Šta je novo?

MacOS - FAQ (Često Postavljana Pitanja)

Moguće je da različito ispadaju fontovi na hack-u i mac-u. Ja sam odmah primetio razliku u tekstu meni bar-a kad sam nabavio MacBook. Nekako su mi slova delovala deblje.
 
Mac OS X ima 4 nacina renderovanja fontova; ne znam kako odlucuje koji ce kad koristiti tako da moguce da na hackintoshu drugacije izgledaju fontovi.
 
A da se poigraš malo sa Font smoothing style-om u Appearance u System Preferences?
 
A da se poigraš malo sa Font smoothing style-om u Appearance u System Preferences?
sad kod kuce vidim da je sa onim skrinshotom sve u redu, al na poslu ne izgleda tako(tj izgledao je dok ga nisam zeznuo..)
u ponedeljak cu probati font smoothing, pa javljam ... a ako ne uspije, pada reinstal...krastavac :D
hvala svima na pomoci
 
Poslednja izmena:
jedno pitanjce? :D Ima li kakve shanse da poteram creative live24bit na osx-u? konkretno ovu
Negde videh da crative live 24bit! external radi
 
Hajde kazite mi kako da u VLC-u podesim da mi lepo prikazuje š,č i slicne fontove sa kvacicom,mislim na latinicu.MPC mi na win7 prikazuje sve ok,a ovde nikako da namestim kako treba.
 
Na MPlayerX koji koristim pre početka filma pita koji je enkoding, pa kad odaberem Windows-1250 posle nemaš problema sa našim slovima.

Ili probaj MPlayerX ili potraži encoding opciju u VLC-u.
 
Probao sam razna podesavanja u VLC-u,al nisam uspeo.MPlayerX sam takodje probao,al nesto nisam zadovoljan.
E da mi je MPC-a ovde. :)
 
Ne koristim titlove, ali probaj Movist...
 
Ne treba ti VLC uopšte. Samo stavi fajl prevoda u isti folder i promeni mu ime tako da bude potpuno isto kao i ime filma (osim ekstenzije, naravno) i pusti film u QuickTime-u. Prevod će automatski biti učitan i pravilno podešen.
 
Hajde kazite mi kako da u VLC-u podesim da mi lepo prikazuje š,č i slicne fontove sa kvacicom,mislim na latinicu.MPC mi na win7 prikazuje sve ok,a ovde nikako da namestim kako treba.

Za VLC - Eastern Europe (Windows-1250)

Samo restartuj film. Ali pazi, postoje dosta titlova, pogotovu za neke nove serije (recimo House M.D.) koje ja ne mogu da podesim ni u MPC da prikazuju ispravno naša slova (prikazuju po 3 karaktera umesto 1) pa skinem drugi (HR ili BiH) koji onda rade. Znači probaj neke "normalne" titlove da li rade.
 
Poslednja izmena:
Ja uvek svaki prevod stavljam u isti folder,i uvek nosi isto ime kao i film,ali qt ne pusta sve video formate.Dodao sam i perian,ali opet nisam zadovoljan prikazom titlova.
 
Driver ti je lepo rekao, Movist je naj rešenje kad su titlovi u pitanju! To ili Chroma player, sve ostalo je bižuterija uključujući i QT player koji doduše ume da pravilno pročita font ali zato apsolutno ne postoji ama baš nikakvo podešavanje fontova kao i mesto prikaza istih. Kad ovo kažem mislim na letter box koji nažalost samo tri playera pod OS X-om umeju da upotrebe i to su pomenuti Movist, zatim Chroma player i tu se našao još ovaj novajlija MPlayerX koji to takođe može ali na dosta rigidan način, a takođe kao i QT ne nudi nikakav izbor fontova (znači to ti je što ti je)...

Za domestic slova je standard Central European (Windows-1250) ili central european (Windows Latin 2)...

Znači ako bi mene pitao da ti nešto preporučim, onda bi to svakako bio Movist, premda je i Chroma takođe kvalitetno rešenje i to ponajviše zato što je to zapravo najkompletniji player trenutno! Jedina stvar koja se meni ne sviđa i zbog koje ga izbegavam je zapravo ta što on na neki samo njemu svojstven način otvara HD filmove. Praktično ih kompletne učitava a to ume da potraje pa je pravo mučenje recimo premotavanje filma u pojedinim trenutcima... Ali je zato sve ostalo više nego OK, a posebno bih tu izdvojio podešavanja za video! Što se tiče MPlayerX-a, to je svakako player koji obećava (kod mene još uvek na probi), pa sad videćemo već...

A za VLC kada su titlovi u pitanju, mogu da kažem samo: neka hvala, heh! :smoke:
 
Poslednja izmena:
Movist sam skinuo,sad cu da ga probam,a qt definitivno otpada,jer ni sa perianom on ne vidi titlove koje vec imam ubacene u mkv fajlove.
 
Ono što ja primjenjujem nedugo nakon prelaska na Mac, jeste jednostavno konvertovanje titlova u UTF... I više ne razmišljam hoće li se prikazati kako treba, kad mora da se prikaže kako treba.
 
Nemam ideju gde ovo da stavim, a ne bih da otvaram novu temu zbog ovoga!

Elem... Zna li neko da mi kaže kakva je ovo anomalija? Danas na poslu sednem za računar da odradim neke sitnice kao ono imam šta da vidim...! :trust: Nekakav crni okvir se pojavljuje na bilo šta što je u prvom planu ili selektovano + kada kliknem na jabuku dobijem dve opcije za restart, shutdown i log out sa nešto izmenjenim varijantama kada su u pitanju keyboard shortcuts! Mislim ono jeee... totalni rebus... Sad, ok... to je mašina za koju takođe sednu i Janko i Marko i Branko i svi ostali da odarade ponešto, ali breee eeeheehe...

Pa ne znam, ali kontam možda se neko napravio pametan (to sigurno jeste) pa je nešto dirao ili instalirao, tek eto meni je ovo nepoznato pa ko velim, bolje da pitam prvo... pa ako ništa ne bude, onda zna se šta sledi! :smash:

Inače u pitanju je OS X - JAS 10.4.11
 

Prilozi

  • Picture 1.png
    Picture 1.png
    44.3 KB · Pregleda: 52
  • Picture 2.png
    Picture 2.png
    49.1 KB · Pregleda: 49
Poslednja izmena:
Vidi u System Preferences -> Universal Access da l' je možda uključen VoiceOver.
 
Ok, thanks... izgleda da je to to... probao sam kod mene ovde kući na 10.6-ci i vidim da se isto dešava, a to bi cenim primetio i tamo na poslu da nije tamošnji računar nem... tj nema zvučnike i onda... heh, jasno je! Da budem iskren posumnjao sam da je ovo neka zezalica koja može da bude iz tog dela koji je rezervisan za hendikepirane osobe, što naravno ja nikada do sada nisam to ni uključivao...

Elem, hvala za tip!
 
Poslednja izmena:
Odkud nakintoš na poslu? I to još distro, a ne retail kupljen u radnji? :zgran: :)
 
Poslednja izmena:
Odkud nakintoš na poslu? I to još distro, a ne retail kupljen u radnji? :zgran: :)

Eeee...! :d ima se, može se... A videćemo još kolko dugo će to da pije vodu. Ali generalno OS X na PC-u je prilično retka pojava još uvek. Skoro mi dođoše u kuću ljudi iz telekoma da mi zamene spliter koji je otkazao, i prvo šta su me pitali kad su videli OS X, bilo je.... A šta je ovo... UNIX?!?

Pa cenim, kad terenci ne znaju šta je šta, onda mislim šta reći dalje...! :D
 
Poslednja izmena:
Možete da imate problema sa nekom inspekcijom. :smoke:

Ah... pa taman toliko koliko imaju trenutno svi oni koji koriste piratski windows a to je cenim pa barem jedno 90% ove zemlje...

[EDIT]

Znači možemo ali nećemo!
 
Poslednja izmena:
izvalio sam finu opciju danas, a to je
da dok drzim cmd i dragujem neki prozor koji je u background-u, ovaj front mi ne izgubi fokus...
e sad, to je da kazem slicno onome sta mi treba,
treba mi fora iz linuxa, drzim alt i vucem bili prozor kuda ocu...
da li to moze na os x?
 
Kad se drži Alt, pa se klikne na neki prozor u pozadini, onda se prozor koji je bio do malopre aktivan hajduje.
 
Čovek misli na foru sa Linux-a (gde može držanjem Alt-a prozor da se uhvati bilo gde na svojoj površini, ne samo za title bar, i onda da se pomera).

To ne može na Mac OS X-u. Za to treba dodatni softver.
 
a ako zeli taj dodatni softver - moze da proba zooom2 - ja ga koristim i vrlo je koristan (eto nisam znao da linux ima taj stos - u stvari stos je fenomenalan - cudi me da nije native u osxu)
 
e taj zum radi upravo to, hvala :D
cak i bolje, ima risajz u istom fazonu odradjen.
 
Nazad
Vrh Dno