Šta je novo?

Mobi Banka (ex Telenor Banka)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mislim da gresis. Po ovome kako su do sada odradili app, vrlo im je jednostavno da ugrade NFC mogucnost i da mozes da platis iz aplikacije.
 
Kako da platis iz aplikacije, ako radnja ne podrzava NFC?:) Vecina POS terminala je card-only, nemaju NFC/wireless (kako god radi PayPass/PayWave)
 
Ne ulazim u to koja radnja podrzava a koja ne, vidim da ih ima sve vise koje podrzavaju. A koliko vidim i radnici na kasama su naklonjeni pay passu jer im je lakse.
 
Gde ih ima sve vise? Maxi/Lilly (cak nemaju sve Idee, ne secam se da li ima Merkator, jer tamo odem jednom u godinu/dve)
Male radnje nisam naisao da igde imaju beskontaktno citanje. (ima nekih, ali videces da su uglavnom deo Delhaize grupe, i zbog toga moraju da imaju, tipa Vinarija u Makedonskoj)

I meni se pocetkom godine cinilo da se siri PayPass, ali onda shvatih da sam tada zbog Paypass promocija cesto bio u Lilly/Maxi-u, gde su se stvarno kotili (neki ugovor ocigledno imaju te dve radnje sa MasterCardom), ali i dan danas ne znam nijednu drugu radnju sem Maxi/Lilly i poneke Idee gde ima uopste PayPass citac.
 
Sve manje radnji ima i obicne pos terminale, odnosno one bas male ih polako otkazuju.

Nego, ja ocekujem bas od TB da prvi kod nas urade nesto (bilo sta) po pitanju nfc placanja. Od npr. Komercijalne... pa samo da se nasmejem; do pre godinu dana su me terali da idem u maticnu ekspozituru za sva pitanja oko mbank-a :) Ni Intesa, kao najveca banka ovde nije bila nista bolja.
 
Poslednja izmena:
Evo ziva istina od pre neki dan, u pitanju je Intesa. Stigla je nova kartica, zove moja supruga njih i kaze:
"Dobar dan, da li bi ste mogli da posaljete tu karticu u drugu ekspozituru, u kraju u kome zivim"
Sluzbenik banke: "Da da naravno, moze da se posalje, potrebno je samo da dodjete u ovu ekspozituru da predate zahtev". Na to je supruga pocela da vristi od smeha i zahvalila se na ljubaznosti :).
 
Само да кажем да Теленор банка од оснивања до данас није пословала с добитком.Могу да уведу и свемирске бродове ал не видим како ће им то повећати добит.Идеја је добра ал нешто ту много не штима.
 
Meni nebitno :) Dokle god rade na ovaj način; besplatno održavanje računa, dobar kurs, korisnički zna da odgovori na pitanja, ubedljivo najbolja kontrola potrošnje na kartici...
 
Hvala vam ljudi :happy::happy::happy: Gledacu da narucimo jedan bankomat za tebe :happy: Bankomati su im stvarno vrhunski ako mislis na Telenorove, ali ti novac bez provizije mozes na bilo cijem bankomatu u Srbiji da dizes.
Sto se analize tice, to je ono najbitnije i nadam se da cemo lepo to odraditi jer gledali smo da pitanja u anketi budu direktna, nepreopsirna i da anketa bude maksimalno kratka.
evo jos jednom linkic ka upitniku https://docs.google.com/forms/d/143J3gsdrlsORGVQgLImLeCz6pZmeVOrNDxyVQbTgnhM/viewform?usp=send_form
 
E aj samo neko nek baci info ko zna, naime istice mi LK 1.9.2015 bio sam 10.8 u policiji za novu LK trebalo bi da je dobijem 20.8 znaci 10 dana pre isteka ove sto sad imam one stare SFRJ ili SRJ nije ni bitno.
E sad moje je pitanje s obzirom da TB ne da da se uplati novac ukoliko je istekla LK da bih predupredio to zato sto firma uplacije prvi deo 1 u mesecu, sta ja trebam sa novom LK da odem do nji na NBG, da odem u bilo koju telenor poslovnicu ili da ih zovem telefonom zbog nove LK?
Hvala unapred.
 
Ja sam od njih pred istek licne karte dobio poruku (SMS ili mejl) da mi istice lk i da dodjem u najblizu poslovnicu (valjda najkasnije) 7 ili 10 dana od kad uzmem novu da bismo apdejtovali podatke... tako nesto.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
E hvala ti Kizo za info.
Ja nikakav sms nisam dobio :(
Pozdrav.
 
Evo ziva istina od pre neki dan, u pitanju je Intesa. Stigla je nova kartica, zove moja supruga njih i kaze:
"Dobar dan, da li bi ste mogli da posaljete tu karticu u drugu ekspozituru, u kraju u kome zivim"
Sluzbenik banke: "Da da naravno, moze da se posalje, potrebno je samo da dodjete u ovu ekspozituru da predate zahtev". Na to je supruga pocela da vristi od smeha i zahvalila se na ljubaznosti :).

Odes u poslovnicu u kojoj zelis da ti posalju karticu.
Intesa je bas zaostala. Jedino ih vadi broj poslovnica i izbor proizvoda kod mase.

Desp, aplikacije da sama TB razvija za NFC su premale. Preskupo za tako malu banku
Uzece neko postojece resenje. I bice cool tamo gde ima NFC.
Ali dok Intesa i Komercijalna (najvece dve po pitanju pokrivenosti POS terminala valjda) ne poguraju promenu, nista dalje id troska Telenor Banci nece to biti.

Naravno da TB posluje sa minusom... tek druga godina, nema kredite nema zarade. Samo troskove za stednju i placanje ka Telenoru ko uzme preko TB kredit za fon (jedini kredit u ponudi)
Zato TB je u minusu a Telenor zabelezio mali porast prihoda.
 
Znam da treba vise banaka da prihvati nesto da bi to nesto bilo i zastupljeno. Konkretno, Komeecijalna i Intesa ne bi nikada nista ni zapocinjale; pa bar 70% njihovih klijenata se plasi i bankomata, karticu koristi da bi podigli kes u filijali, a za ebank su culi verovatno u SF filmovima.
Edit

A ako neko treci krene sa novom uslugom, onda verujem da ce brzo da prihvate da bi bili u "trendu" i "lideri".
 
Poslednja izmena:
Znam da treba vise banaka da prihvati nesto da bi to nesto bilo i zastupljeno. Konkretno, Komeecijalna i Intesa ne bi nikada nista ni zapocinjale; pa bar 70% njihovih klijenata se plasi i bankomata, karticu koristi da bi podigli kes u filijali, a za ebank au culi verovatno u SF filmovima.
Taj rad.
 
E aj samo neko nek baci info ko zna, naime istice mi LK 1.9.2015 bio sam 10.8 u policiji za novu LK trebalo bi da je dobijem 20.8 znaci 10 dana pre isteka ove sto sad imam one stare SFRJ ili SRJ nije ni bitno.
E sad moje je pitanje s obzirom da TB ne da da se uplati novac ukoliko je istekla LK da bih predupredio to zato sto firma uplacije prvi deo 1 u mesecu, sta ja trebam sa novom LK da odem do nji na NBG, da odem u bilo koju telenor poslovnicu ili da ih zovem telefonom zbog nove LK?
Hvala unapred.
Imas vise opcija. Najbolje ti je odmah otici sa potvrdom za izdavanje licne ili pasosem cisto da ti produze taj rok, pa onda otidji sa novom licnom kad je dobijes i budes imao vremena. Koliko ja znam uplate mozes da primas, ali ne mozes nista da placas - ja sam uplatio 200 eur ako se dobro secam, ali nisam mogao vise ni da ih podignem, ni da platim racune.
 
Hvala vam ljudi :happy::happy::happy: Gledacu da narucimo jedan bankomat za tebe :happy: Bankomati su im stvarno vrhunski ako mislis na Telenorove, ali ti novac bez provizije mozes na bilo cijem bankomatu u Srbiji da dizes.
Sto se analize tice, to je ono najbitnije i nadam se da cemo lepo to odraditi jer gledali smo da pitanja u anketi budu direktna, nepreopsirna i da anketa bude maksimalno kratka.
evo jos jednom linkic ka upitniku https://docs.google.com/forms/d/143J3gsdrlsORGVQgLImLeCz6pZmeVOrNDxyVQbTgnhM/viewform?usp=send_form
Не можеш с Стартер пакетом, а и да линк пребацимо на нову страницу,нек је на очима:D

@nfc С обзиром да је граница за пејпас 1500 дин. са нфц-ом ће бити 1000:) што је битно ограничење код плаћања. Претпостављам да је и предуслов мобилни с нфц подршком што је додатни трошак за клијента.Треба се прилагодити тржишту и средини а промјену свијести оставити другима,не иде то преко ноћи.
 
Znam da treba vise banaka da prihvati nesto da bi to nesto bilo i zastupljeno. Konkretno, Komeecijalna i Intesa ne bi nikada nista ni zapocinjale
Kada je njihov e-Banking u pitanju, to sami odlucuju.
Kada su kartice u pitanju, imaju oni cesto i zahteve od Visa/MC/Amex/... da u odredjenom roku svaku novu tehnologiju implementiraju na nekom minimalnom broju mesta.
Mislite da bi Maxi se bakcao da ubaci PayPass? Mislite da bi se Intesa bakcala da samo u Maxi-u ubaci PayPass? Prvih mesec-dva sam morao terati radnice da koriste PayPass :) Ne, vec je Intesa rekla Maxi-u/Lilly-u da dobijaju neki rabat da bi postavili PayPass svugde u radnjama u nekom roku, a MasterCard je dodatno dao neke podsticaje tokom januara svim bankama u Srbiji (verovatno besplatnu clanarinu, procesing, koriscenje, ne znam vec sta).


Sve je to industrija koja se nekako diktira. Misljenje da ce u ovako nebitnoj drzavi neka prilicno nebitna banka biti prva u necemu (i stvarno ona pogurati to nesto) je previse naivno. Wake up and smell the roses, people :)

P.S. Hvala Telenor Banci sto mogu evri da se podizu sa bankomata, iako postoje limiti dnevni (koji se ne mogu zaobici ni na koji nacin). Da ne bude da ih kudim samo, vec kada ih treba pohvaliti, hvalim :)
 
Poslednja izmena:
@nfc С обзиром да је граница за пејпас 1500 дин. са нфц-ом ће бити 1000:) што је битно ограничење код плаћања. Претпостављам да је и предуслов мобилни с нфц подршком што је додатни трошак за клијента.Треба се прилагодити тржишту и средини а промјену свијести оставити другима,не иде то преко ноћи.
Nece biti limita u tom smislu da nece moci preko 1000 (ili nebitno koliko) da se placa preko Wallet-a, vec da ce morati da se autorizuje (kao i za PayPass sto mora PINom preko 1500), kao kartica. Ali to nimali ne umanjuje njegovu korist, jer ne mora da se nosi kartica pored mobilnog. Jedna stvar manje u dzepu. Meni prilicno zgodna stvar iskreno.

Ne verujem da ce biti problem sto telefoni moraju imati NFC. Ja sam zaprepascen i dan danas koliko ljudi okolo ima dobre/jake/skupe telefone, svi imaju NFC.
Oni koji imaju samo neke slabasne telefone verovatno nisu ni target za Wallet.
 
Ne znam zašto si shvatio da očekujem od neke naše banke ba izmisli novi Apple Pay ili sl.? Ne, očekujem samo da ne budu preterano lenje u implementiranju nečega što se drugde već koristi. Kao što si napisao "da u odredjenom roku svaku novu tehnologiju implementiraju na nekom minimalnom broju mesta"; e da ne čekaju baš taj poslednji rok kad moraju. Od npr. Intese ne očekujem da išta uradi pre tog "određenog roka", osim ako to ne uradi neko pre njih.
 
Nece biti limita u tom smislu da nece moci preko 1000 (ili nebitno koliko) da se placa preko Wallet-a, vec da ce morati da se autorizuje (kao i za PayPass sto mora PINom preko 1500), kao kartica
На то сам и мислио.
 
Nisam mislio da si rekao da ce izmisliti nesto novo.
Intesa drzi Delhazie i Lilly, i jos dobar broj lanaca kod nas (nije kao pre desetak godina kada su drzali 100%, ali i dalje su verovatno najveci po tom pitanju), Komercijalna je druga, Unicredit treca, valjda.
Mogu ostale banke probati sta hoce, dok ove tri to ne urade, nema nista od toga :( A Komercijalna, kako si sam rekao, to nece uraditi :) Unicredit mislim da nije u situaciji da nesto posebno novo pravi, ne znam da imaju nekog veceg klijenta gde to (novinu) mogu progurati (nece sigurno poceti od manjih radnjica, prosto takvo je trziste finansija).
Sa strane izdatih kartica je verovatno jos extremnija situacija (mislim da Intesa ubedljivo drzi najveci deo trzista kartica kod nas).

Realno, mislim da samo Intesa i moze poceti nesto na tom nivou, bas zbog toga. Tj. ako oni ne pocnu, ostali mogu samo nas sa foruma imati kao korisnike, nista dalje. Sa strane broja korisnika je onda to malo, a ako je malo, radnje nece imati razloga da to prihvate, ukoliko ih kosta (a kostace sve koji nemaju NFC citace). Sa strane radnji je mozda i gora situacija, jer je menjanje banke velika investicija (mislim da nijedna radnja nije u Telenor Banci, tj. da nemaju POS terminale KBC banke)

Inace, dobro su bila neka pitanja u anketi, i pominjala cash-back. Pre ce se ljudi opredeliti za cash-back, odlozena placanja (Telenor to nema jos uvek), lakse minuse, kredite, itd. nego bilo kakvo olaksano placanje preko telefona. Za cash-back posebno razumem, u nekim zemljama ima cash-back i preko 10% sa nekim karticama na nekim mestima.

Ne znam zašto si shvatio da očekujem od neke naše banke ba izmisli novi Apple Pay ili sl.? Ne, očekujem samo da ne budu preterano lenje u implementiranju nečega što se drugde već koristi. Kao što si napisao "da u odredjenom roku svaku novu tehnologiju implementiraju na nekom minimalnom broju mesta"; e da ne čekaju baš taj poslednji rok kad moraju. Od npr. Intese ne očekujem da išta uradi pre tog "određenog roka", osim ako to ne uradi neko pre njih.
 
Poslednja izmena:
Mogu ostale banke probati sta hoce, dok ove tri to ne urade, nema nista od toga
Baš tako, a neće uraditi ništa dokle god neko ne uradi pre njih.
Poznanik, nisam sada siguran da li čovek radi u IT odeljenju u Procredit ili Unicredit banci, ali po njegovim rečima, oni imaju dosta više posla (dobili više "domaćih" od svojih šefova) od kada je TB ušla na tržište.
Zato i nisam siguran da je baš slučajnost to što je baš sada Intesa ukinula CD za ebank plaćanje, provizije za plaćanje on-line, a devojčice sa tabletima u rukama objašnjavaju strankama u poslovnicama kako imaju ebank i mbank... dok većina tih klijenata blene u njih "kao tele u šarena vrata" :)
Neće još duuuugo nijedna banka koja posluje po principu TB da ima neki veliki uticaj ovde, baš iz razloga što se većina ljudi (pa čak i mlađih) plaši čak i bankomata, dok fejsbuk smatra internetom i kupuje računare samo ukoliko "podržavaju" fejsbuk, ali eto, očekujem da će te male bar koliko-toliko da utiču na ove velike, glomazne da urade nešto, bilo šta, pozitivno.
 
Poslednja izmena:
Meni to zvuci previse naivno :) Aplikacije i ostalo za banke ne mogu da se urade za mesec dana, pa i sest meseci je prilicno brzo. Od kad je TB "usao" na trziste, proslo je manje od mesec-dva kako su se druga resenja za e-banking izmenila i ponudila cak i slicne stvari. Mislim da samo hvalite Telenor nepotrebno za ovakve stvari, nemoguce je da se i jedna banka i zamislila zbog Telenora, jer prosto ne bi mogli toliko brzo da reaguju sa novim softverskim resenjima koja bi to podrzala.

U JK se previse brzo prihvataju softverska resenja, pa je 3 meseca nemoguca misija da se nesto ubaci u banku - od trenutka zavrsetka programa do trenutka pustanja! Znaci samo sertifikacija bi trajala toliko. A ovo kod nas jos treba Saga/Asseco da razvije.
 
Ja lično ću hvaliti svaku banku koja se ovde usudi da ponudi nešto drugačije od mase istih, a koje se razlikuju samo dugačijim natpisom na poslovnicama :)
Edit: Za pohvalu je npr. ovo.
Koliko traje razvoj softvera ne znam, bio je neki link ovde kako je Asseco tipa 1 godinu razvijao to za TB, pa onda i nisam siguran da je velikim igračima bilo šta u vezi TB bilo iznenađenje ili novina, kao nama.
 
Poslednja izmena:
Ali to nimali ne umanjuje njegovu korist, jer ne mora da se nosi kartica pored mobilnog. Jedna stvar manje u dzepu. Meni prilicno zgodna stvar iskreno.

Ne verujem da ce biti problem sto telefoni moraju imati NFC. Ja sam zaprepascen i dan danas koliko ljudi okolo ima dobre/jake/skupe telefone, svi imaju NFC.
Oni koji imaju samo neke slabasne telefone verovatno nisu ni target za Wallet.
Мени је а мислим и већини у Србији лакше носити само картицу без гломазних тел. поготово ако се ПИН мора укуцавати.У Србији 85% општина(без КиМ) има плату мању од републичког просјека тако да је бесмислено говорити о томе ко је циљана клијентела(мада знам да би већина купила моб. прије него ишта)Свака иновација је добра и има кориснике али губитак је губитак.
 
Ako je pitanje šta je lakše nositi; samo telefon ili samo karticu, svakako će biti odgovor kartica. Sa druge strane, ako postavimo pitanje "šta uvek sa sobom nosite", odgovor će, barem u velikoj većini, biti telefon. :)
Znači, telefon je uvek tu i ne treba ga posmatrati kao nešto dodatno.
Drugo, danas i jeftini Android telefoni, tipa LG L70, od ~80eur imaju NFC na sebi, tako da nikakav problem neće biti u tehnologiji, već samo u ljudima i njihovoj odbojnosti, bez ikakvog valjanog opravdanja.
 
Poslednja izmena:
Телефон бирам по другим карактеристикама(неважан радио,игрице,нфц. и сл.)Битно је уложено/добијено а и користим га као средство комуникације а не плаћања и посебног фотографисања.Волим иновације али и слободну вољу у одлучивању.Ако постоје два иста производа по различитим цијенама узимам јефтинији,користим једноставније и лакше ствари ,ако могу.Такве су моје потребе,неко има друге,опет у реду.Нису људи криви што неће нешто да користе:)
 
Telenor je osnovao (kupio) banku da bi sebe jeftino kreditirao, tako da nikako nije u minusu, samo mozda tehnički na papiru, a poslovi sa stanovništvom nisu primarni cilj.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno