Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Pozdrav društvo.
Pitanje za klimu Vivax inverter ACP12-CH35AEYI.
Našao sam ponudu za pomenuti model sa razlikom u ceni od oko 4.000 dinara.
Postoje dva modela:
1.) Vivax ACP12-CH35AEYI
i
2.) Vivax ACP12-CH35AEYIs
Tehničke razlike su sledeće:
AEYI:
  • spoljna jedinica je teža za 3,7kg.
  • unurašnja jedinica je teža za 0,3kg.
  • deklarisan je na P Design od 2500w (300w više) u odnosu na AEYIs (mlađeg brata koji se proizvodi od 2022-e) čiji je deklarisan P Design na 2200w.
  • unutrašnja jedinica nema ugrađen WiFi ali se dobija USB Wifi modul uz klimu (AEYIs ima već ugražen WiFi).
  • skuplja je za 4.000 dinara.
  • zadnji model proizveden je 2021-e godine, posle toga izlazi sadašnji AEYIs.

Pitanje je:
da li model AEYI vredi razlike u ceni?
Skuplji je a i stariji bar dve (2) godine ako ne i više, pošto još neznam koja je godina proizvodnje ove u ponudi...
I ako su u svemu ostalom, što nije navedeno, potpuno iste u opcijama i u izgledu. (samo da dodam da UOPŠTE nije primarno kako spoljna i unutrašnja jedinica izgleda/ju).

Šta je vaša subjektivna i/ili objektivna preporuka...?

PS: Slike su od pre pet godina, sa foruma "elitemadzone", i u pitanju je rasklopljen AEYI model....



Ne vezano za moje pitanje u tekstu iznad, samo za one koje zanima ovaj model klime kako stariji tako i mlađi, dodaću info na koji sam do sada našao...
Ko je od koga ovde šta ukrao ili platio da se stavi njegovo ime na isti klima uređaj... ?????

DakleM: naišao sam na zanimljivosti da su sledeće navedene klime potpuno iste po svim, zvaničnim, samo kataloškim, opisima iz stranih kataloga i ni po čemu se tehnički ne razlikuju, koliko sam ja saznao tj. istražio.
A to su:
  • već odavno poznata Midea Oasis Plus, a sad sa najnovijim modelom Midea Oasis Nordic je ista AEYIs po svemu iz kataloga.
  • Cooper & Hunter Supreme do skoro (sad im je Supreme model isti Gree Amber (kod nas poznat kao Premium ili Ultra, a negde ih trgovci nazivaju Amber Premium Ultra).
SAMO DA ZNATE GREE AMBER ZALJUBLJENICI... Amber se u nekim zemljama EU vodi pod imenom zvanično sa Gree sajtu "Gree Amber Royal" (nema ove naše ultra i/ili premium dodatke).
  • Carrier Oasis Plus 3D, nemam info da li je ostalo samo na Vivaxovom AEYI ili se i on nadogradio sa novim AEYIs-om.
  • i naravno Vivax AEYI i najnoviji AEYIs
-e, da, sa najnovijim modelom u svim navedenim imenima brendova koji imaju isti urežaj u prodaji od 2022-e na ovamo se više ne nalazi 9-kao kao opcija, ili ja bar nisam naišao na nju do sada. Ako neko jeste neka okači link ili šta je već u mogućnosti.
 

Prilozi

  • Y DESIGN 3,81 kW, ACP-12CH35AEYI R32.jpg
    Y DESIGN 3,81 kW, ACP-12CH35AEYI R32.jpg
    44.4 KB · Pregleda: 95
  • Y DESIGN 3,81 kW, ACP-12CH35AEYI -R32.jpg
    Y DESIGN 3,81 kW, ACP-12CH35AEYI -R32.jpg
    59.6 KB · Pregleda: 80
  • Like
Reagovanja: EOL
I ja sa istim klimama i u istom stanu, jedna grejna sezona 35k dinara, druga 70k dinara...fizika je fizika, ne moze kod tebe biti drugacija.
Da se racuni smanjuju za 45% sa 5 izolacijom, sa 20 bi se maltene besplatno grejali.

То је што ја памтим, знам, можеш ми и невероват и толико. Нит сам нешто слагао нити сам имао разлога за то. Ај нек буде да ја трошим мање горива(дрво) у задњих 15так г. осим због петице и због такозваног глобалног отопљења, нек буде рецимо 5% промашивања. И моја куќа није у лабораторији нит је Маѓарски експеримент. Што се тиче физике више ме интересује рецимо како климатизер ефикасније захвата енергију из ваздуха па путем конвекције убаци унутар простора који се грије, кад је лето обрнуто, избаци вишак енергије из куќе, ето COP код климатизера ме више занима, капацитет, различити увјети, температура, влажност, материјали и укупна површина испаривача, јели абразиван или мазан, једноредни или дворедни, укупна маса, култура рада и у којим увјетима, компресори, и свашта нешто и на крају најважније исплативост и цена. Дај не вуци ме назад у „дрвено доба“. За мене је то факат, био и биќе. Климатизер који ја одаберем никад неќе имати капацитет који ми даје у кратком року котао на дрво (најхладнији дани), али зато рачунам да се још исплати(све мање, због цена), уложити у њега поготово за оне мекше дане. Значи комбинација, котао на дрва(имам) и ефикасни климатизер-и(немам)!
 
Moja greska u izrazavanju. Zakonom su zabranili gradnje. Onaj ko ima moze imati to sto ima, ali ne vise da gradi i nadogradjuje. Priroda je zasticena, neka zelena zona... Nisu to nike gradjevine od znacaja da su zasticene ( kamo moje srece ) vec da se ne narusava zelenilo i Dunav. Cak i ako imas nesto svoje, nesmijes iz vana sa dogradjujes pa i da srusis nesmijes ponovo isto napraviti. Samo odrzavanje i to uz strogi zakon postojeceg iz sigurnosnih razloga. A klima dali je zabranjena.... Iskreno neznam, moja stoji na podu a vidio sam par komsija da su nakacili i niko ih nedira....
 
Pozdrav društvo.
Pitanje za klimu Vivax inverter ACP12-CH35AEYI.
Našao sam ponudu za pomenuti model sa razlikom u ceni od oko 4.000 dinara.
Postoje dva modela:
1.) Vivax ACP12-CH35AEYI
i
2.) Vivax ACP12-CH35AEYIs
Tehničke razlike su sledeće:
AEYI:
  • spoljna jedinica je teža za 3,7kg.
  • unurašnja jedinica je teža za 0,3kg.
  • deklarisan je na P Design od 2500w (300w više) u odnosu na AEYIs (mlađeg brata koji se proizvodi od 2022-e) čiji je deklarisan P Design na 2200w.
  • unutrašnja jedinica nema ugrađen WiFi ali se dobija USB Wifi modul uz klimu (AEYIs ima već ugražen WiFi).
  • skuplja je za 4.000 dinara.
  • zadnji model proizveden je 2021-e godine, posle toga izlazi sadašnji AEYIs.

Pitanje je:
da li model AEYI vredi razlike u ceni?
Skuplji je a i stariji bar dve (2) godine ako ne i više, pošto još neznam koja je godina proizvodnje ove u ponudi...
I ako su u svemu ostalom, što nije navedeno, potpuno iste u opcijama i u izgledu. (samo da dodam da UOPŠTE nije primarno kako spoljna i unutrašnja jedinica izgleda/ju).

Šta je vaša subjektivna i/ili objektivna preporuka...?

PS: Slike su od pre pet godina, sa foruma "elitemadzone", i u pitanju je rasklopljen AEYI model....



Ne vezano za moje pitanje u tekstu iznad, samo za one koje zanima ovaj model klime kako stariji tako i mlađi, dodaću info na koji sam do sada našao...
Ko je od koga ovde šta ukrao ili platio da se stavi njegovo ime na isti klima uređaj... ?????

DakleM: naišao sam na zanimljivosti da su sledeće navedene klime potpuno iste po svim, zvaničnim, samo kataloškim, opisima iz stranih kataloga i ni po čemu se tehnički ne razlikuju, koliko sam ja saznao tj. istražio.
A to su:
  • već odavno poznata Midea Oasis Plus, a sad sa najnovijim modelom Midea Oasis Nordic je ista AEYIs po svemu iz kataloga.
  • Cooper & Hunter Supreme do skoro (sad im je Supreme model isti Gree Amber (kod nas poznat kao Premium ili Ultra, a negde ih trgovci nazivaju Amber Premium Ultra).
SAMO DA ZNATE GREE AMBER ZALJUBLJENICI... Amber se u nekim zemljama EU vodi pod imenom zvanično sa Gree sajtu "Gree Amber Royal" (nema ove naše ultra i/ili premium dodatke).
  • Carrier Oasis Plus 3D, nemam info da li je ostalo samo na Vivaxovom AEYI ili se i on nadogradio sa novim AEYIs-om.
  • i naravno Vivax AEYI i najnoviji AEYIs
-e, da, sa najnovijim modelom u svim navedenim imenima brendova koji imaju isti urežaj u prodaji od 2022-e na ovamo se više ne nalazi 9-kao kao opcija, ili ja bar nisam naišao na nju do sada. Ako neko jeste neka okači link ili šta je već u mogućnosti.
Ja sutra ugradjuem AEYIs javio se majstor napokon. Trenutno ce biti sama u stanu od 70kvm dobro ususkanoog stana.
 
Ajde otvorite novu temu o energetskoj efikasnosti, izolaciji kuce stana...
Najbolje da otvorimo 6 tema kako bi dosli do optimalnijeg rada klime. Ako me pitas zasto ti klima trosi 1500w, da ti kazem predji na temu o izolaciji ili ako mi losa bravarija da kazem predji na temu o stolariji? Ne znam cemu onda tema o klimama, imas specifikacije svake klime i to je to. A i naslov glasi opsta diskusija o klimama. 😏
 
Poredim težine spoljašnjij jedinica Midea Breezeless i Hisense Fresh Master.
Midea 26,5 kg VS Hisense 33kg.Nekako mi je malo čudno, da je Hisense teža za 6 kilograma?
 
Zbog čega čudno, nisu iste klime, nije isti proizvođač.
 
Šta tehnički čini razliku,to me zanima.Gde je otišlo tih 6 kilograma, a identična je cena za obe klime.
 
Pozdrav,
Olducio sam se da uzmem mitsu sf35
Samo imam u ponudi i VEH model (hyper heating) vrijedi li 50eura više doplate i ako neko zna šta se dobiva da ovim?
 
Poredim težine spoljašnjij jedinica Midea Breezeless i Hisense Fresh Master.
Midea 26,5 kg VS Hisense 33kg.Nekako mi je malo čudno, da je Hisense teža za 6 kilograma?
Mislim da gledas breezeless E novi model koja je laksa. Stari Breezeless je mislim 29-30kg
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,
Olducio sam se da uzmem mitsu sf35
Samo imam u ponudi i VEH model (hyper heating) vrijedi li 50eura više doplate i ako neko zna šta se dobiva da ovim?
Za 50e razlike svakako.
Samo da znas da Huper-Heating modeli moraju u oznaci spoljasnje da nose HZ na kraju, me oznacava se na unutrasnjoj, ona je ista.
Da ti neko ne prodaje muda za bubrege, jer je razlika izmedju obicnog i Hyper modela najcesce oko par stotina eura.
 
Stigao racun za struju za Amber premium u kuci bez izolacije. Prosjecni racun (bez klime i hidrofora za vodu) bude do 50e. Sa klimom i hidroforem kojim zalivam dvoriste svaku noc racun 68e. Iliti 5e manje nego proslog mjeseca. Znaci klima potrosila ne vise od 10-15e zajedno sa starom klimom (do sredine avgusta bila kisa i svjeze). Ja prezadovoljan.
Trenutno potrosnja 200w. Setovano 25, u kuci temp 27 i svi prozori otvoreni. Napolju prijatnoScreenshot_2023-09-10-21-15-40-443_com.tplink.iot.jpg
 
Poslednja izmena:
Za 50e razlike svakako.
Samo da znas da Huper-Heating modeli moraju u oznaci spoljasnje da nose HZ na kraju, me oznacava se na unutrasnjoj, ona je ista.
Da ti neko ne prodaje muda za bubrege, jer je razlika izmedju obicnog i Hyper modela najcesce oko par stotina eura.
Mislim da nisam vidio na kutiji tu oznaku HZ za vanjsku jedinicu, samo stoji VEH a ta druga koja je jeftinija bez ovoga H, moram onda sa njima to vidjet, hvala na infu.
Kazi mi molim te po kojoj cijeni ti nude tu hyper heating?
Ako misliš na mene, 870 eura to je najjeftinije sto sam mogao naći u Sarajevu
 
Poslednja izmena:
Koji inverter uzeti za oko 1000€? Pročitah temu gde se vodila diskusija o gree inverterima i ono što sam mislio da uzmem više nisam siguran. Cela diskusija je otišla u pravcu da su gree inverteri loši sa modulacijom. Imate li neki predlog?
 
Koji inverter uzeti za oko 1000€? Pročitah temu gde se vodila diskusija o gree inverterima i ono što sam mislio da uzmem više nisam siguran. Cela diskusija je otišla u pravcu da su gree inverteri loši sa modulacijom. Imate li neki predlog?
IMG_20230911_023357.jpg
Evo kod mene gree amber premium na hladjenju kako ne moze da nisko modulira bez iskljucivanja i to na fan 2. Na grijanju stvarno nisam imao prilike da nesto probam. Jos im je ovo najjaci model da ja znam, koji moze mnogo struje da povuce a i snage da isporuci.
 
Poslednja izmena:
Mislim da nisam vidio na kutiji tu oznaku HZ za vanjsku jedinicu, samo stoji VEH a ta druga koja je jeftinija bez ovoga H, moram onda sa njima to vidjet, hvala na infu.

Ako misliš na mene, 870 eura to je najjeftinije sto sam mogao naći u Sarajevu
Evo ti VE i VEHZ.

A evo ti VE i VEH:

Elem, nekom svojom logikom zakljucih da je H za heating, a mislim da je identican uredjaj u pitanju, s obzirom da su im identicne dimenzije, nego da je na VE ogranicena radna temperatura(samo na papiru) radi boljeg SCOP rejtinga, a na VEH stavljena do -20c.
Bukvalno zbog toga je VE A++ na grejanju, a VEH A+, a mislim da su identicni uredjaji u pitanju.
Prvo sam mislio da mozda VEH ima grejac tacne, pa zato ima nizu radnu temperaturu, ali ovde vidim da su identicne i da se ne spominje nikakav dodatni hardver.

Evo ovde za EF model sa VE i VEH spoljasnjom, jedna pored druge, identican spec:


veHZ model je model sa hyper-heating tehnologijom i on je sigurno solidno skuplji od te veH.
Opet, obicno HZ 25ica(9ka) kosta kao obicna 35ica(12ica), pa bih radije birao obicnu 12icu ako ne zivis negde gde su cesto neki jaki minusi ispod -10c.
Ja recimo u BG-u nikada ne bih doplatio HZ verziju, cisto bacanje para, pogotovo kada znam da mu je Luca radila bez problema na rekordno niskim temperaturama za BG pre 5-6 godina.
 
Poslednja izmena:
Koji inverter uzeti za oko 1000€? Pročitah temu gde se vodila diskusija o gree inverterima i ono što sam mislio da uzmem više nisam siguran. Cela diskusija je otišla u pravcu da su gree inverteri loši sa modulacijom. Imate li neki predlog?
Losi su valjda Muse modeli, ne znam za Pular, ali Amber Comfort je super, kao i skuplji modeli.
Amber Ultra jedino na grejanju ne ide ispod 400W, ali je Amber Ultra 12ica na grejanju jaca od 90% 24ki, pa se i uzima za vece prostore gde retko i treba nesto niza modulacija na grejanju.

Za 1000e mozes svasta da uzmes, samo je pitanje za koliki prostor ti treba i sta je cilj, samo da se ogrejes, da sto manje duva, da bude jako tiha, filtracija vazduha, itd..?
Recimo, imas LG 12RK za filltriranje vazduha, imas LG Artcool 12BK verziju sa lepim dizajnom, imas Mitsubishi Heavy Kireia 9ku, sto je njihov pred najbolji model i solidno jak za grejanje za 9ku(1100e 12ica), a imas i Amber Ultra 12icu ako grejes neki veliki prostor i treba ti snaga, a opet hoces na hladjenju da moze lagano da radi. Ako hoces snagu svuda, tu imas vise 18ica i 24ki za te pare, pa da gruvaju i leti i zimi, samo tu nema laganica kao sa 12icama i 9kama :) Imas i Panasonic TZ 12icu ako ti treba kompaktna unutrasnja jedinica.
 
Mislim da nisam vidio na kutiji tu oznaku HZ za vanjsku jedinicu, samo stoji VEH a ta druga koja je jeftinija bez ovoga H, moram onda sa njima to vidjet, hvala na infu.

Ako misliš na mene, 870 eura to je najjeftinije sto sam mogao naći u Sarajevu
Kod mene je ovaj model, jednu sam kupio prije par mjeseci ali u Banjaluci ali preko poznanstva i nekog posla sam dobio za 1700€ a ista taka u Njemackoj placena 2300€ tako da imas neki omjer cijena. Po meni ako dobijes takvu za te pare ili malo vise, uzimaj isti sekund.
 

Prilozi

  • IMG_20230813_134311.jpg
    IMG_20230813_134311.jpg
    72 KB · Pregleda: 56
Losi su valjda Muse modeli, ne znam za Pular, ali Amber Comfort je super, kao i skuplji modeli.
Amber Ultra jedino na grejanju ne ide ispod 400W, ali je Amber Ultra 12ica na grejanju jaca od 90% 24ki, pa se i uzima za vece prostore gde retko i treba nesto niza modulacija na grejanju.

Za 1000e mozes svasta da uzmes, samo je pitanje za koliki prostor ti treba i sta je cilj, samo da se ogrejes, da sto manje duva, da bude jako tiha, filtracija vazduha, itd..?
Recimo, imas LG 12RK za filltriranje vazduha, imas LG Artcool 12BK verziju sa lepim dizajnom, imas Mitsubishi Heavy Kireia 9ku, sto je njihov pred najbolji model i solidno jak za grejanje za 9ku(1100e 12ica), a imas i Amber Ultra 12icu ako grejes neki veliki prostor i treba ti snaga, a opet hoces na hladjenju da moze lagano da radi. Ako hoces snagu svuda, tu imas vise 18ica i 24ki za te pare, pa da gruvaju i leti i zimi, samo tu nema laganica kao sa 12icama i 9kama :) Imas i Panasonic TZ 12icu ako ti treba kompaktna unutrasnja jedinica.
Neko ko uzima prvi puta klimu nezna te "sitnice" pluseve i minuse a trgovac ili je nestrucan ili nezeli neke stvari da kaze. Svako svoju robu hvali samo da proda. Zato je uvjek dobro da se covjek raspita sta valja, ovjde se moze puno nauciti i cuti dobra i losa iskustva.
Pogledajte prilog 404250
Evo kod mene gree amber premium na hladjenju kako ne moze da nisko modulira bez iskljucivanja i to na fan 2. Na grijanju stvarno nisam imao prilike da nesto probam. Jos im je ovo najjaci model da ja znam, koji moze mnogo struje da povuce a i snage da isporuci.
Ovo je bas milina za vidjeti. Jos ako je tiha onda mislim da bi trebao biti zadovoljan. Kazi mi samo da ne listam koliko kvadrata to bi?
 
Poslednja izmena:
Нема бољег аута од Москвича и климе од...
Комшијин фуђи се већ дере као блесав сваки пут кад прођем поред његове куће, а зиме нема ни видику. Могу мислити како ће да звижди у јануару.

Него нема нам у последње време једног хиперактивног члана, ако му је неко од модератора ударио 'муте' има пиће од мене...
 
Interesuje me koje klime 12 tice imaju najtise spoljne jedinice i do koliko je to decibela.
 
Nazad
Vrh Dno