Šta je novo?

PAK - poštanski adresni kod, hir ili potreba? (ili kako pravilno adresirati pošiljku)

Ne iskljucujem ni jednu od tih mogucnosti.
Mi opstinu u vecini slucajeva navedemo. Tako da ce se retko desiti da nam vrate jer nismo naveli opstinu a ima u 2 opstine ista ulica.
Moze da se desi da ima 2 ulice u istoj opstini , ali opet bi nam se vise isplatilo da tih 0.1% posiljki vrate i samo za njih pretrazimo PAKove i opet posaljemo , nego za sve da kucamo pakove iako za vecinu nisu neophodni. No ni to se ne desava jer nam posta nikad nije vratila posiljku , osim u slucajevima izostavljanja ulice ili broja zgrade
 
Poslednja izmena:
Nije obavezno da pises PAK, ali je pozeljno. Kod mene u ulazu postar ponekad donese pisma za ljude koji ne zive na toj adresi. Postoji jos jedna ulica u Lazarevcu sa istim imenom.
 
Potpuno se slazem, no ima onih koji tvrde da je to obavezno.
Za sad nije.
 
@weasel

Zakonom o poštanskim uslugama i odredbama Pravilnika o opštim uslovima za obavljanje poštanskih usluga, propisan novi način adresovanja poštanskih pošiljaka. Prema navedenim propisima, kao sastavni deo adrese svakog stanovnika i pravnog lica na teritoriji Republike Srbije, uveden je novi adresni podatak - POŠTANSKI ADRESNI KOD (PAK).

Sve dok u poštama na prijemu pošiljki ne budu počeli da odbijaju pošiljke bez unešenog PAK-a, nego ga sami budu ručno unosili, moći će da se provlače oni koji misle da je to glupost i nepotreban podatak.
 
Poslednja izmena:
Taj pravilnik je jos iz 2011 a zakon iz 2010 gde se propisuje da je obavezan i postanski i adresni kod sve do migracije samo na adresni kod, pa nikad nisu odbili zbog toga...
Ako 3 godine nazivas provlacenjem , da onda ja nazivam to gluposcu i nepotrebnim podatkom, sto su verovanto i sami uvideli
 
Poslednja izmena:
Ovaj pak je samo jos jedan od Milion propisa i zakona na brzinu prepisanih od EU zemalja , koji se ne primenjuje. U GB je na primer obavezan i ne mozes da se registrujes na sajt za slanje necega , ako ne upises i neku njihovu verziju , gde smo mi ocigledno kopirali resenja, pa svakih par zgrada ima svoj specificni kod koji nazivamo PAK. Odavno je prepisan pa nikom nista.

Slicno je i sa onom gluposcu da svaki kucni broj mora da ima jednoobrazno postansko sanduce, tacno odredjenih dimenzija, ocigledno opet prepisano, i takodje se ne primenjuje. Ni prvo ni poslednje.
 
Poštovani,
Zaista za pojedinačne probleme, stojimo Vam na raspolaganju putem dva e-mail-a: [email protected] i [email protected]. To su naši zvanični mejlovi za kontakt sa korisnicima, slobodno nas kontaktirajte.
Sa druge strane, svaka rasprava na ovu temu je pozitivna, dobro je da smo u prilici da objasnimo svrhu uvođenja PAK-a i rešimo sve eventualne nedoumice.
Srdačan pozdrav!

Dokle se stiglo sa PAK-om, da li je postao obavezan element u poštanskom saobraćaju ili nije još? Ako nije, da li postoji neki datum kada će PAK postati obavezan element?
Kako da jedna firma sa velikim brojem klijenata dođe do PAK podataka za sve svoje klijente?
 
Pitao sam kako da firma sa VELIKIM brojem klijenata dođe do ovih podataka? U pitanju je cifra od preko 20.000 klijenata...
 
Dobio sam ovu informaciju od Pošte. Za pravna lica sa većim brojem upita, Pošta pruža uslugu uparivanja podataka koje klijent dostavi sa poštinim podacima (pored PAK broja tu su kompletni poštanski podaci, tipa ID opštine, reon itd.) i to košta 2-4 dinara po upitu, u zavisnosti od obima i kvaliteta ulaznih podataka... Nakon toga se ta lista redovno ažurira i dostupna je klijentu preko poštinog FTP servera, i ovaj deo usluge je besplatan (inicijalno se mora potpisati ugovor i platiti dobijanje podataka).
 
Nisam znao sta znaci "sa velikim brojem" (i advokat sa 100 klijenata ima veliki broj istih) i da vam je problem kucanje adrese i cekanje pola sekunde na rezultat, ne moras da vices zbog toga...
 
Nisam vikao, nigde nema uzvičnika :) Samo sam naglasio veličinu problema koji imam u firmi...
 
Gledam ovaj koverat za ovu nagradnu igru i tek sad prvi put čujem za taJ PAK.
Pogledam forum vidim ovu diskusiju iz 2013., čitam malo neki kažu potreban neki nepotreban, obavezan neobavezan.
Slažem se da ima smisla sam po sebi, ali onda je poštanski broj suvišan.
Šta će im i poštanski broj i PAK i naziv pošte? Ako je taj PAK jedinstven za svaku poštu onda je poštanski broj obsolete, tj. suvišan.
Znači ja treba da upišem dva šestocifrena broja pored adrese da bi me oni našli? To je suludo.
Trebalo je onda da ukinu poštanski broj pa samo lepo taj PAK.
Neko kaže u Engleskoj ne može bez toga. Ali oni nemaju poštanski broj. Piše se samo npr. London W12N1 ili tako nešto a ne 11120 Beograd 35 158643.
E da i broj pošte kod mene ima, znači tri broja ukupno ne računajući adresu, br. stana koji isto traže itd.
Kladim se da će u ovoj nagradnoj igri da diskvalifikuju koverte bez PAK-a.
Obaška to što ne mogu da ga zapamtim jer su sve cifre različite a koristiću ga jednom u sto godina.
Mnogo glupo odrađeno (odrađeno u izvornom smislu - znači otaljano).
U mom slučaju konkretno je suvišan, dovoljan bi bio tačan poštanski broj i naziv pošte (npr. 11121 Beograd 34). Nema dve pošte sa tim nazivom.
Al eto, što pametno kad može komplikovano.

Jel zna neko jel obavezan taj PAK više ili ne? Na sajtu ne piše da je obavezan već kao poboljšava uslugu ili nešto u tom smislu.
 
Reci da ti je teško da odeš na sajt pošte ukucaš svoju adresu i prepišeš 6 cifara. Sve gotovo za 20 sekundi.
 
Dovoljno je da pročitaš samo prvu stranu i odgovore, i sve će ti se samo kasti....
 
Pravo je pitanje kako si uopšte došao do koverte, priznaj da ti neko radi u pošti! :p
 
Jok, keva je dobila 3 kom u pošti kad je plaćala račune.
 
Nazad
Vrh Dno