Šta je novo?

Intel 14th gen. LGA1700 "Raptor Lake Refresh"

Verovatno, toliko vise da nisu mogli da obuzdaju energijski/termicki vise od 6 jezgara. Mozda preko 6 GHz.
Inace, socket se nece menjati u odnosu na 13tu generaciju, jer ni ona nije LGA 1700 vec ima preko 1800 pinova, koji
ostavljeni za sledecu generaciju. Sto ne znaci da se nece menjati cipset itd. ali mozda mogu kuleri da se iskoriste.
 
Poslednja izmena:
Zna li se kad ce sledeca hedt platforma?
 
Intel je ukidanjem kompatibilnosti odrzavao proizvodjace maticnih ploca u zivotu, u razdoblju kada PC nije bio tako popularan, posto su vrhunske ploce kostale kao sada ulazne. Posto su sada sve ploce skupe, neke vise, neke manje, mozda odustane od toga ali necemo znati dok ne objave.
 
Negde pročitah da bi kuleri trebalo da budu kompatibini ali čisto sumnjam da će moći na LGA1700 ploče.
 
1700 ustvari ima 1800 plus pinova tako da nije nemoguće
 
Ima ali ne vidim što bi Intel uradio to.
AMD je upucao sebe u nogu sa cenama, Raptor Lake će se prodavati, nije im moranje...
 
Odlično. Nebih da se odreknem mog Noctua NH-D15 coolera. Da li veći broj E core-ova može povećati overall efikasnost ?
 
Ne znam. Nisam očekivao takvu konfiguraciju...ok, hoće efikasnije čipove preko gomile E jezgara, ali onda ta šaka P jezgara mora da bude baš moćna da ne bi izbubili na performansama, a treba i da budu jača nego prethodna generacija, je li.
Ne znam kako će da izmuzu te performanse sa toliko malo P jezgara.
 
Ne znam. Nisam očekivao takvu konfiguraciju...ok, hoće efikasnije čipove preko gomile E jezgara, ali onda ta šaka P jezgara mora da bude baš moćna da ne bi izbubili na performansama, a treba i da budu jača nego prethodna generacija, je li.
Ne znam kako će da izmuzu te performanse sa toliko malo P jezgara.
Biće isti slučaj, kao sa 10900K i 11900K. Uostalom, moraju sad malo kupiti vreme i uštedeti nešto. Nakon godinu dana od 6+16, ide 8+16 i to je to.

Što se HEDT-a tiče, biće nešto, imaju osnovu sad za tako nešto. Icelake ipak nije bio dovoljan za HEDT.
 
Nije da mi treba u skorije vreme ali se iskreno nadam da ce izbaciti nesto valjano. Umorilo me da pratim sta izbacuju na svakih par meseci plus nove ploce...
Da izbace neki hedt sa recimo 36 pravih jezgara uzeo bih ga i opet ne bih nista drugo pratio narednih nekoliko godina.
 
Pa, treba da izbace Sapphire Rapids ali ga nešto taljigaju, ne ide im baš glatko...
 
Da, video sam glasine da je trebao da izadje kad i raptor pa zato i pitam sta bi sa tim.
 
Da. ali je odlagan par puta, yield slabiji od očekivanog, tako nešto...
 

Bice interesantno, samo me zanimaju temperature ?
 
ide na isti socket 14 serija...ako su tacne informacije nema menjanja ploca jos ovaj refresh :D
 
Vezano za i3 da će biti u pitanju punokrvni šestojezgarni procesor ili 4 core i 2 ona manja (+ hyper threading)?
 
Ima ali nije to taj... Gle mu GHz :cry:
Rekao sam pre nekog vremena, čim u i3 i R3 (to će verovatno uraditi i AMD) počnu da pumpaju još jezgara eto podizanja zahtevnosti procesora u igrama i "nižim" aplikacijama.
@Alister hvala ti na boldovanom odgovoru. Za nas sa cvidžama ovakav tekst uvek dobro dođe. Ako budeš saznao nešto o threadovima za nove i3 procesore učini to opet.
 

Bice interesantno, samo me zanimaju temperature ?
100c u loadu kao i do sada :D
 
Ništa od optimizacije dok ne dođe Meteor Lake, izgleda...ako i tada.
 
"On future CPUs"...nisam siguran da to uključuje ovaj refresh, pre bih rekao da će to uključiti u Meteor Lake, s obzirom da su rekli da će se sa ML fokusirati na efikasnost...
I naravno, ići će na veće taktove zarad "benchmarketinga" i grudvanja sa AMD-om...
 
"On future CPUs"...nisam siguran da to uključuje ovaj refresh, pre bih rekao da će to uključiti u Meteor Lake, s obzirom da su rekli da će se sa ML fokusirati na efikasnost...
I naravno, ići će na veće taktove zarad "benchmarketinga" i grudvanja sa AMD-om...

Meteor Lake je za laptope pa stoga moraju tu ići na efikasnost. Za desktop, moraćemo sačekati Arrow Lake, a možda vidimo kako radi DLVR na novim Raptorima. Valjda će omogućiti podršku na postojećim pločama.
 
Nazad
Vrh Dno