Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

@old_bookmaker

Koji sati kadriranja i obrade, ne sećam se kadriranja dužeg od 5 sekundi i obrade duže od 5 minuta. :)
 
@old_bookmaker

Koji sati kadriranja i obrade, ne sećam se kadriranja dužeg od 5 sekundi i obrade duže od 5 minuta. :)

Ma dobro, pre svega pišem o zajebanom i njegovim opisima kako nastaju njegove fotografije. Setite se priče kako je slikan hotel Moskva, recimo. Pre paljenja svetiljki, nakon paljenja svetiljki, ... Čekanje da se probiju zraci sunca, navuku oblaci, svane, zađe sunce, ... Da se podesi osvetljenje, namesi model za slikanje, ... Ne kažem da je to uobičajna praksa, tek sam je spomenuo onako, a iziskuje puno vremena.

I nisam je pomenuo uopšte u lošem kontekstu. Ne znam šta ste se navrzli na to. :)
 
Poslednja izmena:
@old_bookmaker

Koji sati kadriranja i obrade, ne sećam se kadriranja dužeg od 5 sekundi i obrade duže od 5 minuta. :)

Ma dobro, pre svega pišem o zajebanom i njegovim opisima kako nastaju njegove fotografije. Setite se priče kako je slikan hotel Moskva, recimo. Pre paljenja svetiljki, nakon paljenja svetiljki, ... Čekanje da se probiju zraci sunca, navuku oblaci, svane, zađe sunce, ... Da se podesi osvetljenje, namesi model za slikanje, ... Ne kažem da je to uobičajna praksa, tek sam je spomenuo onako, a iziskuje puno vremena.

I nisam je pomenuo uopšte u lošem kontekstu. Ne znam šta ste se navrzli na to. :)

Ma znam da nisi, nego kad bih tako čekao negde u planini na nekoj čuki da sunce zađe pitanje da li bih živ sišao. :D
 
^
Odlicna kombinacija za pocetak, imas koliko toliko pristojno portretno staklo (ne samo portretno), i dobar raspon zum objektiva da mozes sve da dohvatis :p Trudi se vise da koristis 35mm iz dva razloga, bolje ces ovladati tehnikom i bolji je kvalitet fotki nego sa ovim 55-300. Kada budes u mogucnosti nabavi nesto da pokrije raspon 10~35, za pejzaze i kada fali prostora. Za pocetak prvo se dobro upoznaj sa opremom, pre svega kroz edukaciju, naravno sve to treba isprobati u praksi. Kod mene je taj proces trajao prvih 6 meseci sa f4 objektivima, u tom periodu sam shvatio da je FF telo nesto sto meni trebe i 35~85mm objektivi sa sto vecim otvorom blende kako bi ovladao portretnom fotografijom na adekvatana nacin (nije neophodno bas tako, ali je pozeljno) zato danas imam ovo sto imam od objektiva. Tek posto sam skapirao portretnu fotografiju koristeci 85/35mm i dosao do zadovoljavajucih rezultata ozbiljno sam se posvetio drugacijim motivima gde se samim tim javila potreba za drugim objektivima, 100 makro, 16-35, 100-400.
Sve to nije bito, bitan je koncept/plan, i ciljevi koje sebi postavljas u skladu sa zacrtanim planom, bez toga nema napredka, samo bauljanje u prazno i tako par godina nakon cega ostajes na tom pocetnickom nivou za sva vremena. Pogledaj na flickr-u gomila njih koji se bave fotografijom godinama, i najvise je takvih, a fotografije bezvez, i kadrovi i obrada, rauzmem ja da neko nesto voli, al cemu sve to ako ne postoji teznja da se u tome bude koliko toliko dobar, a pritom ne treba mnogo da se sve dovede na jedan pristojan nivo vec kao i za sve u zivotu, malo promisljanja i planiranja ;)
 
Poslednja izmena:
Pročitao sam poslednjih 50 strana sigurno i i dalje ne mogu da odlucim sta da uzmem. Najviše me privlaci Nikon d3300 nov sa kit objektivom preko kp(madjari)za 370€ pošto sam izdvojio oko 400€ za aparat i objektiv zajedno. Kasnije bih uzeo i 35 ili 50 mm 1.8 ali trenutno nemam toliko para pa bi kit bio dovoljan za početak. Slikacu uglavnom pejzaž, street photo i portrete. Zanima da li imate neki bolji predlog za te pare.

Послато са HUAWEI VNS-L21 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nema potrebe to da kupujes novo, gledaj povoljne polovne ponude. To je pocetnicka oprema koja se nakon nekog vremena sigurno prodaje, iz dva razloga, ili odustajes od fotografije ili si se pronasao u tome pa zelis nesto bolje od opreme ;) Tako da nemoj da bacas pare na novo crop telo i objektive. FF je full prica, tu i ima nekog smisla ulagati u novu opremu pre svega u objektive. Na forumima mozes da procitas razne filozofije na temu opreme a seti se posle nekog vremena da sam ti ovo napisao pa ces videti koliko sam bio u pravu ne vezano za to sta sad budes odlucio.
 
Sasvim ok, ako zelis, sto da ne.Bitno da se fotka, na kraju...ionako te niko ne pita za opremu(ko i za gitare, na stejdzu samo drugog gitaristu zanima sta drzis u rukama [emoji1] )

Cisto jedan predlog, posto je kolega Zajebani pomenuo polovnu opremu.Predlog je mozda mnogima glup, ali zasto da ne pomenem...posto je budzet 400e.

Vidim na oglasima dva stara Canona 5d...jedan je 250e drugi 320e. Ostatak moze da se da na objektiv.
Ok, skoro svi ce reci kako je star, prevazidjen, nema video, bla bla...ali je zato full frame.
Jeste, nema mnogo megapiksela, nema mnogo fokusnih tacaka, nema neku brzinu okidanja, nema moderne dodatke, ali jе zato superizdrzljiv i kvalitetan full frame.



Ff>>>>>>>>>>>>krop. [emoji12]

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Ta prica ff>krop vise ne pije vodu u apsolutnom smislu. Slozio bi se sa zajebanim da gleda prvo polovnu opremu i da nauci malo vise od fotografiji pa ce onda i sam vise znati sta zeli (ako se naravno zadrzi na fotografiji).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@Sale83
To je zapravo odlican predlog, hteo sam isto da mu predlozim. Odmah u startu pocne da radi sa necim sto kasnije moze da preraste u neki MK4 i L stakla, i ako odluci da batali prodace za iste pare sve sto je kupio. Svakako za pocetak nikome ne bi preporucio novu oprem koja se bazira na crop senzoru.

@n1tr0
Sta ne pije vodu ? Crop, manji senzor losiji kvalitet, sto veci senzor to je bolji kvalitet raw fajlova po svim pitanjima. Sustinski to je mala razlika, i sve je to dovoljno dobro, ali svakako nikome ne bi preporuci crop ako moze da pocne sa nekim FF telom.
 
@gnemus
Neki polovan Canon 550D/600D pa cak i 650D, kit objektiv i polovna palacinka 24STM, to ce biti sasvim dovoljno da se nauci sve najvaznije sto ti treba, da vidis kakve su ti aspiracije, ne zuri nigde.
U principu polovne a ocuvane opreme ima dosta na trzistu...
 
Sta ne pije vodu ? Crop, manji senzor losiji kvalitet, sto veci senzor to je bolji kvalitet raw fajlova po svim pitanjima. Sustinski to je mala razlika, i sve je to dovoljno dobro, ali svakako nikome ne bi preporuci crop ako moze da pocne sa nekim FF telom.
Ne pije vodu to sto pojedini crop senzori imaju bolji senzor od pojedinih FF senzora. Pogotovo ako se uzmu stariji senzori tipa u 5D mk1/2/3.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Au tek sad sam u nedoumici. Ipak bi preskočio te ponude za 5d, nekako sam previše skeptičan. Sto se tice polovnog ne vidim svrhu kupovine 550 ili 600d umesto novog d3300, a razlika u ceni je minimalna. 650d mi se cini kao ozbiljniji konkurent. Malo sam listao oglase i primetio da ima 700d, 60d i nikon d7000, svaki do 30-tak hiljada okidanja za nekih 350€. Sta mislite o tome?
 
Ne pije vodu to sto pojedini crop senzori imaju bolji senzor od pojedinih FF senzora. Pogotovo ako se uzmu stariji senzori tipa u 5D mk1/2/3.

Ne moze crop da bude bolji od FF, kao sto ni FF ne moze da bude bolji od medium formata, jednostavno sto je veci senzor bolji je IQ kako god da ga poredis. To sta pise u specifikacijama suplja je prica, i za matori 5D moze da se kaze da je zastarela sprava, ali ko god da ga je koristio kune se u boje koje daje ta kamera.

@gnemus
Dobio si od Martija preporuku koje kamere da juris u oglasima, a veruj da je on dobro upucen pre svega iz licnog iskustva. Normalno da ne vidis svrh, nisi dovoljno upucen a na osnovu specifikacija neces ni videti svrhu. Poslusaj coveka i neces se pokajati, svakako nemoj da bacas pare na novu opremu sa crop senzorom.
 
Ne moze crop da bude bolji od FF, kao sto ni FF ne moze da bude bolji od medium formata, jednostavno sto je veci senzor bolji je IQ kako god da ga poredis. To sta pise u specifikacijama suplja je prica, i za matori 5D moze da se kaze da je zastarela sprava, ali ko god da ga je koristio kune se u boje koje daje ta kamera.
Ja ne pricam za specifikacije - nisam ni sam verovao dok nisam video, ali tehnologija je jednostavno napredovala (kao sto marti rece). Ako mi ne verujes sigurno Marti moze da napise (mada ima negde i post gde to govori). Ja npr. planiram da prodam 7D i objektive i zamenim sa Fuji X-T20 (ili X-T2). Potom cu uporedo testirati sa 5D mk2, ali velika je sansa da ce i on da ode na prodaju. Jedina prednost FF tela su pojedini objektivi koji ne postoje na cropu (ovde vise pricam o fuji posto postoji lens turbo), tipa ne mozes da imas 85 1.2 ili 1.4 posto Fuji ima 56mm 1.2 sto dodje oko 85 1.8, ali razlika je u tome sto su kod Fujia skoro svi objektivi ostri kao zilet skroz otvoreni, i to sto ne mase fokus toliko kao Canon.
Prednost sto se tice objektiva za Fuji je i sto poprilicno jednostavno mozes koristiti manuelne zbog focus peaking i dobrog EVF-a.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pa sta je 7D crop isto kao i Fuji. Mislis da ces nesto da dobijes tom promenom ? Mozda sebe lazes neko vreme i kada se probudis posle nekog vremena shvatis da si podlego marketingu i da je to sustinisko sve isto uz marginalne razlike. A sto se ostrine tice bas bi voleo da vidm objektiv koji je po tom pitanju bolji od 35 1.4 II. Fuji 56 1.2 vs 85 1.2 na 1.8, sta mislis koja kombinacija odnosi pobedu u tom poredjenju ? Nemoj kolega da se zanosis bezvez, daleko je bolje da investiras u MK4, to je jedna od retkih kamera koja ima realni napredak u odnosu na predhodne generacije. Ima sve sto i predhodne serije + daleko bolji DR i AF, vise mpx a iste ili nesto bolje iso performanse u odnosu na mk3. Prodas 7d i mkII lepo kupis MK4 i Bog da te vidi, a ne sa konja na magarca :p
 
Poslednja izmena:
Malo sam listao oglase i primetio da ima 700d, 60d i nikon d7000, svaki do 30-tak hiljada okidanja za nekih 350€. Sta mislite o tome?
Naravno sve su to bolje kamere od onih koje si napisao, ali veliko je pitanje koliko bi ti to mogao da vidis u stvarnom radu. Sve sto kupis, bice vise nego dobro jer nema losih dslr u proteklih 10 god. Na tvom mestu, ja bih preskocio te sa 30k okidanja, mada to u principu i nije neka cifra ali eto, ja bi jurio nesto sa daleko manjim brojem okidanja. Budi strpljiv, naletece nesto sigurno...
 
Pa sta je 7D crop isto kao i Fuji. Mislis da ces nesto da dobijes tom promenom ?
Dobicu portabilniji aparat, koji ima bolji IQ i snima 4K.
I nisam pricao o 7D vs Fuji vec novije Fuji serije vs nekih FF u tom rangu. Konkretno mislim da ce mi Fuji zameniti i 5D mk2 (to je otprilike taj cenovni rang). Ako ti mislis da 5D mk2 ili mk3 ima bolji IQ, savetovao bih ti da isprobas Fuji - i ja sam bio skeptican dok se nisam uverio :)
mk4 nisam isprobao i pretpostavljam da je bolji, ali mk4 je 3 ili 4 puta skuplji od Fuji-a.
Za focus speed i focus tracking - X-T2 i X-T20 su sigurno brzi od mk2 i mk3 - nose se cak dobro sa D500...

Takodje zaboravljas jednu bitnu stvar - meni je bitno da pored RAW fotki imam i upotrebljiv JPEG - tipa kada fotkam drugarici bebu da joj odmah dam JPEG fotke i samo najbolje da kasnije u LR sredim malo. Canon mi je za ovo bio ok, ostala tela ne bas, ali Fuji je za klasu iznad Canona sto se tice JPEG.
 
Poslednja izmena:
Za full frame je ipak rano. Neću zarađivati od fotografije a ff je ipak ozbiljna investicija jer ako sad uzem 5d sigurno cu za par godina morati novije telo koje je morate priznati veliki trošak. Mislim da crop senzor može da zadovolji moje potrebe. Ispraticu ponudu polovnih aparata u narednih mesec-dva valjda ce naići nesto u dobrom stanju ispod 20k okidanja. Vidim da većina vas vise teži ka Canonu, koji je razlog za to?

Послато са HUAWEI VNS-L21 уз помоћ Тапатока
 
Pravi se u Japanu.[emoji1]

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
@n1tr0
Bolje razmisljaj o sony kamerama ako se vec lozis na manje telo :p jer ako je nesto tehnoloski napredno onda je to sony. Procesuiranje jpg-a po defaltu je dobro kod canon-a uz malo podesavanja preseta za razlicite uslove rada moze da bude i vrhunsko. To je ona prica o canon bojama, upravo kada se fotka u jpg ta prica najvise ima smisla. Mad i Fuji ima dosta dobar i pre svega orginalan kolorit :)
To sto si probao nesto to je veoma subjektivno i pod uticajem svega sto si procitao vezano za Fuji. Validno je samo poredjenje dve kamere istovremeno u istim uslovima. Zapamati sta sam ti reko, nista od toga sto ocekujes nece se ostvariti u toj meri koliko se nadas, to je crop i to je to, sa svim svojim manama i nedostacima u odnosu na ff kamere, sve ostalo je zanosenje, al videces i sam, ili mozda neces posto su razlike o kojima pricam relano male i sve ovo nije ni vredno pomena samim tim, al izgleda da nemamo pametnija posla haha Cenovno te kamere su pozicionirane bas tamo gde i pripadaju po kvalitetu, mozda malo bolje od konkurencije slicnog cenovnog ranga. 4K video mnogo bitna stvar za foto aparat :d
 
Poslednja izmena:
Pazi - sto se tice Sony-a - ok je Sony, ali Fuji ima 2 prednosti koje su meni kljucne, ali nekome drugome vrv nisu od nikakvog znacaja (dakle jako subjektivna stvar), a to je JPEG i zadovoljstvo fotkanja sa istim. Polgedaj layout kontrola za blendu (direktno na objektivima), ISO, Shutter speed, exposure. Sto se tice prednosti mana - Fuji ima nekih prednosti, Sony ima neke prednosti.

E sad - nazad na generalno FF vs crop debatu. Jedini problem koji ja vidim su objektivi poput 85 1.2, 35 1.4 koje nemas za Fuji (sem ako ne koristis metabones koji za fuji nema kontrolu nad objektivima - dakle ne mozes blendu kontrolisati, ne mozes kod nekih ni focus sto ih cini neupotrebljivim), i to je jedina mana koju vidim. Image quality je neverovatan, a ISO na 6400 a mozda i vise je poprilicno upotrebljiv (sto ne bih rekao na 5D mk2 - upotrebljiv je 3200, a 6400 ne bas). Jedino sto nisam probao je posto nisam jos kupio Fuji da stampam direkno JPEG sa Canon Selphy, jer to bi bila brutalna kombinacija, da mi sve sto treba stane u jednu torbu - aparat, objektivi (eventualno blic) i jos i stampac da odmah na licu mesta mogu odstampati fotku koju :)
 
Nikon, Fuji, Sony, pa tek onda Canon, prvo noviji cropovi jer su savremeniji, pa tek onda matori FF :)
 
^
Ovo mi nije jasno ? Mislis na crop tela, ili generalno ?
 
Sarkastican sam, naravno :) Nema veze, nek se kupuju Nikoni i Sony i Fuji i neka se potencira da su savremeni crop senzori bolji od starijih Canon FF-a, ima dela istine u tome. Prica je prezvakana milion puta.
 
Ja sam zamijenio 7D sa 15-85 sa Fuji X-E1 i tri XF stakla, i progledao sam. IQ je puno bolji u okvirima mog korišćenja a pakovanje je daleko prenosivije i fleksibilno. Sve zavisi od korisnika, i definitivno postoji previše amatera s preskupom opremom koju ne mogu da iskoriste.
 
^
Pa treba da je bolji, a to sto je bolje verujem da je vise do objektiva nego do senzora... Ako je svetlo dobro svaka oprema iskoristi se do makisimuma, ne vezano za to koja je namena.
 
Poslednja izmena:
Fuji x-e2 i 35/1.4 je odlican kombo. Jako lepo radi, brz i tacan AF, staje u veci dzep itd. (imam na prodaju tu kombinaciju za 700 evra, pod domacom garancijom).

Ali...

FF je FF. I taj "look" ne moze se dobiti ni sa cim manjim od toga. krastavac, fizika i to tako... Npr 5D i 50/1.8 stm, za tacno upola manje para, ce dati 5 puta vise "magije". Uzmite kao primer Leica M9, CCD senzor koji je realno za kantu po svim parametrima na papiru, a daje rezultate da jednostavno stojis 5 minuta i pokusavas da skontas sta se desilo.
 
E sada kako matori 5D i 50/1.8, a taman su poceli da fantaziraju kako je crop ludilo mozga i kako je tehnologija napredovala i tra la la, pa otkud sad ta fizika i ko je izmisli :d
Marketing je cudo a tek moc samoubedjivanja kad se pare potrose za nesto, kako je to nesto mega giga dobro :d al ta fizika mnogo opasna nauka hehehe

To sto staje u dzep dobro je za ulicnu fotografiju i neku ne preterano angazovanu turisticku fotku, za sve ostalo pozeljno je imati L staklo, rasvetu, stativ, filtere, a kada se sve to ima velicina tela ja najmanje bitna stavka...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno