Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Landscape, moda, fine-art, nauka, komercijala...to je svet u kom obitavaju digitalni medium i large formati....tesko da ovde kod nas na forumu ima bilo ko, ali na to pitanje jedino neko takav moze da odgovori, zasto koristi bas njih a ne samo ff...ostalo je sve u domenu sta je ko procitao i sta misli.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Ukratko, MF ne mora da bude bolji od FF... Koliko mi moje ograničeno znanje o ovome dopušta, deluje mi u pravu. Ako se neko ne slaže, osim zbog "magije" (to je uvek imalo premium cenu), zanima me zašto.
Nema potrebe da spamujemo temu, ukratko - pomenuti Fuji nije puni MF vec vise krop MM format. Zasto je MF bolji od FF u smisli IQ, o tome ima na netu koliko hoces. Razlike nisu velike u nekim stvarima, a sa druge strane, itekako jesu u nekim drugim, pa sta kome vise treba, tako se i odlucuje.
Dakle tema je, kupovina prvog dslr...
 
Jel ima neki predlog i sugestija. Sony a6500 ili fujifilm x-t2
 
Pa to nesto i gledam. Dosta bolji izbor za manje para. Bitan mi je i video fokus pa ne znam kako se tu snalazi
 
Stakla za Fuji su skuplja kako mi se čini, a sa druge strane, mislim da sve što treba da postiji za 99% korisnika u aps-c svetu, već postoji na Sony-ju. Fuji ima širi izbor ali prosečan korisnik ima koliko objektiva, koliko mu treba, 2-3-4?
Što se tiče videa, tu je Sony svetlosnu godinu ispred Fuji-a.
Ova priča spada u ovu temu...
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?355723-Kupovina-prvog-mirrorlessa
 
Poslednja izmena:
Ostrim se godinama da kupim svoj prvi DSLR. Naravno, ultra pocetnik sam, znam neke osnove, skljocao sam telefonom i raznim krs aparatima, ali hajde da ne racunamo to. Voleo bih da prodjem sto jeftinije, naravno, ali opet ne bih da uzmem nesto bezveze. Koliko vidim, best buy je D3400.
Za pocetak bih skljocao sve, dok se ne pronadjem. Trenutno me sve privlaci, a najvise portreti (bokeh mi se mnogo svidja) i neka ulicna fotografija/arhitektura, long exposure i slicno. Sta mi predlazete da trazim? Kontam da je d3400 dobar, samo ne znam sta da radim u slucaju stakla. Za bokeh su losa kit stakla (ili ipak ne toliko, ispravite me?), a za ostalo ne znam... Ako je potrebno, uzeo bih jos neko staklo, da imam dva koja pokrivaju najveci moguci spektar situacija, znaci da mogu da se iskoriste za skoro pa sve (da ne budu namenjena za jednu-dve stvari).
Voleo bih da aparat ima wifi, vidim da d3400 ima bluetooth koji je neupotrebljiv, wifi nema. Da li bi posao zavrsila wifi memorijska kartica? Sluzila bi samo da prebacujem slike na telefon u pokretu.
Takodje,ne znam koliko je to bitno i funkcionalno, voleo bih touch screen, ali ne znam koliko je to uopste upotrebljivo u odnosu na cenu (svi su skupi sa touchom).
U startu bih uzeo i neki tripod, moze i preporuka za to.

Imam verovatno jos pitanja, ali neka ovo bude za pocetak :)
 
Wifi za prebacivanje ti je tu samo da prebacis jpeg na brzaka bez obrade(raw se ne prebacuje), cisto da neko vidi kako je nesto ispalo, ali sliku treba da razvijas.Bolja primena je remote opcija za bliceve i okidanje.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Wifi za prebacivanje ti je tu samo da prebacis jpeg na brzaka bez obrade(raw se ne prebacuje), cisto da neko vidi kako je nesto ispalo, ali sliku treba da razvijas.Bolja primena je remote opcija za bliceve i okidanje.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

mislis na blutut?
 
mislim na primenu kod aparata.Bluetooth ili wifi, realno nije bitno.
 
aha,hvala, znaci wifi mi je totalno nebitan, ok je sto ima blutut za remote :)
 
Mislim da bi ti bolja kupovina bio neki Canon ili nikon d7000/7100.... Zbog ugradjenog af motora koji d3400 nema... Samim tim bi mogao da kacis starije, jeftinije objektive...
 
Nijedan apsc aparat, sa ne znam kojim staklima nema, ponavljam nema, FF look, fizika protivu subjektivnosti!
 
Kako god, zbog ovih objektiva Fuji je najbolji izbor u crop ponudi + XF90mm f2 R LM, canon i nikon nema tu sta da traze... Znam covek koji je sa MK3 i L objektiva presao na Fuji, po njegovim recima razlika je mala u odnosu MK3, ali kaze da tacnije fokusira i da u uslovima ambijentalnog svetla ima bolji materijal za dalju obradu, isto to je probao sa najboljim canon i nikon crop telima a krajnji rezultat nije tako dobar kao sa Fuji, konkretno X-T2 telo. Mozda njegovom nacinu rada odgovara vise to sto dobija sa fuji, svakako covek zna sta prica.
Fuji X-T20 zakon u crop segmentu :) Prihvatljiva cena a mala razlika u odnosu na dosta skuplji X-T2...
 
Poslednja izmena:
Daliborove fotke i sa 5d3 i 85l su bile odlicne, kao sto su i sad sa Fujijem i 56icom. Ako su u medjuvremenu bolje to je zato sto je on napredovao, ne zato sto je Fuji kombinacija bolja od 5d3 i 85l, naprotiv. Kako god, u medjuvremenu je napredovao i sto se fotkanja tice i sto se obrade tice i rezultat je takav kakav je, ali ti je zakljcak da je to do Fujija skroz pogresan. BTW canon ima 135L, sto mu dodje bolje nego taj Fuji 90mm f2 na kropu...
 
mrzi me da se raspravljam ali fotografija nije matematika
Fotografija je u velikoj meri fizika/matematika od koje nema odstupanja, a "look" itekako dolazi od te fizike primenjene u odredjenom okviru.

Fuji je super, niko nije rekao da je los, samo meni je skup, jednostavno...
 
@Mladen
Ne mislim na Dalibora i nista ne zakljucujem vec prenosim iskustva iskusnog fotografa, mada je i on dobar primer za to koliko je Fuji dobar. Kada smo vec kod misljenja, mislim da je imao bolje rezultate sa mk3 i 85 1.2 nego sada sa Fuji, al to je subjektivno. Nisu svi koji se bave fotografijom onlajn aktivni... Koliko se seca Dalibor je sa MK3 presao ba X-T1, a ne secam se da je koristio crop pre toga.
 
Poslednja izmena:
Jel ima neki predlog i sugestija. Sony a6500 ili fujifilm x-t2
Ako ti ne treba za profi stvari isprobaj i X-T20 pa ako ti ne smeta nesto manje elektronsko trazilo razliku u parama ulozi u objektive. Takodje imas i lens boostere koji su ok, ali uglavnom trebas traziti manuelce objektive posto kod npr. EF objektiva ne mozes da kontrolises blendu, a kod vecine novijih ni fokus...

Fotografija je u velikoj meri fizika/matematika od koje nema odstupanja, a "look" itekako dolazi od te fizike primenjene u odredjenom okviru.

Fuji je super, niko nije rekao da je los, samo meni je skup, jednostavno...
Sto se tice matematike i fizike - sama velicina foto diode utice na kvalitet detalja koje uhvatis (veci broj fotona koji pokupi, manji sum), ali generalno senzori su napredovali. Na nizim ISO nema velike razlike pogotovo kod Fuji. Drugo na sta se odnosi se resava sa lens booster ili metabones, ali kod fuji-a nazalost nema podrske za auto focus. Da li je to identicno kao FF - nije, ali je definitivno jako jako blizu.
Sto se tice cene objektiva rekao bih da jesu papreno skupi, ali isto tako su i poprilicno dobri objektivi. Problem je sto za bilo sta sta valja treba 300+ eur, dok kada imas FF za 100 eura vec mozes kupiti 50 1.8, za 300 vec kupujes 85 1.8 (slicno kao fuji 56 1.2 koji kosta skoro 1000, ali ipak Fuji totalno otvoren je... pa, skoro savrsen).

I da se vratim na video sto neko pomene - da, i meni subjektivno Sony deluje bolje.

I za kraj, AF - to je ono sto i meni deluje bolje (barem u odnosu na aparate istog cenovnog ranga). Jednostavno ne mase fokus toliko kao ostali.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Fotografija je u velikoj meri fizika/matematika od koje nema odstupanja, a "look" itekako dolazi od te fizike primenjene u odredjenom okviru.

Fuji je super, niko nije rekao da je los, samo meni je skup, jednostavno...

nije skup jer nema konkurenciju jednostavno niko ne pravi normalna crop stakla da ne ulece u ff segment prosto ponuda potraznja...
 
Pa Fuji ni nema full frame..zato i nude u tom krop segmentu sve sto imaju.



Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Odavno nije bilo novih objektiva za E mount, a da nisu za FF. Poslednji novitet po tom pitanju čak nije ni Sony, nego Sigma 30mm f/1.4.

Nažalost mislim da je Sony već pomalo zaboravio na vlasnike APS-C E mount tela, sve guraju za A7 seriju. Sem samog A6500, Sony na APS-C polju nije dugo radio ništa, poslednje Sony APS-C staklo E mount staklo je izašlo 2014-te.

Takođe, Fuji ima daleko bolje zoomove od Sony-a (koji uopšte i nema u ponudi neki zoom brži od f/4).

S druge strane ima sasvim OK stakla za E mount po pristojnoj ceni i kod nas, na oglasima ili ovako, ima i više third party opreme. Takođe, ko planira da koristi eksterne bliceve i/ili wireless triggere, mislim da je Sony tu bolji i mnogo povoljniji izbor.
 
Poslednja izmena:
Cactus je izašao nakon što sam pazario A6000, nisam posle ni gledao, ali fino da već postoji neko rešenje, znam da prošle godine nije bilo.

Sada vidim da ima najave i da će Godox da krene sa podrškom za Fuji:

http://flashhavoc.com/flashpoint-zoom-mini-r2-ttl-for-fuji-released/

Budući da sada imam na Sony XT-1S i TT685s, da sam imao TT600s i da mi stiže TT350s (mnogo bolja varijanta za on camera, TT685 na A6000 izgleda kao da držim blic, a aparat je samo dodatak) i da sam jako zadovoljan kako sve to radi (pogotovu uzevši u obzir cenu), super da će i za korisnike Fuji-a da krenu sa podrškom.
 
Poslednja izmena:
Pošto sam potpuni početnik u ovoj sferi da pitam sledeće:

Imam Canon EOS M(1) - hteo bih da kupim 28mm (možda i 22mm) objektiv i naletim na nekog Kineza pod imenom Meike - šta da očekujem? Kineza koji je uradio kao Canon za manje para ili ipak da zaobilazim?
 
Ne moze ni jedan kinez da se poredi sa Canonom... A meike svakako nije proizvodjac koji prave vrhunske stvari
 
Zasto Fuji ne radi full frame ?
 
Vrh Dno