Šta je novo?

Menjačnice

Nemam nameru vise da gubim vreme i raspravljam se s tobom posto ocigledno ne zelis da procitas onako kako sam napisao vec tumacis kako tebi odgovara.
U tvoj slucaju, izbegavaj cex i mirno spavaj. Ustvari, izbegavaj sve menjacnice i spavaces jos mirnije.

Tapatalk from Poco loco
 
A propo Cexa, da li je još neko imao problem da sa Cexa povuče XLM?
Svaki put izbaci error "service unavailable" prilikom pokušaja povlačenja... Na ticket su mi dali generičan odgovor da su svesni problema i da ne znaju kada će biti otklonjen...
U toku nekoliko nedelja sam pokušavao bezuspešno da XLM povučem u private wallet, dok nisam ispizdeo i zamenio ih sve za LTC i tako povukao (ispostavilo se kao dobra odluka, jer je LTC skočio ~50% nakon toga)...
Da li je sada moguć withdraw XLM-a sa Cexa ili izbacuje error i dalje, može li neko da proveri? Uplatio bih neku kintu i kupio malo XLM-a...
 
Poslednja izmena:
Pravo kažeš, samo ime menjačnica daje pogrešan opis.

I kako kolege ovde pišu, vidi se da ih i zamišljaju da tako funkcionišu. Preneseš 10 BTC-a na CEX i očekuješ da ti CEX isplati u fiat-u vrednost 10 BTC-a. NE.

CEX postavi tvojih 10 BTC na javnu oglasnu tablu i čeka da se javi drugi korisnik koji hoće da plati 10 BTC po oglašenoj ceni u fiat-u.

Kada taj drugi korisnik uplati fiat i dobije tvojih 10 BTC-a, njegov fiat postaje tvoj, i MORA da ti bude dostupan u 2h noću u valuti za koju si ga prodao.

Ovde je problem što je fiat vlasništvo CEX, koji bira da li hoće ili ne da ti isplati TVOJ novac. Što je suludo i sigurno protivzakonito, jer čim uzimaš nečiji novac ti podležeš svih zakonima koji se odnose na transfer vlasništva nad novcem.
 
Poslednja izmena:
Sve je ok kako si pisao i za Pere i za Đole.
E sad, u to isto vreme dodjes i ti sa 28 ETH koje si izmajnovao. Na brzaka menjas tih 28 ETH za 1 BTC koji je Pera stavio i onda taj 1 BTC menjas za $4000 koje je Đole stavio. Nakon ovo povuces fiat.
U ovaj slucaj menjacnica nije muvala. Sve je tu, samo sto sad nema da da ispalti Peru $4000 posto si ih ti uzeo. Unutra je ostalo 1 BTC i 28 ETH minus profita koja je uzela menjacnica.
Da skratam sta je poenta. U menjacnici nikad nema ekvivalentnu kolicinu fiata da pokrije sve (BTC, altove i ostale sitove).
Nisam stručnjak za ovu temu, ali mi sledeće deluje logično:

Na početku:
Pera - 1 BTC
Đole - $4000
Laza - 28 ETH

Laza i Pera obave razmenu. Nakon razmene će imati malo manje, ali pisaćemo kao da menjačnica ne uzima proviziju:
Pera - 28 ETH
Đole - $4000
Laza - 1 BTC

Sada Laza i Đole obave razmenu:
Pera - 28 ETH
Đole - 1 BTC
Laza - $4000

Laza povuče svoje pare u banku:
Pera - 28 ETH
Đole - 1 BTC
Laza - /


U ovom trenutku ni Pera ni Đole više ne mogu da razmene svoj kripto za dolare, jer ih nema. Ti kažeš da menjačnica nema da isplati Peri $4000, jer ih je ovaj treći uzeo. Trik je u tome da Pera nema $4000, a nema ni Đole i menjačnica im ništa nije dužna. Imaju 1 BTC i 28 ETH, a to vredi 0$ dok neko četvrti ne izrazi želju da ih kupi za dolare.
Ništa tu menjačnica nije kriva. Za sada je u plusu, jer je uzela provizije za nekoliko transakcija. Neke provizije su direktno dolarske, a neke u kripto valutama.
Šta se dešava kada se otvori nova menjačnica? Svi računi prazni. Pera prebaci kod njih 1 BTC, ali ne može ništa da radi sa njim, dok Đole ne uplati dolare menjačnici, pa ih proda Peri, a od Pere uzme BTC.
Kako ja ovo vidim, za svaki dolar koji se nalazi na nalozima korisnika, menjačnica treba da ima malo više (zbog provizija) pravih dolara na računu, a ima i dodatne dolare koji ostaju kao provizija prilikom isplate. Kao što je već rečeno, menjačnica može da nema dovoljno dolara jedino ako joj je zarada od provizije mala (ako je 2 + 2 svega 4), pa pokušava da uveća pare na neki nesiguran način (berza, kladionice...).
 
Ako se slozimo da je kripto berza kao sto o jeste. To je onda berza kao i bilo koja druga.npr nasa beogadska berza. Ja kad na nasoj berzi prodam akcije nis-a za kesh berza mora da ima pare da me isplati...nevezano dal je bear ili bull na nasoj berzi...ako je bear akcije nis-a ce biti sa verovatno nizom cenom nego da je bull i da vrednost akcija snazno raste...
 
Nisam stručnjak za ovu temu, ali mi sledeće deluje logično:

Na početku:
Pera - 1 BTC
Đole - $4000
Laza - 28 ETH

Laza i Pera obave razmenu. Nakon razmene će imati malo manje, ali pisaćemo kao da menjačnica ne uzima proviziju:
Pera - 28 ETH
Đole - $4000
Laza - 1 BTC

Sada Laza i Đole obave razmenu:
Pera - 28 ETH
Đole - 1 BTC
Laza - $4000

Laza povuče svoje pare u banku:
Pera - 28 ETH
Đole - 1 BTC
Laza - /


U ovom trenutku ni Pera ni Đole više ne mogu da razmene svoj kripto za dolare, jer ih nema. Ti kažeš da menjačnica nema da isplati Peri $4000, jer ih je ovaj treći uzeo. Trik je u tome da Pera nema $4000, a nema ni Đole i menjačnica im ništa nije dužna. Imaju 1 BTC i 28 ETH, a to vredi 0$ dok neko četvrti ne izrazi želju da ih kupi za dolare.
Ništa tu menjačnica nije kriva. Za sada je u plusu, jer je uzela provizije za nekoliko transakcija. Neke provizije su direktno dolarske, a neke u kripto valutama.
Šta se dešava kada se otvori nova menjačnica? Svi računi prazni. Pera prebaci kod njih 1 BTC, ali ne može ništa da radi sa njim, dok Đole ne uplati dolare menjačnici, pa ih proda Peri, a od Pere uzme BTC.
Kako ja ovo vidim, za svaki dolar koji se nalazi na nalozima korisnika, menjačnica treba da ima malo više (zbog provizija) pravih dolara na računu, a ima i dodatne dolare koji ostaju kao provizija prilikom isplate. Kao što je već rečeno, menjačnica može da nema dovoljno dolara jedino ako joj je zarada od provizije mala (ako je 2 + 2 svega 4), pa pokušava da uveća pare na neki nesiguran način (berza, kladionice...).

kako pera i djole ne mogu da razmene kripto za dolare ako su ih uredno prodali nekome za dolare. A cim postoji order znaci da neko sa tim parama kupuje nebitno da li je pera, laza ili mika povukao pare. Osim ako menjacnica ne postavlja lazne ordere sa laznim parama pa nema za isplatu. Mozes ti da prebacis i 1000btc i ako postoje orderi za svih 1000btc-a menjacnica mora da te isplati, naravno ne po ceni od 3800$ vec po onome za koliko koji prodas. Cim postoje orderi znaci da ima para i da neko kupuje, ako orderi postoje, ti prodas za fiat, a menjacnica ti neda fiat onda znaci da menjacnica debelo laze.

dakle samo u slucaju da ne postoje orderi za perinih 28eth i djoletovih 1btc moze da se kaze da menjacnica ima opravdanje zasto ne ostvaruje isplate jer nisu ni u mogucnosti da prodaju, a posto cex verovatno prodaje maglu onda su takvi orderi i isplate.
 
Poslednja izmena:
Prvo treba procitati naziv Crypto EXChange dakle mjenjacnica za Kriptovalute kao sto i samo ime kaze i nikad od kako trgujem nije zakazala u tom smisli znaci uvijek si mogao da mjenjas BTC/ETH ili neki drugi ALT ili pak obrnuto, medjutim pored ovoga Pojedine crypto mjenjacnice uvele su i Fiat kao dodatnu opciju (trenutno je jako mali broj mjenjacnica koje nude ovu opciju, a jedna od njih je pomenuti CEX), sta razlikuje Cryptoexchange koja ima u ponudi FIAT i koja nema razlikuje ih upravo ovaj problem koji se pojavljiva gdje ljudi misle da nesto nije uredu ako USD ili EUR koji istrguju na tim mjenjacnicama ne mogu da povuku u svakom momentu.

Ne mozete porediti neku berzu kako kolega rece beogradsku i neku Crypto mjenjacnicu razlika je ogromna jednostavno ne fukcionisu niti su zamisljene da funkcionisu niti mogu da funkcionisu na isti nacin. Zasto? pa jednostavan je odgovor Crypto se generise svaki dan, svaki dan iz magle nastane neki novi BTC ili ETH ili Zec i sl coini dok sa druge strane ljudi ne ubacaju toliko $ ili € na cryptoexchange koje to dozvoljavaju (opet je tu prica oko ovog CEX-a) dakle da bi taj Crypto imao pokrice kad dospije na CEX ljudi moraju ubaciti toliko svjezeg novca. Sad postoji mogucnost da i to pokrice bude regularno ali bi onda mjenjacnica morala da zatvori depozit za Crypto dok ne dodje svjez novac, ali onda ruse primarnu osnovu Crypto EXchange-a a to je da se mjenja Crypto dakle ne moze ni to nego jednostavno mora funkcionisat ovako kako funkcionise.

Da zakljucim morate razlikovat kao prvo: Crypto mjenjacnice kojima je samo namjena da se trguje sa kriptovalutama (takve su npr, binance, poloniex bittrex i mnoge druge) od Crypto mjenjacnica koje pored trgovina kriptovalutama nude opciju Fiat.
Drugo: morate shvatiti da kriptovalute nemaju pokrice u $ jer je sve nastalo iz magle i svaki dan se generise neka kriptovaluta koja nastaje ni od cega.
 
Poslednja izmena:
Ja kad god sam probao da povlacim u 95% slucajeva je prolazila lova na cexu, al to nisu neke velike sume, tipa 100,200e, sinoc mi prodje bez problema, vec sam pisao vise puta al eto da napisem opet da ne kopaju ljudi po temi

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Ja ne znam zasto mesate ordere u ovoj prici. Zasto mislite da treba da ima toliko fiata koliko ima ordera na par BTC/USD?
Evo primer: postavim order 1 BTC na cenu od 1miloin USD. To znaci da menjacnica treba da ima taj milion koji ja trazim + sve ordere koji su po gore dole trenutnoj ceni? NE. Nema menjacnica te pare.
 
Pravo kažeš, samo ime menjačnica daje pogrešan opis.

I kako kolege ovde pišu, vidi se da ih i zamišljaju da tako funkcionišu. Preneseš 10 BTC-a na CEX i očekuješ da ti CEX isplati u fiat-u vrednost 10 BTC-a. NE.

CEX postavi tvojih 10 BTC na javnu oglasnu tablu i čeka da se javi drugi korisnik koji hoće da plati 10 BTC po oglašenoj ceni u fiat-u.

Kada taj drugi korisnik uplati fiat i dobije tvojih 10 BTC-a, njegov fiat postaje tvoj, i MORA da ti bude dostupan u 2h noću u valuti za koju si ga prodao.

Ovde je problem što je fiat vlasništvo CEX, koji bira da li hoće ili ne da ti isplati TVOJ novac. Što je suludo i sigurno protivzakonito, jer čim uzimaš nečiji novac ti podležeš svih zakonima koji se odnose na transfer vlasništva nad novcem.


Ovo je sustina i NEMA dalje price, "menjcnica" M O R A da ima da ti prebaci fiat za koji si menjao svoj coin jer ga nisi prodao menjacnici nego KORISNIKU koji je uredno platio u fiatu, alo ljudi o cemu pricamo ovde i to pricaju dugogodisnji stariji clanovi, pa ovo je potpuna katastrofa da se OSNOVNE stvari ne razumeju nakon toliko godina!
 
A propo Cexa, da li je još neko imao problem da sa Cexa povuče XLM?
Svaki put izbaci error "service unavailable" prilikom pokušaja povlačenja... Na ticket su mi dali generičan odgovor da su svesni problema i da ne znaju kada će biti otklonjen...
U toku nekoliko nedelja sam pokušavao bezuspešno da XLM povučem u private wallet, dok nisam ispizdeo i zamenio ih sve za LTC i tako povukao (ispostavilo se kao dobra odluka, jer je LTC skočio ~50% nakon toga)...
Da li je sada moguć withdraw XLM-a sa Cexa ili izbacuje error i dalje, može li neko da proveri? Uplatio bih neku kintu i kupio malo XLM-a...

I da se pitanje ne izgubi u diskusiji...
Ljudi postoji problem i sa POVLAČENJEM KRIPTA SA CEX-a (konkretno XLM), JE LI JOŠ NEKO IMAO OVAJ PROBLEM?
Nisam baš raspoložen da šaljem sredstva na Cex samo da bih to proverio...
 
Ja ne znam zasto mesate ordere u ovoj prici. Zasto mislite da treba da ima toliko fiata koliko ima ordera na par BTC/USD?
Evo primer: postavim order 1 BTC na cenu od 1miloin USD. To znaci da menjacnica treba da ima taj milion koji ja trazim + sve ordere koji su po gore dole trenutnoj ceni? NE. Nema menjacnica te pare.

LoL :)

Naravno da mora da ima, ali taj jedan btc. Nevazno je na koliko si stavio order u dolarima.

Priznaj da troluješ, biće mi lakše. :)
 
Nemam komentar. Ko shvatio, shavatio...

Ako tebi imponira da me trolujes onda uzivaj. :smoke:
Zasto bi bilo ko shvatao tako nesto ociglednon pogresno?

Aj procitaj ponovo to sto si napisao molim te.

Da li si realan. :)

Sent from my Lenovo TB-8703X using Tapatalk
 
Cirkus od teme majke mi :D

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Ja ne znam zasto mesate ordere u ovoj prici. Zasto mislite da treba da ima toliko fiata koliko ima ordera na par BTC/USD?
Evo primer: postavim order 1 BTC na cenu od 1miloin USD. To znaci da menjacnica treba da ima taj milion koji ja trazim + sve ordere koji su po gore dole trenutnoj ceni? NE. Nema menjacnica te pare.
Izvršeni orderi su bitni.

Ako si nešto prodao nekome drugom za fiat, onda su ti prosleđene njegove pare, a njemu tvoj kripto.

Taj fiat je u nekom trenutku ušao na mjenjačnicu, jer taj neko ne bi mogao da kupi tvoj kripto, a da nije imao dovoljno fiata na računu menjačnice.

Pošto je sad fiat tvoj, ti treba da si u stanju i svakom trenutku da ga povučeš sa menjačnice, baš kao što je i taj koji je kupio tvoj kripto u prilici da u svakom trenutku povuče isti sa menjačnice.

Ako ti nekad i prođe order za prodaju kripta za milion nekog fiata, to znači da je neko na menjačnicu natovario milion istog. Bez njega se, jelte, ne bi mogao izvršiti buy order.
 
Covek ne zna da li da smeje ili da place :zgran:

Evo, posto je neko pominjao maglu, primer: ja napravim magla coin i odlucim da postavim order od 100 milijardi dolara za JEDAN magla coin, pri tom u white paperu napisem kako vece smece nikad nije napravljeno u istoriji ljudi te da mislim da je tenkre svako ko plati i 0.00001 cent za njega ali ja eto hocu 100 milijardi i stavljam taj order.
Nakon par trenutataka javlja se zika-pera-laza i uplati 100 milijardi, ispuni order i kupi magla coin, cex uzme sebi proviziju ali pare je uplatio zika-per-laza i one su VEC tu na cexu da bi order uopste mogao biti ispunjen, ne moze da NEMA para ako je order izvrsen, pa koji deo nije jasan???:mad:
 
Ajde samo ovi što pokušavaju da objasne kako je normalno da se ne može povući fiat jer nema keša, ne ulazi sveža lova, bear faza, i pokušavaju da opravdaju. Samo jedno kratko pitanje, evo uđemo sad na cex, na parove btc/usd, btc/eur, eth itd. Ordera kolko hoćeš, i izvršavaju se. Ok ne kupuje se kao u bull fazi ali se kupuje. Ako može kratko i bez filozofiranja i produbljavanja:
-Ti orderi su od ljudi koji su uplatili stvaran živ keš
-Orderi su lažni
Šta je od ta dva? Pošto svako sa pola mozga zna da treće ne postoji.
Za ovu situaciju i nemogućnost povlačenja fiata, to opravdanje da je bear faza i ne ulazi dovoljno keša bi bilo regularno samo u slučaju da hoćeš da prodaš kripto i menjačnica ti izbaci error da nema ordera i da ne mogu da ti pretvore u dolare/eure.
 
Taj fiat koji je na tvom racunu je usao vec. Kada ga nema, znaci da je potrosen van pravila / tvoje dozvole.


Nema tu sta vise da se prica. Nebitna je cena kriptovalute. Da li je bull ili bear.

Menjacnica koja nudi isplatu na odredjeni nacin mora da ima sredstva da to uradi u svakom momentu.

Ako nemaju,znaci da nisu solventni. Da su potrosili / izgubili tudja sredstva i da postoji povecani rizik od propadanja/zatvaranja.

+1


nalupetashe se ljudi.... i to josh stariji chlanovi...

a onda sam nastavio da chitam i josh vishe se shokirao :D
 
Poslednja izmena:
isteklo vreme za edit :D

mislim da sam vec prichao, al' ponovicu josh jednom.
meni 90% smrdi da cex nije solventan i da se ponasha kao nekada notroll ltc pul, ko se seca, naravno.
fali im fiata, mozda i koina (koini ce verovatno pocheti da shtucaju kad ljudi krenu da sklanjaju koine sa cex-a) i kako ko uplouduje neki kesh (ili se otvori novi block kad je pul u pitanju),
oni onda te uplacene pare isplate onome ko u tom momentu bude najbrzi i prvi klikne na withdrawal.
kad tih para nestane, onda ce sledecem ko klikne na withdrawal, izbaciti greshku...sve dok neko opet ne uplati neke usd ili eur, pa zato nekad nekome radi jedna, a nekad druga valuta, bez ikakvih pravila.
onaj ko je zaista i uploudovao taj kesh dobio je virtuelne pare, sa kojima ce kupiti koine (po meni najbolja solucija, i skloniti ih odatle dok josh to funkcionishe),
trgovati, shta vec...ali kad i on bude hteo da povuche fiat, dochekace ga isti problem.

moj savet:
drzite na menjachnicama samo onoliko koliko ste spremni da izgubite, ostalo u offline i hw wallet.
 
Svaka mjenjacnica radi sa posrednickim bankama ti recimo kad prodas BTC za USD primjer navodim 1 BTC dobijes 4000$ ako na racunama posrednicke banke odakle se radi isplate prema korisnicima/nama, nema para nema ni isplate kad se nakupi na tim racunima svjeza lova tad prorade i isplate. Ove manje isplate prolaze iz tog razloga neko ubaci malo svjeze love na te racune ti tad prodas povuces isplate tj. prodje isplata. Nema svjeze love nema ni isplata.

Samo malo razmislite kad bi svaka mjenjacnica imala pokrice za deponovan crypto, pa gdje bi nam bio kraj.
Neko je pitao za buy ordere jesu li stvarni orderi od ljudi koji su uplatili ziv kes ili lazni prderi, ja sam ubjedjen da su lazni sa njima upravljaju botovi da hoces sad da dumpujes BTC na cexu i da ima uzmes trnutno 3 miliona $ toliko pokazuje trenutno na BTC/USD paru ne bi uspio jer bi botovi odreagovali, ovo govorim iz iskustva jer sam na CEX-u dumpovu ogromnu kolicinu XRP-a kad se tamo pojavio da su orderi bili stvarni ja bi uzeo cca 100 hiljada $ ali iako sam ja klikno na sell all po cijeni 0.2$ nije proslo onoliko koliko je bilo prikazani ordera ja sam opet extra zaradio jer se XRP prodavao od 20$ pa na nize u tom momentu zgrno finu lovu ali ne onoliko koliko je trebalo zato sto tim orderima upravljaju botovi ti probas dump oni sklone buy ordere i tvoji orderi zavrse na sell strani.

cex.png

Ovo ovde sto sam zaokruzio na slici ovo su fake orderi toliko nema $ na mjenjacnici, a pogotovo nema na racunima posrednicke banke odakle se rade isplate.
Ali to tako nazalost funkcionise zato sto nema nikakve regulacije i kompletan sistem kriptovaluta nema pokrice ja to zovem magla i nije nista drugo nego magla zato se i desavaju oni ludacki padovi sa 6 na 3k bez ikakve muke upravo sto nema pokrice, da svaka mjenjacnica ima zive love onoliko koliko prikazuju ko zna kakve bi sad cijene imali....
 
Ja mislim da sam prošao proces razumevanja i sumirao u jednom prethodnom postu:
"Poenta bi trebala da bude da je menjačnica samo servis, i da za svaku transakciju uzima proviziju. Svaki klijent ima posebne račune za kripto i fiat valute i kadgod poželi da sa bilo kog računa podigne valutu treba da mu je dostupna. Ako nije, nešto smrdi. Ako može sa kripto računa, a ne može sa fiata, otvara se pitanje da li se stvarne pare zloupotrebljavaju."
I, samo da dodam, menjačnica sve svoje troškove treba da pokriva provizijama, sav kripto i fiat bi morali u svakom trenutku da budu dostupni korisniku, odnosno vlasniku istih. To je to.
 
@goldi
pa sada si sam sebe demantovao (i u pravu si). Pricas da je sve ok ali nije jer menjacnice (CEX u ovom slicaju) prodaje maglu koju nema da pokrije iako je pera uplatio ziv kes da kupi kripto. Posrednicke banke sluze upravo za to, da posreduju, nemaju one nikakve veze sa isplatama tj da li posrednicka banka ima fiat na racunu vec fiat treba da ima ona menjacnica koja preko posrednicke banke uplacuje iznos korisniku (ja ako hocu preko moje firme da platim robu u kini kinez me ne pita da li posrednicka banka ima pokrice vec valjda firma uplacuje novac banci koja dalje prosledjuje banci kupca tkz posreduje. Isto kao kada korisnik uplati kripto na menjacncu on uplati preko posrednicke banke i ne treba da ga zanima da li posrednicka banka ima novac da uplate menjacnici jer one samo posreduju, korisnik ocekuje svoj novac na menjacnici). Prosto. Dakle ako CEX nema para na racunu (ne posrednicke banke) nema ni isplata, a posto znamo da mnogo vise ulazi kripta nego fiata dolazimo do zakljucka da su ili orderi lazni ili se cex igra sa parama korisnika. Prosto. I jedno i drugo je tacno. Sve je ok ali i nije. Kao sto su ljudi vec objasnili, mozes ti iz magle da proizvedes i 1000 svojih coina i da postavis order na milion dolara. Ako neko taj order ispuni ti imas (ili bi trebao da imas) milijardu jer je neko uplatio taj novac da bi kupio, a menjacnica lepo i po njihovim pravilima uzme proviziju. Inace je CEX poceo polako svim korisnicima da trazi pokrice odakle im kripto i fiat (zbog cega su mnogi napustili cex), pa ako oni nemaju da isplate ja hocu da mi oni objasne svoju politiku odakle im kripto i fiat koji nemaju, posto sada kada su korisnici pobegli odatle i kada nema bull-a nemaju ni provizije da pokriju svoje troskove pa dobijemo "error".

@lumis

lepo ti rekose ljudi da ponovo procitas sta si napisao

Ja ne znam zasto mesate ordere u ovoj prici. Zasto mislite da treba da ima toliko fiata koliko ima ordera na par BTC/USD?
Evo primer: postavim order 1 BTC na cenu od 1miloin USD. To znaci da menjacnica treba da ima taj milion koji ja trazim + sve ordere koji su po gore dole trenutnoj ceni? NE. Nema menjacnica te pare.

Menjacnica ne postavlja ordere (a mozda i da) vec korisnici. Objasnio sam ja gore, nadam se da znas osnove funkcionisanja kripto trade-a. Ti postavis sell order 1btc za 1milion, taj order nece biti ispunjen sve dok neko sa dovoljnom kolicinom fiata na racunu ne klikne na buy (bilo menjacnica ili korisnik) da cena moze da dodje uopste do tog ordera. Ti tada moras imati 1milion minus provizija menjacnice koliko drugi korisnik mora da ima 1btc minus provizija. Po tvom znaci ako je neko pre neku godinu kada je btc bio 1$, postavio order na 100$, taj order prosao posle par godina da u stvari taj order nije ni postojao jer je postavljen u trenutku kada menjacnica nije ni u ludilu smatrala da cena moze da bude 100$.

i poslednje:

Menjacnice koje trguju sa fiatom i nude mogucnost povlacenja i uplata istog moraju u svakom trenutku biti svesne fluktuacije cena i prihvatiti taj rizik kao sto ga i korisnici prihvataju kupovinom kripta i uplatom na menjacnicu, tako da ako se na njoj nalaze 1000btc-a gde jedan vredi 3000$ ukoliko cena sutra bude 10000$ i ukoliko se orderi ispunjavaju oni moraju imati toliko novca, u suprotnom trebaju ukinuti crypto/fiat par jer dolazimo do vec zakljucenog zakljucka da su orderi lazni da bi menjacnica parirala sa cenom umesto da na toj menjacnici ukoliko nema korisnikovih ordera bude i dalje cena 3000$ stvarnih para dok je na non fiat menjacnicama 10000$. Isto tako je korisnik u minusu ako btc sa 3000$ padne na 1000$ i toga treba biti svestan,a menjacnica debelo u plusu.
 
Poslednja izmena:
@Markoz sve je OK tako jednostavno crypto mjenjacnice funkcionisu bar ove koje imaju u ponudi Crypto- Fiat opciju, nista nije bolji ni kraken ni bitstamp i drugi od CEX-a. Kad i ako ikad se otvori bolja crypto mjenjacnica recemo da ove ne valjaju dok nema bolji to je sto je. Tako funkcionisu i to je to opasnost jeste to je jasno ko dan i nije 100x ovde bezveze receno da se na mjenjacnicama ne drzi nista ili da drzi ono sto je neko spreman da izgubi.

To sto se tice provjere korisnika odakle im crypto ili sredstva to sam ja jos prolazio po 2-3x jos 2017g prija su to trazili onome ko pokusa povuc vise love pa onda koje kakva luda pitanja sad je mozda doslo vrijeme i da se za manje cifre to trazi.
 
krenuli su polako i za manje da traze, videcemo kako ce napredovati, ali ako korisnicima traze dokaze onda trebaju i da isplacuju korisnike u valuti u kojoj pruzaju svoje usluge.

Druga najveca zabluda (sa kojom se susrecem svakodnevno skoro) je da ljudi misle da je cena na menjacnicama fixna tj da funkcionisu kao standardne menjacnice. Npr ako na svom racunu imaju 10btc-a, a cena btca 5000$ da oni u stvari imaju 50000$. NE. Imaju onoliko para za koliko se mogu prodati tih 10 btc-a na toj menjacnici tj da se popune orderi za 10 btc-a i obicno je ta cifra neznatno ili prilicno manja gde zavisi od samih ordera i volume-a. Obicno je ova pojava kod kupoprodaje kripta gde je ako se prodaje "zasto je cena manja, a na cex, stampu... pise toliko) ili ako se kupuje "zasto je cena veca...". Order je toliki sad da li ce ga neko prihvatiti ili ne na njemu je :)
 
Čisto kao info ako nekome znači, duže vreme nisam ni prodavao ni povlačio sa cex-a, evo danas je prošla isplata u eurima iz prve, na telenor banku.
 
A propo Cexa, da li je još neko imao problem da sa Cexa povuče XLM?
Svaki put izbaci error "service unavailable" prilikom pokušaja povlačenja... Na ticket su mi dali generičan odgovor da su svesni problema i da ne znaju kada će biti otklonjen...
U toku nekoliko nedelja sam pokušavao bezuspešno da XLM povučem u private wallet, dok nisam ispizdeo i zamenio ih sve za LTC i tako povukao (ispostavilo se kao dobra odluka, jer je LTC skočio ~50% nakon toga)...
Da li je sada moguć withdraw XLM-a sa Cexa ili izbacuje error i dalje, može li neko da proveri? Uplatio bih neku kintu i kupio malo XLM-a...



Prodaj to dobre, samo će da pada

F1
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno