Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da li da ostavim dvotarifno racunanje struje ili da predjem na jednotarifno? Jer sad ce klima raditi stalno kad je ukljucim nema gasenja, koliko sam skontao tako treba. E sad sta je bolja opcija ?
Ako ti bojer i veš mašina rade često i SAMO noću, onda ostavi dvotarifno. Imaš Kalkulator EDB na njihovom sajtu, stavi podatke sa poslednjeg računa pa uporedi kako bi bilo sa jednotarifnim. Meni je i dalje bolja opcija dvotarifno, jer najveće potrošače hranim noću.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Ja sam godinama na jednotarifinom.Brat koji je elektro inzenjer je presao na jednotarifon racunao u oba slucaja i manji su mu racuni na jednotarifnom.

Mene je mrzelo da racunam, sat se stvarno kvario i cale skinuo.Valjda uzimaju neki prosek nisam siguran.A da se bakcemo sa masinom nocu nemamo nameru ionako je
nova mali potrosac, bojler je uvek ukljucen.
 
Meni je sve na tajmer-sklopka varijanti. Bojler (150L 3kW) veš mašina/sušara, TA peći, sudomašina.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Meni je sve na tajmer-sklopka varijanti. Bojler (150L 3kW) veš mašina/sušara, TA peći, sudomašina.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
Ajde daj neki link koje si sklopke uzeo, jer kažeš da ih već duže koristiš i da rade kako treba.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Na veš i sudo mašini su fabrika opcija, za trofaznu TA sam pravio, a monofazna je neka mehanička, iz Uradi Sam. Za bojler san uzeo u Mikro Princu digitalni tajmer-sklopka za DIN šinu, tj kao dva osigurača. Nisam kući, a ni pri kompu, pa reci šta i za šta ti treba?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Zna li neko ko je uvoznik za Daikin? Posto insistiraju na ugradnji od strane ovlašćenih servisa...


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Zna li neko ko je uvoznik za Daikin? Posto insistiraju na ugradnji od strane ovlašćenih servisa...


Sent from my iPad using Tapatalk
Treba ti ovlašćen serviser, ne prodavac, trebalo bi na sajtu da imaju spisak, ako ne, pozoveš ih

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Elkom, al ne znam dal je jedini

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Poslao im na email link trailera za film Notebook, rasplakali se, sve mu priznali.

Jedva cekam racun za oktobar, jer mi je 20 dana 24h radila klima, pa da uporedim sa proslim, a onda i novembar.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Imaš online, crta i grafikone [emoji3]. Samo treba dodeš do EPS.
 
Luksi, na forumu si 10 godina i ne znas osnovna pravila...
Takve stvari regulisite preko pm

Obratite malo paznju sta pisete
 
Poslednja izmena:
Gree i daikin vise nisu u dilu.Po rijecima ovog tipa gree je od njih uzeo sto je trebalo(tehnologiju kompresora )
i vise im ne trebaju.
Kad bi to tako bilo ali nije tako. Možeš kopirati kompresor sa tehničke strane ali tehnologiju nikad. U prevodu: možeš kopirati dimenzije, način rada, materijale ali način tehnološke obrade tih materijala nikad. To se nikada nikome ne daje pogotovo kad se radi o tako kratkim vezama. Dokaz: Kinezi kupuju Suhoje zato jer nije moguće samo sa kopy-paste ovladati proizvodnjom složenih sistema. Armija SFRJ je 5 godina bezuspešno pokušavala da napravi pogonski točak za T84 ali nikada nisu uspeli, sve dok nisu platili debelo SSSR-u da im otkrije tajni recept za termičku obradu materijala. Da nedužim priču ali kopiranje u mašinstvu nije moguće. Izvinjavam se na off ali je ovo bilo neophodno da se objasni da nebi neko na forumu prosipao nebuloze kako su sada Gree kompresori isto što i Daikin jer su ih eto bože moj kopirali. Možda su ti Gree kompresori sasvim ok ali nisu i nikada neće biti Daikin.
 
A oni prave sami svoje kompresore za split sisteme?
 
LMCE ima Panasonic kompresor, 7.2ccm, isti za 7, 9 i 12 model.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Evo da doprinesem temi svojim skromnim mišljenjem i iskustvom...
Kao neko ko se 7 godina grejao na invertere (imam i Fujitsu i LG i Midea) od prošle godine usled preseljenja grejem se na centralno na gas (novija solidno izolovana zgrada sa 2 gasna Vaillant kotla, troškovi stanova prema kvadraturi, nema kalorimetre).
Mogu vam reći da sam se PREPORODIO i da konačno mirno spavam.
Tačno je da je grejanje nešto skuplje od invertera (mene je za prošlu sezonu sa jačom zimom izašlo ukupno oko 20k din, 50m2, što je ekstra povoljno), ali konačno nema PUCKETANJA, DEFROSTA, ŠIŠTANJA, DUVANJA ZA VRAT :p A na sve to morate da budete spremni i da se naviknete ako pređete na grejanje klimom. Iskreno ja sam se bio prilagodio, ali nikad 100% i uvek mi je to smetalo (manje-više), naročito noću. Istina, trpeo sam sve zbog niskih troškova. A na ove stvari će vas retko ko upozoriti kada se budete odlučili na grejanje inverterom ;) Pogotovo uz Fujitsu dolaze ti specijalni feautursi u obliku čudnih zvukova koje zna da pravi.
Kad izračunam cenu dobrog invertera plus montaža plus godišnji servisi, plus amortizacija...ja se nazad ne vraćam. Komfor i miran san nemaju cenu :D
 
Pa dobro , svi smo znali da je najbolji komfor sa centralnim i ja verujem da bi svi ovde voleli da imaju takvo ali jeftino grejanje . Na koju temp si inace grejao i jel isto 24/7 ili si pravio kombinacije ?
 
Ja sam oduvek tvrdio da je centralno po udobnosti broj 1 al to nije tema al lepo je znati. Još kad bi ljudi bili spremni da uče i nešto nauče....
Al kad si već tu, molim te daj nam malo opiši tvoje zadovoljstvo sa Fujitsu, LG i Midea? Možeš li nam dati neki korisničku recenziju šta ti se kod njih dopalo a šta ne, kako porediš sve tri klime ma grejanju, kvalitet, trajnost, udobnost? Ipak sedam godina nije malo....
 
A oni prave sami svoje kompresore za split sisteme?

Video sam gree kompresor u gree klimi, tako da verovatno prelaze n sopstvenu proizvodnju. To je veliki korak, ne mora da znači da ako je kompresor Gree da je lošiji od Tošibe iz Mideje. Zašto? Tošiba pravi kompresore za Mideu ali to nije onaj kompresor koji se ugrađuje u Tošibine modele, znači Tošiba jeste ali ne ona...
Ali nemojte misliti po defaultu da ako je Gree kompresor da je smeće, to ne mora da znači. Mada čitajući strane forume u recenzijama Gree porede sa otpadom. Ali opet nije ni to reper zato jer su zapadnjaci navikli na konfor i siguran rad Japanskih proizvođača pa na osnovu toga imaju loše mišljenje o Gree...
 
Da se nadovezem na tu pricu oko komfora. Jeste, klima se cuje, na to morate da se naviknete, nema apsolutne tisine. Ja koji volim da mi sve bude jako tiho to jako primecujem. Nikako da se setim na napisem iskustva. Od buke realno imam samo duvanje ventilatora i to mi ne smeta preko dana, nocu cujem pomalo ali sve manje, valjda se navikavam. Meni je frizider tajxkoji pusta cudne zvukove, on mi smeta. Dzaba bi mi bilo i centralno kad komsijina klima radi kao gorenje ves masina iz 74-me. Ovo je strasno. On kad svoju iskljuci to je banja. Centralno je stvarno keva sto se toga tice. Ja sam dugo mermoterme koristio, znam prednosti tisine ali volim i kada stigne nizi racun ;)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Što se tiče nekih mojih iskustava ona su sledeća...

Fujitsu je naravno najbolji uređaj za grejanje i tu nema dileme. Model 12LGC. Na njega sam najviše mogao da se oslonim da me neće ostaviti na cedilu. Sećam se..tamo, sada već davne 2012. treba da se kupa beba i meni u roku od par minuta treba 30C (tako bar žena kaže, a ona je uvek u pravu) umesto 24C u prostoriji. Napolju je naravno neki žešći minus. Fujitsu ovo rešava bez problema, vrlo brzo počinje silovito da duva i greje..ne razmišljate koliko je napolju minus. Jedini za*eb je ako baš u tom trenutku treba da ide u defrost, onda sam pizdeo..i ovo se desilo par puta, ali na to morate biti spremni. Vremenom naučite kako klima radi i kad možete da očekujete defrost pa nije toliko frka.
E sad, ono što me je oduvek nerviralo kod ovog mog Fujitsua je rad u ovom prelaznom periodu. Po mom ukusu on radi sa previše kreni-stani ciklusa. Probao sam naravno sve moguće opcije i kombinacije temperature/auto/eco i slično. I to nikad nije radilo onako kako ja mislim da bi trebalo :D I onda svaki put kad počne da duva posle stand by-ja počinje i to pucketanje i šištanje freona. Nije strašno preko dana, ali noću mi je išlo na živce, nikada se nisam skroz navikao na to.

Midea je uređaj kojim sam iskreno ja bio zadovoljan, tj za moje potrebe je radio ok. Da ne bude zabune, Midea NE MOŽE da greje kao Fujitsu. Ali i koštala je duplo manje, bar ova moja. U svakom slučaju za malo više novaca bolji izbor od neke fix speeed klime. Meni je bila u trpezariji/kuhinji i tu manju kvadraturu je grejala ok, osim kada su bili neki jači minusi, onda se gušila, dok u tim trenucima Fujistu greje kao blesav. Mideu nikada ne bih stavio u primarnu prostoriju. Ono što mi je bilo ok kod Midee je rad u ovom prelaznom periodu, kad je temperatura u plusu, tada radi fino konstantno, bez nekog pucketanja i iritiranja. Defrost je znao par puta da zaglupi tako da sam morao da je čupam iz struje. U proseku jednom po sezoni. Da sam u tom trenutku mogao, kupio bih fujitsu 07LECA umesto midee, ali nije je tada bilo. Ne znam kakvi su ovi trenutni modeli Midee, možda su se i popravili, prestao sam pratim tematiku poslednjih par godina sticajem okolnosti.

LG, šta ja znam..negde između ove dve. Definitivno ne vredi te pare, pošto je koštao kao Fujitsu. Može da greje ok, ali ima neke svoje "bubice", tipa "podesiću krilca kako ja hoću". Plastika je loša tako da zna fino i da pucketa, a defrost je znao da traje par milenijuma. Spoljašnja jedinica bučna. Ono što mi se kod nje svidelo je brzina ventilatora, koju sam mogao da podesim onakako kako ja hoću. Kad stavim na HIGH, on duva na HIGH. Dok Fujitsu i Midea smanjuju brzinu (uglavnom). Ovo mi je značilo pošto je bila na takvom mestu da je trebala je da dobaci 8-9m. Da sam tamo stavio Fujitsu, verovatno bih se opet nervirao pošto bi on pirkao sebi u bradu :)


Iz trenutne perspektive, da danas treba da kupujem klime, išao bih definitivno na više malih uređaja, u svaku prostoriju. Jeste trošak veći, ali dobijate komfor. Tipa 07LECA, mada koliko vidim ni ona se više ne proizvodi. Takođe to pod uslovom da održavanje/čišćenje radite sami, kako sam i ja radio i nemate trošak "godišnjeg servisa". Ukoliko postoji opcija za kombinaciju centralno na gas plus inverteri, to je još bolja opcija, pošto možete da frikombinujete kako odgovara. Još jedna opcija koja se meni dopada je kombinacija kaljeva peć + inverter. Naravno ovo je sve uglavnom vezano za kuće. Ja sam sad u stanu, u novoj izolovanoj zgradi sa centralnim na gas i srećan sam. Onaj ko je u staroj zgradi na toplani...moje saučešće :D
 
Poslednja izmena:
A sta imas , ko ce se setiti vise sta ko ima od klima i sta greje .. S jedne strane dobro je ako tako radi ali bi po meni to bio znak da ces i malo vise trositi kad zagudi .. Vise ce moci da ti kazu ovi u kucama jer ja nisam merodavam , meni klima skoro pa i da ne radi ..
 
Poslednja izmena:
@Jet Set Willy
Ja imam dve LGC i kao i Nocria, to je legendarna klima. Izuzetno dobro greje i na -15c a bogme i na -20c, jeste da tada trosi ali te ne ostavlja na cedilu. Sto se tice zvukova i ostalog, ja sam se skroz navikao i draze mi je da slusam nju nego kafanu nocu, njene "kulturne" goste i kamione (posto sam na 25-30 metara od glavnog magistralnog puta). Kada je tisina onda sve to spolja cujem a to mi vise smeta nego klima jer nije konstantan zvuk kao kod klime na koji se naviknes.
Sto se tice bebe i kupanja, kazi zeni da apsolutno nije u pravu i da vise od 25c nema potrebe. Ne kupas je dva sata, to prvo, drugo kod malih beba regulacija telesne temperature nije kao kod odraslih i ume da bude za stepen veca. Zato kada hocete da utvrdite da li je bebi hladno ne pipate ruke i noge jer su one cesto hladne vec povrsinu stomaka i teme glave. Temperatura od 30+c je opasna kod bebe za mozak.
 
@Jet set Willy
Hvala :)
 
Meni 12lu ne pravi nikakve zvukove, samo nekada pucketa plastika na kratko i to je to.
Naravno, cuje se duvanje, a iskreno me malo i iritira auto mod, jer cesto radi trecom brzinom, a u drugoj ga ne bih cuo.

Spolja se kompresor vec cuje pod naporom. Malo iritira, jer ume piskavo da vristi.
Ne duva mi za vrat i ne nervira me, jer sam je postavio na odgovarajucu poziciju i usmerio tako da mi ne smeta.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Poslednja izmena:
Prezadovoljan kako radi 12luca, kompresor spoljne jedinice skoro i da necujem. A spoljna jedinica je na 0,8m od prozora trpezarije.
 
Ae bre ne palamudite sta duva sta pucketa ,za svako grejanje milion zasto milion zato ,najjeftinije grejanje ubedljivo
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno