Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Evo grube skice. Vidim da više nema slika koje sam kačio u staroj temi.
 

Prilozi

  • IMG_20220127_074927.jpg
    IMG_20220127_074927.jpg
    104.1 KB · Pregleda: 93
Idealno za varijantu sa jednom klimom i male grejalice u sobama za dopunu ako treba.
 
Moze mala pomoc.
Fujitsu 12llcr malo podbacije grubo da kazem za 1C od setovane sa Mid fan.
High mi deluje dosta bucno 740 m3, Mid je 600m3 to je ok ali prostoriju od 40m2 ne uspe da odrzi na zadatu, bude manja 1C.
Probao sam sa kalibracijom iz uputstva sa Highter control i lower control nesto ne vidim bitnu razliku mozda je samo osetljivost na promenu temp na Highter control, ali nije to bas korekcija temperature. Nisam siguran ako neko zna?

1643269802097.png

Jos i oko ovoga da li kad se prenesu parametri podesavanja na taster Sleep klima primi vide se sve 3 led da zatrepte i bip bip, da li sad gasim iz struje na 30sek? " ja tako radim" jer je ugasena bila i zatvorena klapna. Turn off jedino iz uticnice po meni ??
1643272135794.png
 
Ni ja ne bih da omalovazavam, ali ovaj strujomer ne meri sve faze... Ne, ne salim se, vidjao sam to....
Pa jedino ako grejete na 19C i živite noću je moguce napraviti ovakve brojke na strujomeru (svaki dan, bez izuzetka, odete od kuce ujuto u 8 i vratite se posle ponoci, a da ni jedan vikend niste proveli kod kuce i niste gledali novogodisnji program od početka).
Priznajem, ja sam gledao i potrosio sam više... :)
Ево рачуна. Преко зиме увек некога има. А и мени треба 10 мин са посла да стигнем.
Прошли јануар смо имали већу потрошњу, јер смо користили ТА пећ. Овај новембар, децембар и јануар смо ложили да мало продувамо димњак и када смо чистили филтере на клими. У два месеца, то је било неких 10 ложења и то по пола дана.
ТВ и комп раде скоро нон-стоп, ручак се кува сваки дан, веш машина се пушта свака 2-3 дана....
 

Prilozi

  • IMG_20220127_125318~2.jpg
    IMG_20220127_125318~2.jpg
    155.3 KB · Pregleda: 42
  • IMG_20220127_125241~2.jpg
    IMG_20220127_125241~2.jpg
    215 KB · Pregleda: 59
Sumnjivo brojilo, ako grejes na klimu i ceo dan je ista temperatura nema trika da ti 75% potrosnje bude jeftina struja.
 
Ми смо се уселили пре две године.

Ништа није чепркано око бројила.
Када је проверавано од стране ЕПС-а нисам сигуран.

Имамо само један зид који је целом дужином отворен и то је то. 12цм изолације, на тавану је вуна, па кров.

Комшија на које се наслањамо су на истом спрату, испод нас се греју на гас.
Климу намештамо на 22-25°C

Уосталом, и овде сам писао пре да нам је рачун око 4-5 хиљада зими.
 
Ne pricam o potrosnji i racunu, vec o odnosu kWh izmedju jeftine i skupe tarife. Ako grejete 24/7, mislim da je fizicki nemoguce da odnos jeftina:skupa bude 3:1.
 
Moze mala pomoc.
Fujitsu 12llcr malo podbacije grubo da kazem za 1C od setovane sa Mid fan.
High mi deluje dosta bucno 740 m3, Mid je 600m3 to je ok ali prostoriju od 40m2 ne uspe da odrzi na zadatu, bude manja 1C.
Probao sam sa kalibracijom iz uputstva sa Highter control i lower control nesto ne vidim bitnu razliku mozda je samo osetljivost na promenu temp na Highter control, ali nije to bas korekcija temperature. Nisam siguran ako neko zna?

Pogledajte prilog 332891

Jos i oko ovoga da li kad se prenesu parametri podesavanja na taster Sleep klima primi vide se sve 3 led da zatrepte i bip bip, da li sad gasim iz struje na 30sek? " ja tako radim" jer je ugasena bila i zatvorena klapna. Turn off jedino iz uticnice po meni ??
Pogledajte prilog 332892
Isključi klimu iz utičnice na duže od 30 sekundi može na nekoliko minuta na to su mislili.Da li čistiš filtere redovno.Povećaj temperaturu na daljinskom za 1 ili 2 stepena.Da li ti je uključen ECO mod proveri.
 
@prashinar
Nisam ni mislio da kradete, brojila su nam losa. Kod mene zeza brojilo isto, neko vreme nije bilo pravila kada je i koliko traje jeftina, a kada i koliko traje skupa tarifa. Sada vec neko vreme sve ide na skupu pa mi potrosnju dele pri obracunu, odnos jeftina:skupa bude 1:2. Nece da dodju da poprave jer nisam potpisao da im poklanjam brojilo 😂
 
Isključi klimu iz utičnice na duže od 30 sekundi može na nekoliko minuta na to su mislili.Da li čistiš filtere redovno.Povećaj temperaturu na daljinskom za 1 ili 2 stepena.Da li ti je uključen ECO mod proveri.
2x3 mesecno perem u medjuvremenu pogledam stanje filtera, da sad je daljinac na 25C a prostoriji 24C na dva termometra, uspem jedino na High odrzati 24-25C kako je na daljincu ali prevelika buka i bura :) kao sto kazu za 18tke no nije to novo nastalo stanje tako je i proslih zima, valjda veca prostorija + otvoren prolaz od 110cm prema hodniku u drugoj prostoriji druga klima. Izolacija je ok 5cm spolja, siporex, 2cm unutra svukud okolo, pvc 2x140cm.
Morace jos jedna klima izgleda :)
 
@ivanbass1

Чисто да напоменем 😬
Иначе је у питању "новији" део куће, а када је постављано бројило, није ми познато.

Углавном, треба још да се среди столарија и у ходнику да се ставе додатна врата на средини, плус треба ставити изолацију(5цм) на зид између ходника и собе, јер се не ходник не греје.

Касније ћемо вероватно и тавански простор да претворимо у собу, али о том потом.
 
@ivanbass1

Чисто да напоменем 😬
Иначе је у питању "новији" део куће, а када је постављано бројило, није ми познато.

Углавном, треба још да се среди столарија и у ходнику да се ставе додатна врата на средини, плус треба ставити изолацију(5цм) на зид између ходника и собе, јер се не ходник не греје.

Касније ћемо вероватно и тавански простор да претворимо у собу, али о том потом.
Mislim da imam resenje tvog problema. Tebi je veca potrosnja nocu kad je jeftina struja zato sto komsija ispod koji se greje na gas iskljuci grejanje. Treba da odes do njega i ponudus mu 2-3000 mesecno zimi da pojaca grejanje za koji stepen i nece ti trebati dodatni uredjaj za dogrevanje.
 
Kod mene nisu očitali novembar ili pogrešno upisali,došlo mi da platim 2600 din.Za decembar (zajedno sa novembrom verovatno) potrošeno 1278VT+360NT,račun 17700.
 
Ми смо се уселили пре две године.

Ништа није чепркано око бројила.
Када је проверавано од стране ЕПС-а нисам сигуран.

Имамо само један зид који је целом дужином отворен и то је то. 12цм изолације, на тавану је вуна, па кров.

Комшија на које се наслањамо су на истом спрату, испод нас се греју на гас.
Климу намештамо на 22-25°C

Уосталом, и овде сам писао пре да нам је рачун око 4-5 хиљада зими.
Ko je tu ziveo pre tebe je vrv imao vezaru u EPS pa su obrnuli visu i nizu tarifu.
Cuti i ne talasaj!!! 😁
 
Moje postovanje drugari, dali mi mozete reci nesto o carrier klimama. Intresuje me : CARRIER INFINITY ULTIMATE INVERTER (bez wifi-a), model: 24000 Btu 42QHB24D8S/38QHB24D8S . Kavi su vasi utisci prema tom brendu i ovom modelu?
 
@Golden maximalno izbacivanje toplote nije kada klima daje visok ispuh, vec je i bitno koliko m3 vazduha izduvava, tako da recimo:

1. Izduv 50C, brzina 300m3/h, usis 25C. 300x1.2x25/3600=2.075KW toplote
2. Izduv 40C, brzina 600m3/h, usis 25C. 600x1.2x15/3600=3KW toplote

Kao sto vidis, sa nizim izduvom ali vecom obradom vazduha (600 vs 300m3) klima izbaci vise toplote. Na stranu to sto ICom ne meris temperaturu vazduha ;-)
Izvini ali zanima me sta ti je 1.2 u ovoj formuli . Inace rezultat prve jednacine je 2.5kW😄
 
Radio sam test na mojoj energy pro . Turbo mod. Na usisu 27 na izduvu 54. Po ovoj formuli ona daje 5.8kW a u specifikaciji stoji da moze do 4.8kW. Platio sam 12- ticu a dobio 18- ticu😄😄😄
 
To je zato sto je turbo mod :p Koliko je potegla iz uticnice?
 
Za maks opterecenje na ~0C ili blagi minus, 3.6 COP i nije tako lose :) - Inace sve ove brojke su okvirne, niti znamo da li klima stvarno obradi toliko vazduha koliko pise, niti znamo koje su greske termometra.. Ali svakako mozes da na svojoj klimi ukoliko znas protoke po ostalim brzinama fana da meris i racunas i divis se :)
 
Temperatura je bila oko +3 a u specifikacijama stoji da je max. izduv 650 ,pretpoatavka da je turbo mod max.
 
Dali je Carrier u istom rangu sa fujitsu brendom ili je losiji/bolji? Hteo bih ove nedelje da kupim klimu i da zavrsim svoje putesvestije sa poronalazenjem sto bolje klime za glavno krejanje stambenog prostora.
 
Znam da Carrier radi sisteme velikih snaga hlađenja i grejanja to sam video.Što se tiče split klima uređaja tu su slabiji od Fujitsu.Dobio si savet za kvalitetnu klimu 18 a to je KMTA.Ima snage uz to ima i dobru modulaciju Mitsubishi kompresor tako da mislim da je to optimalni izbor što se tiče snage i kulture rada.
 
Carrier je najveće ime na svetu kad je u pitanju rashladna tehnika. Pitanje je samo da li uopšte i dalje prave ove kućne split sisteme ili lepe nalepnice. Kad su moji 2004 kupili Carrier klime ta serija se pravila u Koreji, za valjda neko Italijansko odeljenje, ko zna gde se to i kako danas proizvodi.
 
Taj Mitsubishi je dobar uređaj a cijena još bolja. Da kupujem sebi ja bih je svakako uzeo.
 
Ima i DAIKIN FTX50GV/RX50GV fina akcija,isto dobra klima.Mislim da su je hvalili po forumima.
 
Nazad
Vrh Dno