Šta je novo?

Intel 13. gen (Raptor Lake)

@nenad 970
Imas u zipu za sve odradjeno 8 krugova po podesavanju sa 13900kf...
Evo sta kaze covek na temu perfomansi War Thunder i malo sire od toga.

"Ne moze +20% oc da generise +40% performansi, mada verujem da si negde na netu video tako nesto... War Thunder kao i vecina multi igra ne moze da se pretestira na validan nacin bez kod intela 2 dodatna podesavanja u biosu, AMD-a 1 podesavanje, ili 20x isti test pa onda izvlaciti prosek... Ovo vazi za high end procesore sa vise od 6~8 jezgara, kod slabijih procesora nema drugog resenja sem da se vise puta vrti isti test kako bi se doslo do nekog zakljucka... Svrha testa uticaj OC procesora i memorije na performanse, i kako podesti high end CPU za potreba top perfromansi u MP igrama. Bez tih podesavanja u 10 krugova istog testa dobijas 10 razlicitih rezultata sa neprihvatljivom razlikom min vs max rez koja ume da bude i 20%. Kada se podesi nema odstupanja veceg od 1~3%, odrade se 2 kruga i sve se vidi, perfomanse postanu stabilne i na istom kloku cesto bolje nego kada je sve default, uz manje stutteringa. +10% oc generise ne vise od +10% bolje performnase, najmanji je uticaj u gpu zahtevnim SP igrama, dok su toj idealnoj proporciji najblizi MP naslovi kao sto je War Thunder.

Ovo je realan rezultat dobijen pravilnim podesavanjem hardvera kroz bios za potrebe testiranja...
5ghz vs 5.5ghz.jpg
Ovo je nesto sto ti mozes da dobijes 10% slabiji kloka a bolji rezultat, jer kao krajnji korisnik nemas informacije koje su dostupne developerima i koje mi dobijamo za potreba naseg posla, a na osnovu kojih bi pravilno postavio metodologiju testiranja...
cleardot.gif
5.5 vs 5 varijacija 01.jpg
Ovo je druga krajnost koja moze da se desi, nesrazmeran skok perfomansi, a obe su zabluda od koje koristi ima samo industruja... Zabluda sa losim rezultatom korisnika natera da pogleda na netu sa kojim hardvermo moze da dodje do vise FPS-a... Zabluda sa nerealnom razlikom gde +10% OC generise +20% FPSa-a opet navodi korisnika da trosi lovu na jace napjanje, bolje hladjenje... Sve u svemu idustrija je uvek u win win poziciji."
5.5 vs 5 varijacija 02.jpg
 

Prilozi

  • War Thunder.zip
    1.6 MB · Pregleda: 1
Meni stigao 13700K posto nema jacih coolera (cekam assassin III) za sad privremeno imam jeftin 214-xt i ne bi rekao da se teze hladi od AMD 7900x nikako, jesu temp vece jer bostuje na 98C ali na AMD imam jaci AK620 i isti se zakucavao u avx2 na 95C
Za sad undervolt od -75mv na core grafiku ili kako se zove to kod ove asrock ploce za sad stabilno, na vise puca moguce da mora da se dosteluje AVX2+ (posto bios ima opciju da se digne napon kad su avx2 u upotrebi) jos neke instrukcije overvolt jer primarno tu ima gresaka ali do duse ne bsod-va vec aplikacija pukne
Na -100 mv temp i sa ovim coolerom pada na <95C ali app nije stabilan
 
Samo što kod 7900X možeš da ga dotegneš da radi na default taktovima, čak malo i bolje, a da temp padne sa 95 na 82, u mom slučaju. Sa kulerom Dark Rock 4 Pro.
Tu možeš da tražiš najmanji napon koji je stabilan i to je to. Ili da oboriš takt i onda undervolt za odredjeni takt, tu može da se spusti temp.
 
@nenad 970
Imas u zipu za sve odradjeno 8 krugova po podesavanju sa 13900kf...
Evo sta kaze covek na temu perfomansi War Thunder i malo sire od toga.

"Ne moze +20% oc da generise +40% performansi, mada verujem da si negde na netu video tako nesto... War Thunder kao i vecina multi igra ne moze da se pretestira na validan nacin bez kod intela 2 dodatna podesavanja u biosu, AMD-a 1 podesavanje, ili 20x isti test pa onda izvlaciti prosek... Ovo vazi za high end procesore sa vise od 6~8 jezgara, kod slabijih procesora nema drugog resenja sem da se vise puta vrti isti test kako bi se doslo do nekog zakljucka... Svrha testa uticaj OC procesora i memorije na performanse, i kako podesti high end CPU za potreba top perfromansi u MP igrama. Bez tih podesavanja u 10 krugova istog testa dobijas 10 razlicitih rezultata sa neprihvatljivom razlikom min vs max rez koja ume da bude i 20%. Kada se podesi nema odstupanja veceg od 1~3%, odrade se 2 kruga i sve se vidi, perfomanse postanu stabilne i na istom kloku cesto bolje nego kada je sve default, uz manje stutteringa. +10% oc generise ne vise od +10% bolje performnase, najmanji je uticaj u gpu zahtevnim SP igrama, dok su toj idealnoj proporciji najblizi MP naslovi kao sto je War Thunder.

Ovo je realan rezultat dobijen pravilnim podesavanjem hardvera kroz bios za potrebe testiranja...
Pogledajte prilog 396564
Ovo je nesto sto ti mozes da dobijes 10% slabiji kloka a bolji rezultat, jer kao krajnji korisnik nemas informacije koje su dostupne developerima i koje mi dobijamo za potreba naseg posla, a na osnovu kojih bi pravilno postavio metodologiju testiranja...
cleardot.gif
Pogledajte prilog 396565
Ovo je druga krajnost koja moze da se desi, nesrazmeran skok perfomansi, a obe su zabluda od koje koristi ima samo industruja... Zabluda sa losim rezultatom korisnika natera da pogleda na netu sa kojim hardvermo moze da dodje do vise FPS-a... Zabluda sa nerealnom razlikom gde +10% OC generise +20% FPSa-a opet navodi korisnika da trosi lovu na jace napjanje, bolje hladjenje... Sve u svemu idustrija je uvek u win win poziciji."
Pogledajte prilog 396568
Vidim imas gurua čiji su testovi validni a ostali ne znaju😂
Slušaj ga nemas potrebe da pitas ovde😏
 
^ Zasto se sredis, nema razloga 😝
Gde sam to napisao da ostali ne znaju ? Ne znaci da ne znas ako nesto zbog nedostatka informacija ne umes da odradis kako treba... Nisi jedini ako ti je za utehu, malo sam pogledao na netu ima vas gomila u koju spadam i ja... Izgleda da inudstriji to odgovara, zato je tako.
 
Druže, smorio si prepričavanjem bajki od tvog drugara. Ili reci čoveku da se registruje ovde ili prestani da kačiš njegove "postove". Ovom tvojom diskusijom u fazonu "Zoki kaže..." nećeš nikome pomoći.
 
^ Da li je to zvanican stav administracije da ne trebam da delim korisne informacije na forum ?
Ili to samo tebe nervira... Ma da ne znam zasto bi te nerviralo kada niko nista ni jednim slovom od onoga sto sam postavio nije demantovao, pokazao da je drugacije.
U fazonu Zoki ne kaze, zoki kaze i argumentuje, rekao je on meni mnogo toga nego sam postavio samo ono za sta sam imao nesto da prilozim... Kakva je razlika izmedju toga da sam ovde postavi u fazonu guru3d kaze, i sta kaze neko sa kim direktno komuniciram, a cije navode niko ovde nije demantovao ???
 
Šta tu ima da se ume da se odradi benchmark rezultat iz igrice? Postavi se jedna i druga frekvencija procesora i pogleda se rezultat na kraju. Nenadu je ispalo tako, tvom drugaru drugačije.
Verovatno i ja kada budem postavio rezultate neće biti dobro i da nešto nisam dobro uradio. :D S tim da ja neću raditi nikakve testove igrica, nego sintetiku.
 
^ Zasto se sredis, nema razloga 😝
Gde sam to napisao da ostali ne znaju ? Ne znaci da ne znas ako nesto zbog nedostatka informacija ne umes da odradis kako treba... Nisi jedini ako ti je za utehu, malo sam pogledao na netu ima vas gomila u koju spadam i ja... Izgleda da inudstriji to odgovara, zato je tako.
Ne srdim se ja i nisam gomila vec imam svoje ime
A da li umem da odradim,hmmm,izgleda da niko ne zna ,nebitno,uzivaj u igrama ;)
Poz
 
Šta tu ima da se ume da se odradi benchmark rezultat iz igrice? Postavi se jedna i druga frekvencija procesora i pogleda se rezultat na kraju. Nenadu je ispalo tako, tvom drugaru drugačije.
Verovatno i ja kada budem postavio rezultate neće biti dobro i da nešto nisam dobro uradio. :D S tim da ja neću raditi nikakve testove igrica, nego sintetiku.
Ne znam mozda i nema... Nego gledam sta mi je objasnio i poslao u prilog... Izgeda da ipak ima nesto jer kao sto mozes da vidis bez dodatnih podesavanja rezultat oscilira od do, sa podesvanjima rezultat je stabilna u svih 8 krugova testa, cak i malo bolji na istom kloku. Ako nista drugo korisno je makar da se ne cimas da radis 20x neki test da bi znao na cemu si, da se ne tripujes da ti +20% oc donosi +40% FPS. Ako to nije korisno onda ok, i ako to nije nesto sto se ume.
 
Svakako da nije neophodno za igrice da takt bude što viši, ne bi ga Intel nagurao da ide toliko visoko. Samo zbog igrica su to i uradili i Intel i AMD, zato su i napravili ove šklopocije od procesora.
 
@nenad 970
Sti ti sad ovo znaci ???
Ne treba da se raspravljamo/svadajamo nego da diskutujemo, ne znam zasto dozivljavas licno tok diskusije.
Postavio si rezultat koji je nerealan, na to sam postavio nesto sto objasnjava zasto si dobio takava rezultat, a ti mi na to pises neke podrugljive komentare "Vidim imas gurua čiji su testovi validni a ostali ne znaju" jos se nesto ljutis kao da sam te uvredio. Neko ko je bez sujete i predrasuda zahvalio bio se na pomoci i objasnjenju, to je normalna reakcija a ne "Vidim imas gurua čiji su testovi validni a ostali ne znaju" i neko durenje.

@Gulftown
Forisraju tu pricu medjutim izgleda da je ta prica prilicno suplja, kao i prica da je 13900k ultimativno resenje za gaming, a za pravo na istom kloku 13600k kaska svega par procenata.
 
13900k furaju samo zato sto ima def tak veci ali tesko da igrice iskoriste i 13600k a kamoli jezgra na 13900. razlika naistoj frevenciji od par procenata je samo statisticka greska tj greska u merenju
 
Nije mi jasno što se ovoliko bembate oko ovih ringlica.
Očigledno je da se sa tolikim brojem jezgara, uz, po defaultu "nabrijan" klok u fabrici, dobija to što se dobija - vreo CPU koji je problem ohladiti.
Rešenje je ili CL ili spuštanje kloka na neku normalu.
 
Ni custom loop ne ohladi procesor na defaultu, ne može toplota da se odvede. Jedino fazno hladjenje za svaki dan, to je super već. :D
 
Ne znam koliko puta do sada je spomenuto šta je problem sa 13900 i isto toliko puta je rečeno da CL ne pomaže a pojedinci i dalje uskaču u temu i truju je glupostima. Posle kad moderatori obrišu postove i podele poene onda ide kukanje.
 
Problem ne postoji i AMD i Intel zadnja serija je tako "nastelovana" kome se ne svidja ne mora da kupi
 
@alex303
@Gulftown
Gledam ovde sta sve imam, i razmisljam da li da postavim... Aj prvo da pitam da ne bude da nesto radim sa nekom namerom, ili da namerno protivurecim sa slabim argumentima jer mi nije namera da se raspravljamo, kaznjavamo, i da mi neko ovde preti poenima i brisanjem poruka.

"Ni custom loop ne ohladi procesor na defaultu" Sta znaci ohladi ne moze da ga drzi ispod 100c default tokom cinebench 23 testa ?

"Ne znam koliko puta do sada je spomenuto šta je problem sa 13900 i isto toliko puta je rečeno da CL ne pomaže a pojedinci i dalje uskaču u temu i truju je glupostima. Posle kad moderatori obrišu postove i podele poene onda ide kukanje."
Isto pitanje sta znaci ne moze ? Ako deafult cpu tokom testa radi ispod 100c i ne trotluje jel to to, ili treba da baca full rez i da radi na 80c.
Ovde je svasta pominjano, a evo upravo sam odgledao nesto sto pokazuje da konkretno ove tvrdnje, pominjanje nazovi kako oces to sto vam je reper brisanje poruka i deljenje poena, da te tvdnje nisu tacne.
 
Znači da će da drži bolje taktove nego slabija hladjenja, ali će da bije 95+ temperaturu. Granica za trotlovanje Intel procesora je bila 100 i kod mnogo starijih generacija, pa niko nije držao procesor blizu 100 stepeni, jer je tako pisalo. Ja lično nisam nikada držao procesor preko 80 ili koji stepen preko u loadu (sintetika).
Sada kada procesor ne može ni sa čim da se ohladi, Intel se poziva na 100 stepeni termalni trotling. O tome pričam.
 
^ Znaci tvrdnje koje nisu tacne bez obzira sto nisu tacne, ili delimicno nisu tacne, drza cemo se toga bez obzira sto argumentovano screanshotom i video snimkom mogu da pokazem sta je zapravo tacno ???
Znaci to da ne pokazujem, a zabludu da "Ni custom loop ne ohladi procesor na defaultu, ne može toplota da se odvede" toga cemo se drzati. OK
Pitao sam administraciju, administracija kaze NE. Videcu se uskoro svojim posolom na jedom skupu sa vlasnikom ovog foruma pa cemo videti da li je to u skladu sa njegovom vizijom kako sve ovo treba da izgleda, da se tacne i proverene informacije ne prikazuju. Slikao sam ovu diskusiju sad mozete i da brisete kometare jer ovo ce videti ko treba.

@Gulftown
Slazem se sa vecinom toga sto napises, ono oko cega se ne slazem oko toga diskutujemo... Jedino se ne slazem sa tvojim precesto kratkim opskurnim komentrima koji ka takvi navode na pogresan zakljucak... Recimo sve ovo sto si sada napisao slazem se sa tim jer istog sam misljenja. Podrzavam i to sto hoces da odradis neke testove nesto konkretno koji god da je cilj tih testova. Naveo sam tvoj reci u odgovoru @alex303 jer je vecina ubedjna u to, ali to nije bas tako, medjutim upravo sam dobio zabranu da to prikazem, za sad.
 
^ Znaci tvrdnje koje nisu tacne bez obzira sto nisu tacne, ili delimicno nisu tacne, drza cemo se toga bez obzira sto argumentovano screanshotom i video snimkom mogu da pokazem sta je zapravo tacno ???
Držaćemo se piše zajedno. Ako imaš nešto svoje da okačiš, slobodno okači. To niko ovde ne može da ti zabrani. Ali copy / paste postove od tvog drugara OC guru-a ću odmah brisati. A ako budeš uporan, sledi udaljavanje iz teme.
Znaci to da ne pokazujem, a zabludu da "Ni custom loop ne ohladi procesor na defaultu, ne može toplota da se odvede" toga cemo se drzati. OK
Pitao sam administraciju, administracija kaze NE. Videcu se uskoro svojim posolom na jedom skupu sa vlasnikom ovog foruma pa cemo videti da li je to u skladu sa njegovom vizijom kako sve ovo treba da izgleda, da se tacne i proverene informacije ne prikazuju. Slikao sam ovu diskusiju sad mozete i da brisete kometare jer ovo ce videti ko treba.
Lepo se provedi na skupu.
 
^ Znaci tvrdnje koje nisu tacne bez obzira sto nisu tacne, ili delimicno nisu tacne, drza cemo se toga bez obzira sto argumentovano screanshotom i video snimkom mogu da pokazem sta je zapravo tacno ???
Znaci to da ne pokazujem, a zabludu da "Ni custom loop ne ohladi procesor na defaultu, ne može toplota da se odvede" toga cemo se drzati. OK
Pitao sam administraciju, administracija kaze NE. Videcu se uskoro svojim posolom na jedom skupu sa vlasnikom ovog foruma pa cemo videti da li je to u skladu sa njegovom vizijom kako sve ovo treba da izgleda, da se tacne i proverene informacije ne prikazuju. Slikao sam ovu diskusiju sad mozete i da brisete kometare jer ovo ce videti ko treba.

@Gulftown
Slazem se sa vecinom toga sto napises, ono oko cega se ne slazem oko toga diskutujemo... Jedino se ne slazem sa tvojim precesto kratkim opskurnim komentrima koji ka takvi navode na pogresan zakljucak... Recimo sve ovo sto si sada napisao slazem se sa tim jer istog sam misljenja. Podrzavam i to sto hoces da odradis neke testove nesto konkretno koji god da je cilj tih testova. Naveo sam tvoj reci u odgovoru @alex303 jer je vecina ubedjna u to, ali to nije bas tako, medjutim upravo sam dobio zabranu da to prikazem, za sad.
Zašto si bandoglav?
Imaš gomilu testova i primera po netu gde ne samo 13900K već i slabiji 13600/13700K nabiju 95-100 stepeni u Cinebenchu, na stock taktovima, čak i sa 360 AIO. Seriozno, zar nisi seo da izguglaš to?
Onda pitaš ovde i ljudi ti potvrde to. Onda nakon silne rasprave okačiš primere gde neko nakon tweakovanja pokaže da možeš da oboriš temperaturu (što su ti i ovde potvrdili i nije nikakva ezoterija, je li) da bi to onda upotrebio kao kontra-argument da se ne greju toliko. Huh?
Ne razumem šta pokušavaš da kažeš. Po defaultu su toliko vreli da u loadu udare u termalni limit. Ako se baciš na tweakovanje, možeš da izbegneš to. Svi se slažu oko toga (sem tebe, izgeda). Šta tu nije jasno? Oko čega se uopšte vodi rasprava sad...?
 
@alex303
Kakve veze ima cija je validna informacija ???
Pa ja sam i do sada sve ovo mogo da predstavim kao svoje, nego zasto bi lagao.

@jurodivi
Sta trebam tebi da kazem i gde si ti krenu sa takvim tonom ?
Imam video i rezultate sa AIO sve default nema trotolovanja, temepratura "ok", sve nesto drugacije od tih gluposti koje fasujes na netu i ovde prosipsa pa se kako vidim svi drez toga ko pijan plota. Kako sad to da predstavim tebi ili bilo kome kad je moderacija rekla NE.
 
Ne znam zašto ti je teško da prihvatiš da nije svaki primerak procesora isti i da postoje varijacije u testiranju pa se možda nekom i posrećilo... Ne vidim kako to čini sve druge primere nevalidnim, ali ako si zbog toga ubeđen da niko drugi nema pojma ok.
Grudvajte se do mile volje, što se mene tiče...
 
Imam video i rezultate sa AIO sve default nema trotolovanja, temepratura "ok"
Ako nije dirano nista, onda zavisno od ploce do ploce moze da bude ogromna razlika, Asus/MSI/Gigabyte/Asrock svi drukcije guraju, tako da ne postoji tu default u punom znacenju te reci. Nema defaulta koji ce da se ponasa isto svima.

A + na to ko sto @jurodivi rece, nije svaki primerak procesora isti, ogromna su razlike izmedju njih.

Svakako da nije neophodno za igrice da takt bude što viši, ne bi ga Intel nagurao da ide toliko visoko. Samo zbog igrica su to i uradili i Intel i AMD, zato su i napravili ove šklopocije od procesora.
Procesori nisu sklopocije zato sto je neko olako izabrao da ih napravi sklopocijama, nego su ovakvi zato sto udara u granicu zakona fizike, i nemaju nikakvog izbora osim da sklopociraju xD i ovo je jeftin i brz nacin bio da se naguraju performanse. E, sad da su generalno trenutni Intel procesori sklopocije, itekako, nemaju nikakvu buducnost osim za APU-ove mozda ko sto AMD radi.

2025/26 ce procesori da rade 70-80c na low load xD na 15-20W, i ima da udaraju u termalni limit cim se pomeri 8000Hz mis na 480Hz monitoru da se predje u novi tab. A ~2030 na 1000Hz monitorima, ima da zvrnda 95c procesor na idle na 5W, Monitori ce imati ventilatore itd, i to ce biti sasvim normalna ocekivana monotona stvar.
 
Poslednja izmena:
Korisnik @Lemaja je udaljen iz ove teme. Mislim da smo svi bili suviše tolerantni i razumni. Dosta je bilo.
 
Nakon 2 dana testiranja i monitoringa sa HWinfo WHEA mogu sa sigurnoscu da kazem da uzmete sve postove na netu oko sigurnog undervolta offset kao nesto sto je samo za slikanje (spominje se negde kao sigurno -100 pa i -150), CPU radi i na -100 mV ne resetuje se ali WHEA prijavljuje greske naravno te greske su ispravljenje u letu i sistem nije pobrljavio, na -60 takodje prve greske dolaze tek za 24h, kombinacija AVX2 i ostalih testova
Generalno tek -50 mV izgleda da se moze reci da je stabilno, postoji opcija i da se posebno tweakuje i AVX2 offset ali toje prakticno sve nemoguce istetestirat sad, mozda kad ne budem imao pometnija posla

Naravno ovo zavisi od bin-a procesora ali to je moj zakljucak za sad, posto 97% ljudi ne testiraju detaljno a skoro niko ne vrsi monitoring WHEA to je moj zakljucak, sad koliko je whea sposoban da izvrsi corekciju gresaka po meni nije vazno, stabilan sistem ne sme da ima greske osim ako ne sluzi za "slikanje"
 
A sa -50mV se ne dobija skoro ništa...
 
Pa da relativno malo... tek sam na -100mV primetio bas veci pad temperature naravno pod avx2, ali isti je i slucaj sa AMD jednostavno K i X i bas nemaju vise smisla
stim da sam procesor nasao bas povoljno sta da se radi, e sad koliko ce top air cooler pomoci videt cemo, racunam za koji procenat bar za full load na avx2
 
Nazad
Vrh Dno