Šta je novo?

PAK - poštanski adresni kod, hir ili potreba? (ili kako pravilno adresirati pošiljku)

Poštovani,
Postojanje duplih kućnih brojeva upravo jeste jedan od problema rešenih PAK-om. Naime, kuće u istoj ulici u kojoj postoji više istih tj. duplih kućnih brojeva pripadaju različitim PAK-ovima.
 
@Kritika

Poenta PAK broja je u tome da suzi mogućnost greške kada u pošti imaju problematičnu situaciju.
Npr. imaš adresu Vojvođanska 5, 11000 Beograd - šta sad? Ovu ulicu u Beogradu imaš na bar 2 mesta, Novi Beograd i Borča. Na osnovu ovog 11000 ne može se znati gde ide tačno paket, ali ako uz sve ide i PAK tačno se zna, jer jedan PAK ne pokriva dve identične adrese (osim naravno kod tebe, ali to ima veze sa opštinom, a ne sa PAK-om).
Dakle, PAK je samo još informacija više namenjena smanjenju verovatnoće za potencijalnu pogrešnu isporuku pisma/pošiljke.

pak-kod.jpg


Upravo ono što je @RingeRaja naveo kao primer.

Sa druge strane gledano, kako su do sada stizale pošiljke? Ako u tim blokovima zgrada pod pretpostavkom vođen jednostavnim primerom postoji više osoba sa istim Imenom i Prezimenom kako su oni dobijali pošiljke ili nisu dobijali pošiljke?

Ako je problem što imaš isti PAK kod na svih 6 ulaza, zašto se nisi obratio zvanično njima na email [email protected] i trazio zvanicno objasnjenje, nego bas suprotno ovde teras mak na konac sa ostalim članovima, kako PAK nema smisla u tvom slučaju, a sa druge strane da li si kao osoba pokušao da rešiš taj problem ili da tražiš objašnjenje zašto je to tako, sigurno ti neće izostaviti odgovora, kao što su i zvanično na forumu došli da objasne o čemu se radi i odgovore na logična pitanja.

I u drugim temama na forumu iznosiš neke stvari i kritikuješ, ali ako ti sve toliko smeta zašto ne rešavaš probleme, ako nema zašto nema, ako ima zašto ima, i tako u krug kod tebe to ide...
 
Poslednja izmena:
Da dodam da se posiljke oznacena PAK-om, lakse i brze sortiraju. Takodje, olaksava se i potvrda isporuke.
 
^To ja napisah gore kao i najbitniju stavku vezanu za pak.
 
Bilo bi lepo da se vratimo na temu posto je korisna i da ignorisemo klasicne hejtere i kontrase kao sto je Kritika :) Nema smisla da je trujemo pogotovo sto se neko direktno iz Poste potrudio da da odgovore na pitanja.
 
Poštovani,
Zaista za pojedinačne probleme, stojimo Vam na raspolaganju putem dva e-mail-a: [email protected] i [email protected]. To su naši zvanični mejlovi za kontakt sa korisnicima, slobodno nas kontaktirajte.
Sa druge strane, svaka rasprava na ovu temu je pozitivna, dobro je da smo u prilici da objasnimo svrhu uvođenja PAK-a i rešimo sve eventualne nedoumice.
Srdačan pozdrav!
 
Poštovani,
Zaista za pojedinačne probleme, stojimo Vam na raspolaganju putem dva e-mail-a: [email protected] i [email protected]. To su naši zvanični mejlovi za kontakt sa korisnicima, slobodno nas kontaktirajte.
Sa druge strane, svaka rasprava na ovu temu je pozitivna, dobro je da smo u prilici da objasnimo svrhu uvođenja PAK-a i rešimo sve eventualne nedoumice.
Srdačan pozdrav!

Ovim putem bih želeo lično da pohvalim JP PTT kao instituciju koja shvata značaj komunikacije i učestvovanja u poboljšanju svojih servisa putem interneta i što uzima aktivno učešće u diskusijama, a radi poboljšanja i rešavanja neodumica građana oko servisa koje su nove na našim prostorima, kao što je PAK kod.

Takođe ovaj primer, sva JP predužeća mogla da slede kao korak ka unapređenju svojih usluga i time bi manje nejasnoća bilo oko pojedinih stvari.

Pitanje: Da li planirate da aktivno uzmete učešće na socijalnim mrežama kao što su Twitter i Facebook, kao i uvođenje npr. Help Desk-a putem tih servisa?

Hvala
 
Poslednja izmena:
I od mene pohvale za Poštu Srbije. Ovde. Za ovo. A gde da se obratimo za naprasno otpočeto naplaćivanje PDV-a na pošiljke?

OnTopic: Evo, ZAŠTO je potreban PAK, i ZAŠTO nastaju problemi, post je sa ovog foruma, iz druge aktuelne teme.

Svasta. Kartica je registrovana na isto ime na koje je otvoren i paypal, uneta adresa je ista kao i ona koja je vezana sa karticom. Jedino sto mozda nije isto jeste sto na kartici za "city" mozda stoji Lestane, a ja sam na PayPal nalogu uneo Beograd, ali postanski broj je isti kao i adresa.

I posle će da bude kriva pošta?
 
Kao što je već bilo priče takvima što ne znaju u kojoj opštini žive, niti svoj poštanski kod, ni pak neće znati.
 
Trebalo bi da se veceras registrujem na PP. Koliko sam shvatio u polje Postalcode mogu da stavim i moj PAK broj(135311) koji sam video na sajtu PTT-a ili postanski broj 11120. Iz svega ovoga predpostavljam da je bolje staviti PAK. Nevidim da mogu da se unesu oba broja.
 
Poslednja izmena:
Trebalo bi da se veceras registrujem na PP. Koliko sam shvatio u polje Postalcode mogu da stavim i moj PAK broj(135311) koji sam video na sajtu PTT-a ili postanski broj 11120. Iz svega ovoga predpostavljam da je bolje staviti PAK. Nevidim da mogu da se unesu oba broja.

Pak stavi u adress line 2.
 
Samo ne znam šta se time dobija, pošto prodavac sa pp vidi samo jednu adresu koja odabereš prilikom plaćanja. Tako da on ne vidi šta si ti napisao u address line 2.
 
Samo ne znam šta se time dobija, pošto prodavac sa pp vidi samo jednu adresu koja odabereš prilikom plaćanja. Tako da on ne vidi šta si ti napisao u address line 2.

To je sve u okviru jedne adrese, naravno da ce biti printovano, za kineza ti i ne treba pak vec ovde za nasu postu.
 
Kao što je već bilo priče takvima što ne znaju u kojoj opštini žive, niti svoj poštanski kod, ni pak neće znati.

Bas fala. Ako neko nije siguran u svoj postanski broj, a ti ga pitas koji ti je PAK...sta mozes ocekivati kao odgovor? xD Recimo, ja se ne zamlacujem tim PAK kodom. Kad god sam poslao nesto preko poste i napisao tacan postanski broj, stiglo je uvek i bez gubitka. Tj. uvek, nikada mi se nije zagubila posiljka. :)

Ali postojanje dve opcije umesto jedne je svakako bolji izbor.:)
 
Dobro, većina pita za PayPal ...

Svejedno, sve je to jedna adresa, a predviđene su dve "linije" ili polja ili nazovi kako hoćeš.
 
Vidis kako stoji recimo u poljima na ebay za shipping adress, znaci nije line 2 vec street adress 2...
http://prntscr.com/12d2sf

Ja sam na eBay upisao PAK u taj address 2 i na paketu sto mi je stigao je sasvim normalno bilo odstampano i to na koverti:

Ime i prezime
Adresa stana i broj
Pak kod
Grad
Vojvodina
Serbia
Postanski kod



Dok je na invoice papiru unutar paketa stajalo

Ime i prezime
Adresa stana i broj
Pak kod
Grad
Vojvodina
Postanski kod
Serbia
Broj telefona


Zavisi od prodavca do prodavca kako ce upisati...
 
Ljudi, i treca sreca! :d Treci put posaljem vrednosno pismo sa otkupninom, treci put napisem (uz ostalo) svoj PAK kod na koverti, i kompjuter ga tako dobro i treci put razvrstao da meni ni do danas nisu stigle pare za paket podignut najkasnije u sredu, morali smo peske da trazimo!!
 
Ma jok, sve mi tacno izdiktirala iz kompjutera, oni u posti mi i dali moj PAK za adresu u Nisu, i samo kaze "ima para, daj l.k.", a ja kao budala cekam od srede, frka mi postaje, kraj meseca... Likcine, od sad otpisujem PAK 101%!!
 
Poslednja izmena:
Meni ništa nije jasno. Šta ti je kriv PAK i šta se tačno desilo?
 
Baš tako ..... šta je tu PAK kriv .... možda je slao PostNetom, tako možeš samo u pošti da digneš.

Možda te poštar nije našao kući, ako je poštanska uputnica. ...
 
Sta je kriv PAK ne znam ni ja, znam samo da sam poslao do sad na desetine vrednosnih paketa, UVEK se novac vratio dan, eventualno dva, nakon prijema paketa, tako radi taj sistem sa vrednosnim, i postar donosi kintu!
Ovo je bio treci paket koji sam poslao upisavsi pored svega i PAK kod, ovo je bio treci paket sa PAK kodom koji je stigao kupcu (bez njegovog PAK-a) sledeci dan, a da meni i treci put ni posle 5 dana NISU stigle pare ni postarom, ni porukom da dodjem u postu po njih (koja salje SMS kad imate PostNet uplatu), nista...

Prosli put sam cekao 3 dana, nije stiglo, zapalio kuci pa u mojoj posti u Jagodini cimao ljude da mi traze pare, nasli ih za oba paketa, sad sam im dao fore i subotu i ponedeljak, ali i dalje nista, pa sam skoknuo do njih da vidim, a ironija je sto je posta mozda 400m daleko od mene!!!
Ko razume PAK skapirace da je vrlo verovatno isti PAK kod i meni i posti, ali genijalcima 5 dana malo da me nadju da mi donesu pare cim stavim isti na paket, 3 puta koriscen nakon 133 puta bez, sva 3 kasnjenja, eto meni razloga da krivim PAK!
 
Cek.. ti si stavio kompletnu adresu (ulica i broj + PAK) ili samo PAK?
 
Sve kao i ranija, ime, prezime, ulica, broj zgrade ulaza i stana, postanski broj i grad, i PAK pored svega, ovo sam 3. put uradio, i evo 3. put mi je kasnilo, sada 5 dana, ko zna da li bih ikad i dobio da nisam sacuvao moj papir od slanja!
 
Lomnica izvini što pitam al koliko ima kako si otišao u penziju:D:D:D Nemoj da se ljutiš, ali stvarno je smešno što kriviš pak zbog toga.
S obzirom da su imali sve podatke kao i ranije, jedini mogući razlog je saboter:)
Mislim, znaš kako je u našim firmama (pogotovo državnim) ljudi ne vole novotarije pa onda aj da sabotiraju:D
 
Tek sam presao 30. tako da ti je pitanje bezveze! Kako bi ti inace rezonovao da isti upises 3 puta, i da ti postar na vrata kasni/ne dodje TRI PUTA??? Ako je vec neko iz same poste napisao ovde da im on olaksava sortiranje, bas me zanima zasto im u mom slucaju u 100% slucajeva otezava/onemogucava, irononicno sa PAK-om istim kao ili odmah do poste!?
 
Zaista ne razumem šta hoćeš da kažeš.
Pak ne valja? Ok, imali su sve ostale podake kao i ranije
Ne znaju da koriste pak? Ok, imali su sve ostale podake kao i ranije
ili na koji god način da kriviš pak... kao što si i sam rekao, imali su sve ostale podatke kao i ranije
Znači, kao što rekoh neki saboter iz pošte koji mrzi pak,
ili si se možda posvađao sa nekim iz pošte?

Meni je pošta 2km od mene i za ovih godinu+ koliko naručujem stiglo možda desetak paketa, pa me poštar ipak poznaje. Dakle ako je tebi još češće stizao novac (ili šta god) sigurno te već znaju čim ime pročitaju!
Stvarno me zanima kako to misliš da ih je taj pak tako zbunio?

PS Naravno da sam se šalio za penziju, nhf ali stvarno mi tvoja priča liči na priču nekog matorog džangrizala, krastavac nemoj da se ljutiš:) zato te i pitam kako to misliš da ih je pak zbunio
 
Poslednja izmena:
Ma samo se čovek trudi da istraje u stavu da PAK ne valja.
 
Nazad
Vrh Dno