Šta je novo?

PayPal u Srbiji od 2015. (2010.)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
^ U pravu si . Jedino se banke sa sedištem na Kajmanskim ostrvima smatraju sigurnijim od onih sa sedištem u Luksembzrgu za novčane transakcije.
 
nema aparaturu za procesiranje kreditnih kartica

Ja imam aparaturu, i imam 2 transakcije mesečno karticom :) :) :) Hebi ga, trebaće još 25 godina da Srbi prihvate plastiku ....
 
^ U pravu si . Jedino se banke sa sedištem na Kajmanskim ostrvima smatraju sigurnijim od onih sa sedištem u Luksembzrgu za novčane transakcije.
A ceo svet je u zabludi što koristi ovo sredstvo kao najsigurniji vid plaćanja.
Mislim.... Paranoja na ovim prostorima nikada neće izumreti.
U pravu si, šta će nam PayPal, kad ionako peru novac zarađen prodajom droge koju USA ubacuju na tržišta trećeg sveta, u nameri da zavladaju svetom.:D
 
Otkad su turci kupili Grundig, nema vise veze da li je neka firma iz centra Londona ili je sa pirincanih poljana nekog nikadcuo okruga u Kini.
Sam taj cin kupovine Grundiga je meni licno objasnio mnoge stvari gde sam rasto, gde sam sad i gde cu da budem do smrti. Tako da.. sutra da izadje u vestima da je Apple prodat Indijcima, ili je VW ipak Toyotina firma, meni licno vise ne znaci.

Svi su isti.
 
PayPal između ostalog i jeste banka, sa sedištem u Luksemburgu:
http://en.wikipedia.org/wiki/PayPal
Možeš i da pročitaš malo o samoj banci, čisto da vidiš da od pranja nema ništa i zašto je to danas jedan od najsigurnijih (ako ne i najsigurniji) način plaćanja.
Pozz


U USA rade kao kompanija za prenos novca, a evropske operacije pokriva banka registrovana u Luxemburgu. Ima smisla.

Kada sam rekao "pranje" prevideo sam da novac u PayPal sistem ne može da uđe bez posredovanja druge banke.

Vidim da su Japanci i Koreanci onemogućili transfer između fizičkih lica, što praktično ukida sistem "donacija" i trgovine na taj način.

Kada pročitate poslednju poruku koju je ostavio MagicMaster, a zavisi od delatnosti, neki nemaju ni dve transakcije mesečno, onda nije potrebna velika matematika da se shvati koliko je PP zainteresovan za ulazak na naše tržište.
 
Vidim da su Japanci i Koreanci onemogućili transfer između fizičkih lica, što praktično ukida sistem "donacija" i trgovine na taj način.

Zanimljiv način razmišljanja, itekako ima logike, s obzirom da kada sam rekao "siguran" način transfera nisam izostavio mogućnost pranja novca, koja teoretski postoji, pogotovo iz zemalja nalik našoj, gde banke ne pitaju za poreklo novca, koliko god da doneseš (slučaj Šarić sve govori).
Ne znam, PayPal nije savršen sistem, ali danas nudi najviše, pri čemu ga 90% prodavaca sa eBay-a prihvata kao jedini vid plaćanja, tako da bi dolazak u Srbiju mnogima olakšao celu stvar - npr. ja više ne bi morao da zaobilazim neke zakonske regulative da bih ga koristio i svojim legalno zarašenim novcem kupovao šta hoću i odakle hoću (po ceni koja mi odgovara, jelte).
A u pravu si, ako gledamo projektovani nivo transakcija u Srbiji to je mrva u odnosu na ukupnu zaradu, tako da sa te strane i ne moraju da dolaze, ništa praktično ne gube.
 
Naše banke imaju obavezu da NBS prijave svaku uplatu novca veću od protivvrednosti, mislim, 15.000€. Popunjava se jedan formular za NBS (bela lista?), e sada, šta NBS radi sa tim formularima, ko će ih znati. Banke imaju obavezu da prijave jednu ili više transakcija u kraćem periodu koje premašuju ovu sumu. Ideja je da se spreči ubacivanje "crnog" novca u legalne tokove, ali s vremena na vreme naiđe finansijska kriza, pa neki malo namignu, oni drugi zažmure na trenutak, a bankarski sistem i/ili privreda dobiju potrebnu finansijku infuziju.

Nas nekoliko stotina ili hiljada bi se baš obradovalo legalnim PP nalozima u Srbiji, ali mislim da promet koji bi smo ostvarivali tim putem nije ni dvocifren procenat (<10%) kritične mase koju PP zahteva da bi se ozbiljno angažovao na temu pregovora sa odgovarajućim institucijama u našoj državi.
 
to da smo previse sitni da bi se paypal trudio ima smisla, ali mi onda nije jasno zasto su (bar delimicno) prisutni u kirgistanu, etiopiji, bosni... falimo mi i crnogorci, kol'ko vidim na brzinu: https://www.paypal.com/worldwide/

i da im ne odgovaraju zakoni i uslovi ovde ima smisla, jer vidim da se ljudi po svetu cesto zale da je paypal bezobrazan i da je tesko izboriti se s njima kad odluce da te zezaju. ima smisla i da im ne odgovaraju jednostavno zato sto su losi. i da su losi zato sto nekome ovde tako odgovara.

kapiram sto nasi cute; sta pametno da kazu...

al' sto paypal cuti? kol'ko god da smo budjavi, vredimo bar 1/2h vremena nekog PR-a? ili nece da nas vredjaju napismeno? :)

mene samo nervira sto niko nece da kaze konkretno u cemu je problem, nego nagadjamo ovde i samo se jos vise smaramo sto borat moze da shopuje na ebay-u, a mi jok. :)
 
http://faisalkhan.com/2010/01/15/paypal-saga-a-shocking-statistic/

eto neko se nervira u pakistanu i takodje se bavi sokantno kratkom listom zemalja u kojoj paypal ne posluje. zaboravio je da doda nas i crnogorce, a za sve sem pakistana misli da ima dobrih razloga sto su na njoj. s kojima se ja slazem. :d

a da, ne rade ni u iraku. izgleda da nisu ortaci sa chejnijem. :d
 
Ljudi, nadam se da mi moderatori nece zameriti sto:

1. postujem link ka 'konkurentskom forumu'
2. sto cu istu poruku copy-pasteovati u vise tema koje su na neki nacin vezana za online trgovinu.

Posetite sledeci link i navalite sa pitanjima i predlozima sta ova drzava treba da uradi da nam ucini zivot laksim po pitanju online trgovine. U doticnoj temi imate ostavljen email od gospodina Slobodan Markovića, koji bi trebalo da je predstavnik iz Ministarstva za telekomunikacije i informaciono drustvo.

Dakle, posetite ovaj L-I-N-K, i zatrpajmo ih predlozima ;)
 
al' sto paypal cuti? kol'ko god da smo budjavi, vredimo bar 1/2h vremena nekog PR-a? ili nece da nas vredjaju napismeno? :)

mene samo nervira sto niko nece da kaze konkretno u cemu je problem, nego nagadjamo ovde i samo se jos vise smaramo sto borat moze da shopuje na ebay-u, a mi jok. :)

Ja i dalje kapiram da je u pitanju masovna krađa brojeva kreditnih kartica sa kraja prošlog veka. To je ako se dobro sećam u Srbiju stiglo iz Bugarske i naši su zbog bombardovanja to shvatili kao osvetu i naručivali su stari i mladi (zapravo cela država je učestvovala u tome, carina, policija.. ali su samo retki odgovarali zbog toga i to sve neka boranija). Carinici su po saznanju kako sistem funkcioniše uzimali bar 80% robe koju sigurno nisu vraćali nego su punili svoje džepove.

Čudo jedno da se toga ne sećaš pošto je mala šansa da nisi čuo za to. Možda i nije do toga ali je zanimljivo da je već pomenuta Bugarska primljena u PayPal tek 2007. godine tj. iste godine kada su postali članica EU. Nekako se kao zaključak nameće da ćemo i mi imati PayPal kada uđemo u EU ali kao što neko reče, tada nam neće biti potreban koliko sada.

Evo ovde je čovek lepo objasnio šta se dešavalo:

Jednom kada upropastite kredibilitet...

...on se tesko vraca. Bas to se dogodilo Srbiji, uglavnom tokom 1999. i neposredno nakon bombardovanja, a prica je u nesto manjoj meri potrajala i narednih godinu dana.

Naime, kao "osvetu" za bombardovanje gradjani Srbije, uglavnom mladje dobi, smislili su da bi bilo dobro pronaci brojeve ukradenih/snimljenih kreditnih kartica, i potom ih koristiti za sopstvene potrebe. Nije velika mudrost pronaci tako nesto na Internetu, pa su tako vrata za zloupotrebe odskrinuta.

Medjutim, doslo je do potpune pomame - ljudi su shvatili da mogu da kupe i naruce sve i svasta (diskove, jakne, knjige, elektronsku opremu), da im to stigne na kucnu adresu, a da pritom ne plate ama bas nista. Bili su dovoljno bezobrazni da narucuju na svoje ime i na kucnu adresu. Pazljiviji su narucivali na dedu ili babu. U ceo lanac je bila umesana i carina i posta, sto sam licno osetio nekoliko puta kada su mi (iz potpuno legalno narucenog, da ne bude zabune) paketa pred mojih ocima vadili po deo sadrzaja (npr. 1 DVD) uz komentar "ionako si ukrao". Veci je problem bio kompletirati paket na ocigled ljudi u posti, nego zaraditi novac da narucim neku stvar sa Amazona.

Jednom prilikom me je prijatelj zamolio da mu sa nekog anonimnog italijanskog sajta narucim neke semplove - prilicno egzoticna stvar, nema puno kupaca, svi se znaju... I ja to uradim. Kad ono frka - te hoce kopiju pasosa, kopiju izvoda sa racuna, krvnu sliku. Na kraju se ja pobunim i pitam na sta to lici, jer sam vec danima slao sve i svasta. Covek se silno izvinjavao i umesto objasnjenja mi posalje neku statistiku iz svoje banke: od 47 transakcija koje su dosle iz tadasnje SRJ, 46 je bilo sa ukradenim karticama i on je morao da vraca novac. Ona poslednja je bila moja.

Vlast ovde nikada nista nije uradila da pronadje ljude koji su velikodusno ostavili svoje adrese i imena kada su vrsili krivicna dela. Posta i carina su i dalje leglo ne korupcije, nego onog najgoreg kriminala koji podrazumeva da vam otvore paket, uzmu sta im se dopada i ostatak mozda dobijete, a mozda i ne. I tu imam licnog iskustva.

Zato, nazalost, uopste nije cudno da su vas zvali iz banke. I ja bih isto ucinio kada je Srbija u pitanju, a ne u slucaju Kolumbije, Brazila i ne znam koje vec drzave - tamo se, ocigledno, ova vrsta kriminala sankcionise. Kod nas je to decija igra i jedna posebna vrsta patriotizma. Mozda su se stvari promenile, ali mi se nikada nismo potrudili da im to objasnimo i pohvalimo se kako smo uhvatili one koji su krali. Naprotiv, ti zahtevi nikada nisu ni obradjeni.
 
Poslednja izmena:
Čudo jedno da se toga ne sećaš pošto je mala šansa da nisi čuo za to.

secam se, kako da ne! secam se da je radilo i kad se generisu brojevi nekim programcicima, a ne da se kradu. s jedne strane, ocigledno nisu ni oni bili spremni za transakcije preko interneta. s druge, ako je istina da se ovde od tada nije promenilo nista od zakona, uslova i stava drzave prema prestupnicima... vracamo se na pricu da im je glupo da nas pismenim putem kolektivno obeleze kao lopove. :)
 
@ G@W: Ajde budi dobar i prepricaj to sto si napisao u temi za koju sam ostavio link.
Ja bih voleo da je taj gospodin iz Ministarstva, otvorio topic ovde, na ovom forumu. Ali posto nije, daj da se sve moguce primedbe 'sruce' na linku od tog foruma. Cak i one koje nemaju bas direktne veze sa tim Ministarstvom, jer, kako je rekao doticni gospodin, na neka druga ministarstva se moze 'uticati' u vidu saradnje, kako bi se sve ovo pocelo razmrsavati.

Meni je tesko da poverujem da je neko iz Ministarstva pitao 'nas' direktno sta fali i sta treba da se promeni (kao da oni ne znaju), ali kada vec jeste, daj da ne pricamo 'u prazno' u temi koju taj gospodin, moguce, da nece ni posetiti (tj. ova tema na benchu).

Ajde da mu srucimo sve probleme na jedno mesto da 'ima sta da cita'. :)
 
Meni je tu najveci problem sa tom kradjom kreditnih kartica u samim kredinim karticama. Nikako ne mogu da shvatim zasto je sve sto je potrebno za internet placanje odstampano na samoj kartici, dakle dovoljno je samo neko da uslika kreditnu sa obe strane ili prepise podatke i moze da placa sa njom. Zasto ne postoji i PIN koji se ne nalazi na kartici mi ne ide u glavu.
Istina sada postoje neke banke kod kojih se prilikom placanja kreditnom prelazi na njihov sajt da bi se veoma sigurnim metodama potvrdila transakcija i u tom slucaju lopovi mogu samo da se slikaju sa podacima i ukradenim karticama ako ih imaju.
 
Mogao bi neki moderator da prebaci tu temu u bench clubbing da mogu svi da je vide...
 
Vec sam to zatrazio. :) Nadam se da ce je brzo prebaciti.
Najbolje bi bilo da bude u istoj sekciji sa driver-ovim 'PayPal - RADI AmEx!' (mada je ona u 'najcesce postavljana pitanja') jer je to velika tema. A jos ako bi moderatori bili dobri da je naprave Sticky, mislim da bi je vise ljudi primetilo.
 
Poslednja izmena:
Ili nova vest:
Izvor B92
Beograd -- Srbija i Makedonija će zajedno poslati zvaničnu notu kompaniji „PayPal“ kako bi što pre došla na ovo tržište i ponudila svoje usluge.

„U razgovoru sa kolegom iz Makedonije došli smo do zaključka da je makedonski slučaj potpuno isti kao naš tj. da su i oni već nekoliko godina u komunikaciji sa 'PayPal-om', ali da konkretnijih pomaka u dolasku te kompanije na ove prostore nema“, izjavila je ona.

Obe zemlje su u strateškom planu za aktiviranje ove usluge i zato je postignut dogovor da se „ujedini“ tržište koje sada broji 10 miliona korisnika, kako bi ono bilo atraktivnije i interesantnije za „Paypal“ usluge, navela je Matić.

Komentarišući poslednje istraživanje Republičkog zavoda za statistiku, o upotrebi informaciono-komunikacionih tehnologija u Srbiji, koje pokazuje da više od 87 odsto korisnika Interneta nikad nije ništa kupilo preko Interneta, Matić je ukazala da građani nedovoljno koriste ovaj vid komunikacije.

„Osim toga, nema ni naročitog poverenja u sigurnost plaćanje preko Interneta, a celu stvar otežava i relativno komplikovana carinska procedura za robu koja dolazi iz inostranstva“, rekla je ministarka.

Prema njenim rečima, problem carina će se sam regulisati kako proces pristupanja Srbije EU bude bio ubrzan.

„Tome značajno doprinosi i potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju“, rekla je Matić i dodala da će u roku od tri do pet godina carine prema EU potpuno nestati.

Da je kupovina putem Interneta ipak prisutna medju stanovnicima Srbije pokazuje, ne samo veliki broj sajtova namenjenih ovoj vrsti kupovine, nego i istraživanje Republičkog zavoda za statistiku prema kome je tokom 2009. godine više od 280.000 građana kupovalo ili poručivalo robe i usluge putem Interneta.
 
Komentarišući poslednje istraživanje Republičkog zavoda za statistiku, o upotrebi informaciono-komunikacionih tehnologija u Srbiji, koje pokazuje da više od 87 odsto korisnika Interneta nikad nije ništa kupilo preko Interneta, Matić je ukazala da građani nedovoljno koriste ovaj vid komunikacije.
"Odoh na tavan da se obesim međ' šunke." - Đorđe Balašević
 
Osim toga, nema ni naročitog poverenja u sigurnost plaćanje preko Interneta, a celu stvar otežava i relativno komplikovana carinska procedura za robu koja dolazi iz inostranstva“, rekla je ministarka.

Kako bi i bilo sigurnosti, kada u bankama, konkretno u komercijalnoj, savetuju da se visa/master/maestro koje oni izdaju NE KORISTE za plaćanje na internetu zbog mogućnosti krađe podataka.Lično sam prisustvovao ovakvoj sceni jedanput, a drugi put je kolega promenio banku baš iz razloga što su ga u komercijalnoj banci savetovali da karticom koju traži, a koju najverovatnije neće dobiti (u pitanju je bila mastercard), ne plaća na internetu.Prvom prilikom je kolega promenio banku, na moj savet.
 
to da smo previse sitni da bi se paypal trudio ima smisla, ali mi onda nije jasno zasto su (bar delimicno) prisutni u kirgistanu, etiopiji, bosni... falimo mi i crnogorci, kol'ko vidim na brzinu: https://www.paypal.com/worldwide/
Moжда ипак и нисмо толико ситни ;) Можда је у питању крађа кредитних картица но бојим се да је главни проблем у роби која се "загуби" до крајњег корисника...

Carinici su po saznanju kako sistem funkcioniše uzimali bar 80% robe koju sigurno nisu vraćali nego su punili svoje džepove.
Зар је сад другачије ? Људи се региструју на Босну па моле приватним порукама да им шаљу на Србију... али све је то пуко сналажење јер опет зависи од тога да ли ће неко то на царини према Србији да "испипа" или неће...
Мада су неки добијали поштом рецимо LP плоче и није било проблема,све зависи шта поручујеш.Мада да фирмама није баш свеједно кад шаљу овамо - и није.Не би ни нама да смо на њиховом месту...
:)
 
Srbija više nije ekonomska zabit, u 2010. stiže Pej pal

Sistem za plaćanje preko interneta „Pej pal”, koji omogućava bezbednu kupovinu preko interneta, trebalo bi da do kraja godine dođe na srpsko tržište...
Slobodan Marković, savetnik u Ministarstvu telekomunikacija, kaže za „24 sata” da ovo govori o tome da Srbija „više nije neka zabit” u kojoj nema „Pej pala”..

KUPOVINA - Iz „Pej pala” ni jednom nisu pomenuli neku prepreku zbog koje ne bi došli u Srbiju. Nalazimo se na njihovom biznis planu i neke njihove projekcije su da će do kraja godine doći na naše tržište. Što se nas tiče, mogu odmah sutra da počnu da rade - kaže Marković.
Kako bi „Pej pal” što pre stigao na naše tržište, Jasna Matić, ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Srbije, i makedonski ministar telekomunikacija Mile Jankievski postigli su sporazum da zajedno pošalju zvaničnu notu kompaniji „Pej pal” kako bi što pre došla na ovo tržište i ponudila usluge elektronskih finansijskih transakcija.
- Obe zemlje su u strateškom planu za aktiviranje ove usluge i zato je postignut dogovor da se ujedini tržište koje sada broji 10 miliona korisnika, kako bi ono bilo atraktivnije i interesantnije za „Pej pal” usluge - kaže Matić.
„Pej pal” je posrednik u transakcijama na internetu, odnosno garant bezbedne kupoprodajne transakcije.
Koristeći taj sistem za plaćanje ne morate da ostavljate podatke na svim sajtovima na kojima kupujete, već je potrebno da samo otvorite „Pej pal” nalog, pa će oni posredovati u kupovini. „Pej pal” zarađuje tako što prodavcima naplaćuje svoju uslugu od 2,2 do 3,4 odsto. Kompanija je razvila i-mejl sistem za novčane transakcije, a najveći broj korisnika kupuje robu sa i-Beja. Da bi postali korisnici, morate da ostavite broj svoje kreditne kartice ili tekućeg računa, koji se verifikuju jednom transakcijom. Nakon toga novčane transakcije obavljaju se tako što kupac šalje i-mejl uplatu prodavcu, a uplata se skida sa računa kupca i uplaćuje na račun koji je prodavac otvorio kod „Pej pala”
- Dolaskom „Pej pala” građanima će biti omogućeno da kupuju robu na širem krugu sajtova, ali ne verujem da će to mnogo povećati bilo kvalitet života, bilo procenat onih koju kupuju elektronski. Međutim, sam njihov dolazak govori da Srbija više nije tamo neka zabit u kojoj nema „Pej pala” - kaže Marković.

Nepoverenje i carine koče internet trgovinu
KLIK - Ipak, da li zbog nepoverenja u sigurnost plaćanja ili nečeg drugog, više od 87 odsto korisnika interneta u Srbiji nikad nije ništa kupila preko interneta. Pored nepoverenja, Marković ističe i komplikovane carinske propise kada je reč o robi koja dolazi iz inostranstva. „Pored toga što ne postoji svest građana da kupuju putem interneta, problem je i do države, kao što je problem carinjenja te robe. Ministarstvo telekomunikacija bavi se time u saradnji s Ministarstvom trgovine i Narodnom bankom Srbije i stavićemo to na dnevni red”, kaže Marković.

Izvor: 24sata
 
Moжда ипак и нисмо толико ситни ;) Можда је у питању крађа кредитних картица но бојим се да је главни проблем у роби која се "загуби" до крајњег корисника...

A po cemu su onda Bosna, Rumunija, Bugarska i Albanija bolji od nas molim te?:)
 
U Evropi samo mi i Makedonija nismo u PayPal sistemu. To je vrlo indikativan podatak.
Razlog sto nas nema u PayPal sistemu nije uredjenje drzave (ekonomija, bankarski sistem, posta, carina...) vec to sto nas USA ne priznaje kao drzavu i sustinski, vec samo formalno.
Isti slucaj je sa Makedonijom zbog problema sa Grckom dok je kod nas problem Kosova u pitanju.

A evo konkretno zasto uredjenje drzave nije problem, cisto da bih izbegao eventualne replike:

Na PayPal listi je trenutno 190 zemalja.

https://www.paypal.com/worldwide/

Ujedinjene Nacije trenutno priznaju 192 nezavisne drzave a USA 194...

http://geography.about.com/cs/countries/a/numbercountries.htm

postoji verovatno jos 10-ak banana drzava koje i ne znamo kako se zovu...sto znaci da njih nema u PayPal-u i nema nas!

Mi smo dakle u poslednje 3-4 priznate drzave koje nisu u paypal sistemu. Znaci mi Severna koreja, Avganistan i ko jos???
Izvinite ali to je nelogicno po svakom osnovu. Nasa zemlja jeste truba ali po svim parametrima ona je u prvih 100 zemalja po stabilnosti, ekonomiji, bankarskom sistemu itd.

Da bih jos jednom ilustrovao koliko je situacija apsurdna evo lepog primera:
izvor Wikipedia:
Ruanda: BDP per capita (bruto drustveni proizvod po glavi stanovnika) 2009: 535$
Srbija: BDP per capita 2009: 5898$

da bi ste jos malo stekli sliku o Ruandi:There were 5 physicians per 100,000 people in 2000-2004.[111] Infant mortality was at 118 per 1,000 live births in 2005.[111
Dakle katastrofa...i Ruanda je u paypal sistemu!?


PayPal se sigurno konsultuje sa americkom administracijom pre ulaska u bilo koju zemlju i dobija "savetodavno" misljenje, a ono je za nas jos uvek, kratko i jasno: NE.
 
ja sve vise pocinjem da mislim da je rat u pitanju... nama je to mozda normalno (ratovasmo, a sad slusamo tursku mjuzu, idemo u nemacku da radimo, razmatramo ulazak u nato...) ali njima izgleda nije.
irak, iran, pakistan, avganistan, severna koreja, srbija (i crna gora)...
za makedoniju paypal sigurno zna nesto sto mi ne znamo. :d ili ih, gresne, stavljaju u isti kos s nama...
 
A po cemu su onda Bosna, Rumunija, Bugarska i Albanija bolji od nas molim te?:)

Čini mi se da si propustio poslednjih nekoliko godina u promenama na mapi Evrope :d
Najveći broj velikih kompanija centrale za Balkan drže u Rumuniji. Stvorili su uslove koji odgovaraju stranim investitorima, a investicije dovode do povećanja broja radnih mesta (ne samo proizvodnih, kao kod nas), to dovodi do povećanja standarda....i izgleda da smo sada mi ispali "rumuni"....svi se sećati kako su do skoro klinci koristili taj termin u pogrdnom smislu.
 
Čini mi se da si propustio poslednjih nekoliko godina u promenama na mapi Evrope :d
Najveći broj velikih kompanija centrale za Balkan drže u Rumuniji. Stvorili su uslove koji odgovaraju stranim investitorima, a investicije dovode do povećanja broja radnih mesta (ne samo proizvodnih, kao kod nas), to dovodi do povećanja standarda....i izgleda da smo sada mi ispali "rumuni"....svi se sećati kako su do skoro klinci koristili taj termin u pogrdnom smislu.

Potpisujem. Rumuni su dolazili kod nas da nadniče, za 5 godina će biti obrnuto.

Pametni ljudi, svima po malo, i privukli, a ove kreature kod nas sam štite nekoliko ljudi, i kao u Alan Fordu, kada broj 1 deli dobit .... kada grupa TNT htela pod parolom Svi za jednog, jedan za sve, a on prihvatio i samo promenio 1 slovo, SVE za jednog i jedan za sve. :d:d E, zato smo ovde gde smo .... I on pokupi sve, a svima da po 1 dolar .... :D:D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno