Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

koristi li neko klime na vecoj postavljenoj temp?
kod nas ako je u prostoriji ispod 24C je onako sveze 25C je ok pitam sve ukucane. Na 22C mereno 1m od poda dalje od klime koja ne duva na termometar to je nama hladno ili sveze da kazem.
Jeste da je osecaj toplote subjektivan, ali nije isto 22C u maloj kutiji tj 15m2 i 40m2 jer imam takvu situaciju pa sam probao 24C u 15m2 mi je vec toplo da se pocinjem znojiti pod pazuhom :) a na 22C je tu ok. Verujte pazuhu :) iz te prostorije predjem na istih 22C u tu vecu 40m2 tu je vec primetno svezije.
Pa me interesuje verovatno vecina su u malim stanovima, onda recimo kao "pejicgoran" drzao na quiet pa sad na -10C tek prvu brzinu izduva,
htedoh reci ja imam ucelo prostoriju 40m2 i sad na -10C da bi odrzao 24C u prostoriji moram setovati klimu na 25-26C zavisi da li sam na mid ili high brzini (fujitsu 12llcr) (kuca siporex+5cm spolja i 2cm unutra svugde stiropor-vrata otvorena do hodnika u decijoj sobi manja klima 9tka 24C)
Fujitsu llcr setovana na 25C na -10C trosi oko 700-800w mid izduv ponekad skoci da nadoknadi, juce i prekjuce po 17,4 kw potrosila
cisto neko moje zapazanje
****da dodam da jeki maximalno izbacivanje toplote je kad setujem 30C, mid vent. 1700w potrosnja i sa IC nadjem najtopliju tacku od 52C juce na -10C usis je bio 23C
 
Poslednja izmena:
Drzim setovano 26C na TCL 18tici u dnevnoj. Na 75cm od poda u cosku u kome klima ne duva (paralelno sa klimom) je od 24.9-25.1C jos od septembra :) Od 1.10 do ovog trenutka je potrosila ukupno 1020KWh. Duva 24/7 osim kada odlazi u defrost. Kada je bas toplije napolju (7C i vise konstantno) oborim je na 24-25C inace nabija preko 26C u prostorijama i postaje vec neizdrzivo ako mene pitas, ako pitas moju dragu, taman. :) Nocas je od 10 uvece do 8 ujutru potrosila 7KWh, duvala je na fan2 i fan1, jedino nakon defrosta je sibala po 1-2min na fan3. Evo je trenutno usis 25.3C izduv 35.4 i potrosnja 570W, u leru sto bi se reklo. Direktno greje 30kvm + sve sto uspe da izduva kroz vrata dnevne (a uspe poprilicno) u hodnik odakle se ulazi u jos 2 sobe i kupatilo.
 
@Golden maximalno izbacivanje toplote nije kada klima daje visok ispuh, vec je i bitno koliko m3 vazduha izduvava, tako da recimo:

1. Izduv 50C, brzina 300m3/h, usis 25C. 300x1.2x25/3600=2.075KW toplote
2. Izduv 40C, brzina 600m3/h, usis 25C. 600x1.2x15/3600=3KW toplote

Kao sto vidis, sa nizim izduvom ali vecom obradom vazduha (600 vs 300m3) klima izbaci vise toplote. Na stranu to sto ICom ne meris temperaturu vazduha ;-)
 
I meni se svidja Fujitsu klima inverter ASYG18KMTA / AOYG18KMTA za 58 km2. Nego gledam parametre koje daje Eurovent sertifikat ( https://www.fujitsuklime.com/wf-pro...i-inverter-asyg18kmta-aoyg18kmta-eurovent.pdf ) Kad je spoljna temperatura -7 COP je 2,86 . Tek na +12 dobija se COP od 7.04 ili SCOP od 4.56 .
Dali postoje klime 18 koje na -7 daju bolji COP ( na primer: 4 ), a da im je cena korektna.
Pogledaj i Fujitsu LFCA18.KMTA18 ima Mitsubishi kompresor imam i podatke o njemu ako ti nešto znače.Mislim da ćeš teško naći bolje osamnestice za te pare koje si zamislio da potrošiš.Na grejanju ova KMTA spusti modulaciju do 160w dok je kod LFCA 300W najniža modulacija u režimu grejanja.Naravno kad treba da ogreju povuku do 3kw iz utičnice.
 
Drugari,upravo sam od zastupnika za fujitsu klime ( Viacom VS ) dobio ponudu i za ASYG24LFCC / AOYG24LFCC klimu?
 
Lepo je što si dobio ponudu nego da li tebi treba toliko jaka klima.Ne znam da neko koristi za stan takvu klimu i 18 ima jak izduv a ova 24 je za neki veliko poslovni prostor prodavnica i slično.
Pogledaj ove Fujitsu General LMCA12 63.000 komad pa razmisli možda bi bolje pokrio prostor sa dve dvanestice ili kombinacija 12 i 9.
 
Poslednja izmena:
Moja jedna od početka meseca 135kw/h
Kolege sa posla mi kažu da su jutros izmerili -18 u ataru.
 

Prilozi

  • Photo0011.jpg
    Photo0011.jpg
    32.2 KB · Pregleda: 47
Pa je l bila glavni izvor toplote u stanu? Da li je duvala 24/7? Po ovome ispada 5.5kWh dnevno, sto je prosecna potrosnja po satu ~230W. To je super. Samo mi se cini da ti klimu malo boc u struju, malo van :)
 
O da, ja to ni ne krijem. Pored klime tu ke noću i TA peć na jeftinu al ne punim je mnogo ali dovoljno da klima iz utičnice ne povlači previše. A ta potrošnja od 230w/h stoji ali kad je napolje +5 stepeni, onda sama greje veću površinu.
 
Lepo je što si dobio ponudu nego da li tebi treba toliko jaka klima.Ne znam da neko koristi za stan takvu klimu i 18 ima jak izduv a ova 24 je za neki veliko poslovni prostor prodavnica i slično.
Pogledaj ove Fujitsu General LMCA12 63.000 komad pa razmisli možda bi bolje pokrio prostor sa dve dvanestice ili kombinacija 12 i 9.


Trenutno mi 12LUCA greje taj prostor sa podrskom od dve TA peci u sobama, ove godine dacu akcenat da postavim izolciju u tavanu ( cist je i posto sam prosle godine menjao crep odradjena je postavka nove daske na gredama pa parno propusna a vodo nepropusna folija, letve poduzne i poprecne na kojima lezi nov crep ). Hocu da se oslobodim TA peci i grejanje pojacam sa klimom koja je stedljivija.
 
Trenutno mi 12LUCA greje taj prostor sa podrskom od dve TA peci u sobama, ove godine dacu akcenat da postavim izolciju u tavanu ( cist je i posto sam prosle godine menjao crep odradjena je postavka nove daske na gredama pa parno propusna a vodo nepropusna folija, letve poduzne i poprecne na kojima lezi nov crep ). Hocu da se oslobodim TA peci i grejanje pojacam sa klimom koja je stedljivija.
Mozda da u sobe ubacis jos dve 12ice ili 9ke? Da li postoji ta mogucnost?
 
Ta luca je tako jeftina da ako si zadovoljan mozda najbolne jos 2 identicne da uzmes.
 
Razmisli o multisplitu da te ta 18/24 ne "ubije"
 
5 klima, 2x LGC 12, 2X LLCA 09 i VOX 12, ukupno 90m2, kuca, 5cm izolacija tavan i fasada.
Rekord za 24h 68kW celo domacinstvo. Neki prosek je 12kW dnevno u maju ili septembru kada se ne hladi i ne greje, sto dodje 56kW na grejanje za 24h, 2,33kW po satu ili 467W po klimi. Juce je bio minus preko dana a nocas -14C, jutros i danas nije prelazilo -2c.
 
Dali se pored Fujitsu klime ASYG18KMTA / AOYG18KMTA moze naci jos bolja a da je korektna sa cenom i kvalitetom?
 
Pdesign ne pokazuje koliko je klima 'jaka'. Nove klime uglavnom imaju niži Pdesign od starijih parnjaka.
 
Projektovanu vrednost snage grejanja na osnovu koje se računa SCOP.
 
Ako mi verujete oci su mi pobelele od pracenja i citanja po netu, eh da je auto upitanju vec bi ga do sada sto puta resio uzduz i popreko. U ovome sam laik a zeleo bih da za ulozenu 18-icu dobije najbolji model vezano za grejanje a da je cena korektna.
Pogledao samdaikin modele klime ali su cene krajnje nenormalne.
 
Ne postoji to što očekuješ. Klima se kupuje, kao i auto na osnovu potreba i želja, za početak ttrba da znaš šta očekuješ da ta klima radi. Mercedes E klase je daleko bolji auto od Korse, ali ako ti auto treba za zujanje po gradu, parkiranje i slično ovaj manji je bolji izbor. Isto ti je i sa klimama. Ja, a verujem ni ostali članovi ne znamo šta želiš da postigneš sa 18-com, ili većom klimom, pisali su već ljudi puno puta da uglavnom nisu optimalan izbor za stambene prostore.
 
Zelim da u 90% grejne sezone koristim samo klimu, a kad bas zagusti i temperatura padne ispod -7C tada kao dopunu ukljucujem samo jednu klimu. Cim se minus podigne na -5C; -4C; -3C; -2C...... i predje temperatura u+ 18-ica treba da odradjuje posao sa lakocom.
 
Već si duže vreme na forumu, skiciraj lepo prostor, opiši objekat, uslove i izolaciju, pa će ti se sigurno javiti neko sa konkretnim predlozima šta da kupiš. Ovako se samo vrtimo u prazno.

U međuvremenu pogledaj malo šta je Pdesignh, kako se računa SCOP i sl. čisto da ti bude jasno kako te vrednosti možeš da povežeš sa svojim potrebama. Sve smo već pisali puno puta, i ovde i u staroj temi.
 
Zar ja treba da kopam po dokumentaciji omiljenog brenda!? :rolleyes: Nova je i jača i efikasnija na minusima. Nikakve konkretne razlike u snazi koja bi mogla da se vidi na osnovu poređenja Pdesignh.

FJ.png
 
Vrlo su slicne, ako je vec odlucio na tako jaku klimu da ide ja bih predlozio noviji model, naravno i Amber 12 ulazi u taj izbor.
Evo jutros izmerene temperature, pronadjite sebe:
321.jpg
Ja sam izmedju Cuprije i Sm. Palanke, do -15C je bilo.
 
Zelim da u 90% grejne sezone koristim samo klimu, a kad bas zagusti i temperatura padne ispod -7C tada kao dopunu ukljucujem samo jednu klimu. Cim se minus podigne na -5C; -4C; -3C; -2C...... i predje temperatura u+ 18-ica treba da odradjuje posao sa lakocom.
Ja sam uzeo 18 Daiken za 64m2 stana.Dnevna od 24m2 iz nje dvoja vrata naspram klime jedna prema kuhinji od 12m2 i druga prema hodniku i sobi u koju direktno ulazi vazduh preko hodnika od 18m2.Prethodna samsung 12btu je to jedva hladila.Zato sam se sad odlucio za 18btu.
 
Nazad
Vrh Dno