Šta je novo?

Intel 13. gen (Raptor Lake)

Ne, all core je 5,5GHz ...prva 2 P core stavim na 5,7 sledeci na 5.6, ostale na 5.5 i spustim ratio offset for activ P cores za -2 ili -3 probao sam razne varijante ...prilicno auto ali super radi, u igrama all core na 5.4 i do 77 max zavisi od igre (PS portovi znaju da budu zahtevni)
 
@Gulftown
Ne cekam da prepisem podesavanja, ne znam odakle ti to... Podesi cu sam... Pitanje je kojom metodom ? 2 postoje, sa offset naponima a sto je manje vise neka utegnutija varjanta auto/default, ili sa fiksnim naponima fiskini klok a sto sada znam da je zapravo najboje resenje. Mogao bi da napisem tacni i kako, kojim redosledom sve treba odraditi u biosu, pretestirati, sto cu i uraditi kada primenim na svom sistemu.
Nema sistem, sem sto pitam nista ne pisem na tu temi... Nego ti mi nisi jasan, tvoja aktivnost u ovoj temi sa komentarima od kojih nema nikakve koristi... Sto se pokazalo kada sam te pitao da mi konkretno predlozis neku metodologiju, sto si i uradio, a cijom primenom jer rezultat bio jos gori od onog loseg default. Ne mislim da se ne bi snasao, al cemu potreba da pises i predlazes nesto u sta nisi siguran da daje dobre rezultate.
 
OC generalno nema smisla, pogotovo sto sad imate OCre koji jure samo top rezultate i to je to, njihovi zakljuci direktno za primenu bas i nisu kompatibilni za one sto zele samo da smanje temp i potrosnju
i AMD i Intel procesori sad stizu sa ukljucenim OCem koji zavisi od temperature pre svega

Isto kao onaj oc na 6Ghz koji nema smisla u multicore CB jer je radjen za jedan core OC samo
 
Mozda ovo bude od koristi nekome... Manje vise objasnio je kako radi optimizaciju 13gen procesora, mada ima tu jos po nesto napisacu kada sredim svoj sistem sta i kako korak po korak. Ovde nije pomenuo da se prvo nakon podesavanja XMP-a testira memorija ne vezano za metodologiju kojom se podasava ostalo u biosu.
"Nisam extremni ovrekloker al mogu da pogledam (yummi) Evo drugar i za slikanje ako ti to nesto zanaci, i performanse, i tempratura pod "kontrolom", i AIO od 120e i... Sve je ovo jedna velika zabluda koju je intel smislio ne da bi predstavio rezultate nego da bi se obicni korisnici lozili dok igraju neku igru da im riva prikazuje 5900~6000ghz, dok je efekat na performanse 0 u svim programima... Ne samo da je 0 nego je na primer i malo izrazeniji shuttering u igrama, jace su temeprature. Sva ta podesavanja koja su bazirana na modifikovanim auto podesavanjima jednako su losao kao i ostaviti sistem na auto, razlika je u nesto nizim temepraturama.
Jedino sto vredi kao sto sam ti vec objasnio je stara dobra tehnika fiksnih vrednosti... To je jedino sto radi kako treba i dovodi sistem u "normalno" stanje na koje smo navikli sve do 11gen, sa stabilnim performansama. Sad sam se setio pa da ne zaboravim jer ovo ti nisam pominjao... Ima jedan bitan detalj koji kod sistema fiksnih vrednosti moze da dovede do problema a vezan za vrednost Cash SVID Voltage i CPU System Agent Voltage... Obe vrednosti treba podesiti na ~1.1000v, nesme da ostane na auto jer se po nekad desava cudan bug koji se manifestuje tako sto nestabilnost zbog neadekvatnih Cash SVID Voltage i CPU System Agent Voltage vrednosti moze da kompezuje povecanje napona za CPU a sto dovodi do znatno vece potrosnje i problem da AIO 360 ne moze pop nekad da ohladi cak ni optimizovan 13900/700/600 procesor. Manifestuje se nestabilnost, korisnik krene da podize vrednost cpu voltaze misleci da je u tome problem, nakon par koraka sistem postane stabilan, ali se znato vise zagreva. Cash SVID Voltage ne treba dirati kada je sve na auto, ne treba fiksirati. CPU System Agent Voltage najcesce treba korigovati kada se koristi memorija preko 6400mhz. Sad znas bas sve, ostalo sam ti vec objasni. Poslao sam ti i screan iz 3 igrice sa procesorom na 5000mhz i 5700~6000mhz, manje vise sve je isto u jos gomili igra, mislim da sam ti vec slao te testove. Sad bas sve znas, iscimaj se malo pa ako bas ne ide dolazim"
 

Prilozi

  • IMG_0215.jpeg
    IMG_0215.jpeg
    352.5 KB · Pregleda: 61
  • IMG_0214.jpeg
    IMG_0214.jpeg
    201.9 KB · Pregleda: 42
  • IMG_0213.jpeg
    IMG_0213.jpeg
    184.7 KB · Pregleda: 33
  • IMG_0212.jpeg
    IMG_0212.jpeg
    224.6 KB · Pregleda: 54
Sta je pisac hteo da kaze
Da su performans iste na 5ghz i na 6 ghz.
Mema ista na 5000mhz i 7000mhz😊
 
Daj reci tom drugaru da se registruje ovde. Nema potrebe da komunicira sa nama preko posrednika. Kontam da bi takav član veoma doprineo ovoj zajednici koja kuburi sa znanjem.
 
^ Nema potrebe nasa zajednica kida sa znanjem, kvantas joj nije ravan 😂
 
Jedva čekam da dođe majstor i da ti to sve podesi. Obavezno okači slike and show us how its done.
 
Sve je ovo jedna velika zabluda koju je intel smislio ne da bi predstavio rezultate nego da bi se obicni korisnici lozili dok igraju neku igru da im riva prikazuje 5900~6000ghz, dok je efekat na performanse 0 u svim programima... Ne samo da je 0 nego je na primer i malo izrazeniji shuttering u igrama, jace su temeprature.

Drugar je poslao slike iz gpu limited testova, naravno da nema nikakve razlike izmedju 5 i 6ghz.

Skoro sam se ponovio sa 13700k. Mnogo se greje, na defaultu CB23 dolazi do 100c (Noctua NH-D15s). Posle malo zezanja, zaustavio sam se na 5.4 GHz, sa adaptive voltage "- 0.11v". To mu dodje 1.2v u CB23 i temperaturom od 92c. U igrama je na 62-72c. U neklimatizovanoj sobi, znaci preko godine bice do 10c nize temperature. Neka ga ovako za sada dok ne prodje leto.

Kada se undervoltuje, temperatura se spusta grubo za 1c svakih 0.01v. Dizanje ili spustanje frekvencije za 100mhz bez diranja voltaze, podize ili spusta temperaturu za 1c. Tako da moze da se predvidi gde ce da se zaustave temperature i bez testiranja.
 
Taj adaptive voltage bi trebalo da je mozda slicno sa PBO kod AMD, problem je to sto malo ljudi testira duze a sve i zavisi od bin CPU koji su vecina nategnuti blizu limita

Ja nikako nisam za fixne voltaze i freq ko ima struje na bacanja samo napred
 
Adaptive voltage + fiksna frekvencija + high performance power plan u windowsu je najjednostavniji nacin za undervolt posto mora da se vodi racuna o samo jednoj frekvenciji. Sistem po kome odredjujem sta je stabilno je prva voltaza na kojoj prolazi CB23 + 0.01v i to je to. Ako ikada bude bilo problema sa stabilnoscu (a za mesec dana koriscenja nije ni jednom), dodacu jos 0.01v i teramo dalje. I zaboravio sam da napomenem da su e-cores iskljucena posto prave probleme u starijoj verziji wina 10 koju jos nisam updateovao.

U leru trosi 40w umesto 10w tako da se slazem da ovakav sistem uopste nije efikasan.
 
Evo na pa neka svako proceni za sebe oko cega ce se cimat. 5ghz je neka extremna krajnost, cpu na 5ghz pretpostavljam moze bilo cime da se ohladi... Po onome sto mi je do sad pokazo zakljucio sam sta objektivno mogu da ocekujem... Sa AIO360 13900k 5.3/4.4ghz~5.5/4.4ghz, slicno je i sa 13700k uz fiksna podesavanja, a to je ono sto je mene zanimalo... Covek mi je do sada pokazao i obrazlozio sta ima, a sta nema smisla, preno sam ovde sve sto sam smatrao da je korisno iz nasih razgovora, potrudio sam se da za sve prilozim jos nesto sem reci. Sustina je da svaki 13gen cpu moze da se optimizuje koriscenjem komercijalnih hladjenja (cak ne ni vrhunskih) bez gubitka performansi sa temperaturom procesora ~90c i nizom ako se ne jure frekfencija od koje nema vajde ili je benefit zanemraljiv u odnosu na potrosnju i temepraturu koju produkuje veci klok sto moze da se vidi u prilozenim CB23 testovima. Mrzi me da slezem ove rezultate u neku tabelu, ovako mi je najlakse da prilozim.
 

Prilozi

  • 01 5-4.2ghz.png
    01 5-4.2ghz.png
    1.7 MB · Pregleda: 29
  • 02 5.4-4.4ghz.png
    02 5.4-4.4ghz.png
    1.7 MB · Pregleda: 29
  • 03 5.7-4.6ghz.png
    03 5.7-4.6ghz.png
    1.7 MB · Pregleda: 28
  • 13900k - Copy.jpg
    13900k - Copy.jpg
    133.7 KB · Pregleda: 46
  • 5.7-4.4 ghz MEM 6400mhz.zip
    3.8 MB · Pregleda: 6
  • 5.7-4.4 MEME 5000mhz.zip
    2.7 MB · Pregleda: 1
  • 5-4 ghz MEM 6400mhz.zip
    3.1 MB · Pregleda: 0
Kada se testiraju procesori novijih generacija neophodno je pokazati effective clocks, a ne core clocks. Da se vidi lepo koje realne taktove izvlači procesor. Posebno 7000 serija AMD i 13 Intela.
 
^ Obrati paznu na HWiNFO64 na jednom od testova vidi se otvorena rublika effective clocks, nego ih program ne pokazuje iz nekog razloga, a na osnovu rezultata mozes da zakljucis koji je effective clocks i da je sve kako treba.... Da je effective i core clocks taj koji je fiskno predefinasan, da je isti, a zasto i ne bi bio ako CPU ne trotluje sem u odredjenoj meri na 5.7/4.6, zasto bi effective bi manji u prikazanim rezultatima sa manjim klokom 5ghz i 5.4ghz.
 
Na 5.7ghz effective clock sigurno ne drži 5.7, jer je temperatura 100 stepeni. U prethodna dva slučaja kapiram da drži te taktove.
 
^ I sta si sad reko sto nije logicno, i jasno na osnovu prikaznog rezultata ??? Pritom ne vidim neku veliku bitnost toga kad se jasno vidi na druga dva reza da nema trotolovanja, znaci to je taj klok a rezultat je u skladu sa tom frekfenicjom. Znaci mi sad diskutujemo niocemu ??? Jos sam ti odogovorio i pomenuo da "CPU ne trotluje sem u odredjenoj meri na 5.7/4.6" tu se i vidi da je min klok u jednomo trenutku bio ~5.4ghz... Da li trerebam ja da ti tumacim rezultate u detaljima koji cak i nmam ovaj sistem, a koji si ti gurao pod LN2 ?
 
Pa zanima me koji je effective clock na tom rezultatu, toga nema.
 
Ja samo ovde ne vidim poentu😂
Kupio 13600kf i sa desf 5100 riknuo na 6000
Sad treba uzmem 13900ks i sa 6 da ga vratim na 5,4/5
Zazsto bi ga kupovao onda😏
 
I? Čiji je veći? Mislim clock...
 
@nenad 970
Pa ti nemoj da ga vracas na 5.4 ako mozes da ga ohladis, ako ne trotluje, nemoj da kupujes 13900ks... Medjutim takva je situacija koja nije do nas da na stolu imamo hardver koji na default ne moze da se ohladi kako treba ni najskupljim AIO resenjima, okolnosti nas teraju da se snalazimo. Ti si napravio dobar posao sa 13600kf ali po koju cenu ? Mislim to sto sada postizes sa tim procesorom za svaki dan ne bi bas mog da nemas CL.
Na kraju mislim da se racunaju samo performanse sta god radili, bilo da sklopimo CL ili da na neki drugi nacin doskocimo problemu, a drugi nacin je zrtvovanje 1~3% performansi da bi sistem radio sa normalnom temperaturom i manjom potrosnjom. Kako vidim u igrama se gotovo nista ne zrtvuje nesto manjim klokom... Na vise mesta je memorija pokazala razlike nego 700mhz nizi cpu klok.

Edit
Ne vidis poentu a forum izgore od pregrejanih 13gen cpu 😀mora to nekako da se resava 😜 nemamo svi para za CL
 
Poslednja izmena:
Naravno da se vidi razlika između 5000mhz mem i 6400mhz. 5000mhz je djubre za ovu platformu, ko to uopšte drži. Kada sednem da odradim testove, ide 7400+ za memoriju. 😂
Svakako nema poente spuštati takt, nego probati da se namesti da radi na default taktovima.
Za razliku od 13 Intela, Ryzen 7000 se da namestiti da radi na normalnim temp uz štelovanja. U tom delu mi AMD ima prednost u odnosu na Intel.
 
@nenad 970
Pa ti nemoj da ga vracas na 5.4 ako mozes da ga ohladis, ako ne trotluje, nemoj da kupujes 13900ks... Medjutim takva je situacija koja nije do nas da na stolu imamo hardver koji na default ne moze da se ohladi kako treba ni najskupljim AIO resenjima, okolnosti nas teraju da se snalazimo. Ti si napravio dobar posao sa 13600kf ali po koju cenu ? Mislim to sto sada postizes sa tim procesorom za svaki dan ne bi bas mog da nemas CL.
Na kraju mislim da se racunaju samo performanse sta god radili, bilo da sklopimo CL ili da na neki drugi nacin doskocimo problemu, a drugi nacin je zrtvovanje 1~3% performansi da bi sistem radio sa normalnom temperaturom i manjom potrosnjom. Kako vidim u igrama se gotovo nista ne zrtvuje nesto manjim klokom... Na vise mesta je memorija pokazala razlike nego 700mhz nizi cpu klok.

Edit
Ne vidis poentu a forum izgore od pregrejanih 13gen cpu 😀mora to nekako da se resava 😜 nemamo svi para za CL
Ma ima nas tu par ludaka koji volimo da friziramo sve😂
A ovo da se nema para za CL nemoj drug molim te
Kupis hardver i spucas 5soma eura a nemas za CL koji ti dodje sa vencanicom i najisplativiji ulaganje od svega😊
Nesa ja bas toliki srećković da ubodem odmah dobar primerak, vec se kupuje, menja, prodaje i traži da bi doso do iole pristojan klok.
Benefita naravno ima 5vs 6 ghz i o tome nećemo uopste😊
Tebi i ne treba klok neki sa mrcinom od 4090😊
Ja igram jednu igru samo, war thunder, i tu je razlika 4000 poena u bencu stok vs 6ghz ali nemam jaku kartu i tu se odražava veliki boost
Au ovoliko nisam napisao još od srednje😂😂😂
 
^ Mene je intersovalo sta mogu da ocekujem i kako da podesim sistem za SP igre. Znam da je sve malo drugacije kada su u pitanju online naslovi.

Da li mas neko posebno podesavanje u biosu za najbolje performanse u War Thunder, ili samo gurnes klok max koliko moze i to je to, i koliko procentulano dobijes, tipa podignes klok za 10% da li dobijis +10% u performansama igre ?
 
War thunder je osetljiva igra, prodje mi cb 23 pola sata, prime 95 a zabode u njoj, tako da malo dodam napon i onda fercera
Nista posebno ne stelam za igru, podesim u BIOSu na koju hocu hercazu memorija mi je na 7000mhz cl 30 i to fercera
Koliko procenata nisam racunao, al uradiću sve na def pa na klok i staviti ovde
 
^ Na igre tog tipa cpu ume dosta da utice, i memorija, manje vise sve... Jes da idu i na 500fps ali nekima ni to nije dovoljno... Pa me iz ciste radoznalosti zanima koliko multiplayer igra koja ima takav engine skalira podizanjem kloka.
 
^ Pitao sam te u predhodnoj poruci ovo za podesavanja biosa zato sto sam imam informaciju ne vezano za ovu igru da postoji nesto sto utice na stabilne perfromanse u mnogim multiplayer igrama. Po ovome sto vidim kod tebe oc od 18% podize perfomanse za ~40%... Tebi ne deluje da je ovo malo nerealno i da negde postoji problem sa defaultnim rezultatom ???
 
Možda je sa krljavom igricom problem.
 
Nazad
Vrh Dno