Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

Vazi, vazi, hvala..
Kod odredjenih vezbi boli, kod nekih ne, pa me zanima da li smem da vezbam ili ne (naravno vezbe gde ne osecam bol uopste)?
Preterao sam sa vezbanjem, hteo sam da vidim koliko max mogu da uradim zgibova i propadanja i uradio sam vise nego duplo nego sto inace radim, j8g..
Druže pauziraj i idi kod lekara, kako iko ovde može da ti kaže koliko si teško povređen (da li si ligamente lakta istegnuo, iskidao, da li je uopšte lakat ili šta već)...
 
Pitao sam zato sto me boli samo kad probam zgib da uradim, ovako nista, pa me je zanimalo misljenje.
 
Kakvi crni iskidani ligamenti? Znaš li ti koja je to bol ? On ne bi mogao da savije lakat, a ne da radi vezbe slabijeg intenziteta.
Ja sam se ukočio dok sam radio hip trast. Stiglo me kad sam došao kući i kada se ohladio mišić. Jaukao od bolova. Čim odeš kod lekara dobiješ injekciju i 2 nedelje ležiš, pa bolovanje, terapije i sl...i na kraju problem nije rešen, već se samo bol smirila u tom momentu.
Naravno, poučen iskustvom, kupio još ranije vertikalnu klupu i izvlačio se svaki dana po 3 puta i za par dana kao nov sam bio. Hoću ti reći da ne trebaš doktora da izbegavaš, već da trebaš da naučiš da osluškuješ svoje telo i da radiš na tome da sam sebi pomogneš koliko god je to moguće.
 
Idealno bi bilo otici kod dobrog specijaliste i uraditi bar ultrazvuk, ali nema svako tu mogucnost. Druga alternativa kod ne bas ozbiljnih povreda: smiriti se neko vreme, osluskivati svoje telo i kad se krene sa vezbanjem, da se ne prelazi 20% boli od maksimalnih 100% (pod 100% mislim da je bol izrazito jaka).
Ja sam lakat jos davno povredio od zgibova, bar 6 meseci sam imao blage bolove, ali vratio sam se laganom treningu nakon 2 nedelje. Lekove protiv bolova izbegavati, posto oni zamaskiraju problem, a neophodno je osluskivati sta nam telo porucuje preko bola. Ako dosta boli, porucuje:"prestani da to radis, napravi pauzu i sl."
 
Vazi, hvala za ovo. Od ponedeljka idem na masazu dva puta dnevno kod fizioterapeuta i danas me je da kazem skoro skroz proslo, ali bez obzira do kraja sledece nedelju cu da nastavim ovako i onda cu lagano da krenem opet da treniram.
Edit: doktor je rekao da sam istegao tetivu, prepisao lekove i rekao da odmaram.
 
Vazi, hvala za ovo. Od ponedeljka idem na masazu dva puta dnevno kod fizioterapeuta i danas me je da kazem skoro skroz proslo, ali bez obzira do kraja sledece nedelju cu da nastavim ovako i onda cu lagano da krenem opet da treniram.
Edit: doktor je rekao da sam istegao tetivu, prepisao lekove i rekao da odmaram.
Nije ti rekao da se istežeš na vertikalnoj klupi? ;)
Dobro je da nije teža povreda...
 
Vazi, hvala za ovo. Od ponedeljka idem na masazu dva puta dnevno kod fizioterapeuta i danas me je da kazem skoro skroz proslo, ali bez obzira do kraja sledece nedelju cu da nastavim ovako i onda cu lagano da krenem opet da treniram.
Edit: doktor je rekao da sam istegao tetivu, prepisao lekove i rekao da odmaram.
Lekovi za bolove? Ma to nemoj da piješ osim ako bas ne mozes da izdržiš..
 
Nije nista. Mogu da lopticom masiram gde me boli i to je to.
Ma da, to mi je najvaznije. Sto je najgore od svega bas mi se trenira, a moram da odmaram.
@frrka Da, da, ako me bas bude bolelo. Nisam pio uopste, nema potrebe.
 
Uvek mozes nesto vezbati bez ruke ili bez noge, prilagodi se.
 
"Problem" kod masaža je što to trenutno pomogne. Ja recimo imam već duže vreme povredu brahialisa koji povlači sa sobom i deo podlaktice. Svaki put kada se radi pull to su užasni problemi da se uhvati grip kako treba. Kilaže sam smanjio ali i dalje je problem tu. Struje imam kod kuće, pustim, pomognu ali bez odmora nema obnove tela. Preporuka za Olimp Flex XLPODE 504G.
 
Kad smo kod masaže, ako nije off, ali gde u BG ima dobar (i ne preskup) sportski maser? Značilo bi mi da povremeno odem kada sam u trenažnom ciklusu, a sva dosadašnja iskustva mi nisu bila ok jer su uvek bila bliža relaks masaži, što mi ne treba (mislim ne smeta mi, samo nema efekta).
 
Moraćeš da ideš redom, od salona do salona, da probaš šta tebi odgovara i da uvek pamtiš ime masera. Preporuka je nezahvalnija nego preporuka molera ili nekog drugog majstora.

Sporstku masažu uvek posebno tražiš i uvek je skuplja od relax.

Ima univerzalno dobrih, ali generalno, mora da ti legne ruka. Recimo, meni je prvi pokazatelj da neće biti dobro, ako za sportsku masažu osetim da krevet/sto mrda/vibrira. Ili kada osetim povratnu vibraciju sa osobe koja me masira. Radi na silu. Ova moja je sitna, al' tehničar 😄
Uopšte nema potrebe da naglašavam na šta da se fokusira, sama se zadrži baš na mestima koja bih ja tražio. Dok recimo, moja žena uopšte ne primeti razliku izmedju nje i drugih maserki koje tu rade. Ima jednu koja joj napravi masnice. Nju izbegava 😬
 
Ja bih tu što mi pravi masnice aahahaha Prošli put sam objašnjavao maserki da me slobodno "jače" masira umesto što me "mazi".

Neki salon na Krstu da je ok za preporuku? I da nije zakazivanje za 10 dana unapred.
 
Danas sam uradio prvi zgib 😍😅 Nisam hteo da forsiram, uradio sam samo 5 serija na sipci i jos 5 serija na lat masini (40kg tezine). Nemam snage za zgibove kao pre i sigurno ce mi trebati vremena da se sve vrati u normalu.
Ubacio sam incline (15) fast walking ujutru ili tzv. brzi hod na uzbrdici, 6.5km/h i po meni je dosta bolje nego normalan brzi hod. Bio sam mokar nakon 15min kao da sam u bazen skocio, a isao sam sat vremena i nakon toga uradio komplet trening za trbusnjake.
 
Pogledaj koji hvat ti bolje odgovara za rame dok ne prodje, unutrasnji ili spoljasnji. Unutrasnji hvat je malo tezi za ramena. i za ramena je dobro kada skroz visis, mozes tako ojacati i hvat (da visis 1-2min sa skroz opustenim ramenima i spoljasnji hvat). Takodje neko zagrevanje za ramena pre zgibova obavezno. ovako recimo

Kasnije, mesaj sve hvatove (unutrasnji, spoljasnji, i naizmenicni), i ceo pokret da skroz visis i skroz do gore.
 
pozz narode.
kako imam lagani sjedilacki posao moze preporuka pametnog sata da me vise forsira na kretanje.
Imam amezfite GTR3, koji se posljednjom soft verzijom poceo jakooo gubiti (ko da dolazi neka nova verzija sata pa da se baci)
razmišljam AW7 (htio bih isprobati dal to fakat tolko dobro u komb na iphonom). Našao sa dosta dodataka korišteni za 150€ ili mi bolje da uzmem garmin fenix 6/7 seriju rabljenu.
 
pozz narode.
kako imam lagani sjedilacki posao moze preporuka pametnog sata da me vise forsira na kretanje.
Imam amezfite GTR3, koji se posljednjom soft verzijom poceo jakooo gubiti (ko da dolazi neka nova verzija sata pa da se baci)
razmišljam AW7 (htio bih isprobati dal to fakat tolko dobro u komb na iphonom). Našao sa dosta dodataka korišteni za 150€ ili mi bolje da uzmem garmin fenix 6/7 seriju rabljenu.
ma kakav sat ..

Zaprati jedno 10tak profila ljudi koji su u formi i 30min slusaj.. 😎

Joe Rogan

CT Flecher
 
Zaprati jedno 10tak profila ljudi koji su u formi i 30min slusaj.. 😎

Slušanje motivacionih podcast, ili kako ih sada zovu, 30 minuta dnevno će da pomogne? Pa što mi ne reče ranije. Koliko sati dnevno treba da slušam da popravim personal best na polumaratonu za 7 minuta? Šalim se naravno, ali ajde bar da si napisao, šetaj i slušaj ih po 30 minuta dnevno :)

pozz narode.
kako imam lagani sjedilacki posao moze preporuka pametnog sata da me vise forsira na kretanje.
Imam amezfite GTR3, koji se posljednjom soft verzijom poceo jakooo gubiti (ko da dolazi neka nova verzija sata pa da se baci)
razmišljam AW7 (htio bih isprobati dal to fakat tolko dobro u komb na iphonom). Našao sa dosta dodataka korišteni za 150€ ili mi bolje da uzmem garmin fenix 6/7 seriju rabljenu.

Odgovor na tvoju poruku je verovatno izostao, jer već poseduješ pametni sat, a tražiš pametni sat da te pokrene. Da li si GTR3 koristio za aktivnosti ili samo kao sat?

Generalno te neće pokrenuti uređaj, već aplikacija i sistem oko uređaj. Bilo koja aplikacija kojom možeš da pratiš aktivnosti može da ti posluži kao motivator. Čak i ako meriš telefonom.

Jutros sam posle treninga seo na (drugi) doručak, a drugarica je sela na pivo, da, da, pre 9 ujutru. Sad je u fazi taperovanja (smanjuje distancu), jutros je trčala 25km. U oktobru trči prvi maraton.
Ne poseduje smart watch. Nosi pojas za telefon.

Disciplina. Napraviš plan aktivnosti i držiš ga se. U početku bude malo problem, a posle nekoliko meseci se navikneš i ti i ljudi iz tvog okruženja. Poslednjih 2 godine, najmanje 90 subota sam ujutru trčao. Desetak je pomereno +/-1 dan, jer je u nedelju bila trka ili u petak neka proslava ili sam putovao.
Ovih nekoliko potpuno propuštenih je uglavnom bilo iz zdravstvenih razloga.
Nijedna nije propuštena zbog lošeg vremena ili mrzi me ili nekog sličnog razloga.

Tako da, nema konkretne preporuke za uređaj, zato prvobitno nisam ni odgovorio na poruku.
 
Pitao je sta ce da ga forsira na kretanje... Dzabe najbolji sat ako nema motivacije..

Uzrok problema je motivacija.. Rešiš uzrok rešiš i problem tj manjak kretanja...

Sam proces tj kretanje je tehnički deo koji moze da bude šetnja, trčanje... Sta god.. Ali bez motivacije... Niko nece odraditi najbolje napisan trening od strane Djokovica licno
 
Potpuno se slažem, ali nisam siguran da motivacija dolazi iz podcasta koji vode ljudi aktivni godinama. Čak može da bude negativan efekat, da pratimo nekoga ko je ovog meseca postigao nešto za šta se spremao godinu dana. Ako nema unutrašnje motivacije, već nam je potrebna druga osoba da nas pokrene, uvek je bolje da ta osoba bude nama (geografski) bliska i sličnih fizičkih sposobnosti ili da se međusobno usklade. Kad jedna osoba nema energiju za trening, da druga povuče.

Upravo sada pratim livescore Ironman-a u Italiji. Ne može mene da motiviše na aktivnost rezultat momka, pa da kažem, klinca, koji je isplivao distancu za sat vremena, izvozio za 5ipo sati i upravo je na polovini maratona, prosečan pejs mu je 13 sekundi lošiji od mog personala best na 1km.

Ali koliko sledeći vikend trčimo zajedno, na mom pejsu, ćaskamo o ironmanu i to je već potpuno drugačiji momenat. Dvosmerna komunikacija.
 
Covek trazi da ga nesto pokrene.. Ja mu kazem da slusa podcast kao jednostavano nesto za početak.. Ti kazes da je to kontraproduktivno i da je bolje da nadje nekoga sa kime ce da trenira da ga gura..

Po meni podcast je jednostavnije i moze vec sutra da pocne sa njima.. Meni su super i uvek volim da ih slusam u teretani...

Uključiš mozak sta se prica pa prodje taj kardio brzo, a ne samo da gledas koliko je vremena prošlo na traci i jedva čekaš da se završi dok u pozadini ide tuc muc muzika 😅

Pa evo priner jednog podcasta preprivanog..

"misliš da ti je teško, nemas volje.. Zamisli da se bavis mma, ustaješ ujutru treniras svaki dan, 6 meseci se pripremas za meč.. I neko te prebije pred 20000 ljudi.. A ti opet ustajes ujutro i ideš na trening i znas da postoji mogućnost da ce da te opet neko prebije pred 20000 ljudi.. I ti kazes da je tebi teško i nemas volje,nemas uslove a zeleo bi nešto bolje..."

Mene to vozi.. Mene ne vozi da pričam sa drugarima na treningu..

Svi smo različiti.. I forum je za to da ljudi raznene različita iskustva.
1000020214.jpg

Iskoriste akciju u idea online, sa njihovom karticom 150din 0.5L coko mleko (pisu šejk ali nije)
25g proteina (koliko je prosečno proteinska doza po obroku iz suplemenata) ispadne 75din.
Nije neki kvalitet ali za 75din je ok.

Bez laktoze je tako da je laksi za varenje ko ima problema sa surutkom ili mlekom u većim količinama.
 
Poslednja izmena:
Upravo si rekao da podkaste slušaš u teretani, dakle već si na aktivnosti.
Sve ostalo je sada manje bitno, jer rekao bih da imamo drugačiju životnu filozofiju :)

Nego ajde da probamo da pomognemo čoveku, šta god da ga radi, šetanja/trčanje u društvu ili sa slušalicama i podakastom, samo da krene.
 
I jos jedan dan da se odustane od svega. :D
Cak i Rogan kaze force myself into another good day....
Svakako, treba da se proba, da se pokusa, pa da se vidi, jer ako ne probas, automatski nema nista od toga.
 
Ima li pansport neke kodove za popust kao što ima ogistra "max" za 15%?
 
Kupio sam pomenutu traku, stigla danas, radi dobro, sama traka je masivna, ima 70kg, tako da nema nekog klimanja i treskanja.
Od svega sto sam video ova mi nekako ispadne najbolja obcija do 100k din (65k placena) a preko tog ne bih bio spreman da izdvojim.

Bacio sam pogled i na trake od 2-3k eura i najvecu razliku vidim i boljoj opremi koja nije primarna, tipa ekran, bluetooth i slicno, tek poneka ima jaci motor, ali ne drasticno. Sirina traka slicna, +/- 5cm, ali duzina trake bude oko 150cm dok je na ovoj mojoj 135cm, mada za sad mislim da je i to dovoljno. Ali su definitivno "modernije" i lepse, i popularniji brendovi dok je ovo moje cist kinez. Jedino ako je tolika razlika u kvalitetu delova, tj motora i programatora, ostalo je samo sminka.

Izbegao sam trake sa slabijim motorima koje prividno postizu iste brzine, i trake koje su lagane, tako da mislim da je ovo neka sredina, osim sto ne mogu da predvidim vek trajanja.

Testirao sam je malo, uglavnom sam setao i malo trcao na 12kmh sto mislim da je i vise nego dovoljno za kucnu upotrebu, tako da traka nece raditi na vise od 75% snage. Velicina trake sasvim dovoljna za mene.
Takodje sam u medjuvremenu cuo od poznanika da imaju identicnu traku nesto vise od pola godine i da su zadovoljni, koriste je bukvalno svakodnevno i nemaju nikakvih primedbi.
Kakvi su utisci posle godinu dana koriscenja?

Da li neko ima predlog za traku za trcanje za oko 70.000? Ima li neko iskustva sa trakama iz Decathlon-a?
 
Iskoristih lepo vreme u septembru za odlazak na Adu i plivanje. Za 3 nedelje i ~2-2500m dnevno, skinuo sam 5kg viška.
 
Nazad
Vrh Dno