Šta je novo?

nVidia Maxwell

mislim da su nvidia resenja do 590gtx bila sendvic tipa,znam da jeste 295gtx (koju sam imao),mislim da je i bila sendvic 9xxx generacija,za 8xxx nisam siguran (ne secam se jel 8800ultra bila sa dva cipa,ja sam imao 8800gtx i mislim da je 7950gx2 ili kako vec sendvic isto.sta je bilo pre,stvarno se ne secam. :)
 
7950GX2 jeste bila sendvič. Dobro se sjećam. Nego, vidim da nema nikakvih naznaka o GeForce 900 modelima srednje klase pa me interesuje da li je realno očekivati veću ponudu true singleslot kartica (niže) srednje kojima će struja iz PCI-E slota biti dovoljna?
 
mislim da su nvidia resenja do 590gtx bila sendvic tipa,znam da jeste 295gtx (koju sam imao),mislim da je i bila sendvic 9xxx generacija,za 8xxx nisam siguran (ne secam se jel 8800ultra bila sa dva cipa,ja sam imao 8800gtx i mislim da je 7950gx2 ili kako vec sendvic isto.sta je bilo pre,stvarno se ne secam. :)

Imala je GTX 295 izvedba koja nije bila sendvic. Imala je 5-6C bolje temperature i bila tisa. Imao sam onu ruznu Gainward varijantu.
 
Netacno. Sve amd karte pocev od 3870X2 zakljucno sa ovom poslednjom su sa jednom stampanom plocom.
Zavisno od toga da li racunas referentne ili ove brendirane envidija je imala kartu jos za vreme 6600 generacije koju je izbacio Gigabyte.
Bili su posle modeli i od Asus, MSI.

Zar se prvo nisu pojavile 970 i 980 pre 960?

Pa da mislim na referentne, mislim I PowerColor je prvi napravio ako se ne varam 7990, tj pre referentne izvedbe, ali nije to to, dok AMD ne objavi taj chip u referentnoj izvedbi. Eto tu si me ispravio, I to je u redu, ali opet za vecinu stvari AMD je pionir, NVidia vise prati, ali mnogo ovladava I usavrsava te tehnologije, zato se plasim sta ce uraditi AMD-u, kada I njima bude dostupna HBM memorija...

Pa da, jesu, ali koliko se secam 960 je cistokrvni directx 12, barem ga tako reklamiraju, a ove ce biti nadogradjene da koriste prednosti 12-ce, ako sam nesto pogresio ispravi me :)
 
Pa da mislim na referentne, mislim I PowerColor je prvi napravio ako se ne varam 7990, tj pre referentne izvedbe, ali nije to to, dok AMD ne objavi taj chip u referentnoj izvedbi. Eto tu si me ispravio, I to je u redu, ali opet za vecinu stvari AMD je pionir, NVidia vise prati, ali mnogo ovladava I usavrsava te tehnologije, zato se plasim sta ce uraditi AMD-u, kada I njima bude dostupna HBM memorija...

Pa da, jesu, ali koliko se secam 960 je cistokrvni directx 12, barem ga tako reklamiraju, a ove ce biti nadogradjene da koriste prednosti 12-ce, ako sam nesto pogresio ispravi me :)

Pionir ili ponavljac? :) Ja to vidim malo drugacije. Sve sto se desava je samo jedini logican sled, sasvim ocekivani koraci u daljem razvitku tehnologije.
Da li ce jedan brend ili drugi preci na nizi proces proizvodnje zavisi od mnogo faktora.

Pre svega pogledaj Apple, prvo se za Apple obezbedjuje dovoljan kapacitet a onda za sve ostale.
Takodje ni nizi proces proizvodnje ne znaci nista ukoliko je jedan od konkurenata dovoljno napredan na polju performansi.

Implementacija DirectX takodje zavisi od vremena, kad ce novi DirectX izaci za sledeci operetivni sistem i prema tome se tempira i sledeca generacija kartica.
Sve zavisi kako koji brend kad planira izlazak svoje nove serije.

Pionir je brend koji ima svoje licne inovacije i patente koje plasira kao naprednu tehnologiju pre svojih konkurenata.

Cini mi se da je neko vec rekao, nije amd izumeo memoriju sa velikim propusnim opsegom.
To je Hajniksov patent. Prelazak na ovu memoriju je vise moranje nego sledeci korak dalje.
Koliko sam procitao envidija je odavno vec najavila tu memoriju za ovu poslednju generaciju kartica sa maksvel arhitekturom ali je to odlozeno.
Sada ce amd prvi izbaciti i to je odlicno. Posle ce i envidija isto i tako se prelazi na novi standard. To su ti koraci o kojim ti govorim.

Nek se samo nesto desava, cene su otisle predaleko, odvratno mi je da pogledam koliko danas kosta hardver i koliko nas tresu po usima.
Sve je skuplje i skuplje, svake godine sve gore, samo ne znam dokle ce vise tako?!
 
Ja mislim da se i AMD i Nvidia malo igraju sa nama i polako ali sigurno povecavaju cenu grafika. Seti se AMD 7970 koja je prva probila cenu od preko 500E.
Potpuno je bezveze ko kad ima kakvu arhikteturu, u praksi Nvidia ima skoro dve godine single najacu grafu i to je to.
 
I to pise ocekivana cijena... Mislim da to niko nije ocekivao, pa cak ni od nVidia-je. :)
 
Mislim da je to srpska cena, sto bi bilo 30% na onu preporucenu u USA/EU.
 
Poslednja izmena:
999$
Kazem ja da monitor nema pojma i njihova informacije 2000€
Cekamo testove bice zurka :D

800M tranzistora povrsina cima 600mm nema sta ogroman chip. :banana:
 
Poslednja izmena:
Nije to u pitanju, nego niko nema blagog pojma šta si napisao.
 
Nije to u pitanju, nego niko nema blagog pojma šta si napisao.

Kako jesi li procitao kineski test skonto bi da si otvorio prvu stranicu ;)
Kazem ti citam kineski test povrsina cipa dosegla 600mm2 bas ogroman chip.
Gledam temp. 82c, potrosnja nesto malo manja od full GK110 sve u svemu ocekivano sve sto se pisalo predhodni dana po chipel forumu, wccftech pokazalo se istinito.
 
Karta je jos malo sporija nego sto sam mislio da ce biti, ali je to posledica toga da je GTX 980 po svakom pitanju sjajan i odlicno balansiran proizvod.

Kako stoje stvari, uopste se ne bih iznenadio da 390X bude brzi od ovog Titana.
 
Evo ovako na prvu loptu malo poredjenje iz Guru3d testa.
Tomb 2013, ja sam imao na HD rezoluciji sa overklokom od oko 1580|7850Mhz rezultat 200fps-a. TitanX klok 1367|7800Mhz na 1920X1200 rezoluciji rezultat 233Fps-a. Znaci neka razlika je oko 20-22%.
3D Mark Firestrike sam imao graficki skor oko16.500 sa overklokom. TitanX sa klokom rezultat je 20300. Razlika je oko 23%.
To je ovako preliminarno, uradicu jos testova kada budu vise informacija.
 
Karta je jos malo sporija nego sto sam mislio da ce biti, ali je to posledica toga da je GTX 980 po svakom pitanju sjajan i odlicno balansiran proizvod.

Kako stoje stvari, uopste se ne bih iznenadio da 390X bude brzi od ovog Titana.

Mozda si previse ocekivao ;)
Na papiru bi trebala da je 50% brza od GTX980 ali to nikad u praksi tako ne bude, ja sam ocekivao oko 40% po ovim prvi testovima blize je 30 nego 40%.
Razlog zasto TITAN_X nije u praksi oko 40% brzi od GTX980 lezi u cinjenici da je base klok znatno nizi (ovo je razumljivo cip je ogroman), a takodje razlog lezi u ovome videu.
https://www.youtube.com/watch?v=v-95m6N2qec
Fino se vidi da karta u pocetku radi i do 1150mhz, medjutim kako temperatura raste karta obara takt od pocetni 1150mhz do neki 1025/1050mhz, to je znaci 100mhz, jednostavno hladjenje neda karti da pokaze bolje performanse.
da je neki bolji hladnjak TITAN _X bi bez problema pobjegao 40% GTX980 samo na def taktovima.
Nije malo 100mhz na ovakvoj gramadi od chipa, ovo je bas ogroman chip sa najvecim broj tranzistora napravljenim ikad.
 
Poslednja izmena:
Kažem ja - GTX 970 SLI za ~700-800$ i za igre i GPGPU. Pri tom će DX12 omogućiti iskorišćenje svih 7GB, što je dovoljno i za 4K detalje. Možda će 390X imati bolje OpenCL performanse, ali GTX ima CUDA. Mada, 3-4 Titana u kućištu i mo'š spejs šatl da praviš :D
 
Poslednja izmena:
Kažem ja - GTX 970 SLI za ~700-800$ i za igre i GPGPU. Pri tom će DX12 omogućiti iskorišćenje svih 7GB, što je dovoljno i za 4K detalje. Možda će 390X imati bolje OpenCL performanse, ali GTX ima CUDA

to i ja kontam taman sam uzeo fsp 1200w da to tera lagano :D
 
Fina karta skroz, treba sacekati custom pcb i hladjenja, verujem da rezultati mogu biti jos impresivniji.

Ovih 12GB vRama je smesno, da naivnima da opravdanje za premijum cenu od 1K$. 6-8GB puna kapa i za naredni period.

Kad budu igre stvarno koristile toliku kolicinu rama, ova karta ce se pusiti i nece imati sta da trazi.
 
Mozda je glavna fora sa ovih 12GB da ce 980Ti imati pola 6GB.
Nekako imam utisak da ce se ponoviti situacija kao sa Titan vs 780ti, da ce biti 980Ti jaci od TitanX za neku cenu od recimo 700-800E.
 
Nazad
Vrh Dno