Šta je novo?

Intel 14th gen. LGA1700 "Raptor Lake Refresh"

Pa vec druga generacija da i jedni i drugi cede apsolutni maksimum iz silicijuma samo da bi zapusili usta navijacima iz suprotnog tabora (mi smo najbrzi... ne, mi smo brzi 1% ako je ispunjeno ovo i ono). Boring, ako mene pitas, i jedni i drugi preteruju sa time... ali razumem i zasto je bitno biti na vrhu grafikona.
 
Nisam mislio na to zapušavanje usta, ko ima najjači procesor po svaku cenu...ovo je praktično suprotno, ko ima jači za što manju (energetsku) cenu.
 
Ne, razumemo se potpuno, samo kazem da na defaultu top end procesori obe firme trose neproporcionalno mnogo jer su poterani do apsolutnog maksimuma (ne racunam egzoticna hladjenja vec samo svakodnevno koriscenje).
 
Ne, razumemo se potpuno, samo kazem da na defaultu top end procesori obe firme trose neproporcionalno mnogo jer su poterani do apsolutnog maksimuma (ne racunam egzoticna hladjenja vec samo svakodnevno koriscenje).
Cim Intel izbaci x3D cache chip-ove imace ko AMD sa 7800x3D, procesor koji je na stock maksimalno utegnut, i nema gde vise.

ECO mode kod AMD stavlja procesor na 88W, 7800x3D na stock trosi 90W. Undervolt brojevi mogu da se smanje i vide se u hwinfo64, al po temp/potrosnji kao da nista nije uradjeno, ima skriveni donji limit. 7800x3D je iz fabrike tako utegnut da niko nema vise sta sa njim da radi, ni underclock ni undervolt, ni overclock.

Tako ce i Intel da ima cim izbace sa njihovom x3D cache varijantom
 
Ne, razumemo se potpuno, samo kazem da na defaultu top end procesori obe firme trose neproporcionalno mnogo jer su poterani do apsolutnog maksimuma (ne racunam egzoticna hladjenja vec samo svakodnevno koriscenje).
Zahvalimo tech medijima na dolivanju ulja na vatru i genijalcima po internetu koji se primaju na svaki procenat kao da im to menja život...
 
Test 14900K na raznim PL vrednostima: https://www.techpowerup.com/review/...tor-lake-tested-at-power-limits-down-to-35-w/

'Ladno može da se ograniči PL na 100-125W uz zanemarljiv gubitak performansi za 2-3x manji power draw i temperature od 60-ak stepeni...

Ništa novo ali poučno...i zgodno da se zapuše usta AMD kultistima.
Stara je to prica procesori divljaju kada su skroz otljucani cim ukljucis te modove oni se unormale. Zato sam i govorio 12 i 13 serija intela tako i AMD sedme serije udaraju u temp limit cim kod mene custom loopu. Cim ukljucis ECO mod izgbuis 5% perfomansi i dobijes normlan CPU ali svi kaukaju kao ranjeni sto procesori divljaju kada su otkljucani.

Evo @Gulftown town i ja ispracamo 13 seriju proceosora veceras
@nenad 970 Pozajamio procesor da uporedim sa mojim ja sam imao dobar ali njegov ispao bolji. npr moj ima bolji SP po Asus-u ali Nenadov CPU dalje otisao na azotu. Nenadov CPU ima SP za P core 111 i za E core 78 moj ima 115 i 76 i njegov otisao nekih 100 150 mhz inzad mog, mislim znao sam da SP nije sveto pismo da je okivrno podatak i relano malo se razlikuju po SP broju samo sto je nenadov CPU bolje skalirao sa minusom



 
Poslednja izmena:
14600kf na ovoj mojoj ploci, asus tuf b660m plus, yay or nay?

Hocu da porucim, mislim da ce to biti fin upgrade u odnosu na 12400f, ali reko da pitam, mozda ima nesto sto ne znam.
 
Vidi da apdejtuješ BIOS pre no što ubaciš novi procesor...
Takođe, grejaće se više od 12400.
 
Možda neće morati, pogotovo ako je samo za gejming i svakodnevnu upotrebu. Ograniči ga na 140-150W power limita i biće ok.
 
Vidi da apdejtuješ BIOS pre no što ubaciš novi procesor...
Takođe, grejaće se više od 12400.
Narucio TUF GAMING Z790-PLUS WIFI D4, hoce li to raditi sa 14700k?
Sad kada sam narucio, vidim da skoro nijedna ploca nema support za 14th gen out of the box?

Mislim, svakako cu sutra da osetim na svojoj kozi, nisam stigao u petak da podignem.
Ali da pitam :)
 
Da. Trebalo bi da ima u BIOSu podešavanja za power limit...bar mislim da ima. Kod mene na ASRockovoj B560 ih ima...
 
ai tweaker - internal cpu power management - long duration package power limit i short duration package power limit...ima na toj asusovoj..
 
@jurodivi Ti si to nekada tako primenio, video da to kida kako radi pa mu na osnovu toga predlažeš da tako uradi ???
Ne pomažeš nikome sa predlozima koji nisu dobri, pozdravljam dobru nameru, i ne sumnjam u to, ali to sto si predložio nije dobro rešenje, to ništa ne rešava. Stalno to radiš u svim mogućim temama kao da si magistrira sve moguće oblasti od bele tehnike preko mobilnih telefona do desktop računara.

@GabeN Kada kupiš cpu otvori temu ili u ovoj temi napiši šta bi želeo da postignesš i koji je hardver u pitanju, ploča, cpu, hlađenje. Obavezno nabavi contact frame i Arctic silver 6 pastu. Napisaću ti šta treba da uradiš u biosu, ništa spektakularno, da bi iz hardvera koji imaš na raspolaganju izvuko maksimum. Bolje par ručnih korkcija i da taj cpu radi max dobro u skladu sa hlađenjem koje koristiš nego da ti na auto radi debelo ispod 5ghz.
 
@jurodivi Ti si to nekada tako primenio, video da to kida kako radi pa mu na osnovu toga predlažeš da tako uradi ???
Ne pomažeš nikome sa predlozima koji nisu dobri, pozdravljam dobru nameru, i ne sumnjam u to, ali to sto si predložio nije dobro rešenje, to ništa ne rešava. Stalno to radiš u svim mogućim temama kao da si magistrira sve moguće oblasti od bele tehnike preko mobilnih telefona do desktop računara.
Ne znam, možda i jesam glup pa sam izmislio korelaciju između power limita i temperature...pošto se pokrenulo pitanje temperature, je li. Zato su umniji ljudi od mene testirali te stvari, koliko performansi zaista i gubiš, koliko olakšava hlađenje i slično, pa rekoh da pomenem tu soluciju. Možda čovek samo hoće da igra igre i ne zamlaćuje mu se sa undervoltom (ako su uopšte ubacili famoznu Microcode 104 opciju u BIOS na njegovoj ploči), testiranjem i benchmarkovanjem, onda mu procesor neće ni vući više od te cifre...

Naravno, možemo i da preskočimo te polovične mere koje si pomenuo i skočimo odmah na delidovanje, tečni metal i custom loop (kakav ubogi Arctic Silver 6, ništa bez Conductonauta) ne bi li čovek izvukao što veći boost...ovo je forum za entuzijaste, je li, to je jedino merodavno. Samo čvrsto, u metal, rušimo rekorde! Šta koj' đavo...nema erekcije bez 5 GHz u browseru...
 
^ Meni je sad problem da ti odgovirm na ovo što si pisao jer sve je toliko besmisleno da ne znam odakle da počnem. Misilm pišeš nesto uopšteno i hiperbolizijes ne znam šta želiš da postigneš. Mnogo je jednostavnije kada se diskusija vodi argumentima umesto da se pozivamo na neke imaginaren umne ljude i izmišljamo nešto što nije ni pomenuto u prepisci.

Taj procesor u renderu kada je sve default generiše potrosnju od 170w a ti hoćeš nešto da rešiš ograničenjima na 150w? Da li trebam da objasnim ili je ovaj podatak sam posebi dovoljno jasan da pokaže koliko je ovo besmislno što si napisao, predložio, i zašto sam ti na to odgovrio da to ništa ne rešava. Nema tih umnih ljudi koji su došli do takvog rešenja koje predlažeš, ili ako ih ima nisu baš nešto umni jer tih 20w mogu da se skinu na daleko efikasniji način, dok na ovaj mesarski sem što cpu neće prelaziti 150w to će i dalje da se greje jer je voltaža ista, cpu teži tome da postigne defaultni klok a ne može zbog ograničenja u potrošnji... Sve se to odražava na fluidnost rada kako u desktopu tako i prilokom gaminga nego to je neka druga tema, vise apstraktna, i nije baš lako dokazati putem foruma jer nema testa za tako nešto.

Mislim da je tvoj problem u pravilnom percipranju ovog pitanja to što nisi imao prilike sa neta da usisaš informacije kako 13600/14600 rade sa vazdušnim hlađenjem jer praktično i nema takvih temeljnih testova, a nemaš ličnog iskustva, uz to ne umeš da procesuiraš jednostavne podateke tipa max potrošnja default 170w i kakvo je vazdušno hlađenje dovoljno da tu potrošnju drži pod kontrolom.

Tih 20w razlika neće nikog usrećiti, ali će zato što je cpu veštački limitiran ploča u auto režimu oboriti klok procesora nesrazmerno tom dobitku od 20w manje u potrošnji, znači u prevodu ćorava posla. Tih 20w manje u potrošnji može da se dobije prostim offsetom za -0.020~0.070v zavisno kakav je primerak. To je jedna od metoda za ogranicavanje potrošnje koja je brža i efikasna... Ako je potrebno jos ograničiti potrošnju dovoljeno je smanjiti klok, fiksirati na tipa 5.1ghz za P jezgra, ili 5ghz, tada može još da se ide sa offsetom u minus gde kombinacija nižeg napona i nešto nižeg kloka neminovno rezultira znatno nižom potrošnjom a samim tim i temperaturom. Znači bolje na pravi način rešiti problem tako što će da odvojim 1h za to nego primenjivati neka instant rešenja koje ništa ne rešavaju.

Evo i praktičan primer sa 13700k default vas optimizovan sistem po gore navedenom metodu sa vremesnim hyper 212 koji je nešto lošije ili slicno hladjenje kao sto je ARCTIC Freezer i35 koje koristi @GabeN ... Rezultat bi bio bolje da je korišćen i contactframe. E sad zamisli koliko bi temeperatura bila bolja da je mesto 13700k korišćen 13600k ili 14600k. Tako da to što ti nisi našao na net nešto ne znači da ne može, ili da je sve što na netu može da se pročita zaista pametno i korisno da se primeni.
Slika 1 default, slika 2 je optimizovan i slika 3 hardver
 

Prilozi

  • IMG-87d66a259ece15bdd73db648b002272f-V.jpg
    IMG-87d66a259ece15bdd73db648b002272f-V.jpg
    216 KB · Pregleda: 45
  • IMG-958cb7db92abd9da18931c2c6505fad0-V.jpg
    IMG-958cb7db92abd9da18931c2c6505fad0-V.jpg
    212.8 KB · Pregleda: 40
  • IMG-91d73256f10a6fe8bc45c1caeab62ff8-V.jpg
    IMG-91d73256f10a6fe8bc45c1caeab62ff8-V.jpg
    183.6 KB · Pregleda: 40
Sve se to odražava na fluidnost rada kako u desktopu tako i prilokom gaminga nego to je neka druga tema, vise apstraktna, i nije baš lako dokazati putem foruma jer nema testa za tako nešto.
Nasuprot, je bas prosto, ili je korisniku fluidno ili nije.

Eventualno 1% fps i 0.1% fps da se isprati u nekoj igri sto korisnik igrao vec malo, cisto da se proceni lakse, al vecina ljudi ako je igrala neku igru malo vise sati i podesavanja su na mestu, najverovatnije ni to ne treba, posto je samo jedna promenljiva u pitanju.

Samo je bitno odstraniti druge komponente/podesavanja kao faktor da nije pad "fluidnosti do njih" i nema lakseg dokazivanja necega xD. Das savet/das podesavanja, i onaj kome si dao uporedi stock, zatim tvoja i od drugih, i vidi jel ima razlike.
 
Poslednja izmena:
^ "Nasuprot, je baš prosto, ili je korisniku fluidno ili nije."
Ma to da nego je teško to dokazati putem foruma, predstaviti, zato to i ne pominjem... Naročito kada ne postoji jasno pravilo kada se manifestuje sa određenim podešavanjima a kada ne... Bukvalno od biosa do biosa ume da varira ili u kombinaciji sa nekim softverom za kontrolu recimo ventlatora tipa armory crate. Najčešće sve radi kako treba, ali ima i kada ne radi.
Jedno znam sigurno kada se sve što treba odradi na kvalitetan način šanse da dođe do nekih čudnih pojava svedene su na minimum... Tipa ako se cpu ograniči tako što se spusti napon, klok, pa na prirodan način ne prelazi temepraturu od 85c šta god da se radi, taj procesor neće da bude razlog nekih trzavica u sistemu... Naravno podrazumeva se da je sve ostalo u sistemu stabilno kao recimo memorija koja ume često da bude problem ako se samo podesi XMP bez testa stabilnosti. Imao sam i situaciju sa 13900 da ring cloc oscilira 3.5~4ghz a trebalo bi da se vrti oko 4.5~5ghz, u desktopu povremene trzavice, kada sam ga fiksirao na 4.8ghz sa 1.100v sve radi kao podmazano.
PC ipak nije konzola, nešto osnovno treba da se zna kako šta radi, i šta od čega zavisi da bi se makar jednom prvi put podesi sistem kako treba i ako treba novi bios da se nakon toga sve pregleda da li radi u skaldu sa predviđenim performansama... Jednostavno je tako, kome ne odgovara to malo cimanja neka kupi konzolu i neka se igra u 30fps 😛
 
PC ipak nije konzola
7800x3D + Gigabyte ploca + SK Hynix 6000MHz je kao konzola xD

Skoro svako cackanje 7800x3D je ili placebo ili ima negativan ucinak u odnosu na stock (naravno ako ploca ne pravi problem). Procesor na stock trosi par watt-i manje snage nego na 65W ECO kad bi se namestio 😅
Armory crate mi toliko problema pravio, zbog njega ne koristim Asus miseve itd, i Ventilatore na Asus plocama podesavam iskljucivo u Bios-u 😅


Meni je 99% pada fluidnosti u zadnje vreme bilo od Multiplane Overlay. Kao bi bilo lepo kad bi Microsoft I AMD/Nvidia sredili stvari da ne moram multiplane overlay da gasim i da menjam renderer u browser-ima bilo bi super, ...
 
Poslednja izmena:
Stigao danas zverko i7 14700K 😂 Zamenjen za 12700k.Idle temperatura 25-27 stepeni u igrama 45-55 pri nekih 20% opterecenja ja sav srecan upalim cinebench r23 pri pokretanju uzme laganih 289w...i zakuca na 100 stepeni posle vuce u proseku od 230-255w.12700k je pri max opterecenju nekih 195w u cinebench-u radio na nekih 85-87 stepeni tako da kontam da se od vazdusnog hladjenja mora odustati.
Arctic Cooling Freezer 34 eSports DUO sam koristio za 12700k ali izgleda da ce morati neko lcs hladjenje da se uzme u buducnosti.Mislim za sad radi super ali kad krene da vuce struju mogu slobodno da iskljucim grejanje u kuci 😂cpu.jpg
 
@milan95 Ako ti ne treba za render nemoj previše da se opterećuješ. Tih 100c desi će se tokom učitavanja neke igre, kada nešto arhiviraš, recimo kada instaliraš nekog pirata koji je žestoko zapakovan imaćeš tih 100c tokom celog procesa instalacije.
Inace to hladjenje je dovoljno za taj cpu, samo je potrebeno da nabavis contactframe, termalnu pastu imaš ta je sasvim dovoljna, i potrebno je malo da čačneš bios. Uzmeš vodene opet će ti trebati sve ovo što sam naveo jer procesor žestoko trotluje kada je u full loadu sa 290w na 230w u tom kratkom testu, tako da tu vodeno samo po sebi ne pomaže mnogo... Pusti R23 30min videćeš da ce potrošnja da spadne izmedju 170~200w sa 100c konstantno, naravno i klok procesora znatno ispod defaulta. Ako ne koristiš cpu za render i neke aplikacije koje koriste procesor 100% tipa reneder aplikacije, iskljuci HT jer se ništa ne dobija još u mnogim igrama fps bude nesto niži, svakako se ništa ne dobija u igrama a CPU se znatno manje zagreva kada se iskljuci HT.
Sve u svemu contactframe + ta pasta koju vec imaš + offset -0.020w~0.070w ne verujem da može više pa da vidimo šta se dešava. Vidi koji je SP broj, to je ovo na slici SP pa ispod taj broj, da ti kažem šta možeš da očekuješ od tog procesora za svaki dan.
 

Prilozi

  • IMG-819b50f3a43f9ec69ef3098de00d65dc-V.jpg
    IMG-819b50f3a43f9ec69ef3098de00d65dc-V.jpg
    134.8 KB · Pregleda: 29
@lemaj Xvala na objasnjenju jasno mi je sve ali iskreno nisam znao za contactframe,gledam malo na netu ali mi treba pomoc oko nabavke i montaze.Sto se tice tog broja ne mogu da ga nadjem u biosu...
@Gulftown Da li postoji mogucnost da sam to odradim napominjem da nisam bas neki profesionalac u ovome znam dosta ali kad nisam cuo za izraz contactframe sve ti je jasno.cpu1.jpgcpu2.jpg
 
@milan95 Najbolje je da pogledaš malo na netu kako se montira contactframe, ništa komplikovano... Contactframe može mnogo da pomogne jer ce svakako idealno da poravna CPU, znači ne može ništa da odmogne a košta do 10e, imaš na KP ako nema u radnjama... Čak i da uzmeš vodeno poželjno je montirati contactframe. Može da donese mnogo i 10c bolju temepraturu, a možda ne donese ništa ako je orginalno socket savršeno ravan, najčešće nije.

Nisam obratio pažnju, tvoja ploča je DDR4 ta ista DDR5 ima mogućnost da se vidi SP broj. Nema veze, kad budeš nabavio contactframe javi se ovde pa će malo da čačnemo bios neke osnovne smernice da ti dam... Opet ništa komplikovano poenta je uraditi šta treba da cpu ne prelazi potrošnju od 200~220w jer kod tebe kako si napisao pri potrošnji od 200w nije prelazio 85~87c, to se valjda odnosi na temperaturu tokom r23?

14700K troši više ali samo zato što je sve to prenategnuto kako kod 13 tako i kod 14gen, sve zbog 100~200mhz više nego što relano može kako bi temeperatura ostala u rangu 80~95c, da ne trotluje. Jasno ti je da 200mhz manje na klok od 5.3~5.5ghz ne znači ništa čak ni u renderu a kamoli u igricama tako da ne treba juriti nešto što je besmisleno. Valjda je suvišno objašnjavati da su važnije stabilne performse bez trotlovanja a ne samo da piše neki klok koji u praksi ništa ne znači jer u igrama bas nista ne znači, u render nije dostizan zbog trotlovanja.
 
Nazad
Vrh Dno