što meni nije jasno šta u situaciji kad si nešto izrudario, zatim to kupovao/prodavao i na kraju povukao novac na račun u banku, šta se tu gleda kao nabavna cena kad treba da se izračuna dobit, inicijalna vrednost izrudarenog u tom trenutku ili zadnja novčana transakcija prilikom kupovine.
 
Ono što meni nije jasno šta u situaciji kad si nešto izrudario, zatim to kupovao/prodavao i na kraju povukao novac na račun u banku, šta se tu gleda kao nabavna cena kad treba da se izračuna dobit, inicijalna vrednost izrudarenog u tom trenutku ili zadnja novčana transakcija prilikom kupovine.
Ako si izrudario, nisi kupovao. To se računa da si uložio nula sredstava. Mislim da poreska ne uzima u obzir uloženu opremu, rad, struju, .... Na celokupan iznos kada prodaš plaćaš porez od 15%. Zato ti je bolje f2f metod.
 
Jeste 15% na razliku tek od 1. jula. Pre toga se plaća porez od oko17% kad se sve preračuna a podnosi se poreska prijava na druge prihode.

Zastarelost počinje da teče od 1. januara naredne godine u odnosu na godinu u kojoj je nastala poreska obaveza. Znači, nije uopšte bitno kada su saznali za poresku obavezu.
Postovana, imam dva pitanja koja me muce..

1) Za isplate koje mi je kriptomenjacnica preko banke isplacivala u 2018 godini niko me nikad nije kontaktirao, znaci li to da su zastareo porez na te transakcije? Dakle sta je sa tim oplatama iz proslih godina..jesmo li sigurno oslobodjeni od njih?
2) Kriptovalute sam iz sredstava kredita kupio u decembru 2020 i to za pozamasnu sumu. Samim tim me tangira stari zakon po kome nemam umanjenje na ulozeno-dobijeno..znaci li to da sam u istom kosu kao i ljudi koji su kripto kupovali na crno da kazem tj licno? Ako je tako zar je to fer?
 
Šta se smatra validnim dokazom o nabavnoj ceni ? Na cex.io gdje sam obavio kupovinu/prodaju ima samo lista transakcija koja može u CSV ili screenshot da se napravi, ali da li je to uopšte prihvatljivo.
 
Jesi li preko banke poslao novac na CEX? Ako jesi prošetaj do banke i traži izvod o transakcijama.
 
Jesi li preko banke poslao novac na CEX? Ako jesi prošetaj do banke i traži izvod o transakcijama.
U mnogim bankama se izvodi dobijaju putem E-mail-a, a može i da se kreira unazad (barem godinu) ko koristi aplikaciju banke.
Ja mislim da su izvodi iz banke u kojima se vidi transakcija prebacivanja na menjačnicu i obrnuto, dovoljni dokazi za poresku.
Nisam do sada prodavao ništa, pa ni prijavljivao za porez, pa nisam 100% siguran u to, ali ko jeste, neka potvrdi.
 
Jesi li preko banke poslao novac na CEX? Ako jesi prošetaj do banke i traži izvod o transakcijama.
Nisam...počeo sam sa određenom izrudarenom količinom koju sam prodao pa za tu sumu opet kupio i na kraju opet prodao i povukao novac na račun u banci. Znam da ovi iz poreske nisu baš tolike vjeverice ali sam mislio da mogu da prikažem tu zadnju kupovinu kao nabavnu cenu ali izgleda mi ne gine da platim porez na kompletan iznos.
 
U BiH (odnosno u Republici Srpskoj) si relativno miran za iznose ispod 10000€ godisnje... tako reci ispod radara.... tek na vece transakcije bace oko....
vjerovatno i kod vas ima neki slican obrazac.. pa rastegnuti na par racuna..... naravno, ako ste bas zapeli da se izbjegne porez...
 
Pozdrav, prijatelj bi mi hteo poslati nesto litecoina kao poklon, radi se o sumi od oko 55-60k eura, koje bi iskoristio za kupovinu stana kasnije. Prijatelj nema veze sa Srbijom, stranac je u pitanju koga znam vec 10+ godina i naravno mogu da dokazem bez ikakvih problema (mnostvo slika sa zajednickih putovanja, itd), na kripto je on platio porez u svojoj drzavi koja je procedura oko ovoga? Sta bi se uzelo kao validan dokaz da je poklon u pitanju, zajednicka izjava kod notara, ili?
 
Prvo taj LTC posle ove krize ima da ode gore, x2 je sigurno zagarantovano, tako da mozes lako da dupliras taj iznos. Cak i da udjes u BTC/ETH all in, x2 je lagano moguc.
Za porez, to ce morati neko strucniji, ali ja bi to prodavao malo po malo putem OTC trgovine.

Cak i da je sve po PS-u, kod nas nikad ne mozes da znas da l' nece da ti izmisle nesto i nateraju te da platis.

Tako da uzmi hardware wallet ako nemas, prebaci to, mozes deo da pocnes da prodajes ako ti treba kes, a deo mozes i da ulozis u vec potpoljeno trziste, koje ce ti sigurno za neko vreme doneti dobar profit.
 
Vrlo zanimljiva varijanta ali bojim se da ako ideš legalno da ćeš platiti porez ovde. On jeste tamo platio, ali ti ovde ostvaruješ prihod, čim ima prihoda ima i poreza. Ali s obzirom da će verovatno LTC skočiti bar za tih 15% onda mislim da ti je to prihvatljivo. Ako budeš prodavao na crno po malo, možda ćeš imati problem o dokazivanju porekla novca u trenutku kada želiš da kupiš stan
 
Pozdrav, prijatelj bi mi hteo poslati nesto litecoina kao poklon, radi se o sumi od oko 55-60k eura, koje bi iskoristio za kupovinu stana kasnije. Prijatelj nema veze sa Srbijom, stranac je u pitanju koga znam vec 10+ godina i naravno mogu da dokazem bez ikakvih problema (mnostvo slika sa zajednickih putovanja, itd),
Pa sad, ako ti je baš baš jako jako dobar prijatelj, možda to uzmu u obzir. :) :) Šalim se naravno.
Nema to veze sa poreskom. Dobio ti kripto na poklon, izrudario ili ga kupio na crno (f2f) isto mu dođe. 15 % ti ne gine ako ga prodaš preko banke, legalno.

na kripto je on platio porez u svojoj drzavi koja je procedura oko ovoga? Sta bi se uzelo kao validan dokaz da je poklon u pitanju, zajednicka izjava kod notara, ili?
Kako je platio porez, kada nije prodao, nego ga je tebi poklonio ?
Mogao si i ti prvo njemu da pokloniš, pa onda on tebi, a pokažeš samo njegov poklon. Ne pije to vodu.
Samo f2f te spašava od poreza, ali pripremi neko opravdanje odakle ti tolika lova za kupovinu stana, ako ikad neko pita.
 
Da li je bilo ko otvorio firmu koja se bavi rudarenjem kriptovaluta?
Kako to uopšte zakonski funkcioniše?
 
Da li je bilo ko otvorio firmu koja se bavi rudarenjem kriptovaluta?
Kako to uopšte zakonski funkcioniše?
Dandy, bitno je da su kripto valute prepoznate i definisane u zakonu kao digitalna imovina. Zakonski funkcionise isto kao bilo koja firma koja posluje u Srbiji.
Posmatrajući stvari iz ugla firme koja se bavi rudarenjem i obicnog korisnika mnogo je bolje na firmu. Sve troskove mozes da odbijes od potencijalne dobiti koju ostvaris rudarenjem, takodje imas amortizaciju opreme koju kupis koja ti takodje ide u troskove. Ovo se naravno ne isplati za jedan rig ali ako je investicija veca ili ako se vise ljudi udruzi onda su mogucnosti da kazem raznolike, ide i do toga da kao fizicko lice ne mozes da izbegnes kapitalnu dobit od 15% dok kao pravno lice imas pravo tu istu kapitanu dobit da reinvestiras u drugo preduzece i da na taj nacin ne platis kapitalnu dobit - naravno ovo je sve po zakonu.
Kao fizicko lice navedeni porez placas prilikom transfera na svoj tekuci racun i u obavezi si da taj porez platis u sledecem kvartalu dok kod firmi ta obaveza je na kraju kalendarske godine...

P.S.
Nisam otvorio firmu za rudarenje, ali sam pripremao teren zato sam upoznat sa nekim stvarima, cak sam i sa knjigovodjom prelazio odredjene detalje jer sam jednu od svojih firmi hteo da prebacim u kripto, tako da ako imas preciznije pitanje oko te teme pomoci cu koliko mogu.
 
Dandy, bitno je da su kripto valute prepoznate i definisane u zakonu kao digitalna imovina. Zakonski funkcionise isto kao bilo koja firma koja posluje u Srbiji.
Posmatrajući stvari iz ugla firme koja se bavi rudarenjem i obicnog korisnika mnogo je bolje na firmu. Sve troskove mozes da odbijes od potencijalne dobiti koju ostvaris rudarenjem, takodje imas amortizaciju opreme koju kupis koja ti takodje ide u troskove. Ovo se naravno ne isplati za jedan rig ali ako je investicija veca ili ako se vise ljudi udruzi onda su mogucnosti da kazem raznolike, ide i do toga da kao fizicko lice ne mozes da izbegnes kapitalnu dobit od 15% dok kao pravno lice imas pravo tu istu kapitanu dobit da reinvestiras u drugo preduzece i da na taj nacin ne platis kapitalnu dobit - naravno ovo je sve po zakonu.
Kao fizicko lice navedeni porez placas prilikom transfera na svoj tekuci racun i u obavezi si da taj porez platis u sledecem kvartalu dok kod firmi ta obaveza je na kraju kalendarske godine...

P.S.
Nisam otvorio firmu za rudarenje, ali sam pripremao teren zato sam upoznat sa nekim stvarima, cak sam i sa knjigovodjom prelazio odredjene detalje jer sam jednu od svojih firmi hteo da prebacim u kripto, tako da ako imas preciznije pitanje oko te teme pomoci cu koliko mogu.
Pa konkretno me zanima da li treba nekako posebno da se vodi evidencija o stanju "inventara" kriptovaluta (poseban wallet, adresa ili nešto slično) ili samo prodaš neku količinu kao pravno lice na ECD-u recimo (nebitno odakle si poslao kripto), legnu ti pare ne račun i to je to.
Znači ako sav prihod od prodaje kriptovaluta ide na troškove firme, plate i slično, ne plaća se nikakav porez na dobit?
 
Pa konkretno me zanima da li treba nekako posebno da se vodi evidencija o stanju "inventara" kriptovaluta (poseban wallet, adresa ili nešto slično) ili samo prodaš neku količinu kao pravno lice na ECD-u recimo (nebitno odakle si poslao kripto), legnu ti pare ne račun i to je to.
Znači ako sav prihod od prodaje kriptovaluta ide na troškove firme, plate i slično, ne plaća se nikakav porez na dobit?
Moras da imas evidenciju i da odredjeni wallet/i budu u sistemu kod knjigovodje. Vidi s'obzirom da je sve novo i da onaj koji ti bude dosao danas sutra u kontrolu moguce je da nista ne zna o toj tehnologiji ali veruj mi na kilometar se oseti kad neko mulja.
Uvek se potrudis da mozes na jednostavan nacin da dokazes sledljivost jer poreznici to vole, pogotovo ako radis preko firme.
Tvoj je posao da dokazes da poslujes legalno, a moj ti je savet da ako vec ides preko firme da tako i radis (onaj ko mulja neka ne otvara firmu jer kazne su velike i kad ti se jednom navrznu na firmu neces moci ni kafu popiti na racun firme).

Konkretan primer, imas "wallet" 2-3 adrese na koje se slivaju rewards od majninga i sad recimo imas cold wallet iz 2013 godine i na njemu neke kripto valute. Ja bih sa tog walleta poslao na registrovan wallet i to bih onda prodavao kao reward od majninga. Ne zaboravi firma moze da izda i fakturu za neke usluge, da istu naplati u kriptu, kripto da proda na ECD i ima legalan priliv na tekuci racun. (naravno svo ovo cimanje ima smisla samo ako nemas Stevicu is Malog Požarevca koji to može da ti skine bez fee uz kafu)

Sto se tice poreza na dobit, preduzece radi zavrsni racun na kraju godine. Tu ti se gledaju prihodi, rashodi i zalihe. Prihodi su sve ono sto prodas i naplatis u toku godine, rashodi su mnogobrojni od amortizacije opreme za majning, preko racuna za struju, poslovni ruckovi, sluzbeni automobil, gorivo za sluzbeni, plata zaposlenog, doprinosi, troskovi knjigovodstva, službeni telefon, racun od majstora za popravku automobila, svi tvoji inostrani troskovi (ukoliko putujes u inostranstvo, avio karta, hotelski smestaj, pa tu imas pravo i na neoporezivu dnevnicu mislim da je 50e po danu) i jos milion troskova koji mogu da nastanu tako da je dobit vrlo "fleksibilna" kategorija (ako razumes sta hocu da kazem).
Zalihe u kriptu su takodje podlozne oscilacijama, tako da jedan dan zalihe mogu da ti vrede 10 mil a vec sledeci dan 7 mil.

Eto to je ukratko, ima tu jos milion stvari.
 
Pozdrav svima,

Interesuje me da li je neko plaćao porez na kapitalnu dobit prilikom prodaje kriptovaluta i kakva je procedura sa poreskom? Da li se porez plaća tek kada se crypto proda za fiat valutu ili moraju da se podnesu sve transakcije u datom tromesečju? Da li poreska prihvata excel fajl sa transakcijama koje smo preuzeli sa menjačnice na kojoj trgujemo?

Hvala unapred
 
Treba mi pomoć, tačnije da mi se razjasne neki detalji oko rudarenja ili da potvrdim ono što već znam, obzirom da ne rudarim kripto već se samo bavim poreskim propisima.

Objašnjenja su mi potrebna da bih potvrdila svoj stav da se za prihod od rudarenja ne plaća doprinos za PIO od 25%. Naime, Ministarstvo finansija je objavilo neko uputstvo u kome stoji da se plaća porez 20% i doprinos za PIO 25%. Ukoliko sam ja u pravu spremna sam da tražim veštačenje ukoliko dođe do situacije da neki poreski inspektor zaračuna dodatnih 25%.

Ko želi da učestvuje može da se pridruži Zoom meetingu, nameravam da snimim taj susret i da mi to bude jedan od argumenata da sam u pravu. Ukoliko zaključim da stvari posmatram iz pogrešnog ugla to ću vam odmah reći. Takođe, ko želi može da postavi pitanja, a najbolje bi bilo da mi se pitanja postave na mail: [email protected] do subote, 28.05.2022 da bih eventualno potražila odgovor.

Naravno, dobrodošli su svi koji imaju neko znanje o oporezivanju kriptovaluta i žele da to znanje podele sa ostalima.

Vidimo se :)
Ja Volim Knjigovodstvo is inviting you to a scheduled Zoom meeting.

Topic: Ja Volim Knjigovodstvo's Zoom Meeting BENCHMARK
Time: May 29, 2022 17:00 Budapest

Join Zoom Meeting

Meeting ID: 876 9123 5949
Passcode: 269711
 
Treba mi pomoć, tačnije da mi se razjasne neki detalji oko rudarenja ili da potvrdim ono što već znam, obzirom da ne rudarim kripto već se samo bavim poreskim propisima.

Objašnjenja su mi potrebna da bih potvrdila svoj stav da se za prihod od rudarenja ne plaća doprinos za PIO od 25%. Naime, Ministarstvo finansija je objavilo neko uputstvo u kome stoji da se plaća porez 20% i doprinos za PIO 25%. Ukoliko sam ja u pravu spremna sam da tražim veštačenje ukoliko dođe do situacije da neki poreski inspektor zaračuna dodatnih 25%.

Ko želi da učestvuje može da se pridruži Zoom meetingu, nameravam da snimim taj susret i da mi to bude jedan od argumenata da sam u pravu. Ukoliko zaključim da stvari posmatram iz pogrešnog ugla to ću vam odmah reći. Takođe, ko želi može da postavi pitanja, a najbolje bi bilo da mi se pitanja postave na mail: [email protected] do subote, 28.05.2022 da bih eventualno potražila odgovor.

Naravno, dobrodošli su svi koji imaju neko znanje o oporezivanju kriptovaluta i žele da to znanje podele sa ostalima.

Vidimo se :)
Ja Volim Knjigovodstvo is inviting you to a scheduled Zoom meeting.

Topic: Ja Volim Knjigovodstvo's Zoom Meeting BENCHMARK
Time: May 29, 2022 17:00 Budapest

Join Zoom Meeting

Meeting ID: 876 9123 5949
Passcode: 269711
Za neupućene: 25% predstavlja 1/4 prihoda. Htela sam da napravim javnu kampanju da vam ne uzimaju tih dodatnih 25%. Međutim, na moj poziv se niko nije odazvao, a pošto ja ne rudarim kriptovalute meni "ni u džep ni iz džepa".

Hvala što ste mi uštedeli sat vremena.
 
Ja ne rudarim pa eto ni mene ne dotice. Ono sto bih pitao ovde je savet, proslog septembra sam popunio kako sam znao i umeo poresku prijavu na ime prodaja kriptovaluta. Zajedno sa tim papirom sam spakovao i izvestaj iz banke. To sam predao u poresku upravu, oni meni papiric sa nekim brojem prijema i to je sve, proslo eto pola godine, niti me zovu ( a rekli su da hoce, da bi im razjasnio eventualno ali sigurno da ce me zvati kad uzmu moj predmet) niti mi stize na adresu resenje. Jel treba da idem da se raspitujem ili da pustim pa kad dodje...jesam li ja zakonski osigurao sebe da ne mogu da me jure za utaju, kamata nekih i ostalih zajebancija??
 
Sedi i nista ne diraj... nemaju oni vremena da se bave tvojim predmetom... cekaj da zastari
 
Za neupućene: 25% predstavlja 1/4 prihoda. Htela sam da napravim javnu kampanju da vam ne uzimaju tih dodatnih 25%. Međutim, na moj poziv se niko nije odazvao, a pošto ja ne rudarim kriptovalute meni "ni u džep ni iz džepa".

Hvala što ste mi uštedeli sat vremena.

To se popularno zove - Ponuđeni ko počašćeni.
I meni se redovno dešavalo da pokušam pokrenuti nešto opšte korisno, a odziv bude tu negde oko 0 poJena, neretko sam smatran i za budalu jer eto talasam ko zna zašto. Nije da sam odustao od tako nekih poteza u budućnosti, samo su mi očekivanja naštelovana na vrednost prethodnih rezultata. Vama svaka čast za inicijativu.
 
Ja ne rudarim pa eto ni mene ne dotice. Ono sto bih pitao ovde je savet, proslog septembra sam popunio kako sam znao i umeo poresku prijavu na ime prodaja kriptovaluta. Zajedno sa tim papirom sam spakovao i izvestaj iz banke. To sam predao u poresku upravu, oni meni papiric sa nekim brojem prijema i to je sve, proslo eto pola godine, niti me zovu ( a rekli su da hoce, da bi im razjasnio eventualno ali sigurno da ce me zvati kad uzmu moj predmet) niti mi stize na adresu resenje. Jel treba da idem da se raspitujem ili da pustim pa kad dodje...jesam li ja zakonski osigurao sebe da ne mogu da me jure za utaju, kamata nekih i ostalih zajebancija??
U većni slučajeva se čeka preko godinu dana da stigne rešenje tako da kuliraj...
 
To se popularno zove - Ponuđeni ko počašćeni.
I meni se redovno dešavalo da pokušam pokrenuti nešto opšte korisno, a odziv bude tu negde oko 0 poJena, neretko sam smatran i za budalu jer eto talasam ko zna zašto. Nije da sam odustao od tako nekih poteza u budućnosti, samo su mi očekivanja naštelovana na vrednost prethodnih rezultata. Vama svaka čast za inicijativu.
Razočarali me jesu, ali ništa novo... nažalost. Kada treba da se dobije korisna informacija svi su tu da pitaju, kada meni treba pomoć u smislu dodatnih informacija - ponovo da bih dala korisne informacije zajednici - nigde nikog.
Ipak sam pronašla odgovore na konkretne situacije koje su me zanimale. Jer, u svetu poreskih savetnika zavladalo je mišljenje da se na prihod od izrudarenih kriptovaluta plaća i doprinos za PIO. Stoga sam napravila snimak na tu temu, a postavljam ovde pod pretpostavkom da u ovoj temi ima i onih koji kopaju kripto.

Nemojte se zavaravati "neće kontrola baš mene...", država (svaka) uvek gleda gde može da dobije dodatni izvor poreza, pa će jednog dana napraviti analizu potrošene struje u odnosu na prosečnu potrošnju i kuc, kuc... dobar dan... itd

Da ne bi ste plaćali i nešto što ne morate, a oni misle da treba da platite još dodatnih 25%, pogledajte snimak, svratite na blog i pročitajte zakonske okvire koji vas štite.

Premijera novog snimka na YT je sutra u 19:00
😀

https://youtu.be/cLhgAUoXkok
 
Pozdrav, kratko pitanje imam.
Da li je zakonom o kriptovalutama dozvoljena trgovina između dva fizička lica gde jedno daje novac a drugo mu prebacuje neku valutu? Ako jeste, da li možete da mi kažete koji član tog zakona to reguliše.
 
Nazad
Vrh Dno