Šta je novo?

Intel Core i7 3xxx, a.k.a. Sandy Bridge-E

Procesor je osetno brzi od gulftown-a , memorijski kontroler 4 way je takodjee brutalan. Na 5ghz, vantage cpu skore je 5-6k poena veci nego gulftown na istim setovanjima ( ima score 50k+ za cpu). A memorijski protoci su pa slobodno mozemo reci puta 2 u odnosu na SB platformu (socket 1155).Ovih 5ghz smo poterali na vazduhu !!! ....Pod NDA smo jos uvek ali nisam mogao da odolim da prenesem delic odusevljenja novom platformom.....
 
Poslednja izmena:
Interesantni slajdovi, moram priznati...samo pitanje je koliko je to istina. Neverovatno je da će najsnažniji Ivy Bridge trošiti samo 77 W. Jedino je to moguće, pretpostavljam, ako se ostane na samo 4 jezgra.

pa i pise da ce biti quad core a i sto da ne trose 77W posle optimizacije kada 2600K trosi svega 95W?

Iskreno se nadam da će Ivy Bridge najzad spustiti 6 jezgra u narod, jer je već vreme za tako nešto, a da će Ivy Bridge-E do kraja 2012. doneti 8 jezgra u Extreme izvedbi. To bi trebalo da bude sasvim realna opcija.

obzirom da su Intelovi QC procesori ovakvi kakvi jesu dovoljno brzi za ogromnu vecinu korisnika ne vidim zasto bi Intel spustao 6core u narod, tim pre sto nema konkurenciju u tom segmentu, tim pre sto bi morao da spusta cenu svojim QC procesorima. kome treba 6 Intel jezgara - neka zavuce dublje ruku u dzep. ostalima su i 2500K i 3500K prepuna kapa.
 
Procesor je osetno brzi od gulftown-a , memorijski kontroler 4 way je takodjee brutalan. Na 5ghz, vantage cpu skore je 5-6k poena veci nego gulftown na istim setovanjima ( ima score 50k+ za cpu). A memorijski protoci su pa slobodno mozemo reci puta 2 u odnosu na SB platformu (socket 1155).Ovih 5ghz smo poterali na vazduhu !!! ....Pod NDA smo jos uvek ali nisam mogao da odolim da prenesem delic odusevljenja novom platformom.....

A ti si tester za LGA2011 platformu ? Objasni nam malo više šta ste testirali i na kojoj ploči ?
 
obzirom da su Intelovi QC procesori ovakvi kakvi jesu dovoljno brzi za ogromnu vecinu korisnika ne vidim zasto bi Intel spustao 6core u narod, tim pre sto nema konkurenciju u tom segmentu, tim pre sto bi morao da spusta cenu svojim QC procesorima. kome treba 6 Intel jezgara - neka zavuce dublje ruku u dzep. ostalima su i 2500K i 3500K prepuna kapa.

A kako je AMD mogao da sam svojim Thuban X6 procesorima, pre više od godinu dana, spusti 6-core u narod ? Ajde to mi objasni. Nema veze to što je Intel brži od AMD-a, ali dosad su trebali da urade ono što i AMD. Meni treba procesor i od 8 jezgra jer se bavim amaterskom video obradom, dakle nije uopšte tačno da narodu ne treba više od 4 jezgra.
 
U okviru MOA finala na Tajvanu pre 10-tak dana imali smo organizovanu radionicu od strane kompanije MSI i Intel-a na kojoj smo imali priliku da se upoznamo sa platformom i prakticno isprobamo njihovu 2011 socket plocu i procesor naravno. Vishe od onoga sto sam napisao ne bih mogao da kazem jer smo potpisali NDA....
 
Ja sam istog misljenja kao i Chinaski. Intel ce se truditi da zadrzi istu metu i isto odstojanje tako da SB-E sa 6-8 jezgara ima da bude na nivou 250 evra tek kada buldozer bude daleko nadmasivao SB i7 a to ce da bude tek za 1-2 godina sudeci po predjasnjem iskustvu. Realno gledano sadasnaj SB platforma deluje daleko bolje nego i dolazeca BD platforma. I lokalni bandwith i deljeni L kesh i optimizacija i 32nm proces i disipaciji od 95W. Zamisli samo 8 core SB-E na 5 GHz sa 77W! Treba mi da guram dva W8 u trecem i igram krajzis 5 na full hd dok zena gleda romanticnu komediju na 1080 p na drugom monitoru :d Tako nesto BD ne moze prestici ni kada bude ispoliran do maximuma.
Sledeca stvar koja ima presudan uticaj na spustanje paltforme u mase jeste koliko ce desktop trziste u softverskom smislu ispratiti platformu ili obrnuto kako god. Te dve stvari idu jedna uz drugu. Koja aplikacija i multitasking u svakodnevnom radu ima potrebu za 2600k procesorom?Nijedna, ako govorimo o swet spot market delu. A sta tek da kazemo za SB-E od 8 jezgara. Sumnjam da ce i igre i aplikacije i W8 trebati toliki skok u perfomansama.
Opet moguce je sve pa i to da cemo za par godina trebati tako nesto ali ako pogledate cinjenicu da su proizvodni procesi vec na 22nm nema puno prostora za dalje. Postojeci proizvodni procesi polako dolaze do momenta kada nece moci da se iskoristi kvadratni milimetar pa ce preostati samo da pakujete vise nativ jezgara a poboljsanja trazite u okviru samog modula u instrukcijama, kontrolerima, lokalnom bandwithu ali i u layoutu i performansama same ploce. U tom smislu BD procesori su vec zakoracili na trziste a SB-E platforma ce zakoraciti tek kada to bude imalo smisla kada se uzme u obzir koliko je vec sadasnja SB platforma napredna pa skoro kao i sama BD ali verujem da ce BD pokazati svoje lice nesto kasnije.
Jedina stvar koja se meni ne svidja kod intela je ubacivanje GPU -u u procesorko jezgro ali valjda sama snaga i kvalitet izvedbe proizvodnog postupka procesora dozvoljava i tu akrobaciju koja po meni nema puno logike. Za nekoga moze imati svrhe ali to je mali broj ljudi.
Ipak za najvecu kolicinu kupaca to je previse nasvirano osim ako niste rar manijak :d. kljucna stvar vezan za SB-E platformu je pozicija BD procesora. Nece Intel ici pred rudu i izbaciti nista sto je daleko bolje i naprednije dok postojeca platforma ne postane ugorozena. Sama SB-E platforma ce zadrzati prednost Intela u top segmentu i ocekujem da narednih godina kada BD bude na vrhuncu SB-E bude taman jaci toliko koliko je 2600k jaci od 1100T procesora - duplo. Ista meta isto odstojanje.
Osim toga ako neko razmilsja o upgradeu na SB-E u ovom tenutku mislim da je prerano za tako nesto doci ce vreme da se objektivno razmislja tek za 3-4 godine. Pa i sam Ivy ce kako stoje stavri biti dovoljan za naredne 3-4 godine koliko je SB platforma dobra i ima prostora da zadovolji nadolazece softverske zahteve za procesorskom snagom. Cak i ako multitaskig postane daleko bitniji nego sada SB I7 nudi 8 thereadova sto je uz bandwith od 2x128 dovoljno za miran san ...
 
Poslednja izmena:
A kako je AMD mogao da sam svojim Thuban X6 procesorima, pre više od godinu dana, spusti 6-core u narod ? Ajde to mi objasni. Nema veze to što je Intel brži od AMD-a, ali dosad su trebali da urade ono što i AMD. Meni treba procesor i od 8 jezgra jer se bavim amaterskom video obradom, dakle nije uopšte tačno da narodu ne treba više od 4 jezgra.

nije da nema veze. Thuban i neki IB 6core (koji za sada nije ni najavljen) su nebo i sesir. zasto bi svoju perjanicu Intel spustao u narod? nije valjda lud.
a tebi ako treba 8 jezgara imas Bulldozera ili 2600K. ako ti ni oni nisu dovoljni - zalim slucaj. imaces uskoro 6 core SB-E za 500e pa izvoli.
 
Poslednja izmena:
Procesor je osetno brzi od gulftown-a , memorijski kontroler 4 way je takodjee brutalan. Na 5ghz, vantage cpu skore je 5-6k poena veci nego gulftown na istim setovanjima ( ima score 50k+ za cpu). A memorijski protoci su pa slobodno mozemo reci puta 2 u odnosu na SB platformu (socket 1155).Ovih 5ghz smo poterali na vazduhu !!! ....Pod NDA smo jos uvek ali nisam mogao da odolim da prenesem delic odusevljenja novom platformom.....

Voleo bih da sam bio da to vidim.
Negde sam procitao da ce SB -E biti oko 50% brzi od Sandy Bridge LGA 1155.
Verovatno se misli na up to mada su to svakako nezvanicni podatci,klasican rumor.
Reci mi ili baci mi na p.m. koliko se tacno moze ocekivati u sirovoj snazi?
Kakav mu je IPC?
 
A kako je AMD mogao da sam svojim Thuban X6 procesorima, pre više od godinu dana, spusti 6-core u narod ? Ajde to mi objasni. Nema veze to što je Intel brži od AMD-a, ali dosad su trebali da urade ono što i AMD. Meni treba procesor i od 8 jezgra jer se bavim amaterskom video obradom, dakle nije uopšte tačno da narodu ne treba više od 4 jezgra.

kosta10 salazem se sa tobom 1000%! I meni je potreban intela sa 8 jezgra, isto za video obradu. :)
 
Intel CPUs Overclocked: Sandy Easy, Ivy Easier, Haswell Easiest!

ivyoc2.jpg.jpeg


Even with AMD's initial Bulldozer parts around now, Intel seems to still hold a firm lead when it comes to easy "production" overclocking where, with just a small tune up, you can get an extra 20% to 30% processor performance without major - or any at all, if using a good board and decent cooling - impact on your systems' long term reliability. For instance, a typical six-core Core i7 990X runs very nicely at 4.27 GHz speed everyday at just 1.28 volts, without a hitch. And, the K-series Sandy Bridge overclocking capabilities, even on standard air cooling, are well known, with the new i7 2700K parts running stable at 5 GHz with decent air cooling alone.

Now, the good seems be just getting better, as we move forward. According to the stuff seen at the IDF, Ivy Bridge CPUs decouple the main clock finally, following what the coming Sandy Bridge - E Socket 2011 is also implementing. Now, you can overclock the cores and memory without worrying about affecting the I/O and PCIe clocks. But then comes the more interesting piece news.

Source:

http://vr-zone.com/articles/intel-c...-easy-ivy-easier-haswell-easiest-/13733.html#
 
Procesor je osetno brzi od gulftown-a , memorijski kontroler 4 way je takodjee brutalan. Na 5ghz, vantage cpu skore je 5-6k poena veci nego gulftown na istim setovanjima ( ima score 50k+ za cpu). A memorijski protoci su pa slobodno mozemo reci puta 2 u odnosu na SB platformu (socket 1155).Ovih 5ghz smo poterali na vazduhu !!! ....Pod NDA smo jos uvek ali nisam mogao da odolim da prenesem delic odusevljenja novom platformom.....

Happy, happy, joy, joy! :D
Sad me teras da mislim o SB-E kao o sledecem upgrade-u, a vec neko vreme sam fiksirao da cekam IB, i da to bude on, a ne SB-E. Citaj, da ce mi trebati puno vise love... Moram se odupreti.
 
ko je od vas procitao preview kod Toma sto je neko okacio link pre nekoliko strana?
evo jos jednom:
http://www.tomshardware.com/reviews/core-i7-3960x-x79-performance,3026.html

sa pristupacniim 3820 cete moci da zaboravite na ozbiljnije klokovanje dok cete za 6 core K modele poput recimo 3930K morati posteno da se izujete. odsustvo konkuencije u ovom segmentu cini svoje. Intel je sa SB procesorima poceo da dere entuzijaste jer sada nema klokovanja ako se ne izbroji makar 180e za 2500K (3500K nema logike da bude jeftiniji kada izadje za pola godine). ranije si mogao da uzmes i3 530, stavis ga preko 4Ghz i zavrsis sebi posao medjutim nema vise klokovanja za sitne novce. kako to niko ne provaljuje?
 
Verovatno je problem oko OC-a bio do biosa ploca ili stepinga procesora (koji nije final)... jer promena magistrale nije radila uopste ni na jacim modelima a trebalo bi da radi.......

PCI-e 3.0 problem je delimicno opisan kao nemogucnost validacije jer AMD/NV nisu poslali/proizveli kartice za isti??? sto neznaci da platforma nije PCI-e 3/0 kompatibilna vec jednostavno uopste nije testirana na tim brzinama a predvidjena je da radi
 
Poslednja izmena:
ko je od vas procitao preview kod Toma sto je neko okacio link pre nekoliko strana?
evo jos jednom:
http://www.tomshardware.com/reviews/core-i7-3960x-x79-performance,3026.html

sa pristupacniim 3820 cete moci da zaboravite na ozbiljnije klokovanje dok cete za 6 core K modele poput recimo 3930K morati posteno da se izujete. odsustvo konkuencije u ovom segmentu cini svoje. Intel je sa SB procesorima poceo da dere entuzijaste jer sada nema klokovanja ako se ne izbroji makar 180e za 2500K (3500K nema logike da bude jeftiniji kada izadje za pola godine). ranije si mogao da uzmes i3 530, stavis ga preko 4Ghz i zavrsis sebi posao medjutim nema vise klokovanja za sitne novce. kako to niko ne provaljuje?

kad nemaju pravog konkuretna u tom segmentu, sto bi se drugacije ponasali...kao i svaku korporaciju njih pre svega zanima profit, a kad nema konkurencije... :) Ako ovaj kilavi AMD uspe da se sredi, situacija ce biti bolja...kao sto je i bila ranije
 
Verovatno je problem oko OC-a bio do biosa ploca ili stepinga procesora (koji nije final)... jer promena magistrale nije radila uopste ni na jacim modelima a trebalo bi da radi.......

nema tu sta. 3820 nema otkljucan mnozilac i moci ce da se klokuje samo dizanjem magistrale u prevodu jako malo a K modeli ce zbog 6 jezgara kostati djavo i po. ali SB-E ionako nece komercijalno zaziveti bog zna kako, posebno kada je IB pola godine daleko koji ce biti dosta bolji i bogatiji, jeftiniji, jeftinije ploce za njega itd.
 
Samo sto bi trebalo OC putem magistrale na SB-E da radi normalno u finalnim verizjama CPU/MB

Naravno da nece zaziveti jer je po meni i cena i quad channel memorija overkill za home korisnike i jedinog smisla ima u serverskoj primeni
 
definisi normalno? koliko mislis da ce moci sa 100Mhz da se digne BCLK?
 
definisi normalno? koliko mislis da ce moci sa 100Mhz da se digne BCLK?

Nisi razumeo mislili su da je SB na 1155 platformi nudio max ~100Mhz klok promenom FSB-a, ovde intel kaze da ocekuje ~155Mhz FSB da bude stabilan a to je 55% vece od base kloka od 100MHz, na toms hardware OC putem magistrale zbog necega nije funkcionisao ali u final primerku se ocekuje bar 155Mhz za base FSB OC
 
to je za sada u domenu nagadjanja, dakle mozda bude a mozda i ne bude.

initial estimates from reliable sources suggest the platform should be capable of BCLK settings in excess of 155 MHz if you’re using a multiplier-locked processor
 
Nisi razumeo mislili su da je SB na 1155 platformi nudio max ~100Mhz klok promenom FSB-a, ovde intel kaze da ocekuje ~155Mhz FSB da bude stabilan a to je 55% vece od base kloka od 100MHz, na toms hardware OC putem magistrale zbog necega nije funkcionisao ali u final primerku se ocekuje bar 155Mhz za base FSB OC

Hahaha, iskreno mislim da sa razlogom nije radio i da je BCLK od 155MHz moguc samo u snovima, ali bilo bi lepo kada bih bio u krivu sa tom tvrdnjom.
 
Hahaha, iskreno mislim da sa razlogom nije radio i da je BCLK od 155MHz moguc samo u snovima, ali bilo bi lepo kada bih bio u krivu sa tom tvrdnjom.

Pa da Intel ima istoriju da laze i naduvava svoje proizvode :)

inace i za IB za 1155 socket takodje je najavljena mogucnost menjanja FSB-a dok Haswell donosi prakticno otkljucane sve interne klokove osim mnozioca... SB-e nije daleko pa cemo videti kako stoji stanje
 
Poslednja izmena:
Pa ajde da ne žurimo previše, sačekajmo prve testove SB-E procesora pa da vidimo kako će biti. Ali smatram da će i 3820 moći da se sasvim lepo klokne, ne kao 3930 i 3960 ali solidno da.
 
dobra vest za vlasnike procesora od 300e.

kazu da se nagadja da ce i IB moci da se klokuje preko ovog reference clock ratio-a, verovatno misleci na ne-K modela sto je dobra vest ako se pokaze istinitom.
 
Verujem da hoce, ali sad me je Chinaski potpuno skenjao zapravo podsetio me zasto sam otpisao socekt 2011 platformu kao moguci upgrade. A to je ta ogranicena OC mogucnost ili makar "otezan" clocking sa onime sto bih ja mogao sebi priustiti. Mrzim da platim nesto sto smatram "dosta" za cip koji nije full-featured. Ja ni 2500K ne bih uzimao iako znam da je odlican, samo zato sto znam da mu je na neki sinteticki nacin oduzet HT, kapirate me... Voleo bih da mogu uzeti za nekih 300 eura (to je moje "dosta") cip koji je lock&loaded, kao sto je bio ovaj i7 920 u svoje vreme. No, danak nemanja konkurecije ce biti sve vise ocigledan... AMD vrati se, sve ti je oprosteno. :D
 
Pa pazari neki 2600k polovnjak, koji se pojavljuju s vremena na vreme. Koliko se sećam zadnji se prodavao za manje od 200e. Eto ti full procesor sa HT-om.

I da AMD gde ode majku ti :S:
 
Nazad
Vrh Dno