Šta je novo?

Intel Core i7 3xxx, a.k.a. Sandy Bridge-E

kosta10

Slavan
Učlanjen(a)
19.08.2007
Poruke
4,492
Poena
440
Ljudi, čudi me da niko nije postavio temu vezano za ovaj FANTASTIČAN procesor. Po trenutnim plčanovima Intela, izlazi već krajem oktobra ili negde u novembru,najverovatnije. Ako ga ne odlože za januar, kako se šuška.

Svejedno. Ova arhitektura ima 2011 pinova, LGA2011 podnožje. To je zbog toga jer su mu dodali puno novih stvari, a najbitnije je Quad memory channel. Tj četvorokanalna memorija.

Po izgleda pouzdanim informacijama sa sajta http://www.fudzilla.com/processors/item/23517-core-i7-3960x-is-about-47-faster-than-core-i7-990x ovo će biti i te kako jedan težak test za naš mili i dragi AMD Bulldozer procesor.
 
Pa naravno,taj procesor biće iz Intel extreme edition kategorije.Dakle,koštaće 999 dolara ili čak 1099... ali ko bude hteo najbrži mogući procesor moći će da bira njega.


Ne,nisam,odakle sad Austrija ?
 
Koliko shvatam, tehnologija uzrade i arhitektura je manje-više ista sa postojećim SandyBridge-om, "samo" su dodali još 2 jezgra, duplirali širinu memorijskog bus-a i povećali keš? U odnosu na SB, IPC po jednom thread-u će biti u proseku samo marginalno bolji, ali u zbiru, u multithreading aplikacijama ukupno ubrzanje će biti osetno... Još samo da vidimo kako će da se klokuje, zbog veće ukupne disipacije (dodatna jezgra, dodatni keš).
 
Koliko shvatam, tehnologija uzrade i arhitektura je manje-više ista sa postojećim SandyBridge-om, "samo" su dodali još 2 jezgra, duplirali širinu memorijskog bus-a i povećali keš? U odnosu na SB, IPC po jednom thread-u će biti u proseku samo marginalno bolji, ali u zbiru, u multithreading aplikacijama ukupno ubrzanje će biti osetno... Još samo da vidimo kako će da se klokuje, zbog veće ukupne disipacije (dodatna jezgra, dodatni keš).


E klokovanje tog procesora biće zanimljivo,mada,ako je suditi,Intel se uvek odlično klokovao do sada, pa ne vidim razloga da se taj Sandy Bridge E ne potera sa default 3.3 GHz na nekih 4.3 do 4.5. Na vazdušnom hlađenju,naravno.

Performanse će mu biti i dosta veće takođe i zbog čak 15 MB L3 keša, nije uopšte ni to zanemarljivo.
 
Nema govora o 47% ubrzanja, u pitanju je bombastican naslov sa turskog sajta, koga su izvukli iz rezova za Sandru a sto je ponajmanje bitno za RL performance ali vec letimican pogled na rezultate pruza jasniju sliku, znaci 12% brzi u Pow-Ray i 13% u CineBench-u u odnosu na i7 990X, rekao bih-nista posebno, ili bolje receno-onoliko koliko se i ocekivalo. Licno nisam impresioniram ovim brojkama ako se pokazu kao tacne, posebno imajuci u vidu i ocekivane cene za ove modele i ocekivane odlicne performanse Bulldozera upravo u ovim heavy multithreadovanim aplikacijama. Ono sto predstavlja solidno ubrazanje je 36% veci score u DMark Physics, ali generalno, nista ovde revolucionarno bolje u odnosu na 1366 i 1155 realno nema.
 
Pa videcemo tek kada se pojave relevantni testovi, ovi pocetni testovi skoro uvek su neko naduvavanje price. Ko zna,videcemo uskoro...
 
Ne mogu da verujem da je neko stavio rec "pouzdan" i Fudzilla-u u istoj recenici :D
 
Ne mogu da verujem da je neko stavio rec "pouzdan" i Fudzilla-u u istoj recenici :D

+1 :D

Generalno gledano a i na osnovu ostvarenog u Q2, Intel ima mnogo novca na raspolaganju za daljnje usavrsavanje nacina za unistavanje (jedine) konkurencije.
 
Intel poceo sam sebi da skace u stomak usled raznoraznih "wanna be" chipsetova. Po meni nisu ni trebali da izbacuju Sandy - E nego da su odma' isli na Ivy@22nm.

Mozda im AMD malo pomrsi konce sada. :D
 
Videćemo,ali duboko verujem da ni Bulldozer neće da ugrozi krunu Intelu, ali će se dobrano približiti u performansama i u nekim stvarima biće takt u takt isti, ja mislim.

Intel bi trebalo da se plaši tek naredne generacije Bulldozera, koja izlazi na jesen 2012.
 
Videćemo šta će se sve od ovih glasina za Sandy-E pokazati kao istina. Ako se sve pokaže istinitim, onda je Intel najzad napravio dostojnog naslednika prestarele LGA1366 platforme.

Ali, tek će Ivy Bridge-E biti prava stvar, definitivno !!!
 
Intel je trom jer mu se moze, ladno su mogli SB-E da predstave marta 2011, ili janura 2012 da predstave Ivy Bridge-E u isto vreme i kad i desktop verziju, ali zasto, gde da se zure da li im AMD preti?
Definitivno da nemaju potrebe na svim frontovima da napadaju AMD (damping cena, brze predstavljanje novih tehnologija) sto bi ga pa mozda i unistilo i tada bi se desilo famazno cepanje Intela na vise kompanija

Ovako izabace novu tehnologiju za desktop drze je na trzistu 6+ meseci i kad su i vise nego sigurni da decijih bolesti nema ponude slicno na server trzistu po daleko vecoj ceni..., bez ikakvog rizika i sa idealnim yealdom u procesu proizvodnje
 
Poslednja izmena:
Ljudi, čudi me da niko nije postavio temu vezano za ovaj FANTASTIČAN procesor. Po trenutnim plčanovima Intela, izlazi već krajem oktobra ili negde u novembru,najverovatnije. Ako ga ne odlože za januar, kako se šuška.

Svejedno. Ova arhitektura ima 2011 pinova, LGA2011 podnožje. To je zbog toga jer su mu dodali puno novih stvari, a najbitnije je Quad memory channel. Tj četvorokanalna memorija.

Po izgleda pouzdanim informacijama sa sajta http://www.fudzilla.com/processors/item/23517-core-i7-3960x-is-about-47-faster-than-core-i7-990x ovo će biti i te kako jedan težak test za naš mili i dragi AMD Bulldozer procesor.

Imaš ovde par grešaka, ili si vidovit.

Uopšte ne vidim kakve veze Bulldozer od ~300$ ima sa ovim od preko 1000$, ali ti već sad mogu reći koji će biti uspešniji na tržištu.
 
Poslednja izmena:
Imaš ovde par grešaka, ili si vidovit.

Uopšte ne vidim kakve veze Bulldozer od ~300$ ima sa ovim od preko 1000$, ali ti već sad mogu reći koji će biti uspešniji na tržištu.

Pa ne znam samo kako ce biti uspesniji ako performanse budu ispod ovog koji ce biti jeftiniji (Core i7-3820) od danasnjeg 2600K:-devil-: koji bi trebao da bude u rangu sa 2600K po performansama a mozda cak i brzi.
Jedina logika je da Intel bude sporiji.
Em Intel jeftiniji em brzi-hipoteticki blizi im se sa'rana
qnsqk5.jpg
ozbirom da se svugde po netu pise da su usrali motku-naravno ako se to obistini!
Logika mi nalaze da to bas nece biti tako ali ako se desi ne pise im se dobro.

Sve u svemu ne zna se nista ali AMD definitivno kasni ,mnogo los timing a to ce ga kostati udela na trzistu!
 
Poslednja izmena:
On top of this, we're hearing that although the rated TDP is 130W these beasts are consuming closer to 180W and that's without even overclocking them. In fact, according to PSU design guidance we've seen, Intel is telling power supply makers to make sure their Sandy Bridge-E PSUs can cope with a peak current of 23A on the 12V2 rail and based on an 80 percent or better efficiency rating of the PSU.

Ne da ce imati neke veze sa prodajom (kome treba nesto ovako nece se obazirati na potrosnju ili potrebno napajanje), ali je jasnije zasto ipak necemo videti 8-core verziju koja je svojevremeno bila najavljena. 32nm proces je ocigledno i ovako na granici, morali bi prilicno da obore klokove zbog ta dva jezgra.
 
Pa dobro, sigurno je da će Sandy Bridge-E biti izuzetno malo prodavana serija procesora,eventualno će najslabiji 4-jezgrani Core i7 3820 biti solidnije prodavan jer će na našem tržištu koštati oko 280-300 evra. Ali će zato matične ploče za LGA2011 procesore biti izuzetno skupe,predviđam cene najjeftinijih modela od oko 165 evra a ne bi me čudilo da većina bude koštala i preko 250 evra.

Treba mnogo elektronike i kondenzatora postaviti na tu aždaju od platforme, pa je logično da ploče za ovaj monstrum od procesora nikako NE MOGU biti jeftine.
 
Ova dva clanka koja je postovao kosta10 sam i ja jutros procitao:
http://vr-zone.com/articles/intel-s-sandy-bridge-e-priced-don-t-expect-any-surprises/13298.html
http://vr-zone.com/articles/exclusive-sandy-bridge-e-to-ship-without-cooler/13296.html

Pratim vesti non-stop iz raznih naucnih oblasti pa i IT sveta. Mislim da su dve stvari u tim clancima bitne (VR zone je jedini izvor tih vesti i svi prenose to kao takvu, a iz mog dugogodisnjeg iskustva bih rekao da im se moze verovati, sto za Fudzilla-u nikako ne vazi, mada se popravio) kao i u jednom od juce.

U prvom od njih se pominje malo zabrinjavajuca stvar, a to je da ce realna disipacija toplote biti cak do 180W za SE! Ako je to istina takav CPU ce moci samo lepo da se ohladi pod vodom i tada lepo klokuje verovatno... mislim svi ipak ocekujemo nesto malo vise u odnosu na SB u clocking-u.
Drugi od njih je vest vezana i za slicnu od juce zapravo. Tice se sada Intela, ali juce je slicno bilo javljeno i za AMD. Intel zeli da nam uvali sad i kulere uz CPU posebno, sto ima i nema smisla, kad uzmemo klijentelu za SE oni ce baciti para na sve i svja - pravi entuzijasta, ali ce to odbaciti cim dodje kuci jer ce ici custom putem. Dakle dizu cenu bezveze, cist marketing... kada ne bi morali da platimo i taj cooler to bi bilo vec drugo. Ovako, taj bundle mozda se bude grabio od strane onih umisljenih koji se loze na to da imaju nesto skupo i kao znaju sta je to... Vest od juce vezana za AMD sa druge strane nam kaze da ce oni pak mozda da nam zapakuju "All in One WC", opet kao pod spikom da je to za entuzijaste. Mislim da bi i ovde bilo lepo da se dozvoli kupovina samo CPU-a, ako je to cip za entuzijaste. Ja se bojim da to nije samo zato, jer entuzijasti to nije ni bitno kao sto rekoh - on ce ici custom putem, vec mislim da je to zbog loseg OC-a. Jer je BZ vec bio odlagan zbog niskih frekvnecija i sl. problema. A opet prethodnih meseci je bilo vesti o BZ kao dobrom OC cipu, pa i na ovde pominjanom turskom sajtu - donanimhaber (koji iz nekog razloga po mom iskustvu uvek ima neke spektakularne vesti i bude u pravu)...

Sve u svemu da se vratim na sustinu teme. Mislim da je SE veliki overkill za desktop i istinski hir. Preskupa platforma, a vrlo malo dobitka u odnosu na SB. Ivica, kako videh da neko zove Intel 22nm arhitekturu bi trebalo da bude nesto sasvim drugo i da, to se ceka.

AMD nece puci. Izgubili su market share, ali ih drzi exATI i cela APU prica. Bar jos neko vreme imaju da se saberu iako su sada vec dugo bez CEO-a cini mi se, i niko nece da se lati tog mesta. Sto opet zaudara...
 
@ fr0wn3r

Lepo si dao ovaj mini pregled tehnologije,da se tako izrazim. :) Ima smisla sve što govoriš,a što se tiče onog turskog sajta i VR-Zone, i ja mislim da su oni pouzdaniji od drugih hardverskih i IT sajtova. Takva su i moja iskustva.

A šta misliš, iskreno, o Ivici ? Pogotovo ako se uzme da ce Ivica zvanično da podrži DDR3-2133 memoriju i još neke cake. Ako nisi čitao, to sve imaš na VR-Zone sajtu, od pre 2 ili 3 nedelje je ta vest.


Lično ne verujem da će Sandy-E trošiti realno čak 180 W, to je preterivanje. Mada. trošiće sigurno tih 130 W i koji vat više, to stoji.
 
@kosta10

Krenucu unatrag, stavku po stavku.

Ni ja ne verujem da ce SE toliko trositi, ali opet morali su nesto zrtvovati da bi dobili dovoljno razlicit cip na istoj arhitekturi kao i SE, a da ga mogu nazvati entuzijastickim, boljim, brzim, novim. I ne zaboravimo da su sada cipovi sa vise jezgara u opticaju od quad core-ova koje nudi SE. Sto je mozda i najbitnije za celu TDP pricu. Inace cela TDP prica ne pije vodu vec godinama. TDP za Intel i za AMD nisu isto. To su isto nasvirane cifre u idealnim uslovima kao i oni protoci koje XYZ ventilator ostvaruje, a obe kompanije ih u samoj osnovi deklarisu drugacije. Ako se dobro secam jednog od clanaka od pre par godina tu je AMD cak i iskreniji, blizi onome sto krajnji kupac razume kad vidi tu stavku, onome sto ocekuje da ona predstavlja. Ali opet, sluzi za neko poredjenje svima...

O Ivy Bridge-u ne znam sta da mislim, najiskrenije. Prvo je rano jos uvek, drugo bench-ovi na koje se moglo naleteti su sa uglavnom kineskih website-ova ( verovatno bih zapamtio neki da je sa nekog mesta na kome otpadam cesto), trece ima toliko buke oko onoga sto bi se nazvalo "features" za tu platformu da se od toga ne cuje sta je konkretno sa srzi - CPU-om. Drugim recima, ne bih se kladio ni na sta vezano za njega.
Ono sto znam, istorijski je vezano i govorim sada striktno odbacujuci sve ostale faktore poput toga da li je mobilna/desktop platforma u pitanju (iako ovo moze biti bitnije nego sto se cini kod Ivice zbog configurable TDP-a koji cu kasnije pomenuti), PCIe 3.0 prisustvo/odsustvo, podrska za memoriju na vecem taktu (to sto je nemamo sada zvanicno ne predstavlja nista posebno kad je i SB-u vec 1600 i vise nego dovoljno; dakle Ivy bi morao mnogo bolje da je koristi da bi nam to znacilo), ne/integrisana podrska za USB 3.0 (kanda ce biti) ili Thunderbolt (koji kanda nece), bolja grafika (bice, ali AMD ce opet biti bolji) itd.
Intel obecava kao 20% bolji procesor. Prvo to obicno bude manje od onog sto oni kazu. Drugo, to je ono istorijski vezano, mislim da ce to biti nesto isto poput svih ostalih prelazaka na manji proizvodni proces dakle vidljivo bolje, ali ne bas ono sto ocekujemo. Poput recimo Conroe ==> Penryn price. Ovo je samo Intelov TICK u njihovoj strategiji ipak, a ne TOCK (tj. nova arhitektura), iako su ovaj nazvali TICK+. Jer, imacemo nekoliko tih novotarija u njemu koje ce biti bitne, ali ne znam koliko ce se pokazati dobrima. U Conroe ==> Penryn prici je valjda to bio integrisani mem. kontroler (ako se dobro secam) za koji smo znali koliko znaci jer je isti vadio AMD u komparativnim testovima, a tad je vec bio u losoj poziciji. Ovde je to "configurable TDP", iskreno ja vise kao i reviewer-i vidim da to moze biti korisnije za veliki proizvodjace mobilnih racunara nego za desktop. E sad, ono sto nas zanima najvise je neka frka oko toga da ce Intel stati na putu OCing-u i tu necu razglabati jer ima dosta o tome na netu, uglavnom se svodi na to da ce nam isti otezati, malo izmeniti kako cemo to raditi i naplatiti nam, naravno...
Za nas, a i za prosecnog korisnika racunara opet zbog manjeg TDP-a i procesa proizvodnje moze Ivica da bude i mnogo, jer obicno ide bolji OC potencijal sa ove dve stavke, a i nominalni taktovi bi trebali da budu veci (prosecnom korisniku ce to znaciti, odzivniji racunar), kao i broj instrukcija za MHz. Tako da mozda i bude ok...

Da zavrsim, ne mislim to, a opet se bojim toga da od Ivy-a ocekujem previse. Pa cu mozda zato biti vise razocaran nego sto bih inace bio... Od SE-a ne ocekujem previse, ako ista. SB je uradio posao.

Moze da se dogodi da Ivy bude samo minorna upgrade varijanta, jer ipak Intel rola vec 5 godina dobro, a sve sto leti, mora i da zvekne. :d
 
Za Ivy se vec 100% moze predpostaviti da ce doneti 5-7% bolji IPC (kinezi nisu gresili po pitanju SB-a pa verujem da su u pravu i ovaj put, wiki lupa gluposti..), mada ne kontam sta ljudi ocekuju kad je to praktivno samo shrink, bolji GPU i malo kozmetickih promena.... ostaje zanimljivo da vidimo tri gate tranzistore u delu po pitanju potrosnje i oc-a.., naravno nov chipset
 
Da,ti tri-gate tranzistori će biti OGROMNA novina u tehnologiji proizvodnje procesora, a niko do sada nije savladao proces proizvodnje istih sem naravno Intela. Ali, prema najavama, tek će procesori u TOCK procesu (2013. godina) uspeti da do kraja iskoriste potencijal koji daju ovi 3D tranzistori, jer oni će doneti bitno manju potrošnju. Govorka se o čak 50 %, ali realno je očekivati 30 do 35 %.
 
Nazad
Vrh Dno