Šta je novo?

Intel Core i7 3xxx, a.k.a. Sandy Bridge-E

Hmmm, izgleda da je realna najava za čak dve dodatne revizije procesora, C2 negde na samom kraju Q1 2012 i D0 tamo negde na jesen 2012. godine. Ja mislim da će tek te revizije popraviti problem sa PCI-E 3.0 konektivnošću, a da će tek revizija D0 sve to do tančina ispeglati.

Ako su cene tačne, onda je ova platforma baš preskupa. Definitivno preporučujem da se sačeka barem revizija C2 pa da onda krenemo da razmatramo eventualnu kupovinu. To je dakle period kasne zime-ranog proleća 2012. godine.
 
E mislim da su se Intel glavesine malo preracunale i zaletele ovaj put, zaista su do bezobrastine i drskosti izdivljane cene. Rekao bih da su presli onu neku psiholosku granicu gde se javlja otpor ka kupovini ne zbog nemogucnosti da se iskesira kesovina, vec iz principa, i koliko citam u prvim reakcijama po forumima, upravo se javlja takav odijum. Ajde da vidimo kako ce ici prodaja ovih stvarcica ali ja (iako i sam menjam hardver besmisleno cesto) nikako ne mogu naci opravdanje za uopste uzimanje u razmatranje ovakve kupovine, cak ni za primenu u najuze specijalizovanom softveru i kao alatku za making money. Iracionalno.

Inace, ako vec nije bilo, apropo revizija, oglasio se i Obr:

http://obrovsky.blogspot.com/2011/10/nekupujte-sandy-bridge-e-v-prvni-vlne.html
 
Ma sta vam je ljudi, pa i7 3820 ima cenu od samo 300 dolara, sto i nije toliko skupo, a ovi shestojezgrani su kao i stariji Intel Extreme Edition ilii AMD FX procesori van kupovnih mogucnosti vecine.
 
Trebalo je da bude 300$, da si procitao jos i naredne dve recenice video bi da su maaaalo korigovali, pa ga sad cene 550$, a 3960 svega 1200$. I dalje ti je super povoljno?

Perhaps noting that AMD's FX processors didn't quite dent the performance processor segment, Intel is flexing its prices for the HEDT (high-end desktop) segment. If worldwide prices of these chips are anywhere close to where the Chinese are putting it, then a lineup of $550, $999, and $1200 chips is looking more likely.
 
Poslednja izmena:
Kinezi odradise poredjenje 3930K 12MB L3 vS 3960X 15MB L3, oba na 4.6GHz sa 16GB RAM i 3-way SLI GTX 580 Lightning XE
http://coolaler.com/showthread.php?t=276465

Oba kidaju podjednako bez obzira na manji kes kod prvog modela. Iznenadjuje samo AIDA64 memory test, sa quad-channel memorijom ocekivao sam mnogo vece cifre.
 
Pa naponi su previsoki jer je u pitanju prva revizija, normalno je da se UVEK prva revizija više greje i manje overklokuje. Kasnije će to da ispeglaju u C2 i D0 reviziji.
 
Nema veze, sada ce BD morati da ode na realnu cenu od 150e za najjaci model :d :d

Po mom skromnom misljenju velika vecina korisnika uopste nema potrebu da kupuje ove procesore. Jedino ko komp koristi za zestoke i zahtevne obrade itd i moze da plati ovo.
i5 2500k i i7 2600k su sasvim dovoljni za sve sli i cf zezalice danas pa cak i za profi upotrebu.
 
Poslednja izmena:
Da,tačno je da su sasvim dovoljni, ali u nama uvek postoji neki crv koji nam govori "ima bolje od tog i tog". Lupam sada, ali tako je, u većini slučajeva. Pa čak i da nemamo para za ovo, opet makar potajno maštamo o posedovanju ove LGA 2011 platforme.
 
Ne znam što ste začuđeni cenama, SB-E je direktan naslednik Gulftown-a, i nalazi se u istom cenovnom opsegu kao i on.

i7-970 je koštao 885$ na launch-u, i7-980X i i7-990X 1000$. Pa čak i jači Bloomfield-i su imali dobre cene na startu, i7-940, i7-950 i Core i7-960 su kretali sa cenama od 550$, i7-965 ED i i7-975 ED po 1000$. Ništa oni nisu menjali po pitanju top klasa, ne znam zašto bi ovog puta učinili bilo šta drugačije.
 
Poslednja izmena:
550 je ipak mnogo. Anyway ja ionako nisam merkao da kupim Sandy Bridge - E niti Ivy Bridge. Ja lichno chekam da cene Gulftown-a padnu josh samo malo i onda cu to da uzmem i da uzivam. Razlike u performansama izmedju novih shestojezgranih i Gulftown-a su minimalne, a razlike u ceni velike.
 
Ja kao sto rekoh, cekam IB najverovatnije. Cak, ako ne ucackaju Thunderbolt makar kao add-on chip proizvodjaci ploca, spreman sam da cekam i Maxwell. Procesorske snage mi ne fali, niti ce mi faliti jos barem dve godine.

Nije kod SB-E toliko izmenjena cena koliko je izmenjena nasa psiha. Istina, to je to kao i za vreme Gulftown-a. Ali za 300 jura si sada navikao da dobijes od Intela procesor koji je otkljucan i spreman za easy OC - kod mene je to sustina odbijanja (jednim delom), a sada zele manje-vise da te vrate na vreme Gulftown-a i ako hoces nesto otkljucano za lak OC moras da das mnogo vise. Onomad smo znali da bez X-a na kraju modela CPU-a i XXXX-a jura u dzepu nema ekstremnog sporta, a sada znamo da i to moze. Sami su nas navikli.

Drugi deo problema je ipak sveukupna cena platforme. Te ploce ima da kostaju samo zato sto su za procesor koji u brand imenu ima E za extreme, a malo su i osakacene sa I/O opcijama da priznamo. Onda jos je i greh da to imas i drzis na nekih 8 GB RAM-a, mora makar 16 da se ucacka, a bez obzira koliko DDR3 isla dole opet je to par desetina jura vise na cenu cele platforme. Ja sam die-hard Intel fan, ali ipak mislim da je ovo previse. Bice taman nekih 200 eura minimum previse za mnoge koji su bili spremni da zagrizu i plate ionako postenu cenu.

I da, atmosfera nije pozitivna previse nigde, a ima razloga zasto nije definitivno... Puno je tema gde ljudi pitaju da li da cekaju IB ili SB-E da zgrabe i vrlo lako dignu ruke posle par postova drugih ljudi. Kriza je u svetu... a komp nije samo CPU i ploca. Ima tu jos stvari koje ti trebaju da bi bio PC entuzijasta i koje svi volimo da imamo...
 
Pazi, ova platforma JESTE velika budućnost Intela, pogotovo kada joj se spusti cena tamo negde oko sredine 2012. godine. Takođe, LGA2011 platforma ima potencijal da živi barem 5 godina, što verujem da Intel i planira.

Što se tiče samih procesora, biće vrhunski i oduvaće obične Sandy Bridge u nekim segmentima, ali mislim da je pametnije sačekati mart/april 2012. dok se ne pojavi naredna revizija D0 koja će doneti zvaničnu podršku za PCI-Express 3.0 i USB 3.0 takođe.
 
Should it be 3960X vs 990X???

Ja se slazem sa ovim gore citatom, lik sa stranog foruma je lepo je napisao :d

Glupo je porediti CPU od $1000 i CPU od nepunih $300 :D
 
Izgleda da ce ovo biti mnogo manje popularno od X58 platforme, koja je makar imala i7-920, a po ovim rezultatima mi se ne cini da ce delimicno otkljucani 3820, posebno ako se uracuna cena ploce i 4-kanalne memorije, biti neka posebna konkurencija za 2600K i 2700K.
 
Eh da moze jedan hexacore u laptop da stane :)
 
Ma ne valja nista :D
Najgore od svega je sto ovaj procesor fizicki ima 8 jezgara i 20MB kesha (dakle 2,5 po jezgru, vise od sandy-ja koji ima 2 po jezgru), ali sve ce biti enejblovano samo u Xeonima. Ovo ce da kida u serverskom svetu.

EDIT: Pa i 3930K moze da prodje za desktop trziste za 550$ (u odnosu na 3960X koji kosta 999$), radi na 100MHz nizem taktu i ima 3MB kesha manje. Verujem da kome ovo treba moci ce da ga dobro uposli.
 
Poslednja izmena:
cekamo review 3820 da vidimo kako funkcionise njegovo klokovanje. to ce biti najzanimljivije velikoj vecini ljudi jer ce se X serija prodati u jednocifrenom tirazu kod nas.
 
Slabo to meni deluje. Tresla se gora, rodio se mis.
 
Slabo to meni deluje. Tresla se gora, rodio se mis.

Kako slabo, baš naprotiv. Veliki sam pobornik ovih novih tehnologija koje su se EKSKLUZIVNO pojavile na X79 platformi, kao što su Digi+ II naponska digitalna jedinica i 3D UEFI BIOS koga ima na Gygabyte pločama. Sve je to puno doprinelo napretku, još ako se ima u vidu da je integrisani memorijski kontroler u procesorima Core i3930X i i3960X dodatno poboiljšan, šta reći više.
 
^Sve to ako ne donosi performanse, je mrtvo slovo na papiru, sarena laza koja nicemu ne sluzi. Ukrasna jelka. Ikebana. Valjda je bilo dosta opisnih prideva :)
 
Nazad
Vrh Dno