Šta je novo?

Intel 13. gen (Raptor Lake)

Za gaming ne treba jak cooler ID 214 ili 224 ce radit posao super, ko se plasi temp procesora sta ja znam nek batali kompove danas
 
Nije za gaming......4 ili 5 VM na PROXMOX-u plus za testiranje.....Krenuo sam ispravno , pa malo lutao :)
Power efficient CPU je ono što mi treba zbog 24/7 uz potencijalni upgrade....Naravno i ostatak konf u skladu sa tim.
Radiće 13400 to što treba...Hvala svima.
 
Nije za gaming......4 ili 5 VM na PROXMOX-u plus za testiranje.....Krenuo sam ispravno , pa malo lutao :)
Power efficient CPU je ono što mi treba zbog 24/7 uz potencijalni upgrade....Naravno i ostatak konf u skladu sa tim.
Radiće 13400 to što treba...Hvala svima.
Uzmi 13500 umesto 13400, ima više jezgara i veći cache. 13400 je zamka...
 
jedna korisna informacija: 13900k mi je pao u cinebenchu sa 39k na 36k bez ikakve moje intervencije. Instalirao novi bios i vratio se na 39k... mozda bude nekom korisno. win11 gigabyte aero g z790
 
Ti li si tvrdio da 13900k ne može na 40k ups oprostite 39k već da radi polse 30 min na 36k?
 
Pitanje za vlasnike 13900K - cime hladite procesor, tj. hoce li 360mm AIO da ukroti zver? Gaming je u pitanju, nikakvi renderi i slicno :)
 
Moram da se javim u temi i da napisem sledece... Pre par dana sam uzeo 13900k, z790 hero ... i kao i vecina u temi bio sam skeptik i nisam verovao da ovo moze da se hladi sa Aio 360 jer je posle svega par sekundi Cinebench udarao u 100c dok je u igrama isao do 80c. Medjutim danas sam ugostio dva hirurga, kolege sa foruma, dobro poznatog kolegu "Zajebani" i mog sugradjana Lemaju. Posle uspesne operacije, dobio sam maksimalnu temperaturu od 84c na 30 minutnom testu a u gamingu do 70c max. I dalje ne mogu da verujem da ovo moze ovako lepo da radi pri jako niskim temperaturama i jos uz dobitak performansi. Zahvaljujem kolegama na druzenju i pomoci




Untitled.jpg
 
Pitanje za korisnike 13th gen procesora - da li postoji velika razlika u performansama izmedju DDR4 i DDR5? Svasta nalazim na netu, od par pa sve do 20 procenata razlike... Povremen gaming i productivity je glavna namena.

Hvala :)
 
Ako imas ddr 4 mozemo uporediti mada mislim da nije nesto wau
 
Pitanje za korisnike 13th gen procesora - da li postoji velika razlika u performansama izmedju DDR4 i DDR5? Svasta nalazim na netu, od par pa sve do 20 procenata razlike... Povremen gaming i productivity je glavna namena.

Hvala :)
U realnom radu nema razlike. Ako mozes poslati gde si to nasao da je razlika 20%. Moze mozda biti 20% u nekom sintetickom tesku i da ddr4 bude na 3200mhz a ddr5 na 7200mhz.
Ali svakako ako kupujes novo idi na ddr5
 
Aha, ono kao 6 GHz za slikanje :p ... i koji je tu effective clock, moze da odrzi 6GHz ili pada ?
 
6ghz ht off sa naponom na slici do sudnjeg dana
5,9 ghz ht on 1.38 v llc7 do sudnjeg dana
 
6.1ghz zbog temperatura ne moze ,msm na stres programe,u igri nema problema
Ceka se hladnije vreme da vidimo dokle cedobaciti
 
Poslednja izmena:
Instalirao danas drugaru 13900K, out of the box podesavanja, default bios, memorija bez XMP profila itd... Cinebench R23 skor citavih 39525 poena :)
Hladjenje je Lian Li Galahad Trinity II 360, max temp je dosla do 96, inace se vrtela oko 92-93. Max napon koji je ploca dala je 1.418V... Citajuci komentare gore, prijatno sam iznenadjen da je skor skoro 40k, za par dana idem opet da malo sredimo bios i temperature, ovaj AIO je uzasno glasan (ali odradjuje posao) :)
 
Misliš potrošili su ambalaže sa oznakom 13-te generacije pa će dalje pakovati samo u 14?
 
Recimo u proseku su memoriski kontoleri bolji na 13 seriji nego na seriji 14 u pikovima moze da bude neki bolji na 14 seriji ali prosecno je 13 bolji za OC memorije.
 
Meanwhile...


NVIDIA has identified stability issues with Intel's 13th and 14th generation Raptor Lake Core processors, specifically within the high-performance, overclockable K-series models. These problems, which include system instability, video memory errors, game crashes, and failures to launch certain applications, have prompted NVIDIA to recommend that users experiencing such issues contact Intel directly for assistance. Intel has already established a dedicated support website to address these CPU stability concerns, which have been notably prevalent during demanding tasks such as gaming with Unreal Engine 5 or during intense shader compilation.
 
ma to ljudi diraju biose, klokaju, drkaju, i onda imaju problema...a ne znaju...
 
Pre ce biti da proizvodjaci maticnih vole da furaju agresivnija default podesavanja
 
A pre toga da su procesori nasvirani do maksimuma. I jedni i drugi.
 
Nazad
Vrh Dno