Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

Ima xy istrazivanja da sojini proizvodi mogu da uticu na plodnost muskaraca, tako da ne bih bio 100% siguran da su to samo bapske price.
Edit: ne tvrdim ni da jesu ni da nisu, samo kazem da postoji dosta istrazivanja na tu temu, a gde ima dima, mozda ima i vatre.

Edit 2: Za zakone se nemojte slepo drzati, u nasim njivama postoji recimo gmo soja, iako nije dozvoljena:
Od jednog agronoma sam jos davno cuo da samo pojedince hvataju, a da mnogi bez problema gaje istu. Slicno je i u mnogim EU drzavama. Ima i tamo krsenja zakona i korupcije. Cak i kad su u pitanju mesni proizvodi, a kamoli soja...
Nema nigde koja kolicina u gramima po obroku / danu je unošeno.

Kada ljudi nisu fizički aktivni smanjuje se isto..

Nemas nigde na netu da kazu da unos proteina soje iako treniramo i zdravo se hranimo ima indikacije da smanjuje... Da li su jeli svaki obrok sa sojom ili su imali raznovrsne obroke... Itd..

Glupost po meni .. Negde sam davno video da treba da se pojede tipa 5kg dnevno soje da bi imalo uticaj.. Ej bre 5kg 😅

Pa sta god da jedes 5kg dnevno imaće negativan uticaj 😂

Za etiketu sam rekao jer mnogi pisu 50g proteina a pitanje koliko ima ako ubacis zakon u računanje..

GMO soja tesko da moze da dobije prolaz u švedskoj, norveskoj, švajcarskoj... kao zdrav obrok.. Zato sam naveo EU kao reper

Normalno svuda se vara ali malo teže tamo.

Ja se trudim da mi unos proteina bude 50% biljni 50% životinjski..
1.5g po kg.
 
Мишљење о штетности соји имам као о влашкој магији, не верујем у то али не бих се баш заје**вао са тим.
Шалу на страну, што рече давно један лик из теретане, биљни протеини су одлични ако хоћеш да имаш лепу кожу и нокте.
Опет шалу на страну, лепе ствари сам чуо о протеину из грашка, ја сам чак једно време узимао конопљин у мањим количинама. У поређењу са тим укус сурутке је као мед и млеко.

Таман кад се повела прича о томе, још једном да похвалим myprotein, сада наручујем баш још једну дозу изолата и креатина, одлично ми паше.
Ако ништа друго, једино ту могу да нађем протеин без укуса, самим тим и без заслађивача и осталих гуар гума. Што се тиче креатина, пробао сам онај у сарадњи са creapure-ом, такође све похвале.
 
Kod biljnog proteina uglavnom ili ide soja ili ide mix jer samo par biljaka ima sve aminokiseline. Najčešće se koristi soja.
Nor soja se dodaje u mesni narezak da bi mogli na etiketi da napišu da narezak ima protein 😅

Najveci tj najbrži benefit kod muškaraca su vlakna jer ih bas malo unosimo sto se zdravlja tiče.
 
Zanima me nesto- kolika je optimalna doza proteina po kg, neko kaze obavezno 2g, neko da je sasvim dovoljno i 1.6g?
 
Zanima me nesto- kolika je optimalna doza proteina po kg, neko kaze obavezno 2g, neko da je sasvim dovoljno i 1.6g?
Naše telo moze da apsobuje oko 30g proteina odjednom odprilike kao neki prosek (zato ti je vecina proteinskih praskova u tim mericama po obroku) , ostatak ode u wc ili cak u masti ako se dobro sećam.

Ako imas 100kg za 2g po kg trebas 7 puta da jedes 30g proteina.. 🙄
Meni je to opterećenje koje mi ne treba.

Vidi sta je tebi najbolje da mozes da podelis na 30-35g proteina po obroku.. Meni je 1.5g/kg na 86kg taman kako treba .. Prebacim do 2g ali bas bi mi bilo opterećenje da svaki dan moram da jurim 2g po kg.

Gledam dugoročno kako bi mi bilo najbolje.
how-much-protein-do-women-athletes-need-Daily-protein-distribution-1200x844.jpeg
 
To je mit za 30g u jednom obroku, netacno -Telo svakako absorbuje sav protein sto pojedete, bilo to i 100g proteina u obroku. Samo ne ode sve u izgradnju misica. jako je relativno, mnoge stvari uticu. Kompozicija tela, aktivnost, tezina, vrsta proteina, sastav obroka, godiste, hormoni, itd.. Ima ljudi koji jedu jednom na dan, po tom principu bi umrli ubrzo ili bili anoreksicni :).

 

Prilozi

  • Screenshot 2023-06-28 at 00.14.19.png
    Screenshot 2023-06-28 at 00.14.19.png
    1.3 MB · Pregleda: 11
Poslednja izmena:
Pa eto iz tog teksa kazu.. 20-25g brzog proteina (whey npr ) a ostatak moze ako se kombinuje i odlozi absobciju proteina..

Ti sto jedu jednom dnevno... Uglavnom su poceli sa time jer nemaju vremena i u fazonu kasnije cu i kasnije im je postala navika.... da li bi hranili svoju decu tako iko od njih..


Poenta je sto bi plaćali tj unosili protein (sejk, meso, mleko, jaja, soja...) ako nije namenjen za izgradnju mišića
 
Poslednja izmena:
Čitaj tekst lepo i detaljno

"From a nutritional standpoint, the term “absorption” describes the passage of nutrients from the gut into systemic circulation. Based on this definition, the amount of protein that can be absorbed is virtually unlimited"

"Consumption of slower-acting protein sources, particularly when consumed in combination with other macronutrients, would delay absorption and thus conceivably enhance the utilization of the constituent amino acids."

Drugim rečima, popiješ sa mlekom i eto.

Dalje: "Based on the current evidence, we conclude that to maximize anabolism one should consume protein at a target intake of 0.4 g/kg/meal across a minimum of four meals in order to reach a minimum of 1.6 g/kg/day. Using the upper daily intake of 2.2 g/kg/day reported in the literature spread out over the same four meals would necessitate a maximum of 0.55 g/kg/meal."

Dakle za čoveka od 100kg, taj unos iznosi 40g po obroku.
 
Ja vec mesec dana unosim za dorucak 60g proteina i odgovara mi, a ne vidim da mi je bilo sta otislo u masti.
A da raspodelim na vise obroka nema sanse zato sto mi je dorucak u 12h.
 
Čitaj tekst lepo i detaljno

"From a nutritional standpoint, the term “absorption” describes the passage of nutrients from the gut into systemic circulation. Based on this definition, the amount of protein that can be absorbed is virtually unlimited"

"Consumption of slower-acting protein sources, particularly when consumed in combination with other macronutrients, would delay absorption and thus conceivably enhance the utilization of the constituent amino acids."

Drugim rečima, popiješ sa mlekom i eto.

Dalje: "Based on the current evidence, we conclude that to maximize anabolism one should consume protein at a target intake of 0.4 g/kg/meal across a minimum of four meals in order to reach a minimum of 1.6 g/kg/day. Using the upper daily intake of 2.2 g/kg/day reported in the literature spread out over the same four meals would necessitate a maximum of 0.55 g/kg/meal."

Dakle za čoveka od 100kg, taj unos iznosi 40g po obroku.
Znaci ipak postoji preporuka za MSP jer ti kaze boldovano da kombinujes sa drugim nutrijentima i usporis absobciju i dolazi do bolje iskorišćenosti. Znaci ne mozes 100g whey proteina sa vodom i da se sve iskoristi.

Evo brojek iz tog teksta. Max anabolism 0.4g/kg/obrok
Globalno muskarac je prosecno tezak 80kg = 32g po obroku

Mislim sto se mene tice.. Uzimajte i 150g po obroku..

Ne vidim da iko to preporucuje da je dobro za telo.. Samo vidim da kazu da je moguce .. Koliko dugo tako moze visok unos konstantno .. Da li ce da svori ureu u krvi..
Ja vec mesec dana unosim za dorucak 60g proteina i odgovara mi, a ne vidim da mi je bilo sta otislo u masti.
A da raspodelim na vise obroka nema sanse zato sto mi je dorucak u 12h.
I onda ti neko kaze zamisli kakav bi rezultat imao da napraviš ishranu kako treba 😅

Odmah crv u glavi 😅

Ako budes imao stagnaciju u napredovanju..taman imas promenu ishrane kao nesto da ti malo pozitivno šokira organizam
 
Poslednja izmena:
Već neko vreme gledam Biotech Power Protein zbog dodatog kreatina po merici (1500mg na 30g), ali vidim da mu je na prvom mestu protein soje pa tek onda whey.

Nemam neku nameru da idem na takmičenja, ali me zanima da li to nešto bitno kvari nutritivnu sliku?
Ja sam ga uzimao do skoro. Samo bih napisao - užas. Vanila se teško muti i jedna merica mora da se muti sa 1L vode, jer je dosta gust. U vanili se dosta oseća soja i uporedio bih je i sa ukusom govedjeg želatina. Nadima stomak i stvara gasove i telo dobije neki čudan miris. Moja preporuka od tih jeftinijih bolje uzeti basic suplements, jer je ona kanta od 4300gr oko 8.800 din.
 
I onda ti neko kaze zamisli kakav bi rezultat imao da napraviš ishranu kako treba 😅

Odmah crv u glavi 😅

Ako budes imao stagnaciju u napredovanju..taman imas promenu ishrane kao nesto da ti malo pozitivno šokira organizam
Hahahahahaha to je to 😅
Meni je ishrana sredjena, ali posto mi je dorucak u 12h-12:10h na mogu nikako da raspodelim na vise obroka. Tri obroka do 17:30- 18h i onda trening i jos jedan obrok posle.
Pa to, videcu vremenom kako ce biti.. da, da.
@Sync U potpunosti se slazem. Drugar je davno uzeo i rekao mi je da nista gore nije pio.
Ja sam uzeo Amino Whey Hidro da probam i za 6700din za 3.5kg je sasvim okej. Ne nadima stomak, odgovara mi.
 
Pa eto iz tog teksa kazu.. 20-25g brzog proteina (whey npr ) a ostatak moze ako se kombinuje i odlozi absobciju proteina..

Ti sto jedu jednom dnevno... Uglavnom su poceli sa time jer nemaju vremena i u fazonu kasnije cu i kasnije im je postala navika.... da li bi hranili svoju decu tako iko od njih..


Poenta je sto bi plaćali tj unosili protein (sejk, meso, mleko, jaja, soja...) ako nije namenjen za izgradnju mišića
Pa da, ti si spominjao po obroku, ako mislis na sam Whey posle treninga, sasvim ok 20-30g, tu su ugljeni hidrati isto jako bitni, ako ne i bitniji od proteina.

Kod redovnih obroka, nema razloga obracati paznju da se prekoraci. Duze se vari obrok, bice postepeno i dugo u krvotoku sve, nece biti uzalud.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav društvo
Treba mi preporuka za vanila, čokolada i neutral protein da je dobar ukus treba mi uglavnom za sladolede.
Zadnje sto sam uzimao Ogistra hydro whey Cream & cookies ali je prejak ukus
Ne znam koliko valjaju ovi u Lilly od 1kg?
Nije mi tolikoj bitni da je 80,90,100%
 
Cokolada je predobra kod animal whey. Za vanilu su pricali da nije los ON, a za neutral nemam pojma, mada neutral bi trebalo da je svaki isti, posto je bez ukusa.
 
Pa da, ti si spominjao po obroku, ako mislis na sam Whey posle treninga, sasvim ok 20-30g, tu su ugljeni hidrati isto jako bitni, ako ne i bitniji od proteina.

Kod redovnih obroka, nema razloga obracati paznju da se prekoraci. Duze se vari obrok, bice postepeno i dugo u krvotoku sve, nece biti uzalud.
Na početku sam reko da je 30-35g po obroku nesto sto je koliko ja znam dobro.

U tekstu imaš "maximize anabolism one should consume protein at a target intake of 0.4 g/kg/meal"

Meni je lakse da unesem 120g kroz 4 obroka dnevno nego da ako ne daj boze preskočim treba da trpam u sebe. Kada ti udje u rutinu 25-35g onda se ne zamajavas koliko treba da uneseš taj dan.. Jer unosis konstantno.

Po meni ne moze da izgleda zdrav obrok od npr 90-100g proteina. Sa svim ostalim potrebnim nutrijenatima (vitamini i minerali uh vlakna..). Koliko taj obrok ima grama tj kiligrama 😅

Jedno je teorija.. Praksa je drugo. Mnogo je lakse i zdravije da se rasporedi unos proteina i ostalih nutrijenata na nekoliko obroka nego da se stpra sve odjednom healthyplate_thumbnail.png
 
Pozdrav društvo
Treba mi preporuka za vanila, čokolada i neutral protein da je dobar ukus treba mi uglavnom za sladolede.
Zadnje sto sam uzimao Ogistra hydro whey Cream & cookies ali je prejak ukus
Ne znam koliko valjaju ovi u Lilly od 1kg?
Nije mi tolikoj bitni da je 80,90,100%
Још код нас нисам нашао протеин без укуса. Био једно време battery, па је и то нестало.
Ако имаш неког у ЕУ ко може да ти донесе, можда је најбоље наручити са myprotein сајта, испадне супер цена.
За наручивање код нас је незгодно, преко 12к је бесплатна достава, има код са 30% попуста, али то се таман врати царином.
 
Pozdrav društvo
Treba mi preporuka za vanila, čokolada i neutral protein da je dobar ukus treba mi uglavnom za sladolede.
Zadnje sto sam uzimao Ogistra hydro whey Cream & cookies ali je prejak ukus
Ne znam koliko valjaju ovi u Lilly od 1kg?
Nije mi tolikoj bitni da je 80,90,100%
Za proteinske sladolede je mnogo bolji kazein. Sladoled bude gušći. Može i kombinacija kazein i whey.

Guar guma je bolji izbor za njega od ksantan gume (ili kombinacija 2:1). Ako misliš na onaj iz blendera... Za Ninja Creami je svejedno i ne treba nikakva "guma".

Myprotein ima kazein i bez ukusa, a njihove arome (u vidu kapi ili praška) u sebi imaju zaslađivač. Da znaš ako njih dodaješ.
 
Za proteinske sladolede je mnogo bolji kazein. Sladoled bude gušći. Može i kombinacija kazein i whey.

Guar guma je bolji izbor za njega od ksantan gume (ili kombinacija 2:1). Ako misliš na onaj iz blendera... Za Ninja Creami je svejedno i ne treba nikakva "guma".

Myprotein ima kazein i bez ukusa, a njihove arome (u vidu kapi ili praška) u sebi imaju zaslađivač. Da znaš ako njih dodaješ.
U Ninja Creami NC300EU muljam zaleđene smese.
Npr Eskimko vanila + protein plus 250ml mleka ispadne fenomenalno kremasto
Za ove manje zdrave sladolede osnova je uglavnom slatka pavlaka, kondenzovano mleko, mleko što manje zbog kristala leda, aroma
 
Jel si probao da ubaciš pored proteina i mleka masti tipa kokosovo ulje?

Ima recepta za proteinske sladolede na YT-u za Creami.
Htedoh i ja da ga uzmem, ali nema Delux verzije (sa duplo većom posudom), pa sam odustao.
 
Jel si probao da ubaciš pored proteina i mleka masti tipa kokosovo ulje?

Ima recepta za proteinske sladolede na YT-u za Creami.
Htedoh i ja da ga uzmem, ali nema Delux verzije (sa duplo većom posudom), pa sam odustao.
Gledao sam dosta toga na YT i pogotovo na Tiktok ima tih brzinskih recepta.
Ali naći te sastojke ovde je noćna mora bar meni kojeg mrzi da traži to pa poručim preko ortaka sa Amazon.de
Kod nas je izgleda nemoguće naći sugar free puding pa sam i to poručio. Od njega valjda jos bude kremastije.
Planiram probati onaj klasika domaći slatka pavlaka, kondenzovano mleko, čokolada za kuvanje
Ima fora da se napravi kondenzovano mleko bez pola kile šećera
 
Jel može link do tog pudinga?

Dok sam bio u Srbiji te "egzotične" sastojke sam uzimao sa iHerb-a.
Kada kažu puding bez šećera, to je kod nas gustin sa aromom i eventualno zaslađivačem, tako da možeš to sam da napraviš.

Koju si foru video za kondenzovano mleko?
Ja nađoh jednu sa ovog kanala, ali ne mogu da se setim koji je recept bio da pogledam.
 
Pozdrav društvo
Treba mi preporuka za vanila, čokolada i neutral protein da je dobar ukus treba mi uglavnom za sladolede.
Zadnje sto sam uzimao Ogistra hydro whey Cream & cookies ali je prejak ukus
Ne znam koliko valjaju ovi u Lilly od 1kg?
Nije mi tolikoj bitni da je 80,90,100%
Gledaj sastav, prvo navedeno je namirnica koje ima najviše. Ako nije whey / protein surutke na prvom mestu, ja bih ga preskočio.

Mada, evo, poručio The Amino Hydro Whey I ne sećam se da sam nekada ovoliko podrigivao od proteina kao sad. Naravoucenije da ubuduće kupujem prvo jedan paket od svake nove firme.
 
Jel može link do tog pudinga?

Dok sam bio u Srbiji te "egzotične" sastojke sam uzimao sa iHerb-a.
Kada kažu puding bez šećera, to je kod nas gustin sa aromom i eventualno zaslađivačem, tako da možeš to sam da napraviš.

Koju si foru video za kondenzovano mleko?
Ja nađoh jednu sa ovog kanala, ali ne mogu da se setim koji je recept bio da pogledam.
Kupio sam gustin i razmišljam probati jer ne želim 100 vrsta ukusa.
Evo ovakav imaš na Amazon.de
Sugar Free Pudding Vanilla 500 g https://amzn.eu/d/2MeSne4

Za kondenzovano mleko bez šećera kucaj na YouTube ima par recepta
Gledaj sastav, prvo navedeno je namirnica koje ima najviše. Ako nije whey / protein surutke na prvom mestu, ja bih ga preskočio.

Mada, evo, poručio The Amino Hydro Whey I ne sećam se da sam nekada ovoliko podrigivao od proteina kao sad. Naravoucenije da ubuduće kupujem prvo jedan paket od svake nove firme.
Hydro whey Cream & cookies mi se smučio
Verovatno sledeće što su uzeti je onaj Optimum Nutrition Gold
Kod nas je klepanje sa cenom koliko vidim 100 evra 2.3kg tako da cu ga uzeti iz Nemačke za 70 evra
 
Nekada oko korone, myprotein 5kg koštao 60€ sa carinom :(
 
Na početku sam reko da je 30-35g po obroku nesto sto je koliko ja znam dobro.

U tekstu imaš "maximize anabolism one should consume protein at a target intake of 0.4 g/kg/meal"

Meni je lakse da unesem 120g kroz 4 obroka dnevno nego da ako ne daj boze preskočim treba da trpam u sebe. Kada ti udje u rutinu 25-35g onda se ne zamajavas koliko treba da uneseš taj dan.. Jer unosis konstantno.

Po meni ne moze da izgleda zdrav obrok od npr 90-100g proteina. Sa svim ostalim potrebnim nutrijenatima (vitamini i minerali uh vlakna..). Koliko taj obrok ima grama tj kiligrama 😅

Jedno je teorija.. Praksa je drugo. Mnogo je lakse i zdravije da se rasporedi unos proteina i ostalih nutrijenata na nekoliko obroka nego da se stpra sve odjednom

Da, lakse i bolje je podeliti, ali nisu toliko losi i veci obroci, pa imati 2-3 sa po 60g+ proteina. Tipa sta ima lose u ribi od 600g+pirinac+salata, ili biftek/svinjski file/pileci file od 350g+kompir+salata, ili dorucak od 4-5 jaja, jogurt, sir, suvo meso, neki dobar hleb. Svi ovi obroci su 60-100g proteina.
 
Ja uvek racunam nizu brojku za broj proteina konkretno za jaja racunam 5g po jajetu, jogurt 3g na 100ml .. 100g je bas veliki obrok za mene sa mojim racunanjem...

jedno vreme se prodavao "proteinski" jogurt koji je imao tipa 0.5g na 100ml vise od klasicnog.. i ako tu ubacis zakon gde su odstupanja skoro 50%.. placas slovo na papiru :ROFLMAO:

Ako ga vidite negde u radnji uzmite taj proteinski jogurt tipa imlek i njihov obican pa uporedite nutritivne vrednosti i cenu


1688138848886.png
1688139011392.png
 
Скоро сам вадио крв и запазио да ми је креатинин на горњој граници, рецимо граница 106, ја набио 105.
Пре тога сам узимао једну дозу дневно 5 или 6 дана недељно, пре тренинга, 2 месеца нпр.

Да ли то значи да је време за паузу, и да даље узимање не би имало смисла, или чак било штетно по бубреге?
 
Ako neko iz Beograda planira u skorije vreme da poručuje Amino Hydro Whey, imam lešnik koji bih rado menjao za čokoladu 😁

Gustina mi bas ne odgovara. Uzeo sam jednu mericu i ne vredi, ovo je kao i vanila i bounty previše gusto za mene a više mi glupo da im vraćam po drugi put 😂

Sreća pa sam vanilu dao drugaru kome je ta gustina vrh 😂
 
Nemas nigde na netu da kazu da unos proteina soje iako treniramo i zdravo se hranimo ima indikacije da smanjuje... Da li su jeli svaki obrok sa sojom ili su imali raznovrsne obroke... Itd..

Glupost po meni .. Negde sam davno video da treba da se pojede tipa 5kg dnevno soje da bi imalo uticaj.. Ej bre 5kg 😅
hahahahha a braca Kinezi koji se unistavaju od soje , ne deluje mi da imaju problem sa kvalitetom semena :LOL: ima negde gde je neki lik pricao o tome sta bi se desilo kad bismo pojeli fazon nekoliko kg zecetine i uneli nenormaln broj proteiana, fazon rezultat je na kraju umro bi :LOL: tako da sve umereno i nema opsasnosti
 
Nazad
Vrh Dno