Šta je novo?

Kupovina akumulatora

Da,moj lapsus mislio sam Exide premium

Treba mi uski akumulator 129mm širine,45-50 Ah,350-450A....honda accord 2.4 je u pitanju
Nemoj me držati za reč, ali mislim da se kod nas može pronaći samo Varta Blue Dynamic (45 Ah, 330 A) i Exide Excell (45 Ah, 330 A) sa tom širinom. Oba se trenutno mogu naći za oko 7500 din. i na oba bi trebalo da je garancija po 36 meseci. Čini mi se da Exide Premium nema u toj dimenziji.

Ako imaš neku pouzdanu lokalnu prodavnicu auto-delova, ne bi bilo loše da se kod njih raspitaš oko svega. Obično imaju slične ili niže cene nego online, a većina umanji cenu ako im ostaviš stari akumulator.

Osim dimenzija i snage, obrati samo pažnju da li je polaritet (+) kod sadašnjeg akumulatora desno ili levo, kao i da akumulator koji kupuješ nije proizveden pre više od 3-4 meseca.
 
I znam da postoji i yuasa 3000 i 5000 modeli u toj širini....pre skoro 4 god,za vreme korone,kupio sam ga online u nekoj prodavnici iz Kragujevca.....Start Komerc ili tako nešto,sećam se da sam čekao danima da ga pošalju i da stigne...

E sad,ta Yuasa iako važi za premium brend,nešto me nije baš oduševila....prve znake kljokavanja je pokazala nakon 2,5 godine (tj skroz se ispraznio, do tada nikada nije bio na punjaču) i tada sam kupio smart punjač i dopunjavao ga povremeno možda jednom mesečno i eto služio još 1,5 godinu....sad,ne znam da li je to neki prosečni životni vek akumulatora...
 
Nemoj me držati za reč, ali mislim da se kod nas može pronaći samo Varta Blue Dynamic (45 Ah, 330 A) i Exide Excell (45 Ah, 330 A) sa tom širinom.
Osim dimenzija i snage, obrati samo pažnju da li je polaritet (+) kod sadašnjeg akumulatora desno ili levo, kao i da akumulator koji kupuješ nije proizveden pre više od 3-4 meseca.
Tako je. Jedan član a takođe i jedan moj poznanik skoro kupovali za Hondu, o čemu smo pisali pre neku stranicu.
Ali, osim gabarita i polariteta obrati pažnjiu na još jednu sitnicu - debljinu pipaka. Verovali ili ne, postoje uži i širi, ne znam tačne dimenzije, odoka bih rekao da su jedni oko 12mm a drugi oko 17mm prečnika.
Nekada ranije je uz onaj sa uskim pipcima dolazio i adapter - spejser. Danas naravno ne dolazi ništa.

Postoji i exide premium, EA456 45Ah 390A
 
Poslednja izmena:
Yuasa jeste japanski brend, ali se proizvodi i van Japana, pa ti ne-japanci nemaju isti životni vijek kao oriđinale džaposi. Iskustva sa motocikla, nema razloga da bude drugačije za auto. Dakle, kao i za sve japansko, samo je bitno da je proizvedeno u Japanu.
 
https://www.yuasa.co.uk/ybx5100.html

5 ili 6 zima/godina sa ovim modelom, još uvek ne pokazuje znake ozbiljnog slabljenja ili crkavanja. Auto nije garažiran, izložen je svim ekstremnim temperaturama u toku godine, doduše uglavnom ispod cerade. U toku zime su češće kratke relacije po gradu.
Kad rikne, kupiću isti.
 

Ovaj bi mi odgovarao i po dimenzijama i po karakteristikama a i cena je skroz OK,možda ću ga kupiti..da li možda neko ima iskustva?

Mada iako vozim ovaj auto već godinama,još uvek ne mogu da se načudim da za toliki auto i od 200 ks fabrički ide tako slabašan i mali akumulator....ali valjda su japanski inženjeri znali šta rade...

Takođe imam Accorda, samo 2.0 (VIII 2014, facelift), stavio Duracell 45Ah 330A po Mugenovoj preporuci. Za sad dobar.
 
Za benzince se uvek pričalo da pale i na upaljač, ako je sve u redu s motorom i sistemom ubrizgavanja. Drugo je dizelaš gde treba dobro da zapne kako bi napravio kompresiju.
 
Minus i od mene za Yuassa koji se prodaju kod nas
 
Naravno, tu temperatura ne samo da utiče na udarnu struju akumulator, već i na viskozitet motornog ulja što utiče na pokretne delove motora
...
 
https://www.yuasa.co.uk/ybx5100.html

5 ili 6 zima/godina sa ovim modelom, još uvek ne pokazuje znake ozbiljnog slabljenja ili crkavanja. Auto nije garažiran, izložen je svim ekstremnim temperaturama u toku godine, doduše uglavnom ispod cerade. U toku zime su češće kratke relacije po gradu.
Kad rikne, kupiću isti.

A gde si kupio sadašnji yuasa akumulator i gde ćeš kupiti budući?
 
Debljina pipaka. Verovali ili ne, postoje uži i širi, ne znam tačne dimenzije, odoka bih rekao da su jedni oko 12mm a drugi oko 17mm prečnika.
Nekada ranije je uz onaj sa uskim pipcima dolazio i adapter - spejser. Danas naravno ne dolazi ništa.

Uz Duracell sam dobio adapter, tada sam prvi put i video to, nisam ni znao da ima ta fora.
 
To stoji, međutim primećuje se teže/sporije verglanje na jačem minisu.
Kod mene na avensisu je baš primetna razlika između fabričke varte koja je bila do pre neki dan u autu (9. godina stara) i novog exide premium. Sa novim exide bolje vergla nego letos sa starom vartom.
 
Ovo me je navelo da pretražim malo i sad skontam da postoji Exide Premium 45Ah/390A što je još bolja opcija nego ovaj Duracell 45/330 koji sam uzeo. Ali dobro, šta je tu je.
 
Pomenuo sam ga u svom prethodnom postu. Samo je problem što ga nema nigde (kod nas).
Tj ima ga samo u jednoj onlajn prodavnici po malo naduvanoj ceni.
Ako nisi u Srbiji, dostupan je bukvalno svuda.
 
Pomenuo sam ga u svom prethodnom postu. Samo je problem što ga nema nigde (kod nas).
Tj ima ga samo u jednoj onlajn prodavnici po malo naduvanoj ceni.
Ako nisi u Srbiji, dostupan je bukvalno svuda.

Pa evo ima ga ovde ali koji bedak,meni treba da je levi +.....da li je moguće da ima sa desnim + a nema sa levim? :mad:

 
Takođe i Duracell koji sam ja kupio, ali je na kraju ispalo svejedno jer sam skontao da obe kleme hvataju kako god da okrenem akumulator. Tako da je sad tehnički okrenut "leđima" da bi + bio levo. Pretpostaljam da može i kod tebe ako isto imaš akorda 8th gen.
 
Nemoj me držati za reč, ali mislim da se kod nas može pronaći samo Varta Blue Dynamic (45 Ah, 330 A) i Exide Excell (45 Ah, 330 A) sa tom širinom. Oba se trenutno mogu naći za oko 7500 din. i na oba bi trebalo da je garancija po 36 meseci. Čini mi se da Exide Premium nema u toj dimenziji.

Ako imaš neku pouzdanu lokalnu prodavnicu auto-delova, ne bi bilo loše da se kod njih raspitaš oko svega. Obično imaju slične ili niže cene nego online, a većina umanji cenu ako im ostaviš stari akumulator.

Osim dimenzija i snage, obrati samo pažnju da li je polaritet (+) kod sadašnjeg akumulatora desno ili levo, kao i da akumulator koji kupuješ nije proizveden pre više od 3-4 meseca.

Taj sam uzeo ovog leta - cena je bila 6900 dinara - 36 meseci garancije, uvoznik KitCommerce, napravljen juna 2023-ce tako da je svež.
Tu gde sam uzimao mislim da im nije bio problem da dobave Varting program.

Inač se pravi u Španiji i identičan akumulator sa drugom nalepnicom nudi i Bosch u svojoj ponudi.

Varta ima dobar battery finder: https://www.varta-automotive.rs/sr-rs/battery-finder

Akumulator je dosta uzak pa se kod nekih auta (kod mene na primer) može + klema nakaciti iako je plus desno (a treba levo).

Inače stari Magnum akumulator je izdržao 5 godina i crkao letos kad su bile vrućine.
 
Generalni zastupnik Exide-a za Srbiju (Andreja) mi odgovorio da je model Exide Premium zamenio sa ovim


Kao,to im je odličan kompromis izmedju cene i kvaliteta....a premium bi verovatno bio primetno skuplji.....mada,sad se pitam što je za preporučeni model akumulatora cena kod uvoznika osetno viša nego na par drugih prodavnica auto delova,npr ovde



Možda po tim prodavnicama akumulatori stoje mesecima pre prodaje a uvoznik odmah šalje svež lager? 😄

Btw,pomenute prodavnice mada su velike i poznate prodavnice auto delova,nisu zvanično poslovnice Andreje...
 
Poslednja izmena:
Taj u auto-kešu ima odličnu cenu.
Premium model je u inostranstvu oko 80-85€
 
@Ulrich Nisam stigao da napišem ranije, kad sam tražio aku, Andreja je iz nekog razloga bio najskuplji i razlika između generalnog uvoznika i momaka u 29om je bila čini mi se oko 3000 dinara, a aku iuzimaju od Andreje.
 
Standardna priča
Uvozniku je cilj da što manje ima posla sa maloprodajom, pri tom drži "preporučenu" cenu
 
Exide je dobar akumulator. I prosli mi je bio isti tip, 77Ah i nije me izneverio, traje oko 5 godina.
 
Topla Top se upokojila nakon 7 godina...
 
šteta za Exide Premium, 390A zvuči baš fino u odnosu na 300A ili 330A
 
šteta za Exide Premium, 390A zvuči baš fino u odnosu na 300A ili 330A
Pa ne znam kolika je to razlika u praksi.....pretposlednji akumulator mi je bio varta sa 330A,ovaj sada yuasa sa 450A i nikakvu razliku ne primećujem......ustvari ne znam ni kako bi trebalo da se vidi razlika
 
Nazad
Vrh Dno