Šta je novo?

Intel 13. gen (Raptor Lake)

Ne, ne. 7900X procesor sam ja doveo u stanje da radi na 83 stepeni u load testovima. OCCT stable, ycruncher core cycler instrukcije za 7000 gen, CB 23 stable test. Sve prolazi sa podešavanjima koje sam postavio, tako da je druga priča kod AMD-a. Jeste da ima detaljnijih podešavanja i mora da se izdvoje dani da se utegne, ali moguće je.
 
Evo ti moj 7900x procesor pa ga dovedi....... to sto si ti iskopao 1 u 5, iskren da budem ja ne racunam u nista vec u statisticku gresku :D

isto tako ja mogu reci da se izdvoje nedelje za intel isti i kod njega mozes stelovat svako jezgro zasebni isto kao i kod AMD generalno razlicit je nacin ali je generalno sve isto, samo ko je lud da izvodi te nedelje testiranje i opet kazem ja bez 2 nedelje + intenzivnog koriscenja PC sa monitoringom WHEA ne smatram stabilnim

Generalno jedina razlika je ta sto intel trosi vise i to stoji
 
Neko steluje nedeljama neko par dana, zavisi ko je koliko u tome
Sad se svelo sve na cb pola sata i stabilan sistem, krastavac novo vreme, nove platforme i da ponovim
Sve može da se oladi samo ima jedan uslovv"GOLD" primerak😏
 
Evo ti moj 7900x procesor pa ga dovedi....... to sto si ti iskopao 1 u 5, iskren da budem ja ne racunam u nista vec u statisticku gresku :D

isto tako ja mogu reci da se izdvoje nedelje za intel isti i kod njega mozes stelovat svako jezgro zasebni isto kao i kod AMD generalno razlicit je nacin ali je generalno sve isto, samo ko je lud da izvodi te nedelje testiranje i opet kazem ja bez 2 nedelje + intenzivnog koriscenja PC sa monitoringom WHEA ne smatram stabilnim

Generalno jedina razlika je ta sto intel trosi vise i to stoji
Pošalji da utegnem to.
 


Tweak guide za Kingston Fury Renegade 7200 module na Z790 platformi ali, naravno, moze da se primeni i na sporije module iz Renegade serije. Posle ubacivanja njegovih vrednosti (imam 2x16GB Kingston Fury Renegade 7200MHz), u AIDA mem testu su read/write/copy vrednosti skocile za oko 10% i latencija je pala za oko 7-8%. Voltaza je ostala na XMP defaultu - 1.45v, a ploca je ASUS Z790-F Strix. Vec nekoliko nedelja vozim ove vrednosti i nije bilo problema za sada. Na 7600MHz vec nije stabilno, ali ne mogu detaljnije da testiram zbog visoke ambijentalne temperature. Verovatno je potrebno vise voltaze, ali je isto tako i blizu limita za plocu sa 4 DIMM slota. Probacu da se vise pozabavim time na jesen kada se unormale temperature.
 


Tweak guide za Kingston Fury Renegade 7200 module na Z790 platformi ali, naravno, moze da se primeni i na sporije module iz Renegade serije. Posle ubacivanja njegovih vrednosti (imam 2x16GB Kingston Fury Renegade 7200MHz), u AIDA mem testu su read/write/copy vrednosti skocile za oko 10% i latencija je pala za oko 7-8%. Voltaza je ostala na XMP defaultu - 1.45v, a ploca je ASUS Z790-F Strix. Vec nekoliko nedelja vozim ove vrednosti i nije bilo problema za sada. Na 7600MHz vec nije stabilno, ali ne mogu detaljnije da testiram zbog visoke ambijentalne temperature. Verovatno je potrebno vise voltaze, ali je isto tako i blizu limita za plocu sa 4 DIMM slota. Probacu da se vise pozabavim time na jesen kada se unormale temperature.

Imam isti ram...samo ne znam cemu to :D
 
13700K -50mV posle 82h testa hwindo prijavljuje 1 WHEA 🥹
(to su te greske koje ECC u letu popravi pa se nista ne desi ni bson ni greska u radi ali.....) toga ne treba biti zato kazem za slikanje sve i nista vise
CPU cache L0 errors 1

stvarno treba one likove koji po netu tvrde svasta sve pobanovat i za AMD isto, sve je to za slikanje i nista dalje
 
Tebe bas nece, i sa 13700k i 7900x imas L0 Cache errors.
 
Pa ok ovaj je undervoltovan, a 7900x radi vec 3 + nedelje na +10 PBO bez WHEA ok sad je na linux ali radi ok dok mi se ne isplati da ga saljem na servis

imam 5950x on godinu radi na -10 PBO (nisam ih testirao uopste samo sam postavio za ono sto kazu da je kao verovatno moguce stabilno)
a 2x 5900x na -20 PBO (isto bez testiranje rade 2 godine tako)
nema restarta uptime 130+ dana, za WHEA greske ne znam jer su na linux
 
Ma znam, nego koliko god godina iskustva imam sa OC, mogu na prste ruke da izbrojim ljude koji su imali taj tip error-a tj. greska koja je ispravljena i desila se u L0 cache.
 
Privatni projekti AVX2 i Ni mahom isntrukcije ;)
ostali sta kad dodje da ima profita od chia plotinga itd

@danilo989
Problem su nove serije, zato se masa na netu buni pogotovo za AMD, vecina vraca i plocu i CPU jer ne znaju sta je problem, ima bas na newegg i na micorsentar tonu kombova 7900x ploca, mem su vracali zbog BSOD-va
Mislim da su vise besni proizvodjaci maticnih ploca jer se na nju uglavnom sumnja a kriv je CPU, meni su na Asus forumu odma ekspilcitno rekli da je problem u CPU nakon prvih testova sto se poakzalo kao i tacno

Sad koji je procenat ko ce znati i da je blozi 1% to je relativno velika brojka ali koja ce se itekako zataskati ako sledeci binovi budu bolji, jer vecina ljudi koji testiraju HW ne sme da se zameri AMD ni Intelu bez teskih dokaza koji potvrdjuju veci skart, a zive od njih tako da videt cemo
 
Poslednja izmena:
A da li si probao sa AVX2 ratio offset, cisto da izbegnes i tu jednu gresku
 
Mislio sam ali nisam siguran kako ide AVX offset ako je globalni -50vm da li se onda on ponistava skroz ili njega stavljam na -40mV ili na +10, msilim zelis reci ovaj prvi je globalan za sve, e sad AVX2 offset jer se dodaje na taj gloabalan koji sam setovao znaci na -50 pa ja stavim +10mv znaci onda za avx2 bude -40mV ako me razumete
Zato nisam dirao, a to je nagadjanje jer trenutna aplikacija koristi nesto AVX2 instrukcija

Meni je logicno da stavim globalni na -50mV
a AVX2 na primer -40mV
 
Pa da, nisam licno probao, ali bi trebalo tako da funkcionise ...ne koristim nikakav software sa AVX instrukcijama, osim u nekim igrama gde povuce, ali to nije ni merilo (najveci potrosac/opterecenje procesora je "The last of Us" kada menjas video driver-e svaki put on ponovo "build shaders" i tu koristi AVX to traje 10-ak min i vise su temperature od CB23 !
 
Poslednja izmena:
Ovaj moj je slican sa CB23 pitanje koliko su % avx2 nemam source, a posto u biosu ima bas stelovanje za avx2 kontam da su ubaculi jer su znali da avx2 nekad fali struje (pretpostavka)
 
13700K -50mV posle 82h testa hwindo prijavljuje 1 WHEA 🥹
(to su te greske koje ECC u letu popravi pa se nista ne desi ni bson ni greska u radi ali.....) toga ne treba biti zato kazem za slikanje sve i nista vise
CPU cache L0 errors 1

stvarno treba one likove koji po netu tvrde svasta sve pobanovat i za AMD isto, sve je to za slikanje i nista dalje

Da li se WHEA pojavljuje kad je 13700K na defaultu sa uključenim XMP? :oops:
 
Assassin deepcool 3 spusta dosta temp generalno iste su temperature u odnosu na 7900x (AK620 cooler) iako ovaj na def trosi vise to jeste na -45mV sto nije nesto
odnosi se na avx2 load na kojem sad ne prelazi 90C sa nesto smanjenim obrtajima coolera desi se neki peak nekog jezgra ali je to to
 
Malo zarđao , pa neka me neko ispravi ako je greška....AM5 poprilično nestabilan , problemi sa kompatibilnosti ploča-mem-cpu.
Tražim nešto sa više od 6 jezgara , a da bude ladan plafon 60c jer će raditi 24/7 , jer imam fobiju od visokih temp i naravno da troši što manje.
Gledam 13400 i on se čini sweet spot za ono što tražim...U pozadini se vrti baza i nema nekog zahtevnijeg rada....Verovatno Proxmox radi testiranja.
Tu je i 14th gen , pa ne bi trebalo da bude problem da se izgura još jedna gen ako bude trebalo.


Gledao AM4 jer su cene dosta otišle dole , ali stalno ta priča sa visokim temp , hlađenjem , underwoltom....Nisam zahtevan korisnik , ali tripujem od tih temp.
AM5 sam odbacio zbog gore navedenog.
 
Koja priča o visokim temp na AM4?
 
Visoko je relativan pojam za mene . Sve preko 60c je visoko :) Nije nikakav hate AMD...Nemam predrasuda.
Gledao 5700,5800,5900....Ne znam da li na b550 ima problema sa undervolt-om da bi stigao do temp koje ciljam.
Interseuje me out of the box rešenje....Još jednom malo sam zarđao , pa pokušavam da sklopim kockice.

13400 mi se učinio kao nešto što tražim.Možda grešim , zato i pitam
 
Vreme Core2Duo je prošlo odavno :D Ako su ti to visoke temp, onda ok. Taj 13400 će ti biti hladan ako ti je dovolja ta snaga.
 
Otkud ideja da je AM5 nestabilan? Što se tiče temperatura, pa ista priča kao i svi moderni procesori. Ako performanse nisu najbitnije (a biće dobre), u Eco mode i biće hladan kao špricer.
Evo ja imam 7700X i i tačno je da je poprilično vruć ali i bustuje na 5.7GHz. u single core-u. Ne može i jare i pare.
 
Ok.Očigledno mora da se menja mindset za temp.....Povukao me je ECO mode 65W-105w na 7900 (pogotovo 105w u smislu temp-efikasnost)
AM5 ne znam , ali malo pa naletim na forumu ili YT , na neki problem sa kompatibilnosti mb-mem...Možda je anti reklama.U svakom slučaju hvala.
 
Visoko je relativan pojam za mene . Sve preko 60c je visoko :) Nije nikakav hate AMD...Nemam predrasuda.
Gledao 5700,5800,5900....Ne znam da li na b550 ima problema sa undervolt-om da bi stigao do temp koje ciljam.
Interseuje me out of the box rešenje....Još jednom malo sam zarđao , pa pokušavam da sklopim kockice.

13400 mi se učinio kao nešto što tražim.Možda grešim , zato i pitam
Tvoje relativno nikako nema smisla da bi to odrzao da radi u load u na 60c trebas da se odreknes 30 40% performansi.
Otkud ideja da je AM5 nestabilan? Što se tiče temperatura, pa ista priča kao i svi moderni procesori. Ako performanse nisu najbitnije (a biće dobre), u Eco mode i biće hladan kao špricer.
Evo ja imam 7700X i i tačno je da je poprilično vruć ali i bustuje na 5.7GHz. u single core-u. Ne može i jare i pare.
Ne znam odakle ljudima prica da je platofma ne stabilna. Svaka platforma koja ispravna je stabilna sve ostalo su teske gluposti. Nikom nikada nije crkao cpu a svi se plase temp.
 
Tvoje relativno nikako nema smisla da bi to odrzao da radi u load u na 60c trebas da se odreknes 30 40% performansi.

Ne znam odakle ljudima prica da je platofma ne stabilna. Svaka platforma koja ispravna je stabilna sve ostalo su teske gluposti. Nikom nikada nije crkao cpu a svi se plase temp.

Napisao u prethodnom...Reset u glavi što se tiče temp.Globalno zagrevanje i u CPU svetu. :)

Samo još ovo , da ne odem dalje u off...Ali ako teraš 7950x u eco modu na 105w i dođeš u load-u na 62c u odnosu na stock koji gura do 95c uz gubitak performansi oko 10% i manje u produkciji (Steva GN), što je sa moje tačke prihvatljivo...Jasno je da su ga nasvirali do kraja.Razumem da je priča je otišla u kontra smeru gde proizvođači OC , a ti spuštaš i sve zbog toga da se vidi čiji je veći.
Pitanje je koliko su dignuti ostali (7600 , 7700 u odnosu na 7950x) i njihove performanse u ECO modu ili je ovo samo extremni primer najačeg.Ne znam kako je kod RL , ali pretpostavljam da je slično.Uvek bih žrtvovao 10% performansi za 30c manju temp.

Slažem se da ako performanse idu dole 30%-40% u odnosu na stock da bi održao temp , gubi smisao sama kupovina , ali 10% i manje je prihvatljivo ako je slučaj kao kod 7950x.
Ode tema u pitanje efikasnosti...Razumeli smo se.
 
Visoko je relativan pojam za mene . Sve preko 60c je visoko :) Nije nikakav hate AMD...Nemam predrasuda.
Gledao 5700,5800,5900....Ne znam da li na b550 ima problema sa undervolt-om da bi stigao do temp koje ciljam.
Interseuje me out of the box rešenje....Još jednom malo sam zarđao , pa pokušavam da sklopim kockice.

13400 mi se učinio kao nešto što tražim.Možda grešim , zato i pitam
Ti puno toga usporedjujes, ali krivo. Generalno oba tabora su sto se tice temperatura prakticki ista, a isto ide i sto se tice kompatibilnosti, nekad ce Intel imat probleme sa nekim ramima a nekad AMD. I ne kuzim ovo, " da li na b550 ima problema sa undervoltom", sta to tocno znaci ? Undervolt nije problem nego rjesenje svih tvojih problema, isto ces morat radit i kod Intela da dobijes te temperature koje ti hoces. I za sta uopce trazis komp ? Gaming, workload ? Ak je gaming onda ono, trebas top hladjenje (nekaka Pearless Assasin, jedan od najboljih a jeftin) i sad sve ovisi koje igre igras, ak je workload onda zaboravi na temp ispod 60, osim ak stavis 420mm na tipa 13400. Znaci moje pitanje za tebe je, za sta se bude koristio komp ? Jer prvo spominjes i5 13400, pa onda 5700/5800/5900, generalno za bilo kakav gaming sve iznad jednog i5 13400 iliti R5 7600 ti ne treba, osim ak ganjas 1080p u competitive igrama, onda pak gledas 7800X3D, ali opet, za workload ZABORAVI temperature ispod 60c i da ga stavis u eco mode (nema teoretske sanse da zrtvujes 10% performansi za 30c manju temp, osim ak ides na tekuci dusik ali to nije za daily use nego za extremno klokanje).
 
Nazad
Vrh Dno