Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Pun mjesec, bas jake vrucine bile. Mitsubishi 12ka
Meni je jako bitna kultura rada pa mislim da se nekad isplati dati vise para
Da, da, sad sam se setio da sam komentarisao kako je to jako mala potrosnja. U tvom slucaju ovih 100 kw i jeste visoka potrosnja.
 
Pun mjesec, bas jake vrucine bile. Mitsubishi 12ka
Meni je jako bitna kultura rada pa mislim da se nekad isplati dati vise para
Imas li izolaciju? Jer ja na moju kucu bez izolacije mogu da osusim carape za pola sata od toplote na vanjskom zidu
Ja sam 19-og montirao klimu.
IMG_20230909_183032.jpg
 
Poslednja izmena:
Znaci mislis da je dovoljno stiropor 8? A za plocu? Kod nas ovako laicki koliko cujem ljudi obicno peticu rade. A svakako bih stavio nivo iznad. Znaci osmicu ako je dovoljna. Procitah kod nas da kazu da je velika razlika izmedju petice i osmice, dok je izmedju osmice i 12 dosta manja razlika. To za ove nase vremenske uslove... sad ne znam koliko je to relevantno

55 kvadrata. A to je bilo onih prvih dana kad sam uzeo klimu, dok se prilagodila na prostor i dok sam vidio kako najoptimalnije da setujem klimu. Generalno uspio sam za nekih 300w da spustim potrosnju. Mada to je opet bilo oko 1200-1300w od 13h do 18hPogledajte prilog 404059
Sad stiropor 12 kao nekad 8 pre 10 god.
 
Bolje da si stavio 8 cm 17 grama. Majstori imaju totalno pogresan rezon po pitanju gustine stiropora. Veca gustina je pozeljnija kod stiropora iste debljine, u suprotnom prednost se uvek daje debljini u odnosu na gustinu. Deblji, a ne gušći stiropor znači bolje termoizolacione karakteristike.
 
А што? Btw ја сам ставио петицу 25грамску прије око 15 година а потрошња ми је је отад мања за цирка 45%
Pa zbog ociglednog porasta temperature u odnosu na prethodne decenije. Pogledaj samo tu skalu jutarnjih temp kod mene u Pg. Znaci da bude porast za dva stepena (sto ce sigurno vrlo brzo biti), to znaci da bi jutarnje temp u pg bile i po 31, 32, 33. Kao u Dubai. Ludilo
 
Jako kulturno radi Amber, tu nema problema.
Takodje je za 150k dinara jaca i od HZ LN Mitsubishija na grejanju, koji je skoro pa duplo skuplji.

Razlike u racunu su u odnosu na on/off klime oko 30%, a najstedljiviji u odnosu na najneekonomicniji inverter su mizerne.
Amber je svakako A+++ i nema govora o nekim razlikama u potrosnji, a na hladjenju pogotovo.

Trosi prostor, a ne klima.

Lepo je rekao, nije isto kada je danima uvece 30c i kada se rashladi na 19c, a dodatno i bez izolacije dodje do toga da se zidovi uzare i em je teze rashladiti, em vise tripuju senzore klime.
 
Poslednja izmena:
Jako kulturno radi Amber, tu nema problema.
Takodje je za 150k dinara jaca i od HZ LN Mitsubishija na grejanju, koji je skoro pa duplo skuplji.

Razlike u racunu su u odnosu na on/off klime oko 30%, a najstedljiviji u odnosu na najneekonomicniji inverter su mizerne.
Amber je svakako A+++ i nema govora o nekim razlikama u potrosnji, a na hladjenju pogotovo.

Trosi prostor, a ne klima.

Lepo je rekao, nije isto kada je danima uvece 30c i kada se rashladi na 19c, a dodatno i bez izolacije dodje do toga da se zidovi uzare i em je teze rashladiti, em vise tripuju senzore klime.
Ma sinoc kod mene amber premium spustila na 148w bez iskljucivanja. Kad na vrucine puknem turbo zakuca 1800w na hladjenje. Sto rece: „Trosi prostor, a ne klima”.IMG_20230909_192957.jpg
 
Poslednja izmena:
Bolje da si stavio 8 cm 17 grama. Majstori imaju totalno pogresan rezon po pitanju gustine stiropora. Veca gustina je pozeljnija kod stiropora iste debljine, u suprotnom prednost se uvek daje debljini u odnosu na gustinu. Deblji, a ne gušći stiropor znači bolje termoizolacione karakteristike.
Све сам то и тада знао и хтио сам баш ту осмицу, исто 25г. Али због ортаклука(стриц није хтео) одустао. Само преносим искуство са петицом.
 
  • Like
Reagovanja: Ira
А што? Btw ја сам ставио петицу 25грамску прије око 15 година а потрошња ми је је отад мања за цирка 45%
45% mozda ako si pre izolacije imao neki polomljen prozor, pa duvalo :)

Nema sile da tolika usteda bude sa 5cm, jer je na 20-25 vunom usteda oko 50%.

 
Samo sto nisu rekli koja je cena kamene vune, i to jos 20 cm, te za koliko bi se ulozena investicija isplatila. A samo vuna te debljine proizvodjaca Knauf je preko 20 evra po m2, a gde su ostali prateci elementi: folije, lajsne, tiplovi....Pri tom treba napomenuti da kamena vuna ima istu toplotnu provodljivost kao i stiropor, ali je daleko bolji izolator zvuka, veca parapropusnost, nezapaljiva, napravljena od prirodnog materijala i dr.
 
45% mozda ako si pre izolacije imao neki polomljen prozor, pa duvalo :)

Nema sile da tolika usteda bude sa 5cm, jer je na 20-25 vunom usteda oko 50%.

Ја мерим сопственоим искуством и практиком: Прије изолације трошио просек 25m просторних(рекорд био 29, хладна зима) а после просек пао на 14m. Од прошле године први пут комбинујем због мањка дрва са климатизерима старим 15так година и котлом Центрометал 35kw. Ове године желим опет комбинацију али са новијим климатизерима. Зато и висим овде и по другим форумима да украдем знање, признајемпа читам свашта, а понешто и научим;)
 
''Dodatne mere za poboljsanje energ.efikasnosti: stiropor 5 cm, mase 20 kg/m3''??? Zasto ne 8 cm, 17 g, kada je cena ista kao za ovaj od 20 g, a ovaj od 8 cm je bolji izolator?
 
Da li stvarno ocekujes da ce neko napraviti besplatan kalkulator i povezati sve to sa trzisnim cenama koje se menjaju iz meseca u mesec.
Samo drzanje sajta online kosta 50e godisnje.

Elem, ako nadjes bolji i precizniji slobodno podeli ovde.
 
To nema veze sa kalkulatorom, vec sa predlozenim merama. Sam kalkulator je ok, ali deo Izvestaja koji je vezan za cene je zastareo, te je samim tim i zakljucak o isplativosti investicije pogresan. A odnos cena izmedju materijala razlicite debljine i zapremine uvek je bio isti.
Petokomorni prozori proizvodjaca Veka-Nemacka, argon itd. za kucu od 150 m2 sada su preko 6k evra (sa roletnama bez komarnika, u cenu uracunata i ulazna vrata). Stiropor 10 m2, stirodur 2 cm za coklo, terase i dr., cca 25 evra/m2-materijal i rad, kuca od 150 m2 sa dve terase koje se posebno obracunavaju, ima oko 280-300 m2 fasade, da zaokruzimo na 7k evra, plus oko 60 m2 ploce takodje stiropor 10 po ceni od 500 din/m2, to je jos 250 evra, sve ukupno 13.5 evra. To je cena za kes, a ako uzimate kredit na 6 godina, cena izolacije je po sadasnjim kamatnim stopama preko 17k evra. Ako racunate da ste ustedeli 35%, a za ogrev koristite drva, pa umesto 20m prostornih, trosite 13, a cena 1m je letos bila 6k, ali da racunamo da je 8k, to je usteda od oko 500 evra. Tome dodate da cete realno ustedeti jos maksimalno 100 evra leti. Dolazi se do zakljucka da ce se investicija vratiti za nesto vise od 25 godina, skoro pa 30. Navedeno govori o bezobrazno visokoj ceni ugradnje i skupim kreditima.
 
Poslednja izmena:
Pozovi čoveka koji je to napravio pa ga pitaj.. Ali lepo je napisao na početku kalkulatora.. To je informativnog karaktera.. Za detalje (bas to sto ti pitaš) treba pozvati nekoga da dodje na licu mesta.
To važi i za onaj drugi kalkulator..
 
Pozovi čoveka koji je to napravio pa ga pitaj.. Ali lepo je napisao na početku kalkulatora.. To je informativnog karaktera.. Za detalje (bas to sto ti pitaš) treba pozvati nekoga da dodje na licu mesta.
To važi i za onaj drugi kalkulator..
Sta da pitam? Da li je bolje staviti za isti novac deblji i samim tim bolji izolacioni materijal? Ne pricam o kvalitetu kalkulatora, vec o pogresnim predlozima, bez obzira sto je tekst informativnog karaktera.
 
Ne znam sto meni pricas kada ja nisam kretaor istog. Mozda je greška na sajtu, mozda ima nesto što nismo upoznati jer to je primer gde se fasada lepi na fasadu.

Nasem narodu covek ne moze da udovolji pa to ti je, kud ga podeli, samo negativno 😅
 
Ma sve ok nego moramo da razumemo da besplatno ne moze da bude idealno.
Provuci tvoju kucu sa svin detaljima pa vidi da li odprilike gadja potrošnju i izbacice ti odmah i potrošnju TP. Mada cene su stare pa onda potrošnju uporedi sa sadašnjim cenama
 
Imas li izolaciju? Jer ja na moju kucu bez izolacije mogu da osusim carape za pola sata od toplote na vanjskom zidu
Ja sam 19-og montirao klimu.
Pogledajte prilog 404103
Moja vikendica je prica za sebe... 1945 izgradjena, pola drvena, pola "zidana" neznam cime, podovi drveni a ispod zemlja.... Veeeeliko renoviranje je bilo. Iz vana se nesmije dirati jer je zakonom zasticeno. Krov nije bas izoloran a stiropor je 5cm... Unutra je donji dio sada ko iz bajke sredjen i tu sam sa porodicom svaki slobodan trenutak. Tu sam stavio prije Gree a sada je Mitsubishi. 60m2 koje se odrzava dan noc.
Sta da pitam? Da li je bolje staviti za isti novac deblji i samim tim bolji izolacioni materijal? Ne pricam o kvalitetu kalkulatora, vec o pogresnim predlozima, bez obzira sto je tekst informativnog karaktera.
Ja zbog svog posla sam cesto u prilici da vidim kako se radi izolacija i to racunanje nema veze sa zivotom u praksi
 
Moja vikendica je prica za sebe... 1945 izgradjena, pola drvena, pola "zidana" neznam cime, podovi drveni a ispod zemlja.... Veeeeliko renoviranje je bilo. Iz vana se nesmije dirati jer je zakonom zasticeno. Krov nije bas izoloran a stiropor je 5cm... Unutra je donji dio sada ko iz bajke sredjen i tu sam sa porodicom svaki slobodan trenutak. Tu sam stavio prije Gree a sada je Mitsubishi. 60m2 koje se odrzava dan noc.
Kako moze SJ da se okaci ako je zaštićeno?
 
Kako moze SJ da se okaci ako je zaštićeno?
Privatna imovina! Klima nije bitna. Ulica je takodje sa privatnim kucama, vise supama sto ja kazem ali nesmies nista da gradis. Smijes samo sa odrzavas sta imas. Nije klima bitna, zasticeno je od gradjevina.
Samo da dodam mjerenje potrosnje struje sa "smart" uticncama. Sve lazu, ali sve! Kazem oz islustva. Cak i dva proizvoda iste marke drugacije pokazuju.
 
Ја мерим сопственоим искуством и практиком: Прије изолације трошио просек 25m просторних(рекорд био 29, хладна зима) а после просек пао на 14m. Од прошле године први пут комбинујем због мањка дрва са климатизерима старим 15так година и котлом Центрометал 35kw. Ове године желим опет комбинацију али са новијим климатизерима. Зато и висим овде и по другим форумима да украдем знање, признајемпа читам свашта, а понешто и научим;)
I ja sa istim klimama i u istom stanu, jedna grejna sezona 35k dinara, druga 70k dinara...fizika je fizika, ne moze kod tebe biti drugacija.
Da se racuni smanjuju za 45% sa 5 izolacijom, sa 20 bi se maltene besplatno grejali.

@Boy_81
Kakve veze ima sto je privatna imovina, ili je zasticena zakonom spolja ili nije, ne moze da ne sme da se dira fasada, a da sme da se busi za klimu.
Mi smo morali u centru BG-a da sakrivamo spoljasnje jedinice na terasu da se ne bi videle i da se otapaju u balon sa vodom, a nije zakonom zasticen objekat.
 
Nazad
Vrh Dno