Šta je novo?

Intel 13. gen (Raptor Lake)

^ Slazem se da nije al ja ovde ne videh ni to malo sto kazes da treba. Konkretno sta, evo na tvoj savet i predlog sta da se uradi pomenu sam TL80c, covek mi sa tvojom korekcijom posla rez koji je jos gori ??? Jos me sprada :p
Deluje mi ka da random baratas pojmovima u nekom na izgled relnom okviru, a kada se primeni nesto do toga sto kazes na kraju se dobije ocajan rezultat.
 
Ja sam rekao koje opcije postoje da bi temperature bile niže. Probati power limit i klasičan undervolt i videti šta daje najbolje rezultate, a da su niže temperature.
Nema šta random, unvervolt je oduvek bio undervolt pobogu. Zar misliš da je za svaku seriju procesora to nešto drugačije? :D
 
Uradiš undervolt ili staviš temp limit, nema tu neke filozofije.
Dobio sam od tebe konkretan savet "ja" sam to primenio i dobio sam ocajen rezultat... Pitao sam te za undervolt posto moze na valjda na dva nacina offset i fiskno, nisi mi odgoovrio, moda mozda i bolje jer mozda stvarno na kraju sto kaze drugar dodjemo do rezulta 0 (yummi)
Nema filozofije al nesto ima sto ocigledno ni ti nisi ukaci dobro sta.
 
Šta treba da uzmem da uradim sve i okačim ti ovde podešavanja kako sam uradio? :D
Offset, fixed, ko šta voli. Ja više fixed koristim.
 
^ Pa valjda treba to da uradis, ti ili neko drugi ko zna... Jer ovde se ljudi muce sa ovom temom... Rez default, rez posle optimizacije, malo bios i neko objasnjenje.
Ja te poslusao ovo za TL 80c i ispadoh smesan rezultatom koji sam dobio. A mene nervira jer me on sada przi da gubim vreme na forumu i da tu nista necu naci sustinski korisno i konkretno.
 
E pa da, pa da ti onda kupiš procesor i sve prepišeš od mene. Kako ćeš onda da se zabavljaš novim procesorom? :ROFLMAO: Gde vam je nestao entuzijazam ljudi...
 
Otisli su ljudi koji su imali entuzijazam i svi omatorili :D
 
Meni bilo najlepše kada uzmem procesor da mu pronadjem podešavanja, nekada bio OC, sada malo drugačije, jer su furune. Ali svakako budeš zadovoljan kada utegneš lepo, kako god se to zvalo.
 
Nema ovde više entuzijazma. Ljudi koji imaju problema sa 100C očekuju da im se bukvalno sva podešavanja nacrtaju i serviraju na tacnu.
 
Slazem se donekle nego gledam na netu, pa nisam bas nesto naso primer koji sam postavio, ocajan rez default, superioran nakon optimizacije, vidim i ovde se dosta ljudi muci.
Bas fali neko pojasnjenje sta kako u kom pravcu... Drugar tvrdi da nema tako loseg primerka 13900 koji ne moze da se upari sa prosecnim AIO 360, a da nakon optimizacije ne dobaci do 40k u CB23 sa stabilnim i odrzivim performansama u duzem radu.
Evo sta kaze onako generalno...
"Stvar je samo u iskustvu koje sto je logicno vecina nemaju, nema tu nekog specijang znanja. Evo u cemu je caka... Prvo treba zaboraviti sta intel kaze 5.5/5.8, to je zamka u koju svi upadnu kada se javi potreba za korekcijom u biosu, hoce klok ali se slabo pitaju sta se zapravo i koliko dobija. Dobar/korektan primerak ce za recimo klok preko 5.3ghz traziti mnogo manje struje nego los kojem ce trebati toliko da ne moze da se ohladi, ali ce oba raditi gotovo isto kada se klok spusti ispod odredjene vrednosti sa slicnim naponom, na recimo 5.3.
Zbog tog detalja automatika ce pokusati kako dobar tako i los primerak da odrzi na 5.5/5.8, nece uspeti i zato sto je los ta auto procena koliko treba spustiti klok i napone bice losa, nesrazmerna, Zato je rez koji sam ti slao tako los na auto a odlican nakon podesavanja. Taj isti CPU vec na 5.5 trazi skoro 1.3v da bi izvrteo test, E core ne moze preko 4.4... Radio sam sa primercima koji za E core idu bez problema na 4.8 ring na 5.2.
Nije to sve naravno... Ima detalja na koje treba obratiti paznju, cijom korekcijom se i degradiraju i popravljaju performanse, zavis kako se odradi korekcija. Nego o tome cemo kada nabavish hrdver."
 
Gulftown je to i rekao, sa mnogo manje reci. Undervoltom se trazi optimalniji odnos voltage/frequency, pa se i temperature mogu spustiti.
 
Kod mene na 13700F sa PL na 220W u CineBanch-u multicore ide na oko ~75 C sa Arctic Liquid Freezer II 280 a boost je na ~5Ghz.

U toku gaminga, primer Last of us Part I, temperature su 50-60 C dok CPU vuče ~80W i radi na 5087Mhz što je nekih 200Mhz niže od 13700K koji takođe nije nešto hladan tako da po meni je ovo dobar kompromis perfromansi i temperatura.

A koliko povuce u TLoU, kad' menjas drivere i ponovo krene da "bilduje" shader-e :)
kod mene sa blagim OC i ne limitiranim PL ~170W ! Dok recimo, u toku samog igranja sa ukljucenim DLSS ~130W

dgf_cr.pngsdfsf.png
 
@danilo989 Ma da rece on i ovo "Uradiš undervolt ili staviš temp limit, nema tu neke filozofije." pa kada sam to uradio (temp limit) dobi sam ovo... Sve u svemu mnogo random informacija nista korisno u komadu. (Slika)

@Gulftown P 19-90c E 17-77c 5.8/4.6, 1.500v i potrosnja 380w... Na osnovu sveg sto sam do sad video na OC netu, malo je nerealno da je ovo hladi 360AIO sem ako nesto nije radjeno sa procesorom neki delid i slicno.
 

Prilozi

  • IMG_0123.jpeg
    IMG_0123.jpeg
    319.6 KB · Pregleda: 42
Ima ih još, da ne kačim sada. Idi na hwbot i odaberi AIO i ima jedno 10 rezova sa AIO, a možeš pogledati i na custom vodi. Direct die nije, imaju slike setupa na svakom rezultatu. A običnim delidom se ne dobija mnogo.
 
^ 19c minimalna temperatura za P jezgra ??? Samo vodeno na cpu sa kojim nije nesto fizicki radjeno i 1.500v. Pa koja je onda ambijentalan -10c
 
Možda izneo čovek napolje mašinu :D
Evo malo realnijih:
 
^ Narocito je ovaj prvi rez AIO360 blok na cpu, nije direct die... Da ne pricamo o tome da ni jedan od ovih rezova nije postignut sa AIO360, ili ja ne znam sta je AIO360, i ne vidim da je on na prvom rezu direct die.
Aj da batalimo ovo jer ne mozes zongliranjem fraza i pojmova nista da pokazes sem da zatrpavas prepisku besmislom. Cenim da ces doci u priliku da sredis neki sistem, ne budi lenj pa zapisi sta si radi i postigo pre/posle pa postavi ovde, to ce mozda nesto i vredeti, jer ovo je blamantno.
 

Prilozi

  • IMG_0128.jpeg
    IMG_0128.jpeg
    256.4 KB · Pregleda: 39
Ovo su custom water rezovi sada, jer su ipak i bolji rezultati i jači taktovi.
Okačiću pre i posle kada uradim, čisto da se vidi razlika. Za podešavanja naplaćujem :ROFLMAO:
 
Ovo je isti taj cpu na default, samo je memorija podesena. Hlađen sa istim AIO 360. Meni deluje da je ovo ogromna razlika default sistem vs optimizovan sistem, pritom ovde na svakoj strani citam samo kako to ne moze i kako je samo za igrice, da nema nista od render performansi i temepratura ispod 100c, bez trotlovanja, sa prosecnim AIO hladjenjem... To su neka misljenja i tvdnje koje prevladavaju ovde zbog kojih nisam ni prelazo na 13gen. Jedino se kolega @niki999 ne zali nego je uspeo da postigne adekvatne performanse uz pristojnu temperaturu.
Imas ovde na forumu u ovoj temi moje neoptimizovane i optimizovane vrednosti. Ja licno ne dajem pet para da li je temperatura 100 ili 50 ako sve radi kako treba pa se zato i ne žalim...:)
 
Je li 8 faza od 60A dovoljno za 13600K? Trebalo bi da jeste...
 
Ako ploča podržava 13600 šta te briga kolikomima amepra ima da radi.
 
Jel moguce kod intela nesto slicno ko PBO offset kod AMD samo da spustis ceo volt/frek grafik? (fiksne voltaze me ne interesuju) za 5900x je to radilo odlicno sa -20 sa 5950x vec nije bilo smisla jer je on vec bio vise utegnut...
Nece danas niko da testira a ko oce nema vremena jer mu racunar sad sluzi za posao
 
Ako ploča podržava 13600 šta te briga kolikomima amepra ima da radi.
Zato što može da povuče do 180W stock, bez diranja power limita...to nije malo. Ako ukloniš limite, može još poprilično više.
U igrama i za nezahtevnu upotrebu neće, naravno, ali ako mi dune da se bacim na nešto serioznije ne bih voleo da VRM nabije 90+ stepeni kad se ovaj optereti pošteno. 8 60A faza bi trebalo da bude dovoljno, mada bih voleo neku više...
 
Jel moguce kod intela nesto slicno ko PBO offset kod AMD samo da spustis ceo volt/frek grafik? (fiksne voltaze me ne interesuju) za 5900x je to radilo odlicno sa -20 sa 5950x vec nije bilo smisla jer je on vec bio vise utegnut...
Nece danas niko da testira a ko oce nema vremena jer mu racunar sad sluzi za posao
Ne može
 
Ja ne znam jel se samo meni ovo desava, ali kako god naneo pastu, ona se razbezi po strani. Ovo je slucaj sa Noctua NT-H2, naneta pre 10-ak dana, naneta po sredini kao majonez varijanta :D

IMG_1311.jpegIMG_1312.jpeg
 
Verovatno ti je IHS konveksan tj ispupcen pa pasta ima vise mesta po ivici
 
pump-out efekat.
 
Sutra cu probati sa novim kulerom (Deepcool Assassin IV), valjda je kod njega bolja situacija.
 
Nazad
Vrh Dno