Šta je novo?

PAK - poštanski adresni kod, hir ili potreba? (ili kako pravilno adresirati pošiljku)

Na prethodnoj strani ove teme, u postu #6 sam dao primer za kakve slučajeve je PAK nezamenjiv.
Uzeo sam baš tu ulicu kao primer jer su mojoj sestri slali pošiljku na Vuka Karadžića 8, 11000 Beograd pa se načekala dok je stiglo do nje...
 
Šta je Poštanski adresni kod?
PAK je šestocifreni broj koji označava deo ulice u koji poštar dolazi da bi uručio pošiljku primaocu. Upisivanjem PAK-a preciznije se određuje lokacija za uručenje pošiljaka, u odnosu na adresovanje kada se upisuje samo poštanski broj.
Primena poštanskog adresnog koda omogućava uručenje pošiljaka u propisanom roku nezavisno od čestih promena naziva ulica i postojanja ulica sa istim nazivom u istom gradu ili opštini.
Upisivanjem PAK-a povećava se pouzdanost i brzina prenosa poštanskih pošiljaka.

Zanimljiva stvar je zaokružena crvenom

Pošta Srbije - Korisni alati - Pronađi PAK.jpg

Pošta Srbije - Korisni alati - Pronađi PAK - MAPA.jpg Pošta Srbije - Korisni alati - Pronađi PAK - MAPA2.jpg

Nemojte kriviti poštu zbog stanja stvari za koje nije odgovorna. Oni su samo našli rešenje u ovom rasulu da bude lakše i njima i nama. Kada u opštini, mesnoj zajednici ne budu postojale dve ulice sa istim imenom, da ne kažem u celoj zemlji, potreba za PAK-om možda neće postojati. Mada ipak mislim da PAK više pošti služi prvo za klasiranje pošiljaka po reonima, opštinama pa kasnije i samim poštarima.

Samo da dodam da ne radim u pošti :) i ne podnosim ih zbog nekih drugih stvari koje su za neku drugu temu.
 
Kad moram sam sebe da citiram:
sve to piše na sajtu pošte, ima obrazac kako je pravilno adresirati, i to nisam JA napisao ...

Magic je naveo jednu jedinu
... i nije dovoljna? Brže i preciznije, i od kad pišem, nisam imao problema sa isporukom?

iako je prvo napisao da zamenjuje sve adresne podatke
Nađi post gde sam JA to naveo, i vodim te na ručak ....

Moj post je bio:

i opet, PAK nije Poštanski broj, treba i jedno i drugo .... ko neće, ne mora da piše, njegova volja ...

Antonio, nemoj i ti da brkaš lončiće, Adress line 2 NIJE druga adresa .... nego dopuna adrese, i zato je najbolje PAK pisati tu ....

Nemoj sad da mi stavljaš reči u usta (na ekran) ...


stukolovac je ubedjivao da je dovoljno ime, prezime i PAK ...


@neba, džabe pišeš, jesi li video prvi post? SVE sam prebacio sa poštinog sajta, i slikak kako se adresira, ali lakše je napadati i tvrditi kako je to glupost.
 
Poslednja izmena:
Znači zbog par par stotina ljudi u celoj Srbiji koji imaju taj problem da imaju dve iste ulice u istoj opštini i da se poklapa poštanski kod, mi svi moramo da se njakamo sa PAK kodom. Ja vala neću dogod me ne nateraju zakonom. Ni ovako nisam imao problema sa brzinom i stizanjem ni pošiljaka, nek ga koristi tih par stotina ljudi :)
 
Poslednja izmena:
Znači zbog par par stotina ljudi u celoj Srbiji koji imaju taj problem da imaju dve iste ulice u istoj opštini i da se poklapa poštanski kod, mi svi moramo da se njakamo sa PAK kodom. Ja vala neću dogod me ne nateraju zakonom. Ni ovako nisam imao problema sa brzinom i stizanjem ni pošiljaka, nek ga koristi tih par stotina ljudi :)
+1!
OVER!
 
Ne mogu da verujem šta sve ovde mogu da pročitam???
Pa u čemu je problem pored kompletne adrese napisati još i PAK xxxxxx?! 5 sekundi dodatno utrošenog vremena, a može samo da koristi.
Ali ne, neće vama niko da "naređuje" šta da se stavi kao adresa, kakav PAK broj, obično njesra koje je izmislila pošta da bi njakala korisnike.
 
Ne mora da stavlja ko neće, nije to ni poenta. Rasprava je da li je PAK dobra ili loša stvar. Nekima je loša jer ih mrzi da se cimaju sa PAK-om i gledaju koji je čiji, a dobra je onima koji imaju problema sa isporukom pošiljka.
 
^
Ma jasno mi je da ne mora svako da stavlja PAK, ali ne znam odakle toliko oportuni stav po pitanju PAK broja?
Jasno je da ovo samo može da pomogne, nikako da odmogne i po meni treba pozdraviti ovakav način mapiranja od strane pošte.
 
Neko lepo reče da je to kao u usa zip, koji je uveden pre 50 god. Što će reći zaostajemo za njima pola veka;)
Sećam se da sam pre par godina gledao neku emisiju o slanju paketa u usa. Prikazivali su neki ogroman aerodrom sa magacinima i paketima koji samo piče pokretnim trakama, stotine hiljada da ne kažem milioni paketa... Iskreno i dalje nemam pojma kako se to tačno sortira ali verujem da je vrlo z*******.
A i kod nas je broj paketa u porastu i bez paypal-a, tek sad će da bude bum. Pa ako će to pomoći u lakšem i bržem sortiranju... ali ne mi smo srbi, iako nemamo pojma kako funkcioniše mašinerija (hardware, software, ljudi) za sortiranje pošiljaka ipak znamo da je to nepotrebna glupost, ubačena od stranih sila bla bla truć... aj pređite malo na fudbalsku reprezentaciju:smash:
 
^^^
Danas PAK, a sutra 6-PACK! /six six six.../
 
PAK je detaljniji postanski broj kojeg ce vremenom i da zameni.

Ono... IPv4 i IPv6 ;)

IZVOR
 
Zanimljivo kako svrhu PAK-a ne vide oni koji zive van Beograda (nemam nameru nikoga da vredjam, citajte do kraja ovaj post). Vrlo moguce da su van Beograda gradski oci imali dovoljno mozga da ne imenuju vise ulica istim imenom u jednom gradu pa i ne razumete problem nas iz Beograda, gde svaka gradska opstina moze nezavisno od drugih da imenuju ulice i gde je nazalost normalna pojava da se jedan naziv ulice koristi u nekoliko gradskih opstina, a sve pod krovnim postanskim brojem 11000.

Ponavljam, probajte da sagledate problem iz sireg ugla, ne samo iz vaseg...
 
Više puta je pominjano da nije čitav Beograd 11000. Srbija nije Beograd pa kad mi možemo da adresirao pravlno što ne bi ste i Vi to mogli. :)
11000 Beograd ti je samo za opštine Stari Grad, Vračar, i Savski Venac, u ovim Opštinama nema ponavljanja imena ulica za toliko su bili pametni.
A sve ostalo je:
11010 Voždovac, 11030 Čukarica, 11277 Ugrinovci... Problem je što naprimer ovaj iz Ugrinovaca ili sa Voždovca hoće da ostavi utisak kako živi na Savskom Vencu pa piše 11000 Beograd jer je onda više Beograđanin... I ko mu je onda kriv što mu ne stigne pošta ili stigne sa velikim zakašnjenjem da je hteo da mu stigne napisao bi lepo poštanski broj. Situacija je gotovo identična kako kada bi neko iz Rume napisao 11000 Beograd i kukao kako mu ne stiže pošta i kako su poštari neažurni i da je država kriva što se imena ulica ponavljaju... Nema samo Beograd poštanske brojeve po naseljima, opštinama svaki grad u Srbiji ima desetine poštanskih brojeva, ali u unutrašnjosti ima manje kompleksa pa se lepo adresiraju poštanski brojevi! Evo naprimer ja se nalazim na manje od 3Km od centra grada pa kada adresiram poštu pišem 37201 Parunovac dakle nigde ne pomenem Kruševac, i svaki paket, pismo sa raznih strana sveta me nađe bez greške.

P.S. imam prijatelja na koji živi u Mirjevu kome redovno šaljem neke pakete na 11160 Mirjevo i nikada se nije desilo da mu paket luta po Srbiji ili Beogradu. drugom čoveku redovno šaljem na 11000 Vračar i sve mu stiže u najkraćem roku bez lutanja po raznim opštinama.
 
Poslednja izmena:
Mali off, ali mi nikada nije bilo jasno zašto je ot tako .... Kikinda jedina ima pozivni 0230 ... i Uroševac čini mi se imao četvorocifreni.

I kako bi trebalo da svaki grad ima pozivni kao poštanski, jelte, uvek mi je bila nejasna situacija sa SD i PA ..... SD je 11300 poštanski, a 026 pozivni. A Pančevo je 26000 poštanski, a 013 pozivni. A čiji je poštanski 13000 ?!?
 
Treba ukinuti 11000, 21000 i sve te "opšte" poštanske brojeve pa će ljudi valjda naučiti...

Pa nisu to "opsti" postanski brojevi, vec postoje ljudi koji zaista zive na adresama koje imaju 11000 postanski broj. To sto se onaj iz Boleca ili Grocke trpa da upise 11000, umesto tamo nekog njegovog 112xx to je problem kompleksa u glavi. Pa, se posle zale u pismima citalaca na Beogradskoj hronici kako posiljke se uvek zagube njima na periferiji, a po centru uvek stizu bez problema :)
 
Englezi su nacrtali mrezu (grid) koja se adresira sa 6 alfanumerickih znakova... npr HN0CA5. Mreza je dovoljno detaljna da u jednu celiju upadne max 4-5 kuca. Usput, tamo i kuce imaju imena. Kada se adresira, upotreba engleskog pak koda je obavezna.
Velike opstine imaju po nekoliko posta. Pak pomaze da posiljka stigne u postu koja je najbliza odredistu.
Ne vidim razlog za hejtovanje PAK koda.
 
Mislim da niko ne hejtuje, barem ne ja. Već pričam da ti koji neće lepo da upišu poštanski broj sada, neće ni sa pak-om kako treba da adresiraju poštu i uvek će da krive pošt, poštare, kurire, kako im se gube paketi ili putuju po nedelju dana...

Meni lično je bitno da mi ono što pošljem stigne na pravu adresu u što krećem roku, isto tako mi je bitno da poštu koju očekujem da primim primim u što kračem roku i bez lutanja pa umesto 37000 Kruševac pišem 37201 Parunovac PAK 674027.
 
Bilo bi lepo kada bi i ovde svaka kuća imala poštanski broj, kao recimo u kanadi. Od kada sam uključio i PAK kod, ček za kandsku penziju mi stiže za 3 do 4 dana a pre toga je uzimalo 15ak a jedan ček je bio izgublen u našoj pošti.
 
Više puta je pominjano da nije čitav Beograd 11000. Srbija nije Beograd pa kad mi možemo da adresirao pravlno što ne bi ste i Vi to mogli. :)
11000 Beograd ti je samo za opštine Stari Grad, Vračar, i Savski Venac, ... drugom čoveku redovno šaljem na 11000 Vračar i sve mu stiže u najkraćem roku bez lutanja po raznim opštinama.

Koliko vidim ovde na Vračaru nema pošte 11000:), ako ćemo po tvome i ja bi trebalo da pišem 11060 a ne 11213;). Al' ja sam sa druge strane Dunava, a na Dunavu je zna se granica između nas evropljana i vas balkanaca:p tako da se ja ne izjašnjavam kao Ba.. Beograđanin:D

I dosta bre ljudi, samo kukate kako zaostajemo za svetom, a sad kad se pošta modernizuje ne odgovara vam... evo neko reče da je i u Engleskoj tako. Shvatite da je mnogo više i ljudi i pošiljaka, i pošiljke se više ne sortiraju na isti način kao pre!
 
Mislim da niko ne hejtuje, barem ne ja. Već pričam da ti koji neće lepo da upišu poštanski broj sada, neće ni sa pak-om kako treba da adresiraju poštu i uvek će da krive pošt, poštare, kurire, kako im se gube paketi ili putuju po nedelju dana...
.

Jesi razmiljao da u Srbiji ima milion polupismenih ljudi (nezavrsenom osnovnom skolom)? Da li mislis da svaki covek u Srbiji zna na kom postanskom broju zivi?
Pogledaj u Posti koliko ljudi ne zna da popuni obicnu opstu uplatnicu kad registruje kola ili placa porez.

O cemu mi bre pricamo, pa nije Srbija Bench forum.
 
Jesi razmiljao da u Srbiji ima milion polupismenih ljudi (nezavrsenom osnovnom skolom)? Da li mislis da svaki covek u Srbiji zna na kom postanskom broju zivi?
Pogledaj u Posti koliko ljudi ne zna da popuni obicnu opstu uplatnicu kad registruje kola ili placa porez.

O cemu mi bre pricamo, pa nije Srbija Bench forum.

Ne zive neobrazovani samo u Srbiji. Koliko vidim na Posta.rs imas nekoliko nacina da saznas PAK i Postanski broj. Mozes, preko mape da selektujes svoju zgradu, mozes da upises adresu i na mapi ti oznaci deo naselja na koji se PAK odnosi, a imas i besplatnu liniju 0800...
 
...možeš i samo da pogledaš svoj račun neki koji ti stiže ..... MTS, Telenor, SBB, Elektro .... preoveravao sam, kod mene ima na svakom. Ne treba ti ni net ni telefon.
 
Odakle odjednom rasprava o Paku ? Pa nije to juce uvedeno.
Firma u kojoj radim salje stotine i hiljade posiljka dnevno kao i sud u kome radim.
Nikad nije pisan pak i nikad nije bilo problema oko urucivanja.

ZA jednu posiljku napisao bih PAK, za hiljadu posiljka dnevno da pisem PAK ne pada mi napamet.
Napisem postanski broj, ako to ne znam, napisem 11000 Beograd -Surcin i stigne posiljka bez problema.

Ne vidim zasto bi mi bilo testko da odvojim 10 sekundi i napisem pak za jedno pismo, isto tako ne vidim zasto bi gubio sate na pisanje PAKa za vecu kolicinu kad je posti dovoljna adresa / opstina
 
Poslednja izmena:
Ebem li ga kako odjednom, od kako je prošle godine u mojoj lokalnoj pošti ubačen taj POSTIS i može samo da se bira iz padajućeg menija, a ne da se upisuje adresa, a za post ekspres i vrednosna mora da se upisuje, nailazim na probleme, i onda su mi rekli da tražim obavezno i PAK od primaoca ili da sam nadjem na sajtu ....

Pročitaj gore moja i iskustva drugih, pa vidi šta se dešava...

POSTIS se uvodi postepeno, prvo u manje pošte, da se "ispipa" kako radi, u glavnoj velikoj recimo u centru može još uvek da pišeš šta hoćeš, ali su mi se i vraćale pošiljke... posebno vrendosna, jer kurir ajd ima i fon pa pozove, pa se objasne, ali poštara bole briga ...

Pa sad ....

Firma u kojoj radim salje stotine i hiljade posiljka dnevno kao i sud u kome radim.

Radiš na dva mesta?
 
Da , samo naravno ne 2 puna radna vremena.

O kakvom postisu je rec , gde biras,to u kome padajucem meniju, na cemu ?
 
Poslednja izmena:
Softver u njihovim računarima.

Stari sistem, kucaš adresu kako oćeš.

Novi, POSTIS, (ako sam ih dobro razumeo) službenica nema nikakvu slobodu, osim da bira u padajućem meniju šta joj nudi sistem.

I sad, ako je neko u Crvenki, a da mi adresu novi sad, i ona prvo bira Novi sad, pa pređe na "kućicu" gde bira ulicu, i ukuca prvo slovo, i ako te ulice NEMA na spisku (a nema,jer je recimo ima samo u crvenki) ona NE MOŽE da odabere i da primi pšiljku.

A ako recimo IMA te ulice i u NSu, onda se primi, ali sistem sam bira PAK, i kuca onaj za NS a ne za crvenku ... i onda kreću muke .... jer mašina za sortiranje, pretpostavljam, čita BarKod sa nalepnice PostEkspresa ili Vrednosnog pisma ... i pošiljak odlazi za NS a ne za crvenku.

Nadam se da sam dočarao ..... :) :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno