Šta je novo?

nVidia Pascal

1080 ide na 4500-500 USD cim AMD izbaci high end, sto nece uskoro... a onda ce se pojaviti 1080ti :)
 
Prvo "titan", pa tek onda 1080 ti.
 
Poslednja izmena:
1080ka zapravo ima odličnu cenu u poređenju sa 980, da smo znali šta nudi očekivali bi veću sigurno.

+ milion

Ljudi ne shvataju da se menja shvatanje kategorija, šta je danas srednja a šta viša klasa, 1080p je neka socijala a 4K i VR su budućnost.
 
Sta god AMD da uradi sa Polarisom nece oni sad oduvati u performansama nv. nista nece biti spektakularno u odnosu na Pascal! U praksi Amd - ov flagship ansambl se pozicionira na neki mid-high segment i dobro ce ih pratiti u svemu sto predstoji na polju novih tehnologija u svetu grafickih karti..kako god... ovaj pascal je stvarno ali stvarno ubojit proizvod ..ja ga pazariti necu,ali mogu zamisliti tu srecu da grafa koja je brza od 980sli razvaljuje svaku igru i da sve izgleda mnogo dobro i na 4k ! ..apetiti rastu!
 
Sve je to relativno. Krajem godine stizu nove konzole, koje ce doneti bolju i zahtevniju grafiku pa su nam samim tim neophodne jace graficke da to teraju. Pogotovo sto od optimizacije nema nista, DX12 je masna prevara a cak se i multiplatforme guse na konzolama.

VR je buzzword koja polako bledi, mislim da je ovo poslednji put da nVidia to koristi u marketinske svrhe. Do kraja godine ce jos Sony malo da podgreje tu corbu i onda ajd u zaborav. Nema dobrih igara, nema dovoljno kupaca za koje bi se pravile AAA igre, velike studije to ne zanima jednako propala VR revolucija.
 
+ milion

Ljudi ne shvataju da se menja shvatanje kategorija, šta je danas srednja a šta viša klasa, 1080p je neka socijala a 4K i VR su budućnost.

Po toj logici, kad dodje 8K, za GTX 1280 ces morati da das 1000 eura.

A onih preko 2000 MHz su binovani cipovi izgleda:
http://www.tweaktown.com/news/52027/zotac-first-release-geforce-gtx-1080-video-card/index.html
GPU: GeForce® GTX 1080
CUDA cores: 2560
Video Memory: 8GB GDDR5X
Memory Bus: 256-bit
Engine Clock Base: 1607 MHz
Boost: 1733 MHz
Memory Clock: 10000 MHz
PCI Express 3.0
Display Outputs: 3 x DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b, DL-DVI
HDCP Support: Yes
Multi Display Capability: Quad Display
Recommended Power Supply: 500W
Power Consumption: 180W
Power Input: 8-pin
APIs: DirectX 12 API feature level 12_1, OpenGL 4.5
Cooling: Blower
Slot Size: Dual Slot
SLI: Yes
Supported OS: Windows 10 / 8 / 7 / Vista
Card Length: 266.7mm x 111.15mm
Accessories: Dual 6-pin to 8-pin PCIe adapter, Driver Disk, User Manual
 
Zar ne rekose da nece koristiti Vulkan nego DX12? Jasno je bilo da je OGL zaostavstina Joce Karmaka ali da id fura Vulkan dok je pod okriljem Bethesde i Zenimaxa... interestantno.

Edit: Igra ce stvarno biti dobra, ko bi rekao. Sta uradi konzol centricni marketing. Da su umesto nemustih trejlera i dzojped gejmpleja prikazali ovo igra ne bi dosla na los glas medju PC populacijom.
 
Poslednja izmena:
Interesantno je da igra nema cutscenes a to sta je "lose" videcemo za nekoliko dana... multi je generalno bio bezveze, ali dobro bar ce da bude super rokanja u singlu. Vulkan API ce navodno nesto malo kasnije po izlasku i opet navodno donosi boost za sve kartice...
 
Sve je to relativno. Krajem godine stizu nove konzole, koje ce doneti bolju i zahtevniju grafiku pa su nam samim tim neophodne jace graficke da to teraju.

Neće doneti ništa revolucionarno, jer svi naslovi moraju biti 100% kompatibilni sa trenutno aktuelnom generacijom, ona će još uvek biti zajednički sadržilac. Osvežene konzole će konalno doneti udobnije igranje u 1080p i mogućnost za VR i to je to. Da su napravili otklon od aktuelne gen, to bi videli, ovako će konzolaši dobiti perf na nivou 390/970 i to je to... Dok na PC 1080p postaje već prevaziđena rezolucija.
 
Poslednja izmena:
Mnogo dobro izgleda ovaj monstrum :)

NVIDIA-GeForce-GTX-1080-Graphics.jpg
 
Neće doneti ništa revolucionarno, jer svi naslovi moraju biti 100% kompatibilni sa trenutno aktuelnom generacijom, ona će još uvek biti zajednički sadržilac. Osvežene konzole će konalno doneti udobnije igranje u 1080p i mogućnost za VR i to je to. Da su napravili otklon od aktuelne gen, to bi videli, ovako će konzolaši dobiti perf na nivou 390/970 i to je to... Dok na PC 1080p postaje već prevaziđena rezolucija.

VR je zvaka, da opravdaju novi hardver. To je bilo jasno da ce se desiti jos pre nekoliko godina, pre cele ove VR gungule, pisao sam o tome. Konzole su jedina tehnika koja traje pet i vise godina i to zele da promene. Sa akcentom na servis se stvorila prilika za tako nesto. Lepo je Jaffe rekao jos pre pet i kusur godina, ovo je poslednja generacija konzola. Od sada ce da izlaze na svakih par godina.

Zapravo ovo je eksperiment sto rade. Ako prodaja novih konzola bude dobra a ja mislim da ce razvaliti, cim predju kriticnu tacku prodatog hardvera podrska za stari ce da slabi ma sta oni pricali sada. Ne smeju sada da talasaju jer im trebaju srecni i zadovoljni kupci.

PC i konzolni gejming se ubrzano priblizavaju jedno drugom. PC gubi na otvorenosti, pokusavaju da svaki aspekt PC gejminga monetizuju i stave pod kontrolu (Steam Workshop paid mods kao i Windows Store). Sa druge strane konzole preuzimaju mnoge od PC funkcionalnosti uz zadrzavanje zatvorenog sistema. Na kraju cemo imati dva zatvora, samo sto ce jedan da kosta vise, pruza vise i imati mnogo manju zajednicu.

Edit: Posto smo u Paskal temi gde si ti sav srecan izjavio da ces dati 550+ evra za karticu za igranje igrica, e tako nesto zele da postignu Nintendo/Microsoft/Sony. Da njihovi redovni kupci srecni i zadovoljni na svakih dve-tri godine plate 400 evra nesto sto je do sada kostalo 400 evra na period od 6 i vise godina.
 
Poslednja izmena:
Ne kapiras o cemu se ovde radi. Sadasnje stanje na trzistu nije doslo preko noci. Sistematski podizu cene iz godine u godinu. Sledece godine za narednu generaciju mozes opusteno da ocekujes cenu od 650$ za kartu sa cipom srednje klase a mi znamo da to jeste. To o cemu ti pricas i sa kog aspekta posmatras to je druga stvar ali zbog takvih "opravdanja", a to je i sama filozofija poslovanja kojom se Envidija bavi zato i imamo karte po 1000 eur kapiras? Sve vreme to pokusavam da ti objasnim.

Kapiram sta pricas ali nije to bas tako. Ako izuzmemo karte od 1000 dolara, high-end karte su oduvek kostale 500-650 dolara na launch-u. Proveri cene high-end karti od pre 10 godina i videces. Ovde je nesto drugo posredi - imali smo nekoliko jako uspesnih launch-ova od strane AMD-a (4870,5870) i nVidia-e (8800 GTX, 8800GT) pa sad svi ocekuju da bude tako i sada.

I ja sam o tome razmisljao pogotovu sto je turbo folker rekao da su performanse GTX 1080 na nivou Titan X SLI.
E sada ne znam da li se nesto zeznuo ali dva puta je ponovio to isto.

Ili se zeznuo ili je mislio na neki specificni VR slucaj ali nema sanse da 1080 bude na nivou TITAN X SLI. Bice brza od TITAN X-a za 20%+ i to je super.

Ne samo fabricki, nestvaran je overklok potencijal i to sve na referentnom kuleru ;)
Mogu zamisliti kakve ce biti edicije od Asus, MSI, Zotac, Galax i sl. Moze se ocekivati 2.2-2.3 Ghz.

Jedva cekam da vidim sta mogu nereferentni modeli :)

Gresis. NV Link je najavljen zajedno sa Paskalom a prezentacija nije bila.
Svakako je bitan zbog znatno veceg protoka kao i u komunikaciji vise kartica i generalno se tice i SLI. Izgleda da je novi "most" nesto sto ce obezbediti vece iskoriscenje.
P.S. Kazu da cak da ni Titan X ne moze da iskoristi potencijal vec da se gusi na PCI-E.
12-16GB/s je standard koji je propisan za PCI-E 3.

Proveri. Jeste NV Link najavljivan sa Pascal-om ali Pascal su i Geforce i Tesle. NV Link ima smisla kad su konfiguracije od 8 GP100 chipova gde se propusni opseg izmedju GPU-ova povecava na 160GB/s sto znaci da po tom opsegu sve Tesle mogu da dele svoje memorije sto ima smisla kod velikih Tesla rigova. Kod 2 Geforce karte bi taj opseg bio 40GB/s plus maticna ploca to mora da podrzava (zamisli da se AMD i Intel zanimaju sa tom podrskom).
Pa dobro ako se guse karte pod PCI-E zato valjda sada nude upgrade-ovani SLI most.


Pa default taktovi su 1607/1733Mhz onih 2100 je bio overclock.
Da li su chipovi binovani tj. koliko ce moci nereferentne karte da se klokuju, videcemo. Ja ocekujem da idu minimun na nivo referentnih.

EDIT:
Nvidia GTX 1080 Cards Already In Reviewers’ Hands

So we don’t know exactly when we can expect GTX 1080 reviews to be published, although we know it’ll be before the 27th.

http://wccftech.com/nvidia-gtx-1080-cards-shipping-reviewers/
 
Poslednja izmena:
odlicne cene kada se pogleda najavljena snaga kartica. GTX1070 ce se prodavati na lopatu kao i GTX970 a GTX1080 svakako manje ali ako zaista donese 50% vecu brzinu od GTX980, koja je vec solidno brza, to ce svakako vredeti 50e vise.
 
Kapiram sta pricas ali nije to bas tako. Ako izuzmemo karte od 1000 dolara, high-end karte su oduvek kostale 500-650 dolara na launch-u. Proveri cene high-end karti od pre 10 godina i videces. Ovde je nesto drugo posredi - imali smo nekoliko jako uspesnih launch-ova od strane AMD-a (4870,5870) i nVidia-e (8800 GTX, 8800GT) pa sad svi ocekuju da bude tako i sada..
Secam se ja vrlo dobro i Ultre koja je kostala i po 800 eur.
Da ne duzim pricu. Tada si placao premium cenu za premium proizvod. Iznad toga nije postojalo nista brze.
Sada placas premium cenu za proizvod iz segmenta srednje klase.
Jel mozes da mi garantujes da danas-sutra Envidija nece izbaciti neku Voltu sa cipom iz jos nize klase od Gx104 po ceni od 500 eur? Sta cemo onda?! Ili ce jednostavno sledeci naslednik Gx104 biti 650-700 eur.
Jel shvatas kuda to sve vodi?

Ili se zeznuo ili je mislio na neki specificni VR slucaj ali nema sanse da 1080 bude na nivou TITAN X SLI. Bice brza od TITAN X-a za 20%+ i to je super..
Nije se zeznuo, dva puta je ponovio ali se verovatno odnosilo na VR stim sto namerno nije precizirao. Ma jasno, daleko da moze tolike performanse da ostvari. Sta kazes 20%+ za Titan X?
Da li ja to primecujem da se tvoj optimizam povecao? Hm.. Moram se vratiti na moje prethodne postove i predvidjanja :D
Ipak treba sacekati i videti u kakvom scenariju je GTX 1080 brzi od GTX 980 SLI i koliko.

Jedva cekam da vidim sta mogu nereferentni modeli :).

Ja jedva cekam da odaberem jednu. Steta sto je GTX 1080 skup ali je stvarno mocna kartica.

Proveri. Jeste NV Link najavljivan sa Pascal-om ali Pascal su i Geforce i Tesle. NV Link ima smisla kad su konfiguracije od 8 GP100 chipova gde se propusni opseg izmedju GPU-ova povecava na 160GB/s sto znaci da po tom opsegu sve Tesle mogu da dele svoje memorije sto ima smisla kod velikih Tesla rigova. Kod 2 Geforce karte bi taj opseg bio 40GB/s plus maticna ploca to mora da podrzava (zamisli da se AMD i Intel zanimaju sa tom podrskom).
Pa dobro ako se guse karte pod PCI-E zato valjda sada nude upgrade-ovani SLI most...

Proverio sam. Tice se i Geforse kartica. Guse se i u single rezimu a ne samo u SLI. Zato i jeste tu NV Link ali nebitno sada, izgleda da i nije namenjen za konzumersku upotrebu i ako su ga i za to promovisali na pocetku.
Svakako imas pravo, lakse je ici na HB SLI most mada i to spada u dodatnu opremu.

Jos vesti :

http://www.overclock3d.net/articles...upport_hdr_and_refresh_rates_of_up_to_240hz/1
 
Slobodno se vrati na prethodne postove predvidjanja, mene nije sramota ;)

Pazi, optimizam mi se povecao srazmerno povecanju klokova u odnosu na neke realno ocekivane :D

The Geforce GTX 1080 Graphics Card Can Do Asynchronous Compute:

http://wccftech.com/nvidia-gtx-1080-asynchronous-compute/

New asynchronous compute advances improve efficiency and gaming performance.

Interesuje me kako ce da radi Ashes of Singularity.
 
Mene, recimo, uopšte ne interesuje kako će raditi Ashes of the Singularity, igra zaboravljena čim je izašla, već mnogo više - kako će raditi Deus Ex Mankind Divided. To mi je nekako najprimarnija tj. najkvalitetnija i najreprezentativnija DX12 ogledna igra u najavi.
 
DAS je verovatno mislio na unapredjenja zbog asinhronih sejedera obzirom da Maksvel tu ne briljira. Interesuje ga razlika, kakav je boost.
Deus Ex uopste ne sumnjam da ce da radi odlicno, samo ce biti problem sa kojom generacijom kartica porediti GTX 1080/1070 kada AMD u toj klasi nema nista ni priblizno a nece ni imati.
 
Pozdrav,
upravo sam proverio kompatibilnost komponenti za gtx 1080, sve je ok za sad..
E sad, neko strucniji ako moze da pomogne..,
da li ce:
CPU- I7 2600k
MOBO- Asus Sabertooth p67
DDR3 8gb(bice jos 8 uskoro)
praviti 'bottleneck'?
Sadasnja graficka je 175% slabija po game-debate -u.

Sent from my m8 using Tapatalk
 
NVlink je od pocetka:
NVLink is an interface for connecting multiple GPUs and/or the CPU. NVLink can be used in place of PCI Express, with about 5-12× the bandwidth of PCI Express 3.0 ×16 depending on implementation. The full implementation of NVLink, where it entirely replaces PCIe, is only for supercomputers and servers, where they will require purpose-built motherboards and CPUs with NVLink controllers instead of PCIe controllers

@Imotep95
To zavisi od igre i optimizacije a sa tim sajtom mozes da obrises .......
 
Ne znam za vas ali meni je referentni kuler nv pascal karti dopadljiv na oko! :) hahha a vec vidim po oglasima kako ljudi prodaju gtx 970,980 da izvuku lovu i preusmere na pascala! Sta ti je hardver..nccc boles' :) sta vi mislite koji cpu je potreban da izvuce max iz 1070 gtx? Ovako na prvu loptu ,mislim da i5 2500k polako tu posustaje,a njega imam trenutno pa zato i pitam!
 
Po svim tetsovima na net-u i onim testovima sto smo mi uradili ovde na benchu, i5 2500K realno, tesko ce se izboriti sa nekom 1070gtx kartom koja ce, po svemu sudeci, biti vrlo blizu po jacini 980Ti kartici. Mislim, da je neki minimum sto se tice procesora I5 4670K, a neki I7 procesor je neophodan da bi se izvukao maximum iz takvih grafika. Naravno, posto i memorija ima odredjeni uticaj na visinu fps-a, neka memorija na minimum 2.400mhz sa dobrim latencijama je neophodna itd...
 
Poslednja izmena:
Ja inače volim referentne kulere, ali mi se ovaj ne sviđa. Previše je trouglova i oštrih ivica, bar za moj ukus :D

A ovo za prodaju Maxwell-a je očekivano, mada ne znam zašto bi iko kupovao sad polovne karte po tim cenama, kad će za istu cenu moći da uzmu nove a brže, sa gomilom dodatnih opcija (DX12, DP 1.3...). Jedino ako se nađe neko neobavešten u narednih mesec dana ili prodavci ne spuste značajno cenu :)

A što se CPU-a tiče, ništa te ne košta da isprobaš sa postojećim 2500K (još ako je klokovan :D ) pa onda vidiš da li treba i njega da menjaš
 
Space beer e bas to sto kazes, maxwell se jos prodaje po full ceni i samo neko ko je zesce neobavesten moze da pazari maxwell umesto pascala! A kad izvozam r9 380x do panja, e onda cu najverovatnije morati da menjam cpu+mb+ram da bih sve lepo uklopio sa buducim gpu resenjima! Do tad i5 na 4.5ghz i nitro safir i cepaj hahaha!
 
Pozdrav,
upravo sam proverio kompatibilnost komponenti za gtx 1080, sve je ok za sad..
E sad, neko strucniji ako moze da pomogne..,
da li ce:
CPU- I7 2600k
MOBO- Asus Sabertooth p67
DDR3 8gb(bice jos 8 uskoro)
praviti 'bottleneck'?
Sadasnja graficka je 175% slabija po game-debate -u.

Za taj monitor ti je i vise nego dovoljna 1070. Nema potrebe da te nVidia kolje sa 1080. A za nju ce biti dovoljan i taj proc kloknut na 4500MHz.
 
Sad videh, eto mi odgovora :)

On crazy settings, a single GeForce GTX 1080 puts up performance on par with dual GTX 980 Ti.

On Extreme settings, the GeForce GTX 1080 scores 7200 points with an average FPS of 74 whereas AMD’s top dog, the Radeon Pro Duo scores 7300 points with an average FPS of 75
.
 
Nazad
Vrh Dno