Šta je novo?

Intel 13. gen (Raptor Lake)

Čovek napisao da ima custom loop, nije ni probao kuler iz tog cenovnog ranga. Sa tim kulerom može ako se stavi napon na 0.9-1.0v pa da se traži koliki max takt može da se izvuče na tom naponu.
Ali onda stvarno ne vidim poentu tog sistema.
 
Ma imam ja prostora za OC koliko zelim. Moze da radi na 6ghz u cb 95C. U gamingu ne prelazi 70C ali nije mi potrebno.
Na 5,5ghz je 25600 u cb23,moze vise al to mi trenutno
Moze 13700k na taj asrock ali slab je kuler, mozda i ne bude na defu ako je fin primerak
Naravno da na def mora se podesi Bios jer na auto su suludi Naponi za tu frekvu
 
@Gulftown
aha znaci on nije probaa kuler iz tog cenovnog ranga a ti si probao pa na osnovu toga kazes da treba ovako "Sa tim kulerom može ako se stavi napon na 0.9-1.0v pa da se traži koliki max takt može da se izvuče na tom naponu. " ? Cisto da znam da prenesem drugaru sta da radi, mozda ne moze da se snadje.
@nenad 970
Kako si postigo ovako niske temeprature u leru ??? Razume CL, al ovo je nisko i za DD. 24c minimalna, koja je onda ambijentalna, a koja je temepratura vode za ovaku nisku min temepraturu CPU-a ?
 
Pa znajući performanse tog kulera i znajući kakvi su procesori, to je ovako neka procena. Ne može niko tačno da zna, ali se zna da je kuler krš za taj procesor. To je svima jasno.
 
@Gulftown
aha znaci on nije probaa kuler iz tog cenovnog ranga a ti si probao pa na osnovu toga kazes da treba ovako "Sa tim kulerom može ako se stavi napon na 0.9-1.0v pa da se traži koliki max takt može da se izvuče na tom naponu. " ? Cisto da znam da prenesem drugaru sta da radi, mozda ne moze da se snadje.
@nenad 970
Kako si postigo ovako niske temeprature u leru ??? Razume CL, al ovo je nisko i za DD. 24c minimalna, koja je onda ambijentalna, a koja je temepratura vode za ovaku nisku min temepraturu CPU-a ?
Ambijetalna je 20C,temoeraturu vode ne znam nisam merio
Sistem je dobar 480 rad sa 37mm debelim ventovima i naravno nije u kućištu jer to ne koristim zbog neprekidno montiranja
Nije to kupljeno na kup i gotovo, godinama se upoređivao, dokupljivalo i sada radi kako treba
Da li sam zadovoljan, na to će ti odgovoriti svaki kloker, odgovor je nikada😂😂😂
 
^ Da li si negde pisao na forumu o tom sistemu koji koristis, da pogledam kako to izlgeda, koje u komponente itd, bas me zanima jer to kod tebe radi brutalno dobro.
Jel cpu skalpiran ?
 
Evo skika
Komponente su ko sto rekoh asus apex z690, 13600kf,2x16gb revenage 6400cl32
Taj sistem je pregurao mnoge sokete, od 2500k pa na ovamo
Okupljena dc pumpa i blok, dar mog bratele Erika 011
Za plocu i memoriju je glavni krivac Dominator i za još ponesto😂{hvala brat)
16883780340123037972055730645659.jpg
 
@nenad 970 Koji je vodeni blok, i kolko je ovo bucno u radu ? Vidim samo radijator koji bi voleo da imam :) ostalo ne razaznajem sta je sta :p
Ne rece jel skalpiran cpu?
 
@nenad 970 Koji je vodeni blok, i kolko je ovo bucno u radu ? Vidim samo radijator koji bi voleo da imam :) ostalo ne razaznajem sta je sta :p
Ne rece jel skalpiran cpu?
Rad je 480mm 60mm debljine bakarni
Blok (slika) pre njega bio phobya, ovaj bolji jedno 4C mozda i celih 5
Cpu nije skalpiran treba prvo Dominator da ga proba na azotu pa cu posle da vidim sta je ciniti😊
Većinom mi radi sile t kad je 5,5ghz,znaci ne palim uragane
Ako se upale sva 4 na 12v onda je utisak da ti Mig uleteo u sobu😂
Ja za 5,8ghz upalim 2 al na 5v i nije neka buka😊
 

Prilozi

  • 1688403638663510555407649060126.jpg
    1688403638663510555407649060126.jpg
    268.2 KB · Pregleda: 71
To je još i super razlika u blokovima, što se tiče temp. Ma momački setup, ko lutka.
 
Evo sta kaze covek izvuceno iz prepiske. Samo nije mi poslao nista u prilog ovome sto kaze. Trazio sam da mi poslje nesto u prilog jer bas me zanima kako je postigo sa hyiper 212 i 90c i performanse, kakav je setup, jer citam ljiudi se zlopata sa noctua NH-D15 i slicnim hladjenjima. Zelim dobro da se pripremim za 13/14gen, da kupim tacno sta treba i odradim sta treba sa tim hardverom kako bi dobio max za ulozenio novac.
"Drugar nema te nista da mi javis za tu masinu, sta se desava los cpu ?
E drug, pa ti si jos uvek skeptica po pitanju hladjenja i performansi 13xxx procesora... Izgleda da cu morati da ti fotkam sve sto radim da bi ti skinuo te vradzbine sto ti je neko bacio (smiley) Radi ovo kao sat, imam negde snimljeno (valjda) kako je sistem radio pre podesavanja i kako radi posle. CPU je ok, nije krs, nije bio tako los ni default sa ovim kulerom... Nije kao 13900k sto sto sam ti slao, ono je ocaj, pa i taj ocajni primerak lako se dovede u red... Mislim lose je svakako da se cpu konstantno greje na 100c bez obzira sto performanse nisu drasticno odstupale od nekog ocekivanog maksimuma, ako se dobro secam nekih ~10%... Svakako to je reseno nesto je ispod predvidjenog maksimuma, ako nije i egal sa ~90c u visecasovnom radu... Konkretno u premieru posle 5h renedera ne prelazi 85c u prostoriji bez klime, to sam siguran jer to je poslednje sto sam radio na toj masini pa sam dobro upamtio, ostalo pisem po secanju a ako sam sacuvao snimek kako radi pre i posole saljem ti tokom dana, veceras.
Skeptican si bez objektivnih razloga... Kupi sistem koji ti odgovara i uzivaj, podesicemo ono sto treba u par korak, ostaje da pretestiras i to je to, neces izgubiti vise od 4~5h za kompletan proces. Ne jure se klokovi u leru nego perfomanse u full loadu, performanse u softveru i dobra kondicija hardvera za visegodisnji rad, a ono sto pise u cpuz samo je statisticki podatak. Mislim ako hoces u cpuz 5.8ghz moze i to, ali zato u full loadu 3.5ghz :p"IMG_0193.jpeg
 

Prilozi

  • IMG_0194.jpeg
    IMG_0194.jpeg
    235.5 KB · Pregleda: 49
  • IMG_0195.jpeg
    IMG_0195.jpeg
    254.3 KB · Pregleda: 55
^cable managment ocaj 😂, sto automatski dovodi i ostale tvrdnje pod znak pitanja :D.
 
Zanima me effective clock samo koji je kada radi load s tim kulerom.
 
Pa 3.5 GHz, kada sva P core jezgra rendaju ...napisao je :)


edit:
@Lemaja
pogledaj ova dva linka, mislim da znaju sta rade! Gulf i ekipa ih mozda i znaju?


 
Poslednja izmena:
3.5 GHz na P jezgrima u full loadu...pa nije ni čudo što je srećan što se sistem ne gasi, kad jezgra throtluju u najveće. Šta je očekivao, da će da explodira?
 
Nije rekao da mu radi na 3.5GHz, kontekst: "Mislim ako hoces u cpuz 5.8ghz moze i to, ali zato u full loadu 3.5ghz"
Pricao je hipoteticku situaciju nevezano za njegovo stanje
 
Pricao je hipoteticku situaciju nevezano za njegovo stanje
Jeste, u pravu si, ali istina je da sa onim cooler-om pod full load, clock za sva jezgra, ne verujem da moze biti veci od ~4.8GHz ...uostalom, postoji printscreen/ lako moze da se dokaze, kako sve to izgleda u realnom radu i koje su temperature!? Cisto da ne pricamo hipoteticki😏
 
Hwinfo i effective clock tokom loada, čisto da se vidi situacija.
 
@Alister
Javi ce mi valjda, pa cu preneti... Zato sam mu i trazio posto i sam ne volim da pricam o necemu bez argumenata, a posto sam preneo ovde deo prepiske osecam neku obavezu da to nekako verifikujem (yummi)
Nego da te pitam vezano za ovo sto si linkova... Gledam nesto ovaj najbolji rez rez sa 13900K u CB23, kloko 6100 super, nego nesto mi deluje mrsavo ovih 40850 ???...

@Gulftown
...fino se nadovezuje na pitanje koje sam postavio @Alister Sta je vaznije effective clock ili effective perfomanse ? Sta se juri CPU-z za slikanje ili performanse u programima ?
 
Pa ako effective klok nije dobar, neće ni performanse. Nisam zagledao test ceo šta je radio, ali Massman uglavnom zna šta radi, ima znanje.
 
@Lemaja ovo gledas, to je effective clock, znaci dok renda nesto

rtet.png


Podesavanju su najprostija preko IXTU, samo kliknes speed optimizer ! To je samo jedan od nacina kako mozes da podesis sistem, na Intel platformama, a u onim linkovima imas objasnjeno i za detaljnije preciznije

Screenshot 2023-07-08 102001.png

---------------------------------------------------------------------------------------

Evo ti slike iz HWinfo, tokom gaminga ~1h Cyberpunk 2077 ..preferiam tisinu, imas i RPM ventilatora po kucistu Ambient temperatura sobe je juce bila 26c, nisam palio klimu! zatvoreno kuciste !



Screenshot 2023-07-06 170152.png

Screenshot 2023-07-06 165909.png


fgh.png
 
Poslednja izmena:
Tačnije dbe, tri linije ispod gde piše effective core clocks.
 
@Alister
Znaci to se gleda a ne da li su performanse dobre ? Bitno je da tu pise 6000mhz, a sto je rez u CB23 mlak to nije bitno, a sto ukazuje na to da bilo koji render nece raditi u skladu sa taktom na kome radi CPU.
Evo i tebe da pitam ... Sta je vaznije effective clock ili effective perfomanse ? Sta se juri CPU-z & HWiNFO64 za slikanje ili performanse u programima ?

@Gulftown
Nemam jos platformu ali imam oci (yummi)
Mozda ne pratim najbolje bas sve, ipak po postavljenim rezultatima ovo je najbolje sto je postigo korz celu ovu mozgolomiju podesavanja CB23 40959 sa ~6ghz, i gledam ovo sto mi je drugar posalo sa onim nesrecnim primerkom 13900k oko cega samo vec diskutovali da li moze sa AIO da se ohladi i da ima dobre perfomanse... Njegov rezultat koji nije samo za slikanje nego je stabilna masina za svaki dan, CB23 41200 a klok 5.4/4.4 ???
 

Prilozi

  • IMG_0199.jpeg
    IMG_0199.jpeg
    351.9 KB · Pregleda: 25
  • IMG_0198.jpeg
    IMG_0198.jpeg
    228.3 KB · Pregleda: 32
Nisam gledao šta je Massman radio i da li je prikazivao effective clock tokom testova. Drugo, ne znam ko na kojoj verziji windowsa radi, jer i tu može da bude razlike u skoru. CB je takav program da mogu varirati skorovi u odnosu na verziju windowsa.
 
@Gulftown
Druze ne moze verzija wina da degradira toliko perfomanse da sistem koji radi na ~6000mhz daje malo slabiji rez nego sistem na 5400mhz, klok veci za 600mhz a rez slabiji ???
Ne moze to da se objasni verzijom wina jedino ako nije koristo neku kineku kopiju wina, neki WLIN (teeth)
Bas cu pitati drugara sta misli o ovome.
 
Nazad
Vrh Dno