Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Polako, polako, nemojte krop da mi dirate!
Sa kropom se isto tako zaradjuju pare, sve u proteklih 10 godina sto se pojavilo u svetu digitalne fotografije pravi dovoljno dobre rezultate, pod uslovom ako se ima znanje/vestina, ako toga nema, dzaba L stakla, stativi, rasveta. Evo meni dva aparata staju u dzep, ali rezultat koji prave nalazi kupca, tako da ima tu mnogo vise od "ulicne fotografije i ne preterano angazovane turisticke fotografije"...
 
Čisto znatiželje radi, da li bi imalo smisla menjati 600D za 5Dc?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Ako ti ne treba video i liveview, da.

Marti, kao i uvek, mudro zbori. I apsolutno stoji da 99.9% ljudi ne može da izvali kojim je aparatom šta fotkano, pogotovo ako je fotkao neko ko zna.
 
@Marti Misterija
Ne kazem da ne moze, naravno da moze sve i daleko od toga da je oprema presudna, ali crop je crop a fizika je fizika, i tu nema sta da se filozofira i zanosi u prazno kada pricamo o krajnjem rezultatu, ne o elektronici koja prati novi crop ili matori ff. To sto sam ja napisao vezano ja za kompaktne sistem koji gube smisao ako se tezi maksimalnom kvalitet, taj maksimu se kroz opremu dobija pre svega dobrim objektivima i ostatkom opreme stativ, rasveta itd. Tako da malo tele u toj prici nista ne znaci, nevezano za to da li je crop ili FF, a to sta sve nalazi kupca, pa o tome mogu knjige da pisem :d u mojim rukama svaka roba nadje kupca :D

Sta god da fotkas sa ta dva dzepna aparata jasno je da su njihove mogucnosti u toj dzepnoj varijaniti limitirane, i da je sve daleko bolje sa nekim FF telom L objektivima i ostatkom opreme, nema to veze sa vestinom ili ne znam cim (vestina se podrazumeva i nije tam diskusije), a moze sve da se fotka i mobilnim, cemu onda i crop i FF i dslr :p

@Luka.
Uz to se navikavas na rad sa FF kamerom i objektivima, full prica koja ima perspektivu a ne crop...
 
Poslednja izmena:
Već me je kopkala ta misao, 5D ima prelepe boje. Sad sam još zagrejaniji za to :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Ako cemo da gledamo fiziku i maksimalni kvalitet onda je i FF krop u odnosu na MF... ;)
@Luka, ne cini to sebi sine, to je put u pakao...
 
Poslednja izmena:
To sam vec napisao na predhodnoj strani "Ne moze crop da bude bolji od FF, kao sto ni FF ne moze da bude bolji od medium formata, jednostavno sto je veci senzor bolji je IQ kako god da ga poredis." Ne znam kako i zasto je tako al FF je full prica valjda zato sto je i pored toga sto je dosta skup sistem ipak dostupniji i dovoljno dobr da ne treba nista vise od toga, retko sam nailazio na komercijane MF fotorgrafije.

Mada kada kazes vestina ne znam na sta tacno mislis. Koriscenje kamere, stativa, filtera sa te neke tehnicke strane mnogo je jednostavna rabota, po mom misljenju vesti je kako sve to staviti na adekvatan nacin u sluzbu realizacije krativnih ideja :)
 
Poslednja izmena:
Već nađoh neki oglas, pa možda padne neka zamena. Šta ću, volim da menjam tehniku, ako sam u mogućnosti :)
 
Nekada je kompletna komercijalna fotografija bila MF, osim reportazne.
Danas je prakticno kompletna high production komercijalna fotografija u svetu MF, zato i postoje Hasselblad, Mamiya, Leica itd...

Camera-Sensor-Size-Comparison-650x492.png
 
Ma da jasno je meni to i ako ne znam gde se tacno koristi MF, nemam prilike da vidim tako nesto niti znam da neko kod nas ima MF sistem, ali svakako fizika ne moze da se ospori u poredjenju senzora i krajnjih rezultata. Malo je falilo da postanem vlasnik Hasselblad X1D :p
 
Poslednja izmena:
Ja bi vol'o neki analogni medium format.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
^
Pa treba da je bolji, a to sto je bolje verujem da je vise do objektiva nego do senzora... Ako je svetlo dobro svaka oprema iskoristi se do makisimuma, ne vezano za to koja je namena.
Fuji ima prijatniji ISO6400 nego ISO1600 na 7D. Kolorit je konzistentno "tačan", za razliku od fotki koje sam pravio s Canonom s bilo kojim staklom. A stakla i jesu bila razlog prelaska, maltene svaki XF Fuji je sigurna kupovina.
 
FF je FF. I taj "look" ne moze se dobiti ni sa cim manjim od toga. krastavac, fizika i to tako... Npr 5D i 50/1.8 stm, za tacno upola manje para, ce dati 5 puta vise "magije". Uzmite kao primer Leica M9, CCD senzor koji je realno za kantu po svim parametrima na papiru, a daje rezultate da jednostavno stojis 5 minuta i pokusavas da skontas sta se desilo.
Fizika je jasna - za 50/1.8 na 1.5 kropu bi trebao otprilike 35mm/1.2. E sad, senzor i boje koje zabelezi + objektiv (mikrokontrast, eventualno da li ima neki cast, kakav je bokeh) i sl, to su vec neke razlike, ali u slicnim uslovima bi dali slicnu fotku. Naravno svaki senzor i objektiv ima svoj smek.
Tako npr. ono sto sam ja video je da npr. kod Fuji-a smek koji ima npr. X-T2 + 56mm 1.2 APD ne moze se postici sa 85mm 1.8 nikako, vec bi trebalo nesto kao 85mm 1.2. E sad FF + 85 1.2 je skuplje u odnosu na Fuji poprilicno - jeste da je za klasu iznad ali meni je ako gledamo u odnosu na FF 85mm sa 1.8 sasvim dovoljno za moje potrebe sto Fuji radi, a uz to skoro moze da stane u dzep, dok FF sa 85mm 1.2 nikako neces nagurati u isti :)

Naravno, za sada nema nista slicno 135/f2 koji je jos jedan od "magicnih" objektiva, ali ima bar priblizno 90mm f2.

Sta god da fotkas sa ta dva dzepna aparata jasno je da su njihove mogucnosti u toj dzepnoj varijaniti limitirane
Jedina limitacija je fizika, ali:
1) objektiv vece blende i resen problem
2) metabones speed booster ili lens turbo - 0.71 crop factor i skoro da si u istoj situaciji kao sa FF

Fuji ima prijatniji ISO6400 nego ISO1600 na 7D. Kolorit je konzistentno "tačan", za razliku od fotki koje sam pravio s Canonom s bilo kojim staklom. A stakla i jesu bila razlog prelaska, maltene svaki XF Fuji je sigurna kupovina.
Nazalost novija serija Fuji-a ima prijatniji ISO6400 nego moj 5D mk2 na 6400, a vrv i na 3200...
 
Poslednja izmena:
Pa šmek 56/1.2 je 56/1.2 :D

Na ff-u ti treba baš to i imaćeš istu fotku ako je kropuješ. Po meni je to daleko od 85/1.2, skoro neuporedivo.

Stavi bilo koji 50mm na ff i imaš to isto... ...samo kropovano.
 
^
Ma uporan je kolega da ulaze u crop sistem :p sto je po meni skroz besmislena investicija jer nista tu nije jeftino, X-T2 1600e crop telo, kad se vec radi o tim ciframa onda se ide na FF a ne crop i ulaganje u crop sistem...
 
Pa šmek 56/1.2 je 56/1.2 :D

Na ff-u ti treba baš to i imaćeš istu fotku ako je kropuješ. Po meni je to daleko od 85/1.2, skoro neuporedivo.

Stavi bilo koji 50mm na ff i imaš to isto... ...samo kropovano.

Necu, jer pokriva samo aps-c, imao bi vinjetiranje, ali razumem sta hoces reci. Stavi 50/1.2L cropuj i to je to(ili stavi na aps-c), i jeste ali sa par kljucnih razlika:
- fuji brze fokusira
- fuji pouzdanije fokusira
- fuji je ostriji
- bokeh koji pravi APD verzija je meni lepsi nego bokeh koji pravi canon na cropu (pogoedaj razliku izmedju obicnog R i R APD, pa ces videti sta apodization filter uradi)
- velicina - to je ono sto sam prvo pricao - ne postoji canon 50/1.2 za crop, vec je taj pravljen za ff pa je samim tim vecih dimenzija

Pravo pitanje je da li nekima od nas (kao npr. meni) treba ta veca blenda kako bi bokeh bio jos kremastiji ili je dovoljno kremast.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Previse je to matematike.[emoji14] sa ff ne razmisljas.
U stvari mk2 vec imas.Kupis bolje staklo i resen problem.[emoji1]



Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Razlog zasto ne kupujem bolja stakla je sto i trenutna najcesce ne nosim (ni telo) sa sobom zbog gabarita...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
poznanica pita za savjet oko kupovine prvog dslr, ona je bacila oko na canon 750d, medjutim ja bih joj predlozio neki polovan mozda 650d ili mozda neki Nikon? Koji bi trenutno bio bestbuy?
 
Sta planira da radi sa aparatom, koliko para ima i mora li bas DSLR, mozda MILC?
 
Kad pogledam krajnje rezultate nekako mi se cini da je Fuji X-T20 idealna kupovina kada su pitanju kamere sa crop senozorom...
 
Upravo to pricam :)
X-T2 ima samo joystick, Flog (samo preko hdmi out ako se dobro secam), jaci burst sa boosterom, veci viewfinder i iso dial. X-T20 namestis iso na neki od ona 2 diala i vozi. Jos se mozes lepo sa manuelcima igrati, fokus super, ima i touch koji T2 nema (doduse meni ne bi bio nesto koristan sem kod pregledanja slika), i ima mnogo manji crop factor kod 4k video. Zaista sjajna kupovina. Ako nista meni ce sluziti da se igram sa manuelcima :)
Ili ide sve na dobos od canona ili ide fuji umesto 7D, a 5D mk2 ostaje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako ti ne treba za posao koji u nekoj perspektivi moze da se prosiri, a samim tim i potreba za FF kvalitetom fotki, onda nema sta da misliis, ovo je sigurno daleko bolji izbor u crop segmetu nego bilo sta sto moze da ponudi canon i nikon, kompaktnije i bolje... I naravno ako neces da juris tice u letu :p
 
poznanica pita za savjet oko kupovine prvog dslr, ona je bacila oko na canon 750d, medjutim ja bih joj predlozio neki polovan mozda 650d ili mozda neki Nikon? Koji bi trenutno bio bestbuy?

za sta ce koristiti fotoaparat? nisam neki strucnjak da delim savete, ali sam i sam pre par nedelja kupovao aparat hteo sam dslr, ali za te pare sam nasao canon g7x, koji ima za mene veliku prednost, sto moze da stane u dzep, a razlike u fotografiji i snimcima sam gledao na yt. razlike gotovo da i nema. mozda da pogledate par testova, pa neka odluci. vidi jos sony rx100
 
Kad smo kod tica u letu pogledaj testove moze i to, jedini nedostatak za to su jaci telephoto objektivi. Meni ce fotkanje ostati hobi - sumnjam da cu ga ikada razvijati u posao iako volim fotografiju, iz prostog razloga sto volim ono sto trenutno radim.
Ono sto je po meni mana kod fuji-a je sto iako su objektivi super, ipak su skuplji (pogotovo ako hoces citav sistem da izgradis).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jel moze neki konkretan test gde se poredi superiornost Fuji-a u odnosu na konkurenciju ? Hvala
 
@suboticanin
g7x kao i ostali aparati tog tipa potpuno su izgubili smisao pored boljih mobilnih telefona. Ako se uzme u obzir profil korisnika krajnji rezultat je potpuno isti, snapovanje do besvesti samo sto g7x ima bolju optiku, senzor, hardverski zum, samim tim IQ je bolji, ali sve to pada u vodu posto profili ljudi koji koristi takav tip aparata ne ume da iskorosti te neke prednosti koje ima u odnosu na recimo S7 ili jos bolje iphone, a neko ko ume nece da trosi vrema sa hardverom tog tipa.

@n1tr0
Pa ako je tako onda odlicno... Nego 7D i MKII, kazes imas to pa sam mislio da sluze i za neki posao, a hoces da menjas sve to za crop... Ali ako nije za posao, oslobodi se te glomazne opreme i uzivaj :) Sto se tice objektiva to nije mana, uz odlicno telo to je cak i prednost, posto uz telo od 800~900e mozes da sklopis sistem koji je ozbiljno boljii od svega sto nude canon ili nikon, nije to bezveze skuplje, vec zato sto su u tom segmentu bolji od konkurencije. Meni se dopada taj retro izgled, a uz dobre objektive i orginalan koloriit to je nesto sto bi kupio za sebe, ali znam da je FF sistem bolji i to je jace od mene :p zato imam ovo sto ima :)

@mikiPSY
Nije to superiornost, to su nijanse koje zivot znace :) I canon i nikon nacinom na koji nude to sto nude u crop cegmentu kao da zele da to niko ne kupi :p Ovaj malceki Fuji X-T20 prosto kida :)
 
Poslednja izmena:
@zajebani pazi - FF ima prednost sto se tice objektiva, ali kao sto rekoh lens turbo/metabones je ok resenje koje delimicno resava to. Ako se zanemare objektivi ja sam poredio starije FF-ove poput mog mk2 sa X-T20 jer je to taj cenovni rang (cak je vrv mk2 ako nadjes novog skuplji). Naravno da je nerealno ocekivati da senzor bude bolji od mk4 npr.

Jel moze neki konkretan test gde se poredi superiornost Fuji-a u odnosu na konkurenciju ? Hvala
Nemas ni jedan test gde ces videti superiornost modernih tela, jer vecina tela (naravno ima izuzetaka) su dobra za nesto, pa se samim tim gubi smisao ih porediti. Evo ti npr. jedan test koji je meni bio zanimljiv - https://www.youtube.com/watch?v=0Ewx9_h0aek
Uzmi u obzir da:
1) iridient bolje radi sa Fuji RAW file-ovima, kazu i capture one (doduse njega nisam probao), lightroom se cudno ponasa ako dizes sharpening pogotovo
2) ipak mogu highlight bolje da se izvuku (nisu izgubljeni kao sto je on rekao u klipu)
Ono sto bih ja primetio je (sto mi deluje jos od ranije) da npr. Fuji, Sony, Nikon dobro izvlace detalje u shadows, dok Canon dobro izvuce detalje iz highlights (kod starijih tela uglavnom bude suma u detaljima u shadows kod canon cak i kod nizih ISO).

Opet kazem - svako telo ima neku svoju prednost. Meni licno Fuji sem sto deluje kao ok telo deluje kao nesto sa cim je zanimljivo fotkati.
 
Treba smiriti malo strast za pikselima, ipak je tema "prvi DSLR". "FF je bolji" ima smisla ako možeš da unovčiš opremu i ako u startu odvojiš budžet za ozbiljan trošak koji FF oprems predstavlja. Ako ti je plan da uzmeš i uživaš u klikanju svaki dan, crop nema nekih posebnih mana u odnosu na FF.
 
To sam vec napisao na predhodnoj strani "Ne moze crop da bude bolji od FF, kao sto ni FF ne moze da bude bolji od medium formata, jednostavno sto je veci senzor bolji je IQ kako god da ga poredis." Ne znam kako i zasto je tako al FF je full prica valjda zato sto je i pored toga sto je dosta skup sistem ipak dostupniji i dovoljno dobr da ne treba nista vise od toga, retko sam nailazio na komercijane MF fotorgrafije.

Izvinjavam se što "upadam".
Ovo me je podsetilo na članak sa dpreview-a koji sam pročitao pre par dana:
Thinking about buying medium format read this first

Ukratko, MF ne mora da bude bolji od FF...

Koliko mi moje ograničeno znanje o ovome dopušta, deluje mi u pravu. Ako se neko ne slaže, osim zbog "magije" (to je uvek imalo premium cenu), zanima me zašto.

Pozdrav
 
Vrh Dno